• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wybuchy gwiazd dają kościom wapń

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowy zespół naukowców odkrył wybuchową gwiazdę wytwarzającą wyjątkowo duże ilości wapnia, który ostatecznie wbudowuje się w nasze kości. Badania, sfinansowane częściowo z międzynarodowego grantu integracyjnego Marie Curie (IRG) Siódmego Programu Ramowego (7PR), dostarczają również wskazówek na temat sposobu, w jaki bogate w wapń gwiazdy mogą stanowić nową klasę supernowych. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Nature.

  Dodano: 21.05.2010. 19:12  Czytaj więcej

  Komisja kieruje uwagę w stronę finansowania ITER

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska przyjęła dnia 5 maja komunikat uzasadniający stworzenie zrównoważonych ram finansowania międzynarodowego eksperymentalnego reaktora termojądrowego (ITER). Jak mówi Komisja Europejska, państwa członkowskie powinny zapewnić wsparcie finansowe obiektu, którego wydatki są o 4,5 mld EUR wyższe od pierwotnie zakładanych 2,7 mld EUR.

  Dodano: 07.05.2010. 21:12  Czytaj więcej

  Energia słoneczna zasila północnoafrykańskie chłodziarki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  W ramach finansowanego ze środków unijnych projektu udało się zbudować specjalne elektrownie słoneczne do chłodzenia łatwo psujących się produktów w tunezyjskiej wytwórni win oraz w marokańskiej mleczarni, wykazując ekonomiczną opłacalność systemów chłodzenia zasilanych energią słoneczną. Koncepcja chłodzenia zasilanego termicznie może przynieść znaczne korzyści sektorowi rolno-spożywczemu w regionie śródziemnomorskim.

  Dodano: 06.05.2010. 22:12  Czytaj więcej

  Prezydencja zwraca uwagę na nadchodzący Europejski Plan Badań Naukowych i Innowacji

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Hiszpańska Minister ds. Nauki i Innowacji, Cristina Garmendia podkreśliła niedawno aspekty innowacji, które zdaniem Hiszpańskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej powinny zostać ujęte w przyszłym Europejskim Planie Badań Naukowych i Innowacji.

  Dodano: 03.05.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Przedstawicielka KE o kobietach i innowacjach w nauce

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  O nierówności płci oraz psychologicznych i społecznych barierach, które utrudniają kobietom dostęp do sfery nauki i technologii mówiła Margot Frohlinger z Dyrekcji Generalnej Rynku Wewnętrznego i Usług KE, podczas konferencji "Innowacyjność i kreatywność kobiet w nauce i biznesie na rzecz wzrostu gospodarczego". Spotkanie zorganizowali Urząd Patentowy RP, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

  Dodano: 30.04.2010. 04:18  Czytaj więcej

  I posiedzenie Kapituły Konkursu na najlepsze prace dyplomowe i doktorskie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W piątek, 23 kwietnia 2010 odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu na najlepsze prace dyplomowe i doktorskie ogłoszonego w październiku 2009 roku przez ENEA S.A. Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży akademickiej problemami wytwarzania i wykorzystania energii elektrycznej w połączeniu z troską o stan środowiska naturalnego, poprzez wyłonienie i popularyzację prac reprezentujących nowatorskie podejście do problematyki sektora elektroenergetycznego.

  Dodano: 26.04.2010. 23:10  Czytaj więcej

  Nowy portal internetowy poświęcony synergiom UE-USA w dziedzinie N+T

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Międzynarodowa współpraca stanowi kamień węgielny Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, a projekty BILAT-USA i Link2US, które są finansowane z programu "Możliwości" 7PR, robią olbrzymie postępy w promowaniu synergii między UE a USA. W ramach projektów BILAT-USA i Link2US został uruchomiony nowy portal internetowy dostarczający najnowsze wiadomości na temat wspólnych działań i inicjatyw UE-USA, jak również kluczowe dokumenty i przeglądy, które posuną naprzód transatlantycką współpracę naukową.

  Dodano: 26.04.2010. 18:12  Czytaj więcej

  Jak konieczność publikowania wpływa na jakość badań

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wyniki nowych badań sfinansowanych ze środków unijnych pokazują, że stale rosnąca presja na opracowywanie wyników w formie gotowej do publikacji może niekorzystnie wpływać na jakość badań naukowych. Źródłem wsparcia prac był projekt OBJECTIVE SCIENCE (Ilościowe określenie obiektywności w naukach przyrodniczych i społecznych), który otrzymał ponad 161.000 EUR z programu szczegółowego "Ludzie" Siódmego Programu Ramowego (7PR), aby ocenić poziom tendencyjności w naukach przyrodniczych i społecznych. Odkrycia opublikowano w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) ONE.

  Dodano: 23.04.2010. 20:12  Czytaj więcej

  Dzięki Fundacji Leszka Czarneckiego, 23 letni student z Lublina dostanie nową rękę.

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Fundacja Leszka Czarneckiego LC Heart przekaże prawie 82 tys. złotych na zakup nowoczesnej protezy ręki dla Rafała Jakubskiego " studenta II roku chemii UMCS w Lublinie.

  Dodano: 22.04.2010. 20:32  Czytaj więcej

  Węglowodorowe porządki

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Wiadomości na temat wycieków ropy naftowej z tankowców przypominają nam o olbrzymich zagrożeniach dla naszych cennych środowisk morskich. Nowy projekt finansowany ze środków unijnych ma zbadać, jakim potencjałem oczyszczania skażonych obszarów z toksycznych węglowodorów dysponują zbiorowiska bakterii.

