• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Komiksy ekonomiczne

  06.02.2009. 19:25
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  Fundacja FOR założona przez prof. Leszka Balcerowicza zorganizowała konkurs
  na komiks o tematyce ekonomicznej.

  Jury, w którym zasiedli: Leszek Balcerowicz, Przewodniczący Rady Fundacji
  FOR oraz znani satyrycy i rysownicy: Jacek Fedorowicz, Tomasz Leśniak i
  Rafał Skarżycki " twórcy Jeża Jerzego, Michał Ogórek, Marek Raczkowski i
  Antoni Rodowicz, wybrało i nagrodziło najlepsze z ponad stu prac,
  nadesłanych w konkursie.

  Celem konkursu było obalanie mitów związanych z ważnymi kwestiami
  dotyczącymi nas wszystkich w siedmiu kategoriach tematycznych: inflacja,
  oszczędzanie/inwestowanie, podatki, wcześniejsze emerytury, prywatyzacja,
  płatna/bezpłatna służba zdrowia i płatne/bezpłatne studia wyższe.

  Organizatorzy mają nadzieję, że wybrane komiksy przyczynią się do upowszechniania wiedzy ekonomicznej wśród Polaków w łatwy i przystępny sposób.

  Wszystkie wyróżnione przez jury prace są dostępne w formie elektronicznej
  na stronie www.for.org.pl. (dokładny adres:
  http://www.for.org.pl/pl/konkurs-na-komiks-wyniki)

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Tymek i Mistrz - polska humorystyczna seria komiksowa dla dzieci autorstwa Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Lwa Leśniaka (rysunki), twórców Jeża Jerzego. Początkowo komiks ukazywał się w odcinkach w czasopiśmie "Komiksowo" (lata 2002-2004). W latach 2003-2005 epizody te zebrano w formie 40-stronicowych albumów, publikowanych przez Egmont Polska. Komiks internetowy (ang. webcomic), zwany też komiksem sieciowym jest odmianą tradycyjnego komiksu, który jest dostępny wyłącznie w Internecie lub który debiutował w sieci. Niektóre komiksy internetowe są później publikowane w formie papierowych zeszytów lub albumów. Jeż Jerzy – polska seria komiksowa stworzona przez Rafała Skarżyckiego (scenariusz) i Tomasza Lwa Leśniaka (rysunki). Od 1996 ukazywał się w magazynie Ślizg i w Świerszczyku, od 2002 ukazują się albumy komiksowe.

  Ewa Balcerowicz (ur. 1953) − polska ekonomistka, przewodnicząca rady i była prezes zarządu fundacji Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Żona Leszka Balcerowicza. Nagrody literackie - nagrody przyznawane utworom literackim i ich autorom, przez krytyków lub czytelników. Nagrody są nadawane przez jury (zespół ekspertów, krytyków lub inna grupa osób) lub przez otwarty plebiscyt. Nagrody takie zwykle nadawane są co roku i w uroczysty sposób. Przyznawane są spośród wcześniej wyselekcjonowanych (nominowanych) dzieł, lub spośród wszystkich utworów z danej kategorii.

  Kaczogród – wydawana nieregularnie od 2004 do 2009 roku kolekcja komiksów Disneya tworzonych przez znanych rysowników i scenarzystów komiksowych. W każdym tomie można znaleźć komiksy oraz artykuły o każdym z twórców i o jego dziełach. Serię cechuje niespotykane dotychczas na polskim rynku komiksów Disneya wydanie – twarda okładka i papier kredowy. W 2010 roku podjęto decyzję o zawieszeniu serii, jednak zagraniczne odpowiedniki "Kaczogrodu" ukazywać się będą w piśmie Komiksy z Kaczogrodu. Giveaway of the Day (skrótem GOTD) - Amerykańska strona internetowa która oferuje promocyjnie, komercyjne oprogramowanie dla systemu Microsoft Windows (czasami także Mac OS), bez aktualizacji oprogramowania lub wsparcia technicznego. Każde oprogramowanie oferowane na stronie jest bezpłatne tylko w określonym dniu - pozwala na to zabezpieczenie, które pozwala aktywować bezpłatną licencję, jeśli tylko oprogramowanie jest zainstalowane na poprawną datę.

  Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów – książka wydana w 2012 roku przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Jest zbiorem kilkudziesięciu esejów największych klasyków liberalnej myśli społecznej wybranych przez prof. Leszka Balcerowicza, który opatrzył je obszernym wstępem oraz współpracowników fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Z klasy do kasy – konkurs giełdowo-ekonomiczny o charakterze gry giełdowej, która umożliwia wirtualne inwestowanie pieniędzy w wybrane instrumenty finansowe. Organizatorami konkursu są: Gazeta Wyborcza, Narodowy Bank Polski, od roku 2003 Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości oraz od roku 2012 portal wyborcza.biz. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych czyli gimnazjów, liceów, techników i uczniów szkół zawodowych (nie mogą w nim brać udziału uczniowie szkół dla dorosłych).

  Komiks filmowy – seria komiksowa wydawana przez Egmont Polska w latach 1996-1997 i ponownie od 2011. Każdy tom zawiera komiks poświęcony danemu filmowi Disneya. Czasopismo próbowano reaktywować w 2001 roku w serii Komiksy z ekranu, lecz nie odniosło to większego sukcesu. "Komiks filmowy" został ostatecznie wznowiony w 2011 roku, wydano 2 numery, nie zapowiedziano kolejnych.

  Czas komiksu. Antologia – polski magazyn komiksowy wydawany w latach 1995-1998 w Łodzi przez wydawnictwa Viking oraz Studio M (ogółem ukazało się osiem numerów). Redaktorem naczelnym magazynu był Waldemar Jeziorski. Na łamach Czasu komiksu publikowali najważniejsi polscy twórcy komiksu młodego pokolenia, m.in.: Krzysztof Gawronkiewicz, Przemysław Truściński, Jerzy Ozga, Sławomir Jezierski, Adrian Madej, Jakub Rebelka, Benedykt Szneider, Andrzej Janicki, Jacek Michalski, Krzysztof Ostrowski, Aleksandra Spanowicz, Grzegorz Janusz, Radosław Kleczyński, Jacek Frąś, Marek Adamik, Agnieszka Papis, Tomasz Piorunowski, Tomasz Lew Leśniak, Rafał Skarżycki, Marek Turek i Piotr Kowalski, a także Janusz Christa, Maciej Parowski, Jerzy Szyłak i Wojciech Birek.

  Zwycięzcy Konkursu Piosenki Eurowizji – 61 piosenek wygrało Konkurs Piosenki Eurowizji. Konkurs, który jest nadawany co roku od 1956 roku, jest jednym z najdłuższych programów telewizyjnych na świecie. Zwycięzca konkursu wybierany jest na różne sposoby: przez przyznawanie punktów, przez jury lub przez telewidzów. Kraj, który otrzyma najwięcej punktów, zostaje ogłoszony zwycięzcą. Pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji Lys Assia nie wygrała na punkty, ale dzięki zdobyciu głosów (po dwa z każdego kraju) i wówczas ogłoszono zwycięzcę. Balcerowicz musi odejść – slogan polityczny, używany w Polsce końca XX i początku XXI wieku przez przeciwników szeregu reform ustrojowych i gospodarczych, z którymi jest kojarzony Leszek Balcerowicz (zob. plan Balcerowicza).

  Konkurs piękności - wybory w formie zawodów mające na celu wyłonienie najpiękniejszej osoby. Oceniana jest zazwyczaj uroda, a także osobowość, zaprezentowane umiejętności oraz odpowiedzi na pytania zadane przez jury konkursowe.

  Dodano: 06.02.2009. 19:25  


  Najnowsze