• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dlaczego zróżnicowanie płci w pracach badawczych ma znaczenie

  opublikowane przez: Redakcja

  Mimo olbrzymich postępów kobiety-naukowcy, próbujące wspinać po szczeblach kariery nadal napotykają wiele przeszkód. Podnoszenie świadomości tych problemów w łonie społeczności naukowej to jedno z działań potrzebnych do ich rozwiązania, aby europejska nauka mogła przyciągać najwybitniejsze umysły.

  Dodano: 21.11.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Szaleńczy debiut Twittera na giełdzie

  opublikowane przez: Kotynia Agnieszka

  Popularny portal społecznościowy odnotował duży sukces podczas debiutu na nowojorskiej giełdzie. W ciągu pierwszych kilkunastu minut kurs osiągnął aż 92% maksymalny wzrost.

  Dodano: 15.11.2013. 20:44  Czytaj więcej

  Budowanie ekologicznych domów ze słomy - panel po panelu

  opublikowane przez: Redakcja

  Dofinansowany ze środków unijnych projekt EUROCELL (EU market development of ModCell: a prefabricated eco-building system utilising renewable materials) toruje drogę do zastosowania beli słomy jako materiału budowlanego za pomocą metody opracowanej na Uniwersytecie w Bath, Zjednoczone Królestwo.

  Dodano: 11.11.2013. 07:58  Czytaj więcej

  Budowanie miast o niemal zerowym zużyciu energii

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach ambitnego, czteroletniego projektu mają zostać opracowane i zademonstrowane powtarzalne strategie projektowania, budowania i zarządzania projektami renowacji dzielnic na dużą skalę w ramach dążenia do niemal zerowego zużycia energii w mieście. