• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zmiany administracyjne i organizacyjne, aby zapewnić zrównoważony rozwój ERBN

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Komisja Europejska zaprezentowała strategię na rzecz zapewnienia długofalowego sukcesu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN). W swoim komunikacie do Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego pt. "Europejska Rada ds. Badań Naukowych - sprostać wyzwaniu doskonałości światowej klasy", Komisja prezentuje dwojakie podejście skoncentrowane na usprawnieniu struktury organizacyjnej ERBN i zwiększeniu jej efektywności. ERBN działa od dwóch i pół roku.

  Dodano: 26.10.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Wspólne projekty pobudzają współpracę naukową UE-USA

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dwa nowe projekty finansowane ze środków unijnych, promujące współpracę naukową UE i USA, pomogą obydwu kontynentom poszerzyć ekspercką wiedzę badawczą, rozwinąć stosunki bilateralne i stworzyć większą globalną bazę naukowo-technologiczną zgodnie z celami agendy lizbońskiej.

  Dodano: 26.10.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Liberkowski: Polska może się stać Kuwejtem Europy

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Polska posiada ogromne złoża węgla kamiennego i brunatnego, które wystarczą na co najmniej 150 lat. Pełne ich wykorzystanie stoi jednak pod znakiem zapytania z uwagi na rosnące koszty i problemy związane z bezpieczeństwem wydobycia. Mimo to, możemy stać się prawdziwym Kuwejtem Europy, jeśli zamiast kopać, zaczniemy węgiel zgazowywać pod ziemią. Ten pomysł nie jest na świecie niczym nowym ale niedawno pojawiły się technologie, które czynią go opłacalnym - uważa inż. Janusz Liberkowski, absolwent Politechniki Gdańskiej na stałe mieszkający i pracujący w Dolinie Krzemowej w Kalifornii.

  Dodano: 19.10.2009. 23:21  Czytaj więcej

  Projekt D4Science-ll napędza rewolucję w naukowych e-zasobach

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W dniach 13-16 października w Pizie, Włochy, odbyło się spotkanie inaugurujące nowy, finansowany ze środków unijnych, projekt D4Science-II (Ekosystem infrastruktury danych dla nauki).Celem projektu jest utworzenie "wirtualnych środowisk badawczych", które zapewnią naukowcom dostęp do znacznie poszerzonych usług bez ponoszenia wysokich kosztów rozbudowy i utrzymania.

  Dodano: 19.10.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Ostrom i Williamson laureatami Nobla z ekonomii

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Amerykanie Elinor Ostrom i Oliver Williamson zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii - ogłosiła w poniedziałek w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk. W tym roku noble przypadły za osiągnięcia w dziedzinie zarządzania ekonomicznego.

  Dodano: 13.10.2009. 18:42  Czytaj więcej

  ERAB nawołuje do nowego Renesansu w Europie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Rada ds. Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERAB) opublikowała swój pierwszy raport roczny, w którym podkreśla potrzebę wzbudzenia nowego ducha w badaniach europejskich do roku 2030. Komunikat jaki przebija przez całą publikację mówi o potrzebie takiego ferworu zmian, jak opanował Europę w epoce Renesansu na przełomie XV i XVI w. Dziś potrzeba podobnej rewolucji w myśleniu, społeczeństwie i nauce, aby stawić czoła nieuniknionym wyzwaniom, jakie stają przed populacją świata, która wkrótce sięgnie liczby dziewięciu miliardów.

  Dodano: 08.10.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Sekrety przyszłych stulatków

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Przewagę dzieciom urodzonym w bogatych krajach od początku XXI w. nad rówieśnikami zapewnia lepszy stan zdrowia, postępy w technologii i większa liczba możliwości życiowych. Wyniki nowych badań europejskich pokazują, że ponad połowa tych dzieci dożyje stu lat, jeżeli utrzyma się obecny trend średniej długości życia. Opublikowane w czasopiśmie The Lancet wyniki wskazują również, że istotnym czynnikiem zwiększającym średnią długość życia i dobre samopoczucie będzie praca przez mniejszą liczbę dni w tygodniu w ciągu wydłużonego czynnego życia zawodowego.

