• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przedsierpniowa opozycja

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Przed strajkami w 1980 r., które zaowocowały powstaniem ruchu solidarnościowego, opozycja wobec władz PRL nie miała powszechnego charakteru. Zdaniem historyka prof. Andrzeja Friszkego, skupiała nie więcej niż 1 500 osób.

  Dodano: 30.08.2010. 14:53  Czytaj więcej

  21 postulatów Solidarności

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, który później przekształcił się w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność", sformułowano w nocy z 16 na 17 sierpnia 1980 r.

  Dodano: 30.08.2010. 14:48  Czytaj więcej

  Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  29 kwietnia 1978 r. w Gdańsku powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, dając początek robotniczemu ruchowi, który rozpoczął strajk w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. W WZZ Wybrzeża działali m.in. Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Joanna Duda-Gwiazda, Bogdan Lis, Anna Walentynowicz oraz Lech Wałęsa.

  Dodano: 30.08.2010. 14:40  Czytaj więcej

  Porozumienie Jastrzębskie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po Gdańskim i Szczecińskim, podpisanym latem 1980 r. Zdaniem wielu historyków, masowe strajki na Śląsku, których efektem były ustalenia zawarte w Jastrzębiu, wpłynęły na tempo i skuteczność negocjacji prowadzonych w Gdańsku i Szczecinie.

  Dodano: 30.08.2010. 14:25  Czytaj więcej

  Porozumienie Szczecińskie

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  30 sierpnia mija 30. rocznica podpisania Porozumienia Szczecińskiego, kończącego strajki organizowane latem 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem porozumienie. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku.

  Dodano: 30.08.2010. 14:20  Czytaj więcej

  Sierpniowe strajki i powstanie NSZZ Solidarność

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę rządzącą Edwarda Gierka.

  Dodano: 30.08.2010. 14:11  Czytaj więcej

  Elementarz zdrowego odżywiania dla pierwszaka

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Już niebawem rozpocznie się rok szkolny - w szkołach rozlegnie się pierwszy dzwonek wzywający na lekcje i wyznaczający na 10 miesięcy plan dnia dla milionów dzieci. Jak co roku, pojawi się wśród nich kilkadziesiąt tysięcy pierwszoklasistów, którym szkolny debiut zmieni cały świat. O tym, jak rodzice powinni zadbać o dietę swoich dzieci, aby pociecha miała energię i zapał do zostania szkolnym prymusem, mówi Karolina Stępniak, Specjalista ds. Żywienia

  Dodano: 30.08.2010. 11:00  Czytaj więcej

  69 lat temu Niemcy w Auschwitz po raz pierwszy użyli cyklonu B

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pod koniec sierpnia przypada 69. rocznica użycia po raz pierwszy przez Niemców gazu cyklon B do uśmiercania więźniów Auschwitz. W podziemiach bloku 11 KL Auschwitz zgładzono najpierw 20-30 osób, a podczas drugiej próby - około 100.

  Dodano: 27.08.2010. 00:53  Czytaj więcej

  21 postulatów gdańskich wśród 193 najważniejszych dokumentów świata

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tablice, zawierające 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku od siedmiu lat znajduje się na liście UNESCO "Pamięć świata". Zawiera ona najważniejsze zbiory archiwalne ludzkości. Obecnie obejmuje 193 dokumenty, w tym dziewięć z Polski.

  Dodano: 26.08.2010. 20:33  Czytaj więcej

  Rekonstrukcje historyczne w Polsce stają się coraz popularniejsze

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rekonstrukcje historyczne, m.in. Bitwa pod Grunwaldem i oblężenie Malborka, Powstanie Wielkopolskie i Bitwa Warszawska z 1920 r. - z roku na rok stają się coraz popularniejsze. W rozmowie z PAP rekonstruktorzy przekonują, że takie inscenizacje mają sens, bo popularyzują historię Polski; z kolei ekspert ostrzega przed "popkulturowością". Rekonstrukcje historyczne coraz częściej zastępują tradycyjne formy upamiętnień rocznic ważnych wydarzeń czy postaci. Walki piechoty i kawalerzystów z bolszewikami na przedpolach Warszawy pod Ossowem, inscenizacja bitwy Słowian i Wikingów, zmagania średniowiecznych wojów czy epizody z Powstania Warszawskiego to słynne już rekonstrukcje, gromadzące każdego roku i miłośników historii - "rekonstruktorów", i publiczność. Łączą one w sobie elementy gry, zabawy i edukacji. Mają swoich wielkich zwolenników, ale budzą też zastrzeżenia nadmierną widowiskowością, co powoduje, że dramat historycznych wydarzeń zamienia się w rozrywkę.

