• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bp Pieronek z doktoratem honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego

  12.05.2011. 00:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Bp Tadeusz Pieronek otrzymał w środę doktorat honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. "To człowiek wielkiego formatu i nieposzlakowanego charakteru" - mówił w laudacji były rektor uczelni prof. Henryk Żaliński. Obchodząca 65-lecie istnienia uczelnia uhonorowała bp Pieronka za "odwagę i wytrwałość w poszukiwaniu prawdy".

  Prof. Henryk Żaliński podkreślił w laudacji, że biskup Pieronek jest jednym z najwybitniejszych polskich hierarchów, znawcą i badaczem prawa kanonicznego oraz posoborowego ustawodawstwa synodalnego w Polsce. "Należy do hierarchów, którzy zabierają głos w ważnych sprawach dotyczących Kościoła, Polski i Europy" - mówił prof. Żaliński. Jego zdaniem biskup jest lubiany przez dziennikarzy, bo szybko przechodzi do sedna sprawy i zawsze przedstawia własną opinię, zaś o wartościach chrześcijańskich i patriotycznych mówi w sposób jasny, prosty, komunikatywny i odważny.

  "Ks. bp Pieronek jest jedną z najważniejszych postaci polskiej nauki - łączy w sobie cechy doskonałego naukowca, dydaktyka i organizatora życia akademickiego. Jego zasługi dla Kościoła polskiego i powszechnego są nieocenione. To człowiek wielkiego formatu i nieposzlakowanego charakteru. Jego mądrość, moc ducha, cywilna odwaga mówienia prawdy budzą głęboki szacunek" - powiedział prof. Henryk Żaliński.

  Profesor mówił też o pasjach nowego doktora honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego. "Tadeusz Pieronek może się poszczycić sławą najlepszego kucharza wśród biskupów i najlepszego biskupa wśród kucharzy. Jego kuchnia, którą sam prowadzi w mieszkaniu na Wzgórzu Wawelskim, jest prosta, choć potrafi przygotować potrawy bardzo wyszukane, nawet torty. Lubi podróże.(...)Jest kibicem Wisły Kraków, ale mecze ogląda wyłącznie w telewizji.(...)Zachwyca się malarstwem Młodej Polski" - zdradził prof. Żaliński.

  Nowy doktor honoris causa wygłosił wykład o roli autorytetu w czasach zagubienia. Bp Pieronek mówił, że dziedziny życia, których poziom w zastraszający sposób spada, to: kryzys wychowania dzieci i młodzieży, którego przejawem są agresja w szkole i bezradność nauczycieli wobec tego zjawiska oraz sposób uprawiania polityki, szczególnie po katastrofie smoleńskiej i ostatnich wyborach prezydenckich.

  Hierarcha powiedział, że w miejsce wzorców osobowych, kształtujących postawy moralne i obywatelskie wkradły się pseudoautorytety - osoby, które często ciężko pracują, by zostać wylansowane publicznie. "Nie jest prawdą, jakoby dziś nie było ludzi z autorytetem, jakoby rodzina i szkoła były go całkowicie pozbawione. Niestety wielu ludzi i wiele środowisk nie szuka autorytetów, bo nie są im potrzebne, co więcej są przez nich opluwane, bo przeszkadzają samym swym istnieniem uprawianiu swawoli, politycznego i gospodarczego gangsterstwa, głoszeniu poglądów i podejmowaniu decyzji sprzecznych z ogólnie uznanymi zasadami moralnymi" - powiedział bp Pieronek. "Autorytet niesłusznie oskarżany, wyszydzany, wyśmiewany, jeżeli jest autentyczny, nie przestaje nim być, podobnie jak drogowskaz obrzucony błotem, bo i tak drogę wskazuje" - podkreślił bp Pieronek.

  W gronie doktorów honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego są m.in. ks. prof. Józef Tischner, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Henryk Markiewicz, prof. Jan Baszkiewicz i Adam Michnik.

  Bp Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach koło Żywca. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie oraz prawo kanoniczne na KUL w Lublinie, a następnie w Rzymie, gdzie studiował także przy Najwyższym Trybunale Kościelnym, zwanym Rotą Rzymską. Jest profesorem prawa kanonicznego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1957 r. z rąk biskupa Eugeniusza Baziaka, a sakrę biskupią w kwietniu 1992 r. od papieża Jana Pawła II. Jako dewizę biskupią obrał słowa "In veritate" ("W prawdzie"), a jego herb biskupi przedstawia chustę świętej Weroniki.

  Od 1992 do 1998 r. był biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej. W latach 1993-98 był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski. Jest wykładowcą prawa kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (dawniej PAT). Był rektorem PAT od 1998 do 2004 r. Jest biskupem tytularnym diecezji Cufruta. W 2005 r. kierował pracami trybunału rogatoryjnego, który przez pięć miesięcy zbierał w Polsce zeznania świadków w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. WOS

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ mag/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Henryk Aleksander Gmiterek (ur. 1950) – polski historyk, prof. dr hab. (tytuł naukowy profesora od 1997, od 2001 r. profesor zwyczajny), doctor honoris causa Państwowego Pedagogicznego Uniwersytetu im. I. Franko w Drohobyczu (2008).

  O dostojeństwie Uniwersytetu – wykład prof. Kazimierza Twardowskiego, wygłoszony 21 listopada 1932 w auli Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie w odpowiedzi na przyznanie mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

  O dostojeństwie Uniwersytetu – wykład prof. Kazimierza Twardowskiego, wygłoszony 21 listopada 1932 w auli Uniwersytetu im. Jana Kazimierza we Lwowie w odpowiedzi na przyznanie mu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego.

  Tadeusz Władysław Pieronek (ur. 24 października 1934 w Radziechowach) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy sosnowiecki w latach 1992–1998, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993–1998, profesor kanonicznego prawa procesowego.

  Doktorzy honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie - chronologiczna lista doktorów honoris causa Akademii Medycznej w Lublinie oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie .

  Francisco (Kiko) José Eduardo Argüello (urodzony 9 stycznia 1939 w León w Hiszpanii), wraz z Carmen Hernandez, jest inicjatorem Drogi Neokatechumenalnej, którą obecnie kierują wraz z księdzem Mario Pezzi. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. W 1959 Argüello otrzymał Nagrodę Narodową za zasługi dla sztuki. W 2009 roku otrzymał doktorat honoris causa Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie. W 2013 Kiko otrzymał doktorat honoris causa KUL. Kiko nigdy nie był uczniem Picassa, jak błędnie podaje wiele źródeł.

  Cufruta (łac. Cufrutensis) – stolica starożytnej diecezji w Cesarstwie rzymskim w prowincji Byzacena, współcześnie w Tunezji w regionie Sahel. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. Pierwszym biskupem tytularnym Cufruty był amerykański biskup polskiego pochodzenia Stanisław Józef Brzana, natomiast od 18 grudnia 1986 stolicę tę obejmuje biskup pomocniczy sosnowiecki Tadeusz Pieronek, obecnie biskup senior.

  Dodano: 12.05.2011. 00:47  


  Najnowsze