• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Profesjonaliści nie nadążają za rozwojem nauki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Studenci muszą orientować się w najnowszych osiągnięciach w swoich dziedzinach. Ale czy nadążają za nimi po skończeniu studiów? Szwedzkie badania pokazały, że nie jest z tym najlepiej.

  Dodano: 01.03.2010. 15:30  Czytaj więcej

  Nanomitex, czyli nowe życie materiałów włókienniczych

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Polscy naukowcy pracują nad materiałami włókienniczymi, które same się oczyszczą, zabezpieczą nas przed wirusami, a nawet ogniem. Liderem projektu "Nanomitex - Funkcjonalne nano- i mikromateriały włókiennicze" jest łódzki Instytut Włókiennictwa, który nad nowoczesnymi materiałami będzie pracował do 2012 roku wraz z czterema polskimi partnerami.

  Dodano: 25.02.2010. 16:20  Czytaj więcej

  Sposób na hałaśliwych sąsiadów

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Luksus mieszkania w ciszy, dostępny jest dla niewielu, zwłaszcza tych, mieszkających w bloku. Jak zniwelować hałas zza ściany? Być może zmienią to nowe dźwiękoodporne płytki z... lateksu.

  Dodano: 25.02.2010. 16:17  Czytaj więcej

  Stonehenge: zagadka prawie rozwikłana

  opublikowane przez: Karolina Kostrzewa
  Stonehenge, zespół kamiennych kręgów w hrabstwie Wiltshire w Wielkiej Brytanii to nadal zagadka dla naukowców.

  Dodano: 24.02.2010. 00:38  Czytaj więcej

  Zagadka dwóch fortepianów Chopina

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Fryderyk Chopin grał na obu fortepianach firmy Pleyel, które znajdują się w Krakowie - powiedział dziennikarzom dyrektor Muzeum UJ prof. Stanisław Waltoś. Nierozwiązana pozostaje zagadka, kto i kiedy przeniósł tabliczkę z autografem kompozytora z jednego instrumentu na drugi.

  Dodano: 22.02.2010. 15:53  Czytaj więcej

  Podkarpacie jak druga Bawaria - rozwój regionu przez innowacje

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Skoncentrowane wsparcie badań nad polską technologią to współpraca kilkuset naukowców w głównych obszarach technologii Doliny Lotniczej, to centra badawcze, to baza szkolnictwa średniego, gdzie będzie kształcona kadra średnia. To jest sposób na transformację biednego regionu Podkarpacia w drugą Bawarię, w nowoczesny sektor bazujący na innowacji i na badaniach i rozwoju - przekonuje Marek Darecki, prezes Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, prezes zarządu WSK Rzeszów PZL S.A.

  Dodano: 22.02.2010. 15:52  Czytaj więcej

  Dywan, na którym roztocze się nie wyżywi

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wyjątkowy dywan, który dzięki specjalnej budowie hamuje rozwój roztoczy i wolniej się brudzi, stworzyli naukowcy z Instytutu Włókiennictwa w Łodzi. Zespołem kierowała dr Małgorzata Cieślak. Za swój wynalazek badacze otrzymali m.in. nagrodę specjalną podczas "Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości Women Inventor 2009" w Seulu. Dr Cieślak wyjaśnia, że o właściwościach antyroztoczowych dywanu zdecydowały trzy czynniki: odpowiednia budowa dywanu, dobór materiałów włókienniczych i zastosowanie specjalnych środków chemicznych o właściwościach antyroztoczowych i antyadhezyjnych (ograniczających przyleganie substancji do powierzchni - PAP).

  Dodano: 15.02.2010. 15:54  Czytaj więcej

  Miesiąc urodzenia a szanse w sporcie

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Od daty urodzenia mogą zależeć szanse na zrobienie kariery w sporcie.

  Dodano: 09.02.2010. 14:16  Czytaj więcej

  Podwodne sieci telekomunikacyjne mogą wyczuwać tsunami

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Fale tsunami wysyłają przez ocean sygnały elektryczne, które są wyczuwalne przez sieci telekomunikacyjne na dnie morskim, uważa kierujący badaniem Manoj Nair z Uniwersytetu Kolorado i Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej - podaje internetowy serwis "Physorg".

  Dodano: 29.01.2010. 10:32  Czytaj więcej

  Otwarto pierwsze w Polsce laboratorium z tunelem wodnym

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Nowe laboratorium z tunelem wodnym, przeznaczonym przede wszystkim do badań aerodynamiki samolotów, otwarto na Politechnice Wrocławskiej. To pierwsza tego rodzaju maszyna w Polsce.

  Dodano: 29.01.2010. 10:30  Czytaj więcej

  14 nowych laboratoriów powstanie w ramach projektu NanoFun

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ponad 54 mln złotych na dofinansowanie projektu "Krajowe Laboratorium Multidyscyplinarne Nanomateriałów Funkcjonalnych - NanoFun" otrzymało konsorcjum dziewięciu polskich instytucji naukowych od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z pieniędzy uzyskanych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka do 2013 roku zostanie zbudowanych 14 nowych laboratoriów, a jedno już istniejące ulegnie modernizacji.