  Dodano: 05.10.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Kanadyjsko-polsko-japońska współpraca w dziedzinie nanotechnologii

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Politechnika Wrocławska rozpoczyna współpracę w dziadzienie nanotechnologii z Instytutem Badań Nanostruktur Akademii Nauk Kanady, Institute for Nano Quantum Information Electronics Uniwersytetu w Tokio oraz Instytutem Fizyki PAN. Podpisanie porozumienia odbędzie się w trakcie sympozjum naukowego pt. "Półprzewodnikowe, węglowe, magnetyczne i fotoniczne nanostruktury dla technologii informacyjnych i komunikacyjnych, energii, zdrowia i środowiska", które PWr organizuje w dniach 5-7 października.

  Dodano: 03.10.2009. 12:51  Czytaj więcej

  Banany na tworzywo sztuczne?

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Co roku, po zakończeniu zbiorów, około 25.000 ton bananowców ląduje w jarach i parowach hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Teraz naukowcy, których badania finansowane są ze środków unijnych, pracują nad nową technologią mającą umożliwić przetwarzanie tych roślin na wyroby z tworzywa sztucznego. Przełomowe wyniki pomogą europejczykom w poszukiwaniach nowych i zrównoważonych sposobów na wytwarzanie materiałów.

  Dodano: 30.09.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Kudrycka: w 2010 r. powstanie Biblioteka Wirtualnej Nauki

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce stworzyć Bibliotekę Wirtualnej Nauki (BWN), dzięki której wszystkie instytucje naukowe w Polsce będą miały bezpłatny dostęp do najbardziej aktualnych światowych periodyków naukowych. BWN będzie działać od stycznia 2010 r. "Nadrzędnym celem Biblioteki Wirtualnej Nauki jest wyrównanie szans w dostępie do źródeł naukowych uczonym z wszystkich ośrodków badawczych w kraju" - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

  Dodano: 29.09.2009. 11:36  Czytaj więcej

  Szkoła Festiwalu Nauki na Festiwalu w Jabłonnie

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Jak powinno się przeprowadzać eksperyment naukowy? Wiedzą to z pewnością wszyscy młodzi ludzie, którzy w dniach 19-20 września tłumnie uczestniczyli w popularyzatorskich zabawach przygotowanych przez Szkołę Festiwalu Nauki (SFN). Choć granica między popularyzacją nauki a edukacją jest płynna, to zadaniem szkoły jest właśnie zbliżanie uczestników warsztatów do świata prawdziwych, poważnych badań.

  Dodano: 26.09.2009. 01:25  Czytaj więcej

  Według raportu instytutu WCB wzrasta roczna produkcja fotoogniw

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Według raportu Wspólnego Centrum Badawczego (WCB) Komisji Europejskiej nastąpił znaczny wzrost w światowej produkcji fotoogniw. W 2008 roku produkcja światowa wzrosła w porównaniu z rokiem 2007 o 80%. W nowym raporcie na temat stanu rocznej produkcji fotoogniw uznano, że dzięki wzrostowi wytworzono 7,3 gigawata (GW) energii.

  Dodano: 23.09.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Rekomendowane zmiany w europejskim systemie żywnościowym

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowy raport opublikowany przez Europejską Fundację Nauki (ESF) oraz Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych wzywa kraje europejskie do przyjęcia nowej strategii w dziedzinie bezpieczeństwa żywności. W ramach tej strategii priorytetem ma być zdrowie i zrównoważenie badań oraz przyjęcie całościowego podejścia w zakresie prowadzenia polityki żywnościowej.

  Dodano: 23.09.2009. 15:12  Czytaj więcej

  Zmarła prof. Barbara Skarga

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  W wieku 90 lat zmarła w Warszawie prof. Barbara Skarga - wielka humanistka, wybitny filozof, etyk, historyk filozofii, autorka wielu książek - poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Warszawskiego. Barbara Skarga urodziła się 25 października 1919 r. w Warszawie. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej wyznania ewangelicko-reformowanego, dość luźno związanej ze swoim Kościołem. Jej siostrą była znana aktorka Hanna Skarżanka.

