• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dawna kopalnia potażu pomoże w poszukiwaniach życia na Marsie

  09.04.2014. 14:58
  opublikowane przez: Redakcja

  Ocena zdatności Marsa do zamieszkania i odnalezienie tam życia, jeżeli jakiekolwiek istniało, zależy od poznania jego środowiska. W kopalni potażu w północno-wschodniej Anglii panuje środowisko zbliżone do tego na powierzchni Marsa, dzięki czemu miejsce to może posłużyć za stanowisko testowe technologii do poszukiwania życia na Czerwonej Planecie.

  Naukowcy z nowego, europejskiego programu badań przestrzeni kosmicznej MASE (Mars Analogues for Space Exploration) wykorzystają Boulby, kopalnię usytuowaną na skraju parku narodowego North York Moors, której korytarze schodzą na głębokość 1,3 km i zawierają potaż - nawóz rolniczy.

  Zespół 20 europejskich naukowców zbada sposób adaptacji organizmów żywych do środowisk zbliżonych do marsjańskich, takich jak te znajdujące się głęboko pod ziemią. W kopalni testowane będą instrumenty, które mogą być w stanie wykryć żywe lub dawno wymarłe marsjańskie formy życia mikrobiologicznego ukryte pod powierzchnią.

  Program badawczy ma umożliwić wyizolowanie i opisanie drobnoustrojów anaerobowych, zbadanie ich reakcji na czynniki stresu, jakie mogły wystąpić na Marsie, oraz ocenienie szans na odnalezienie skamieniałych owadów na planecie. Na terenie kopalni znajduje się podziemne laboratorium Boulby: obiekt głębinowy, w którym badania mogą być prowadzone bez interferencji ze strony naturalnego promieniowania tła.

  Profesor Charles Cockell, koordynator naukowy projektu, zauważył: &#132Jeżeli chcemy z powodzeniem badać Marsa, musimy wybrać się do miejsc podobnych do niego na Ziemi. Głębokie i ciemne środowisko kopalni Boulby to idealne miejsce, aby poznać podziemne życie i przetestować technologie kosmiczne do eksploracji Marsa. W toku prac mamy nadzieję wspomóc transfer nowej technologii z badania przestrzeni kosmicznej do bezpiecznej i efektywnej eksploatacji górniczej&#148.

  Obecna zdolność do oceny zdatności Marsa do zamieszkania jest hamowana przez brak wiedzy na temat sposobu, w jaki połączone oddziaływanie różnych środowiskowych czynników stresu wpływa na przetrwanie i rozwój organizmów. W szczególności nie zanalizowano jeszcze wielu kombinacji czynników stresu, takich jak wysokie promieniowanie w połączeniu z wysokim zasoleniem i niską temperaturą, jakie były obecne w początkach Marsa.

  Jeżeli nawet można byłoby wykazać, że życie potencjalnie mogłoby istnieć na Marsie, brak jest uporządkowanych badań nad ochroną organizmów. MASE upora się z tymi ograniczeniami i posunie naprzód naszą zdolność do oceny zdatności Marsa do zamieszkania i do wykrywania życia.

  Prowadzone prace umożliwią nowy wgląd w transfer technologii z sektora badania przestrzeni kosmicznej do przemysłu górniczego w celu poprawy bezpieczeństwa i opłacalności wydobycia minerałów, przy zapewnieniu, że eksploracja kosmosu i technologie przynoszą bezpośrednie korzyści organizmom żywym na Ziemi.

  MASE to projekt badawczy realizowany w ramach współpracy, dofinansowywany przez cztery lata (2014-2017) ze środków 7PR. Koordynatorem naukowym programu jest brytyjskie Centrum Astrobiologii. Kategoria: Projekty
  Źródło danych: Europejska Fundacja Naukowa
  Referencje dokumentu: Na podstawie komunikatu prasowego MASE w serwisie CORDIS Wire.
  Indeks tematyczny: Innowacja, transfer technologii; Badania Naukowe; Przestrzeń kosmiczna & badania satelitarne RCN: 36513 Wersja mobilna Powrót W górę Mapa strony Punkt informacyjny Wersja normalna Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji doBCEndFwd(); // //
  Za: CORDIS


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Curiosity Rover – zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Marsa, w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory (MSL) w celu oceny możliwości występowania potencjalnych warunków do życia w przeszłości, zbadania możliwości utrzymania się życia organicznego na Marsie, wykonania pomiarów meteorologicznych, poszukiwania pierwiastków biogennych, badania stopnia wilgotności gleby oraz poszukiwanie wody i związków mineralnych z nią związanych, przeprowadzenia pomiarów widma wysokoenergetycznego promieniowania naturalnego, zbadania składu skał i gleby oraz określenia charakterystyki możliwych cyklów hydrologicznych na badanej planecie. Mariner 4, Mariner-Mars 1964 – amerykańska sonda kosmiczna wystrzelona 28 listopada 1964 w ramach programu Mariner, która dokonała pierwszego przelotu w niewielkiej odległości (8700 km) od Marsa i przesłała pierwsze w historii zdjęcia innej planety wykonane z głębokiej przestrzeni kosmicznej. Mariner 4 opracowany został z myślą o przeprowadzeniu naukowych obserwacji Marsa i transmisji ich wyników na Ziemię. Zaopatrzony w kamerę oraz inne instrumenty naukowe, badał przestrzeń, którą przebył w kierunku Marsa (pomiary pól i cząstek), oraz samą planetę. Łączność ze statkiem zakończono 21 grudnia 1967. Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa, której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA. Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 marsjańskich dni. Została ona wielokrotnie przedłużona i trwa nadal. Do 19 marca 2013 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 3253 marsjańskie dni i przebył dystans 35 625,03 metra.