  Dodano: 25.08.2010. 00:53  Czytaj więcej

  Dom i Biblioteka im. Radziwiłłów w pałacu w Sichowie Dużym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Dom i Biblioteka im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów otworzą 28 sierpnia podwoje w dawnym zespole pałacowym w Sichowie Dużym (Świętokrzyskie). Placówka ma rozwijać kulturę; środki na ten cel będzie zdobywać organizując szkolenia w zakresie przedsiębiorczości.

  Dodano: 23.08.2010. 09:13  Czytaj więcej

  Ruszył nabór do projektu Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pomoc bibliotekom lokalnym w stworzeniu sieci, której celem będzie ratowanie lokalnych zasobów dziedzictwa historycznego, m.in. relacji świadków, zdjęć, zapisów osobistych, oferuje projekt "Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej" (CATL) realizowany przez Ośrodek KARTA.

  Dodano: 20.08.2010. 01:12  Czytaj więcej

  66 lat temu w Auschwitz zgładzono Malę Zimetbaum i Edka Galińskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  66 lat temu Niemcy zgładzili dwoje więźniów Auschwitz, zakochanych w sobie Żydówkę Malę Zimetbaum i Polaka Edwarda Galińskiego. Ofiary zostały złapane po brawurowej ucieczce z obozu.

  Dodano: 20.08.2010. 00:46  Czytaj więcej

  Mija 40 lat od śmierci Jasienicy

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Paweł Jasienica, jeden z najbardziej cenionych polskich historyków powiedział sam o sobie: "Żywot przypadł mi na czasy historii skondensowanej, jak nigdy jeszcze". 19 sierpnia mija 40 lat od śmierci autora "Rzeczpospolitej Obojga Narodów".

  Dodano: 19.08.2010. 00:47  Czytaj więcej

  Wstępne ogłoszenie informacyjne dotyczące badań celu barcelońskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska opublikowała dwa wstępne ogłoszenia informacyjne dotyczące planowanych zaproszeń do składania ofert na badania dotyczące celu barcelońskiego, zakładającego inwestycje na badania w wysokości 3%.

  Dodano: 18.08.2010. 16:17  Czytaj więcej

  Katowickie archiwum otrzyma akta o Powstaniach Śląskich

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Ok. 275 tys. skanów historycznych dokumentów dotyczących m.in. organizacyjno-administracyjnej strony Powstań Śląskich, otrzymają 19 sierpnia od Centralnego Archiwum Wojskowego przedstawiciele Archiwum Państwowego w Katowicach.

  Dodano: 18.08.2010. 12:13  Czytaj więcej

  Dyskretny urok lamp naftowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Największe w Polsce zbiory lamp naftowych ma Muzeum Podkarpackie w Krośnie (Podkarpackie). W muzeum zgromadzono ponad 800 eksponatów - poinformował dyrektor muzeum Jan Gancarski.

  Dodano: 16.08.2010. 03:17  Czytaj więcej

  Budowanie sieci uczonych w obszarze nauk społeczno-ekonomicznych i humanistycznych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowa współpraca w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych i humanistycznych (SSH) poprawia się w ciągu ostatnich lat w dużej mierze dzięki działaniom podejmowanym w ramach unijnego projektu, który ułatwia udział naukowców zajmujących się SSH w unijnych programach ramowych na rzecz badań naukowych. Projekt NET4SOCIETY (Ponadnarodowa współpraca Krajowych Punktów Kontaktowych w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych i humanistycznych) tworzy nowe struktury wymiany doświadczeń i pomysłów. Został dofinansowany na kwotę 2,6 mln EUR z tematu "SSH" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Dodano: 13.08.2010. 22:12  Czytaj więcej

  Przetarg na integrację danych z dziedziny środowiska, różnorodności biologicznej i użytkowania gruntów

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła przetarg na integrację danych z dziedziny środowiska, różnorodności biologicznej i użytkowania gruntów

  Dodano: 13.08.2010. 18:12  Czytaj więcej

  Multimedialna prezentacja o marszałku Piłsudskim

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Fotografie, wspomnienia i cytaty z wypowiedzi marszałka Józefa Piłsudskiego znalazły się w multimedialnej prezentacji "Józef Piłsudski i..." dostępnej na stronie Centralnego Archiwum Wojskowego www.caw.wp.mil.pl. "Centralne Archiwum Wojskowe postanowiło upamiętnić postać pierwszego marszałka Polski, przygotowując prezentację multimedialną zatytułowaną +Józef Piłsudski i...+. Archiwum odeszło jednak od typowej, wzniosłej i patetycznej formuły, starając się pokazać marszałka od ludzkiej, prywatnej strony - jako człowieka rodzinnego, kochającego ojca, osobę z dużym poczuciem humoru, która potrafiła spojrzeć na samego siebie z dystansem" - mówi Edyta Polko z CAW.

  Dodano: 13.08.2010. 11:18  Czytaj więcej