  Dodano: 18.09.2009. 21:01  Czytaj więcej

  W Paryżu nagrodzono zwycięzców konkursu dla młodych naukowców

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej 2009 brali udział młodzi ludzie z całego świata. Nazwiska zwycięzców ogłoszono podczas zorganizowanej w tym tygodniu w Paryżu prezentacji wyróżniających się talentów. W sumie wybrano 15 wschodzących gwiazd, którym przyznano nagrody o łącznej wartości przekraczającej 50 tys. euro. Pierwsze miejsce ex aequo zajęli uczestnicy z Irlandii, Polski i Szwajcarii. Ufundowano również nową nagrodę - za współpracę międzynarodową, którą przyznano dwóm młodym naukowcom z USA.

  Dodano: 18.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Pijesz mleko? Mieszkańcy Europy Środkowej pili mleko już 7500 lat temu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Najnowsze badania pokazują, że około 7500 lat temu społeczności hodowlane Europy Środkowej przyczyniły się do zmiany sposobu trawienia laktozy zawartej w mleku. Niemieccy i brytyjscy naukowcy w artykule opublikowanym w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) Computational Biology odkryli nowe fakty na temat zmian genetycznych, które umożliwiły wczesnym ludom europejskim picie mleka bez żadnych szkodliwych skutków.

  Dodano: 18.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Według raportu przybrzeżny przemysł energetyczny jest w stanie pokryć 10% zapotrzebowania energetycznego Europy.

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nowy raport opublikowany przez Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (EWEA) przewiduje, że europejskie przybrzeżne elektrownie wiatrowe - zarówno te istniejące, jak i planowane - będą wkrótce w stanie dostarczać 10% potrzebnej Europie energii elektrycznej. Raport zatytułowany "Oceans of opportunity" (Oceany szans) zaprezentowano 14 września na konferencji European Offshore Wind 2009 (Europejska Przybrzeżna Energia Wiatrowa) w Sztokholmie.

  Dodano: 16.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Program nagród Unii Afrykańskiej dla kobiet-naukowców z zadowoleniem przyjmuje możliwości uzyskania unijnego dofinansowania

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Dnia 9 września w Addis Abebie wręczone zostały nagrody regionalne Unii Afrykańskiej dla kobiet-naukowców. W ceremonii uczestniczył unijny Komisarz ds. Nauki i Badań, Janez Potocnik, który pogratulował laureatkom ich wkładu w budowanie "nowego społeczeństwa afrykańskiego" oraz odniósł się do problemów, przed jakimi nadal stają kobiety-naukowcy w Europie.

  Dodano: 11.09.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Stypendia konferencyjne FNP dla 17 osób

  opublikowane przez: Piotr aewski-Banaszak
  Siedemnastu polskich naukowców otrzyma od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej stypendia konferencyjne. Laureaci otrzymają dotacje w wysokości od dwóch do ośmiu tysięcy złotych. Dzięki dofinansowaniu trzy osoby wyjadą na konferencje naukowe do Hiszpanii, po dwie do Wielkiej Brytanii, Grecji, Portugalii i USA. Pozostali laureaci skorzystają z konferencji w Szwajcarii, Australii, Turcji, Kanady, na Słowacji i we Włoszech.

  Dodano: 03.09.2009. 20:58  Czytaj więcej

  Szwedzka prezydencja dąży do umocnienia trójkąta wiedzy

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W czasie konferencji pt. "Trójkąt wiedzy kształtujący przyszłość Europy", zorganizowanej w dniach od 31 sierpnia do 2 września w Gothenburgu, Szwecja, pod patronatem Szwedzkiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Janez Potocnik, Europejski Komisarz ds. Nauki i Badań, podkreślił wagę umacniania uczelni wyższych i instytucji badawczych oraz ich lepszego powiązania z "bardziej konkurencyjnym sektorem biznesowym".

  Dodano: 03.09.2009. 15:11  Czytaj więcej