• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Narodowe w Warszawie udostępnia ponad 1 tys. dzieł sztuki

  13.05.2011. 19:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zdigitalizowane dzieła m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Henryka Rodakowskiego można oglądać w uroczyście uruchomionym 12 maja portalu Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie. Udostępniono tam już ponad 1 tys. obiektów

  Na stronie internetowej oglądać można m.in. zbiory sztuki starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej, ryciny, zbiory ikonograficzne czy fotograficzne oraz monety i medale. Prezentowane są nie tylko dzieła eksponowane w galeriach stałych, ale i muzealia przechowywane w magazynach studyjnych muzeum. Internautom udostępniono cyfrowe reprodukcje dzieł, a także szczegółowe informacje o prezentowanych obiektach.

  Dane o zbiorach warszawskiego muzeum trafiają też na portal Europeana (www.europeana.eu), który daje dostęp do cyfrowych zbiorów wielu bibliotek, muzeów i archiwów z krajów Unii Europejskiej. MNW jest pierwszym polskim muzeum współpracującym z Europeaną na taką skalę.

  Prace nad digitalizacją zasobów Muzeum Narodowego w Warszawie trwały w ramach programu "Zasoby cyfrowe. Priorytet 2: Digitalizacja zabytków i muzealiów", finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Portal Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie wykorzystuje platformę dMuseion - program stworzony przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

  PCSS, które jest operatorem krajowej naukowej sieci PIONIER - Polski Internet Optyczny, od 1999 r. rozwija ogólnopolską infrastrukturę bibliotek cyfrowych. Chociaż oprogramowanie do budowy bibliotek cyfrowych - dLibra - w Polsce było już stosowane, to do prezentacji zbiorów muzealnych konieczne było stworzenie nowego systemu - dMuseion. Dzięki niemu możliwa jest sprawniejsza prezentacja materiałów o charakterze wizualnym. Muzeum Narodowe w Warszawie jest pierwszym, które korzystało w digitalizacji swoich zbiorów z tego systemu.

  Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie dostępne jest na stronie: http://www.cyfrowe.mnw.art.pl/

  PAP - Nauka w Polsce

  lt/ agt/bsz


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Portret Jana Kasprowicza – obraz olejny autorstwa Jacka Malczewskiego, namalowany w roku 1903. Obecnie dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Agnieszka Barbara Morawińska (ur. 29 czerwca 1944 w Warszawie) – polska historyk sztuki, dr, tłumacz i autorka publikacji z zakresu estetyki i historii sztuki, krytyk sztuki, ambasador; od listopada 2010 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Autoportret z paletą – obraz olejny autorstwa Jacka Malczewskiego, namalowany w roku 1892. Obecnie dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Muzeum Pałac w Wilanowie – muzeum w Warszawie, na Wilanowie, narodowa instytucja kultury, założone w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki Oddziału w Wilanowie i nadania mu osobowości prawnej; siedzibą muzeum jest barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja Jana III Sobieskiego.

  Deser: martwa natura z ciastem, winem, piwem i orzechami – obraz olejny na desce dębowej autorstwa holenderskiego malarza Willema Claesza Hedy. Dzieło powstało w 1637 i pochodzi ze zbiorów Raczyńskich, obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie (M.Ob.583).

  Muzeum Pałac w Wilanowie – muzeum w Warszawie, na Wilanowie, narodowa instytucja kultury, założone w 1995 w wyniku wydzielenia z Muzeum Narodowego w Warszawie na mocy zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki Oddziału w Wilanowie i nadania mu osobowości prawnej; siedzibą muzeum jest barokowy pałac w Wilanowie, rezydencja Jana III Sobieskiego.

  Don Kichot i Sancho Pansa – obraz olejny autorstwa Jacka Malczewskiego, namalowany w latach 1895-1900. Obecnie dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Dodano: 13.05.2011. 19:47  


  Najnowsze