  Dodano: 20.04.2010. 18:12  Czytaj więcej

  Enzym zawarty w białych krwinkach rozkłada węglowe nanorurki

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W ramach badania finansowanego ze środków UE naukowcy z Irlandii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych dowiedli, że enzym zawarty w białych krwinkach może rozkładać niezwykle wytrzymałe nanorurki węglowe. Odkrycie opublikowane w czasopiśmie Nature Nanotechnology daje nadzieję na bezpieczne wykorzystanie tego nowego materiału w medycynie i przemyśle.

  Dodano: 08.04.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Projekt unijny przyczyni się do uproszczenia pakowania

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W ramach badań finansowanych przez UE naukowcy stworzyli zintegrowany system narzędzi rozwiązujący problemy z pakowaniem w ciągu kilku minut. Czołowe europejskie instytucje badawcze były zaangażowane w trwający trzy lata projekt o nazwie Net-WMS. W ramach tego projektu opracowano metody optymalizacji komputerowych procedur pakowania, które pozwolą firmom zaoszczędzić czas, środki finansowe i przestrzeń. Projekt Net-WMS ("W kierunku integracji rzeczywistości wirtualnej i technik optymalizacyjnych w działalności firm nowej generacji wykorzystujących sieciowe systemy zarządzania magazynami z określonymi ograniczeniami") był finansowany w ramach Szóstego Programu Ramowego (6PR) kwotą w wysokości 2,32 mln euro.

  Dodano: 08.04.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Poświata po zachodzie Słońca ułatwia nawigację stworzeniom nocnym

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wyniki nowych badań finansowanych ze środków unijnych pokazują, że nietoperze, mimo nocnego trybu życia, wykorzystują położenie Słońca do kalibracji swojego wewnętrznego kompasu magnetycznego, który stanowi ich narzędzie do nawigacji. Szczegóły odkrycia dokonanego przez naukowców z niemieckiego Instytutu Ornitologii im. Maxa Plancka i z bułgarskiego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej zostały opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

  Dodano: 06.04.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Unijni naukowcy pracują nad genetycznymi sposobami zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Międzynarodowe partnerstwo finansowane ze środków unijnych wyznacza drogę w dziedzinie jakości i bezpieczeństwa żywności. Projekt realizowany pod kierunkiem Uniwersytetu Zachodniej Anglii (UWE) z Wlk. Brytanii, w którym bierze udział osiem instytucji z siedmiu krajów, zbada genetyczne aspekty jakości żywności, aby podnieść standardy bezpieczeństwa.

  Dodano: 06.04.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Odpady po opakowaniach można wykorzystać w budownictwie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Polscy naukowcy znaleźli sposób na zagospodarowanie uciążliwych dla środowiska odpadów opakowaniowych. Zamiast spalać czy składować, postanowili przerabiać je na płyty wykorzystywane w budownictwie. Opracowali technologię, która pozwala na wykonywanie kompozytowych płyt termoizolacyjnych z wykorzystaniem odpadów pianki poliuretanowej i tworzyw sztucznych termoplastycznych. Technologia została już nagrodzona srebrnym medalem na ubiegłorocznych targach wynalazczości Brussels Innova oraz dyplomem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej w 2010 roku.

  Dodano: 06.04.2010. 10:00  Czytaj więcej

  Koktajl chemiczny stwarza zagrożenie dla ludzi i środowiska

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Zespół naukowców z Uniwersytetu w Gothenburgu, Szwecja, którego prace są finansowane ze środków unijnych, przeanalizował czynnik zagrożenia "koktajlem chemicznym" dla organizmu człowieka oraz wpływ, jaki taka mikstura ma na ludzi i środowisko. Zespół poddał analizie aktualne praktyki oceny zagrożenia, proponując szereg pomiarów, jakie należy wprowadzić. Raport został opublikowany w witrynie Dyrekcji Generalnej (DG) ds. Środowiska przy Komisji Europejskiej.

  Dodano: 31.03.2010. 17:12  Czytaj więcej

  Duze zainteresowanie Tygodniem Mózgu w Poznaniu

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Zakończone 19 marca poznańskie obchody Światowego Tygodnia Mózgu cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizatorzy obchodów - Oddział Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, Instytut Genetyki Człowieka PAN i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - już zapowiadają, że impreza z pewnością odbędzie się także w przyszłym roku.

  Dodano: 24.03.2010. 22:47  Czytaj więcej

  Błyskawiczny system monitorowania burz

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Globalny system badania, monitorowania i prognozowania aktywności burzowej powstaje na Uniwersytecie Jagiellońskim. System będzie na bieżąco śledził wyładowania elektryczne powstające podczas burz na całym świecie. Już za pół roku będą gotowe trzy stacje odbiorcze - w Polsce, w Australii i Brazylii. Docelowo ma ich być kilkanaście.

  Dodano: 04.03.2010. 12:26  Czytaj więcej

  Biomasa źródłem cennych biowłókien

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wytwarzane z biomasy geowłókniny do umacniania poboczy, włókna chłonące pot, środki higieny osobistej - to przykładowe materiały, które powstaną w ramach projektu "Zastosowanie biomasy do wytwarzania polimerowych materiałów przyjaznych środowisku". Na przeprowadzenie badań międzyuczelniany zespół polskich naukowców otrzymał ponad 31 mln złotych ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, przyznanych w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  Dodano: 03.03.2010. 16:27  Czytaj więcej

  Głowa faraona odkopana w Luksorze

  opublikowane przez: Karolina Kostrzewa
  Kolosalna, dwuipółmetrowa głowa Amenhotepa III z czerwonego granitu została odkryta w Luksorze.

  Dodano: 03.03.2010. 00:15  Czytaj więcej