  Mars Science Laboratory, MSL (oficjalna nazwa łazika: Curiosity) – bezzałogowa misja kosmiczna, której celem jest zbadanie przeszłego i obecnego środowiska Marsa poprzez szereg badań, wykonanych za pomocą łazika Curiosity, wewnątrz krateru Gale. Misja rozpoczęła się 26 listopada 2011 roku wystrzeleniem sondy kosmicznej przy użyciu rakiety Atlas V (konfiguracja 541) z Cape Canaveral Air Force Station. Lądowanie na Marsie nastąpiło 6 sierpnia 2012. Główna misja łazika zaplanowana jest na 1 rok marsjański (tj. 687 ziemskich dni), z możliwością jej przedłużenia. Mars 2 (ros. Марс 2) – radziecka sonda kosmiczna wysłana na Marsa w ramach programu Mars, 9 dni przed bliźniaczą misją Mars 3. Lądownik sondy wbrew planom rozbił się na powierzchni Marsa, niemniej był pierwszą ziemską sondą, która osiągnęła powierzchnię planety. Misja orbitera przebiegała pomyślnie, ale warunki atmosferyczne na Marsie uniemożliwiły przesłanie bardziej wartościowych danych.

  InSight – bezzałogowy lądownik, który zostanie wysłany na Marsa w ramach programu Discovery w marcu 2016 roku. Lądowanie jest planowane we wrześniu tego samego roku. Sonda InSight ma przeprowadzić badania geofizyczne Marsa, w szczególności sejsmologiczne. Nazwa lądownika jest akronimem, pochodzi od Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport ("Eksploracja wnętrza przy użyciu badań sejsmicznych, geodezji i transportu ciepła"). Misja ma trwać dwa lata ziemskie. Mars Odyssey 2001 Orbiter – sonda kosmiczna wysłana 7 kwietnia 2001 w kierunku Marsa przez NASA w ramach programu Mars Exploration Program. Pojazd wszedł na orbitę wokół planety 24 października 2001 roku. Główną misją Odyssey jest poszukiwanie śladów wody i lodu wodnego na i pod powierzchnią Marsa oraz badanie aktywności wulkanicznej. Po osiągnięciu głównych celów, NASA zaaprobowała wydłużenie misji do sierpnia 2006 roku. Obecnie statek kontynuuje badania naukowe oraz utrzymuje łączność między Ziemią a łazikami Opportunity i Curiosity.

  Astrobiologia (egzobiologia, kosmobiologia, ksenobiologia) - dziedzina nauki zajmująca się powstaniem, ewolucją, rozpowszechnieniem i przyszłością życia poza Ziemią. Ponieważ dotychczas nie wykryto w kosmosie życia, które nie pochodziłoby z Ziemi, astrobiologia skupia się na badaniach, które mogą zwiększyć szanse jego wykrycia. Bada możliwości przetrwania żywych organizmów w ekstremalnych warunkach, weryfikuje hipotezy dotyczące powstania życia na Ziemi, poszukuje miejsc, w których mogłoby rozwijać się życie w Układzie Słonecznym i poza nim oraz rozwija techniki pozwalające wykryć życie za pomocą obserwacji astronomicznych. Mars Pathfinder – sonda kosmiczna NASA przeznaczona do badań Marsa. Sonda składała się z dwóch części: lądownika i łazika – sześciokołowego pojazdu o nazwie Sojourner. Był to trzeci amerykański lądownik marsjański, ponadto znajdował się na nim łazik będący pierwszym w historii pojazdem sterowanym z Ziemi poruszającym się po powierzchni innej planety. Przejechał łącznie ok. 100 m. Pathfinder przesłał 16 500 zdjęć z lądownika i 550 zdjęć z łazika. Dokonał także 15 analiz chemicznych skał i zebrał wiele informacji o czynnikach pogodowych panujących na Marsie.

  Mars Global Surveyor (MGS) − bezzałogowa sonda kosmiczna wysłana na Marsa. Zaprojektowana i wykonana przez NASA i Jet Propulsion Laboratory. Wystrzelona w 1996, stała się początkiem ponownych badań tej planety po ponad 20-letniej przerwie. Z powodu problemów z jednym z paneli słonecznych badania Marsa rozpoczęto dopiero w 1999. Główna misja została zakończona w styczniu 2001, czyli po jednym roku marsjańskim. Najważniejszym instrumentem sondy jest Mars Orbiter Camera (MOC), umożliwiająca robienie zdjęć z rozdzielczością od 1,5 do 12 m/piksel. W czasie swojej misji kamera wykonała ponad 240 tysięcy zdjęć. Na początku listopada 2006 po blisko 10 latach owocnej pracy kontakt z sondą ustał. Dochodzenie wskazało, że najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii sondy był błąd w oprogramowaniu.

  Mariner 6 i 7 – (pol. Żeglarz 6. i 7.) podwójna bezzałogowa misja kosmiczna do Marsa. Sondy zostały wystrzelone przez amerykańską agencje kosmiczną NASA. Jako pierwsze przesłały na Ziemię dobre jakościowo zdjęcia powierzchni tej planety. Najmniejsze fragmenty, jakie można było zaobserwować w czasie największego zbliżenia do Marsa, miały rozmiar około 100 m. Wykonały także obserwacje atmosfery Marsa.

  Dodano: 09.04.2014. 14:58  


  Najnowsze