  Dodano: 21.01.2010. 01:04  Czytaj więcej

  Polscy naukowcy wiedzą, jak mądrze wykorzystać nadmiar ptasich piór

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Do czego można wykorzystać kurze pióra? Okazuje się, że na przykład do utworzenia nowoczesnych gąbek do podawania leków i "papieropodobnego" materiału, na którym mogą malować artyści. Metodę tworzenia "biokompozytów z udziałem keratyny z piór" opracowali polscy naukowcy - zespół z łódzkiego Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych pod kierunkiem dr Krystyny Wrześniewskiej-Tosik. Za to rozwiązanie otrzymali Złoty Medal oraz Puchar belgijskiego Ministra ds. Klimatu i Energii podczas Targów Brussels Innova 2009.

  Dodano: 21.01.2010. 00:54  Czytaj więcej

  Czy mleczna czekolada, którą spożywasz jest oryginalnym produktem?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Mleczna czekolada cieszy się dużą popularnością w okresie świątecznym, a teraz dzięki nowej metodzie pomiaru, opracowanej przez Wspólne Centrum Badawcze (WCB) przy Komisji Europejskiej, konsumenci w Europie będą pewni tego, co dostają. To poważna sprawa dla kontynentu, który odpowiada za połowę rocznego spożycia czekolady na świecie. Metoda została zaakceptowana przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), stając się normą międzynarodową.

  Dodano: 23.12.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Rok 2009 w światowej i polskiej nauce

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Polscy badacze wnieśli znaczący wkład w kilka głośnych wydarzeń naukowych roku 2009. SphinX - przyrząd polskich inżynierow trafił na orbitę okołoziemską. Jego zadaniem jest obserwacja miękkiego promieniowania rentgenowskiego, emitowanego z tzw. korony słonecznej. Urządzenia zbudowane przez polskich naukowców biorą udział w eksperymentach uruchomionego ponownie w listopadzie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Polacy wnieśli także istotny wkład do światowych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Rok 2009 będzie się też kojarzył z pierwszą od ponad 40 lat globalną epidemią grypy.

  Dodano: 23.12.2009. 09:48  Czytaj więcej

  10 najważniejszych odkryć naukowych roku 2009 według Science

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Wśród naukowych odkryć dokonanych w roku 2009 za najważniejsze - według pisma "Science" - uznane zostało odkrycie i rekonstrukcja szczątków ardipiteka sprzed 4,4 miliona lat.

  Dodano: 22.12.2009. 20:06  Czytaj więcej

  Europejczycy tworzą listę najlepszych innowacji roku 2009

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Magazyn TIME opublikował niedawno swoją listę najlepszych 50 innowacji z 2009 r. Na miejscu 29 znalazła się guma z mniszka, stworzona przez naukowców z niemieckiego Instytutu Biologii Molekularnej i Ekologii Stosowanej im. Fraunhofera (IME).

  Dodano: 21.12.2009. 18:12  Czytaj więcej

  Raport OECD podkreśla coraz bardziej globalny charakter badań naukowych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Opierając się na informacjach na temat patentów, referatów naukowych, mobilności naukowców i transferze technologii nowy raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zwraca uwagę na coraz bardziej międzynarodowy charakter badań naukowych.

  Dodano: 17.12.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Jak nie tracić zdrowia przy biurku? Pomogą zasady ergonomii

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Rozmywanie się obrazu, zawroty głowy, dolegliwości kręgosłupa i mikrourazy, to niektóre objawy spowodowane długotrwałą pracą za biurkiem. Mogą one wystąpić, jeśli nie stosujemy zasad ergonomii, czyli dyscypliny naukowej, której zadaniem jest dostosowywanie urządzeń do możliwości fizycznych i psychicznych człowieka.

  Dodano: 23.11.2009. 22:35  Czytaj więcej

  Wielki Zegar Binarny na Politechnice Wrocławskiej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W piątek, 13 listopada br. o godz. 9:15 na budynku Zintegrowanego Centrum Studenckiego Politechniki Wrocławskiej (wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, bud. C-13 od strony dziedzińca) uruchomiony zostanie Wielki Zegar Binarny (z ang. BBC " Big Binary Clock).

  Dodano: 12.11.2009. 15:34  Czytaj więcej

  Zmiany postaw konsumenckich w Europie w dobie kryzysu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Jak kryzys zmienił rynki konsumenckie Europy? Według badań przeprowadzonych w wybranych krajach Europy, na łącznej próbie ponad 10 000 osób, konsumenci stali się bardziej ostrożni i mniej impulsywnie wydają pieniądze. Wzrosły oczekiwania wobec sprzedawców, więcej oczekuje się obniżek i promocji. Najwyraźniejszy i najtrwalszy trend spodziewany jest w krajach Zachodniej Europy " stąd wniosek, że opłacalne będzie kupowanie za granicą, gdzie sprzedawcy będą musieli bardziej walczyć o konsumenta.

  Dodano: 07.11.2009. 21:20  Czytaj więcej