• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Projekt unijny przyspiesza tempo postępowania patentowego

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Państwa członkowskie UE promują utworzenie unijnego systemu patentowego o nazwie "Patent wspólnotowy", który umożliwi osobom prywatnym i przedsiębiorstwom uzyskiwanie unijnego patentu, wspólnego dla wszystkich. Eksperci twierdzą, że patenty pobudzają innowacyjność i kreatywność, pomagając w zwiększaniu i utrzymaniu konkurencyjności Europejczyków. Zdaniem zespołu naukowców finansowanego ze środków UE, wykorzystanie semantycznej technologii sieci Web może być dokładnie tym, co zaleca lekarz od patentów.

  Dodano: 12.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Projekt unijny wspiera samodzielność osób starszych

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy z finansowanego ze środków unijnych projektu PERSONA (Przestrzenie percepcyjne promujące niezależne starzenie się) wykorzystują szereg zaawansowanych technologii, aby dać osobom starszym wiarę we własne siły i wspierać je w działaniach zmierzających do zachowania zarówno niezależności, jak i wysokiej jakości życia.

  Dodano: 11.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy niemieccy opracowują lepszy system ratownictwa

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Nadejście technologii satelitarnej przyniosło korzyści Europejczykom. Widać to zwłaszcza w przypadku zespołu naukowców z Fraunhofer Gesellschaft w Niemczech, który pracuje nad udoskonaleniem usług ratowniczych poprzez stworzenie nowoczesnego systemu lokalizacyjnego.

  Dodano: 11.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  7PR zdaje egzamin i udowadnia swoją rolę w wychodzeniu z kryzysu

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Największy jak dotąd program finansowania przez Unię Europejską badań naukowych i rozwoju dobrze wypadł w przeglądzie swoich dwóch pierwszych lat funkcjonowania. Według sprawozdania okresowego Siódmy Program Ramowy (7PR) jest na dobrej drodze, by odpowiedzieć na społeczno-gospodarcze potrzeby UE i pełni szczególnie ważną rolę w pokonywaniu problemów wynikających z obecnego kryzysu finansowego.

  Dodano: 04.05.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Świńska grypa, grypa meksykańska... nowa grypa ? (wirus A - H1N1)

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

     Od marca 2009 r. potwierdzono przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typu A/H1N1 w Kalifornii i Teksasie. W związku z niebezpieczeństwem pandemii trwa obecnie dochodzenie epidemiologiczne (które ma na celu m.in. określenie źródła zakażenia) i dalsze badania wirusologiczne. Wirusy zidentyfikowane w Meksyku i USA są genetycznie identyczne i nie były do tej pory stwierdzany u ludzi i świń.


  Do marca 2009 znane były jedynie rzadkie przypadki zakażeń ludzi tym wirusem " głównie wskutek bezpośredniego kontaktu ze świniami. W okresie od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. w USA (w 10 stanach) stwierdzono razem jedynie 12 przypadków zakażeń. Jednakże została stwierdzona możliwość ich przenoszenia z człowieka na człowieka.

  Zachorowania na terenie Meksyku miały miejsce głównie w Dystrykcie Federalnym oraz w następujących stanach: Baja, Kalifornia, Hidalgo, Veracruz, Tlaxcala, Chihuahua, San Luis Potosi. Zachorowania na terenie USA miały miejsce w Kalifornii i Teksasie.

  30 kwietnia 2009 WHO poinformowała o zaprzestaniu określania choroby mianem świnskiej grypy.
  Nowy wirus grypy określany będzie jako influenza A(H1N1)


  Wikipedia:Świńska grypa (lub grypa świń, grypa typu A, wywoływana przez wirus H1N1, z ang. "H1N1 influenza A" ) " choroba układu oddechowego świń, którą powodują wirusy grypy typu A. U świń wirusy te wywołują liczne zachorowania, jednak śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świń typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.


  Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Aktualnie może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.


  Objawy

  Dodano: 01.05.2009. 14:48  Czytaj więcej

  EPO uhonorowuje najlepszych wynalazców na ceremonii w Pradze

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wynalazcy nowych leków przeciw malarii i białaczce, pionier w badaniach nad technologią słoneczną oraz twórca serii pomysłowych adaptacji wymienników ciepła zostali uhonorowani 28 kwietnia w czasie rozdania nagród w konkursie Europejski Wynalazca Roku 2009 w Pradze, Czechy.

