• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Multimedialna prezentacja o marszałku Piłsudskim

  13.08.2010. 11:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Fotografie, wspomnienia i cytaty z wypowiedzi marszałka Józefa Piłsudskiego znalazły się w multimedialnej prezentacji "Józef Piłsudski i..." dostępnej na stronie Centralnego Archiwum Wojskowego www.caw.wp.mil.pl. "Centralne Archiwum Wojskowe postanowiło upamiętnić postać pierwszego marszałka Polski, przygotowując prezentację multimedialną zatytułowaną +Józef Piłsudski i...+. Archiwum odeszło jednak od typowej, wzniosłej i patetycznej formuły, starając się pokazać marszałka od ludzkiej, prywatnej strony - jako człowieka rodzinnego, kochającego ojca, osobę z dużym poczuciem humoru, która potrafiła spojrzeć na samego siebie z dystansem" - mówi Edyta Polko z CAW.

  Prezentację podzielono na części poświęcone poszczególnym aspektom życia Piłsudskiego. Na każdą z nich składa się kilka fotografii wybranych z zasobu CAW oraz jeden lub kilka cytatów, pochodzących ze wspomnień osób z bliższego i dalszego otoczenia Piłsudskiego, a czasem słów samego marszałka.

  Założeniem prezentacji ma być pokazanie osobistości o niezwykłych zasługach dla kraju, a jednocześnie zwykłego człowieka: tęskniącego za ukochanym miastem ­("Józef Piłsudski i Wilno"); podczas ulubionego zajęcia ("Józef Piłsudski i pasjanse"); z czworonożnym pupilem ("Józef Piłsudski i pies"); żyjącego w wojennych warunkach ("Józef Piłsudski i Legiony") czy podczas zabawy na balu ("Józef Piłsudski i bal").

  W prezentacji nie mogło także zabraknąć tematu "18 decydującej bitwy w dziejach świata". Dotyczy jej kolejna odsłona prezentacji - "Józef Piłsudski i Bitwa Warszawska", nieco poważniejsza od pozostałych, ale wiele mówiąca o stosunku marszałka do żołnierzy.

  Do końca br. CAW planuje przedstawić jeszcze kilka odcinków prezentacji "Józef Piłsudski i..." m.in. ilustrujący jego relacje z gen. Bolesławem Wieniawą-Długoszowskim. Wybrane do projektu fotografie pochodzą ze zbiorów CAW m.in. kolekcji Józefa Piłsudskiego i Legionów Polskich, a także z albumów w całości lub części poświęconych Piłsudskiemu.

  Centralne Archiwum Wojskowe sprawuje nadzór merytoryczny nad archiwami wchodzącymi w skład wojskowej sieci archiwalnej, w której przechowywana jest dokumentacja wytworzona przez jednostki i instytucje wojskowe, a także akta związane z obronnością państwa, wytworzone przez inne urzędy państwowe. Jest archiwum otwartym, nadal gromadzącym dokumentację wojskową. Stan zasobu CAW na 31 grudnia 2007 r. wynosił blisko 12 tys. m.b. akt. 

  PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek

  abe/ jra/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Kazimierz Ludwik Piłsudski (ur. ok. XVII/XVIII, zm. 2. poł. XVIII w.) – polski szlachcic, prapradziad Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie – pomnik przedstawiający postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, ustawiony przy Placu Marszałka w centrum Kutna, przed Urzędem Miasta. Józef Wincenty Piotr Piłsudski (ur. 22 lutego 1833 r. w Rapszanach, zm. 15 kwietnia 1902 r. w Petersburgu) – ojciec marszałka Józefa Piłsudskiego.

  Piotr Paweł Piłsudski (ur. 1795, zm. 24 listopada 1851 w Poszuszwiu, pow. kowieński) - szlachcic polski, dziad m.in. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego
  Ustawa o ochronie Imienia Józefa Piłsudskiego – ustawa z dnia 7 kwietnia 1938 roku o ochronie Imienia Józefa Piłsudskiego, Pierwszego Marszałka Polski, uchwalona dla zapobiegania naruszaniu dobrego imienia Józefa Piłsudskiego.

  Marszałek Piłsudski – polski serial biograficzny w reżyserii Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego i z jego scenariuszem, wyprodukowany w 2000 roku (premiera 2001), prezentujący sylwetkę Józefa Piłsudskiego, jego biografię od wczesnej młodości do schyłku życia. Serial został zrealizowany z dbałością o dokładność historyczną. Konsultantem ds. historycznych był dr hab. Piotr M. Majewski, zaś recenzentem historycznym prof. dr hab. Tomasz Nałęcz. Wykorzystano w nim też materiały archiwalne. Kult Józefa Piłsudskiego – swoisty kult budowany w dwudziestoleciu międzywojennym, a także po zakończeniu tego okresu historii Polski, wokół osoby pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Polegał on na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega i polityka oraz wizjonera.

  Adam Piłsudski (ur. 25 września 1869 w Zułowie, zm. 16 grudnia 1935 w Warszawie) — brat marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, wiceprezydent Wilna, senator IV kadencji w II RP. Pomnik Józefa Piłsudskiego w Krakowie – pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, stojący u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie, autorstwa Czesława Dźwigaja. Odsłonięty został 10 listopada 2008.

  Ławeczka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – pomnik odsłonięty 10 czerwca 2010 w pobliżu willi "Milusin", w której Józef Piłsudski mieszkał w latach 1923-1926.

  Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - odsłonięty w 1936 roku pomnik Józefa Piłsudskiego znajduje się w Soli przed Kościołem św. Michała Archanioła. Fundatorem pomnika byli mieszkańcy Soli. Pomnik został zburzony w 1946 roku, odbudowany dopiero w 1990 roku.

  Państwowa Szkoła Techniczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wilnie – państwowa techniczna szkoła średnia w Wilnie założona w 1922 jako Państwowa Szkoła Techniczna, od 1929 nosiła imię Józefa Piłsudskiego; w 1939 zajęta przez władze litewskie. Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego – miejski obiekt sportowy, znajdujący się w Krakowie przy ulicy Józefa Kałuży (od strony krakowskich Błoń oddziela go ulica Aleja marszałka Ferdinanda Focha). Spełnia wymagania kategorii 3 UEFA. Miejsce, w którym od 1912 roku stoi stadion jest najstarszą nadal używaną ligowo lokalizacją stadionową w Polsce .

  Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – nieistniejący już pomnik przy bulwarach we Włocławku, poświęcony Józefowi Piłsudskiego. Uroczystości pogrzebowe marszałka Józefa Piłsudskiego miały miejsce w dniach 13–18 maja 1935. W jego trakcie ciało Józefa Piłsudskiego zostało przetransportowane koleją z Warszawy do Krakowa. Tam złożono je w krypcie św. Leonarda na Wawelu.

  Kazimierz Gabriel Piłsudski (ur. w 1871 w Zułowie, zm. 19 grudnia 1941 w Bucharze) - brat Józefa, Adama, Bronisława i Jana Piłsudskich. My, Pierwsza Brygada ("Legiony") była pieśnią I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Znana jest również pod tytułem Legiony to żołnierska nuta.

  Dodano: 13.08.2010. 11:18  


  Najnowsze