• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • EPO uhonorowuje najlepszych wynalazców na ceremonii w Pradze

  30.04.2009. 15:11
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Wynalazcy nowych leków przeciw malarii i białaczce, pionier w badaniach nad technologią słoneczną oraz twórca serii pomysłowych adaptacji wymienników ciepła zostali uhonorowani 28 kwietnia w czasie rozdania nagród w konkursie Europejski Wynalazca Roku 2009 w Pradze, Czechy.

  Nagrody przyznano w czterech kategoriach: życiowe osiągnięcie, MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa)/badania, przemysł oraz kraje pozaeuropejskie. Nagrodę w kategorii "Życiowe osiągnięcie" otrzymał Adolf Goetzberger za prace nad rozwojem technologii energii słonecznej. Osiemdziesięcioletni naukowiec niemiecki prowadził pionierskie badania nad technologią słoneczną i stworzył największy w Europie instytut badań nad energią słoneczną. Dzięki jego pracy energia słoneczna jest obecnie prosperującą gałęzią przemysłu wartą miliardy euro.

  Nagrodę w kategorii "MŚP/badania" zdobył francuski wynalazca Joseph Le Mer za prace w dziedzinie systemów grzewczych. Stworzył szereg jednorurowych wymienników ciepła, które są tanie w wykonaniu, lekkie i elastyczne. Są również przyjazne dla środowiska, ponieważ wyróżniają się znacznie większą energooszczędnością w porównaniu z aktualnym standardem w branży.

  Wynalazki Josepha Le Mera przyczyniły się do przekształcenia francuskiej MŚP Giannoni-France, która finansowała badania, w przedsiębiorstwo zatrudniające 700 osób, którego roczny obrót wynosi 135 mln EUR.

  Nagroda w kategorii "Przemysł" została przyznana JĂźrgowi Zimmermannowi, chemikowi medycznemu ze Szwajcarii, który wraz z amerykańskim onkologiem Brianem Drukerem opracował lek przeciwko przewlekłej białaczce szpikowej, uważanej niegdyś za najbardziej śmiertelną postać nowotworu, na którą chorują zarówno dorośli, jak i małe dzieci.

  Białaczka jest chorobą nowotworową krwi i szpiku kostnego, która powoduje rozmnażanie się leukocytów. Leczenie tej choroby, którą każdego roku diagnozowano u 250.000 osób, polegało dotychczas zwykle na bolesnej radioterapii i chemioterapii, które często atakują zarówno komórki zdrowe, jak i nowotworowe. Wskaźnik remisji również był niewielki.

  Dzięki nowemu lekowi opracowanemu przez Zimmermanna i Drukera, nazwanemu Glivec i produkowanemu obecnie przez szwajcarskie przedsiębiorstwo farmaceutyczne Novartis, wskaźnik remisji sięga obecnie 98%. Glivec jest również łagodniejszy od poprzednich metod leczenia przewlekłej białaczki szpikowej, gdyż mniej niż 5% pacjentów odczuwa poważne skutki uboczne, co stanowi przełom, który pozwolił zrewolucjonizować leczenie białaczki.

  W kategorii "Kraje pozaeuropejskie" nagrodę przyznano kolejnemu naukowcowi walczącemu przeciwko śmiertelnej chorobie - tym razem malarii, która zabija miliony osób rocznie w krajach rozwijających się. Profesor Yiqing Zhou wraz z kolegami z Instytutu Mikrobiologii i Epidemiologii przy Wojskowej Akademii Medycznej w Pekinie wykorzystał aktywny składnik rośliny Artemisia annua (bylica roczna) i połączył go z nowoczesnym lekiem przeciwmalarycznym o nazwie lumefantryna (benflumetol).

  Otrzymany w ten sposób lek, sprzedawany pod nazwą Coartem, jest tani w produkcji i niezwykle skuteczny, gdyż jak się ocenia uratował już ponad 450.000 osób.

  Czeski Prezydent VĂĄclav Klaus, powiedział w czasie ceremonii rozdania nagród: "Cieszę się, że to wydarzenie odbywa podczas "Europejskiego roku kreatywności i innowacji". Wynalazca w dziedzinie technologii to piękna misja, która wymaga nagrody. To oni popychają naprzód nasze społeczeństwo."