  Dodano: 30.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  CATER ma zaspokoić potrzeby nabywców samochodów

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Szeroki wybór samochodów dostępny na rynku może sprawić, że zakup pojazdu okaże się męczącym i dezorientującym doświadczeniem. Czy podjęty wybór sprawdzi się w moim przypadku; czy samochód spełni moje wymagania? W ramach projektu CATER (Skomputeryzowana technologia rekonfiguracji do masowej personalizacji w branży motoryzacyjnej), finansowanego w ramach unijnego Szóstego Programu Ramowego (6PR) na kwotę 3,35 mln EUR, opracowywany jest udoskonalony sposób sprawnej prezentacji nabywcom opcji w zakresie personalizacji zamówienia: wirtualna rzeczywistość i projektowanie zorientowane na użytkownika.

  Dodano: 28.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Być może tym, co rano wstają, Pan Bóg daje - ale nocne marki są wydajniejsze

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Naukowcy europejscy rzucają nieco światła na jedną z największych tajemnic życia: dlaczego niektórym lepiej się pracuje wczesnym rankiem, a inni zyskują wigor dopiero wieczorem? Zespół naukowców prowadzony przez profesor Christinę Schmidt z Badawczego Centrum Cyklotronowego przy Uniwersytecie w Liège, Belgia, badał w jaki sposób ilość czasu, który mija od momentu obudzenia się oraz godzina dnia wpływają na naszą uwagę i zdolność koncentracji. Wyniki badań prowadzonych przy użyciu neuroobrazowania opublikowano w czasopiśmie Science.

  Dodano: 27.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Naukowcy silniej skręcają i rozciągają nić pajęczą

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Niemieccy naukowcy dodali niewielkie ilości metalu do nici pajęczej, aby ją jeszcze bardziej wzmocnić i uelastycznić. Technika ta może przyczynić się do opracowania super mocnych tkanin, nici chirurgicznych oraz sztucznych tkanek takich jak kości czy ścięgna - twierdzą naukowcy. Mocne i lekkie materiały mogą również znaleźć zastosowanie w tak różnorodnych dziedzinach jak budownictwo, technologia lotnicza czy kosmiczna.

  Dodano: 27.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  IX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki

  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik
  Ponad 170 imprez, od astronautyki po kulturę antyczną, wystawy, eksperymenty i ciekawe zajęcia dla dzieci - takie atrakcje czekają na uczestników IX Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbędą się między 23 a 26 kwietnia. Organizatorami festiwalu są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Towarzystwo Naukowe w Toruniu.

  Dodano: 20.04.2009. 20:42  Czytaj więcej

  Lepszy chleb dzięki technologii BOT

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Europejczycy zjadają ponad 30 milionów ton chleba rocznie, a coraz większa część tej ilości jest produkowana przy użyciu technologii o nazwie "bake off" (BOT). W ramach BOT, wstępnie pieczony chleb produkowany jest na skalę przemysłową i dostarczany do małych, lokalnych sklepów, gdzie dokańczany jest proces wypieku. Jednakże produkcja chleba przy zastosowaniu BOT wymaga dużych ilości energii i może również wpływać na wartości odżywcze chleba i jego strukturę.

  Dodano: 20.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  Jak zarabiać na wynalazkach, czyli gogle warte 300 tys. PLN

  opublikowane przez: Przemysaw Szydzik
  W Polsce nauka nie jest cenioną cnotą… Bycie doktorem i profesorem, bycie wynalazcą nie jest tożsame z zarabianiem milionów. Polscy naukowcy nie zarabiają na swoich wynalazkach, nie ufają biznesowi a biznesmeni nie widzą uzasadnienia biznesowego w transferze wiedzy i technologii do biznesu.

  Dodano: 18.04.2009. 13:37  Czytaj więcej

  Czechy i USA podejmują wspólne prace nad systemem nawigacji lotniczej

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Czeska Politechnika Praska (CVUT) podpisała porozumienie naukowe z armią amerykańską na opracowanie multitechnologicznych systemów nawigacji lotniczej - ogłosił niedawno Wydział Cybernetyki CVUT. CVUT w Pradze opracowała już specjalny program komputerowy do bezzałogowego sterowania samolotem, który USA wykorzystuje do zwiadu lotniczego.

