• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ilustrowany Kuryer Wojenny o wojnie polsko-bolszewickiej

  02.08.2010. 05:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Na stronie internetowej Muzeum Historii Polski www.1920.muzhp.pl można śledzić codziennie informacje prasowe, jakie ukazywały się w polskich gazetach latem 1920 roku, w czasie konfliktu polsko-bolszewickiego. Przytacza je stylizowany na ówczesną gazetę "Ilustrowany Kuryer Wojenny".

  "Ilustrowany Kuryer Wojenny" codziennie donosi o wydarzeniach, które miały miejsce 90 lat temu. Dziennik ukazuje się od 24 lipca, kiedy w 1920 roku polskie władze w obliczu sowieckiego zagrożenia zadecydowały o powołaniu Rządu Obrony Narodowej.

  Na łamach "Kuryera" można przeczytać nie tylko o ofensywie bolszewickiej i relacjach z frontu. Teksty tam zawarte oddają atmosferę zagrożonej stolicy oraz donoszą o podejmowanych przez władze trudnych decyzjach. Pokazują również, jak wyglądała codzienność miasta, a do niektórych wydarzeń można również przeczytać komentarze objaśniające tło historyczne.

  W "Kuryerze" można znaleźć artykuły, które ukazały się m.in. w dziennikach: "Robotnik", "Gazeta Warszawska", "Ilustrowany Kuryer Codzienny" oraz w krakowskim "Czasie". Publikowane są również teksty z tygodników, np. popularnego wtedy "Piasta".

  Ocenę Bitwy Warszawskiej różnicowały istniejące wówczas podziały polityczne. To zróżnicowanie uwidoczniało się na łamach prasy. Członkini zespołu tworzącego "Kuryer" Beata Wolszczak zapewniła, że artykuły zostały tak dobrane, aby oddać stanowisko zarówno lewicy jak i prawicy. Dodała, że wkrótce na stronie zostanie zamieszczone omówienie poszczególnych tytułów prasowych.

  W zakładce literatura opublikowane zostaną fragmenty ukazujących się na łamach prasy powieści w odcinkach. Znajdą się tam także nieznane lub zapomniane utwory literackie, które wpisują się w temat przewodni "Kuryera Wojennego". Będą to m.in. wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz dzienniki niedocenianego dzisiaj powieściopisarza, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. i wojny obronnej 1939 r., Stanisława Rembeka.

  15 sierpnia na stronie zostanie uruchomiona gra internetowa "Osamotnieni". Użytkownik będzie mógł wcielić się w rolę negocjatora, rozmawiającego z przedstawicielami zaangażowanych w wojnę polsko-bolszewicką państw - zapowiedziała Wolszczak. Celem gry jest pokazanie międzynarodowego tła tej wojny".

  Jak wyjaśniła Wolszczak, artykuły ukazujące się w "Kuryerze" wiernie oddają ówczesny język. "Poprawiono jedynie to, co dziś uważane jest za rażąco błędne" - powiedziała.

  Dziennik będzie ukazywać się do 12 października, czyli do dnia, w którym nastąpiło pomiędzy stronami konfliktu zawieszenie broni. MCE

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ jra/ krf/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Ilustrowany Kuryer Codzienny, I.K.C. – wysokonakładowy dziennik polityczno-informacyjny wydawany w latach 1910–1939 w Krakowie; pierwszy dziennik ogólnopolski, zapoczątkował działalność koncernu wydawniczego Ilustrowany Kuryer Codzienny. Posiadał dodatki, między innymi Kuryer Literacko-Naukowy, wydawany w latach 1924–1939, i Kuryer Kobiecy, wydawany w latach 1927–1939. Kuryer Kobiecy – gazeta kobieca o tematyce społeczno-politycznej, wydawana w latach 1927-1939 jako bezpłatny dodatek do krakowskiego Ilustrowanego Kuryera Codziennego. Cmentarz Poległych w Bitwie Warszawskiej w Ossowie – cmentarz wojenny w Ossowie, w miejscu bitwy pod Ossowem, rozegranej podczas Bitwy Warszawskiej, w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1920).

  Bitwa pod Kockiem miała miejsce 14 - 16 sierpnia 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 w ramach bitwy warszawskiej. Jeńcy sowieccy w niewoli polskiej (1919–1921) – termin określający jeńców wojennych wziętych do niewoli w Polsce w wyniku wojny polsko-bolszewickiej lat 19191920.

  Walki o Mińsk Litewski (1920) – walki stoczone w dniach 15 października 1920 roku przez Grupę płk Gustawa Paszkiewicza o Mińsk Litewski podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920. Orlęta Lwowskie – popularne określenie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 19181920 w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918–1919) i polsko-bolszewickiej (1920).

  1920 Bitwa warszawska – polski film wojenny w reżyserii Jerzego Hoffmana, którego akcja rozgrywa się na tle wojny polsko-bolszewickiej. Pierwszy polski pełnometrażowy film 3D Bitwa pod Boryspolem − bitwa 2 czerwca 1920 roku, w pobliżu miasta Boryspol pod Kijowem, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, część polskiego kontrataku po ofensywie radzieckiej z 27 maja.

  VII Brygada Rezerwowa (VII BRez.) – wielka jednostka piechoty Wojska Polskiego II RP, utworzona w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uczestniczyła w walkach na północnym odcinku frontu, a w grudniu 1920 została przemianowana na 23 Dywizję Piechoty.

  Front Północny – związek operacyjny Wojska Polskiego utworzony w trakcie wojny polsko-bolszewickiej dyrektywą Wodza Naczelnego marsz. Józefa Piłsudskiego z 17 maja 1920. Do 5 lipca nosił nazwę Frontu Szeptyckiego, a do 6 sierpnia Frontu Północno-Wschodniego.

  Światowid – ilustrowane pismo społeczno-kulturalne wydawane w Krakowie w latach 1924-1939 przez koncern Ilustrowany Kurier Codzienny pod redakcją Józefa Flacha. Pismo zdawało relację z bieżących wydarzeń politycznych, kulturalnych i naukowych z kraju i zagranicy. Miało formę kroniki tygodniowej. Każdy numer pisma ilustrowany był kilkudziesięcioma czarno-białymi i kolorowymi fotografiami. Publikowane fotografie wykonywali czołowi polscy fotograficy prasowi oraz ekipa reporterska pisma (J. Ryś, M. Pawlikowski). Stałe rubryki: Ze świata, Z Polski, Z teatru, Ze sportu, Film, Balet, Muzyka, Rozmaitości, Dział rozrywek umysłowych. Na łamach ukazywały się również powieści w odcinkach, nowele oraz artykuły o modzie. Nakład sięgał 20-40 tysięcy egzemplarzy. Bitwa pod Zadwórzem – bitwa, która miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kpt. Bolesława Zajączkowskiego a siłami bolszewickiej Pierwszej Konnej Armii Siemiona Budionnego. Rozegrała się na dalekim przedpolu Lwowa, 33 km od miasta w pobliżu wsi Zadwórze, znajdującej się obecnie na terytorium Ukrainy. Celem obrońców było opóźnienie podejścia wojsk bolszewickich do Lwowa. Heroiczna obrona zakończyła się sukcesem operacyjnym wojsk polskich.

  Dodano: 02.08.2010. 05:18  


  Najnowsze