  Nagrody są wspólną inicjatywą Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) i Komisji Europejskiej, aby sławić wynalazki, które wywarły szczególnie pozytywny wpływ na życie ludzi lub gospodarkę. Zwycięzców wybiera niezależne jury.

  Alison Brimelow, prezes EPO powiedziała w czasie ceremonii: "EPO czyni wszelkie starania, by utrzymać pozycję Europy jako ośrodka technologii, a nagrody mają sławić wszystkich wynalazców, którzy wnieśli realny wkład we wzrost i innowację, zwłaszcza w trudnych czasach".

  Źródło: CORDIS

  Więcej informacji:

  Europejski Wynalazca Roku 2009:
  http://www.epo.org/topics/innovation-and-economy/european-inventor.html

  Źródło danych: Udział serwisu CORDIS News w ceremonii rozdania nagród Europejski Wynalazca Roku 2009
  Referencje dokumentu: Na podstawie serwisu prasowego CORDIS News z ceremonii rozdania nagród Europejski Wynalazca Roku 2009

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Osiągnięcia Życia to jedna z kategorii specjalnych Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy przyznano podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Najlepszy film europejski to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana podczas 7. ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się 5 marca 2005 roku (nagrody przyznano za rok 2004). Pierwszym laureatem nagrody został brytyjsko-luksemburski film Dziewczyna z perłą w reżyserii Petera Webbera. Nagroda publiczności – jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 4. ceremonii wręczenia Orłów w 2002 roku (nagrody przyznano za rok 2001).

  Nagrody Akademii (Oscary) dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego - jedna z kategorii Nagród Akademii, w które przyznawane są one począwszy od 20. ceremonii rozdania. Najlepszy scenariusz to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Pierwszym laureatem nagrody został Jiří Křižan i jego scenariusz do filmu Zabić Sekala

  Najlepsza reżyseria to jedna z kategorii Polskich Nagród Filmowych. Nagrodę w tej kategorii po raz pierwszy wręczono podczas 1. ceremonii wręczenia Orłów, która odbyła się 21 czerwca 1999 roku (nagrody przyznano za rok 1998). Pierwszą laureatką nagrody została Dorota Kędzierzawska za reżyserię filmu Nic. Nagroda AVN Best New Starlet ("nowe odkrycie") przyznawana jest każdego roku, najlepszej aktorce pornograficznej, w styczniu na ceremonii rozdania nagród AVN Awards w Las Vegas w stanie Newada. Tytuły są przydzielane na podobieństwo Nagród Grammy w kategorii BNA oraz Złotych Globów.

  Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza Trebbia – europejska nagroda przekazywana rokrocznie wybranym europejskim artystom, przedsiębiorcom, i mecenasom kultury. Nagrody Trebbia przyznawane są przez Międzynarodowy Komitet Nominacyjny w dwóch kategoriach: za wspieranie sztuki oraz za działalność twórczą. Nagroda została ustanowiona w 2000 roku. Co roku w marcu w Pradze odbywa się benefisowa gala, podczas której przekazywane są Europejskie Nagrody Trebbia dla twórców i mecenasów kultury. Trebbia obecnie ma 44 laureatów z 13 państw świata, a na cele dobroczynne jako dotąd przeznaczyła ok. 7 000 000 czeskich koron.

  Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego jest to kategoria nagrody Oscara przyznawanej przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej dla aktora, który wyróżniał się grą w drugim planie. Nagroda w tej kategorii po raz pierwszy została przyznana 4 marca 1937 roku podczas 9. ceremonii wręczenia Oscarów i nieprzerwanie przyznawana jest do dziś. Rozdanie nagród poprzedza głosowanie w którym uczestniczą tylko sami aktorzy. Po głosowaniu liczone są głosy których większość wskazuje zwycięzcę.

  Gemtuzumab ozogamicyny — lek cytostatyczny, obecnie wycofany z rynku, stosowany dawniej w leczeniu ostrej białaczki szpikowej u pacjentów z dodatnimi wynikami badań w kierunku receptorów CD33, u których wystąpił nawrót choroby po wcześniejszym kursie leczenia oraz którzy nie kwalifikowali się do innych typów intensywnej chemioterapii. W dniu 18 października 2000 został oznaczony jako sierocy produkt leczniczy do leczenia ostrej białaczki szpikowej.

  Dodano: 30.04.2009. 15:11  


  Najnowsze