  Dodano: 01.04.2009. 15:11  Czytaj więcej

  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na letni

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. W niedzielę 29 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuwamy z godz. 2 na godz. 3. Godz. 3 będzie godziną początkową czasu letniego. Zimowy zacznie znów obowiązywać 25 października 2009 r. Dzieje się tak na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z grudnia 2008 r., które ustala daty zmiany czasu na lata 2009-2011. (Dziennik Ustaw z 31 grudnia 2008 Nr 236 poz. 1627).

  Dodano: 28.03.2009. 13:37  Czytaj więcej

  Recenzja Prezes i Kreska Łukasza Orbitowskiego

  opublikowane przez: Dawid Rozburski
  "Prezes i Kreska" Łukasza Orbitowskiego to książka napisana tak delikatnym i błyskotliwym językiem że już po kilku pierwszych stronach odczułem nieodparte pragnienie by nigdy się nie kończyła a utrzymywała mnie w tym przyjemnym nastroju jak najdłużej.

  Dodano: 04.03.2009. 09:45  Czytaj więcej

  Recenzja Samolubny Gen Richarda Dawkinsa

  opublikowane przez: Dawid Rozburski
  "Samolubny gen" Richarda Dawkinsa, jeśli ten tytuł nic Ci nie mówi to nie musisz się martwic wszystko da się nadrobić. Twój obraz rzeczywistości i relacji z innymi ludźmi jest czymś naturalnym i nie wierzysz w to że czymś może Cię zaskoczyć. W takim razie jesteś osobą taką jak ja, która w tej książce odkryje fascynujące prawa które tak naprawdę rządza tym światem.

  Dodano: 04.03.2009. 09:41  Czytaj więcej

  Zdrowy Dzień Kobiet w Cinema City

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Wszystkie Panie, które w weekend 7-8 marca odwiedzą kina Cinema City będą mogły wziąć udział w wielkiej ogólnopolskiej akcji profilaktycznej prowadzonej wspólnie z najprężniej działającym w Polsce Stowarzyszeniem Amazonek, Centrum Onkologii oraz towarzystwem ubezpieczeniowym ERGO HESTIA . Panie będą mogły zadbać o zdrowie korzystając z badań mammograficznych, zasięgnąć porad Amazonek, ale również skorzystać z porad kosmetologa lub obejrzeć np. pokazy sztuki wizażu.

  Dodano: 01.03.2009. 18:42  Czytaj więcej

  Komiksy ekonomiczne

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Fundacja FOR założona przez prof. Leszka Balcerowicza zorganizowała konkurs

  Dodano: 06.02.2009. 19:25  Czytaj więcej

  Nowe pokolenie zupełnie inaczej postrzega telefon komórkowy, ale nadal potrzebuje starych dobrych zasad.

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  Uczeń: U mnie w klasie dwie osoby nie mają komórki;
  Rodzic: Mamy kontrolę nad tym, gdzie dziecko pójdzie;

  Dodano: 24.01.2009. 21:17  Czytaj więcej

  Pirackie mity

  opublikowane przez: Maksymilian Gajda
  W obliczu ostatnich wydarzeń na wodach w okolicach Somalii wraca temat piratów.
  Zarośnięty kuternoga z papugą na ramieniu to współcześnie świetnie wyszkolony i bezwzględny terrorysta pływający na jednostce wyposażonej w rakiety, radary, łodzie motorowe.
  Złote monety zamieniły się w wielomilionowe okupy i zyski z wyczarterowania porwanych statków, a pistolety i szable zastąpiła broń maszynowa.

  Czy tragiczne doniesienia z odległych mórz wpłyną na nasz obraz stereotypowego pirata? Z czasem na pewno się on uaktualni. Teraz jest złożony z samych mitów i uproszczeń. Przyjrzyjmy się trzem z nich...

  Piraci noszą czarne opaski, żeby ukryć brak oka, które stracili w walce

  Dodano: 24.11.2008. 14:38  Czytaj więcej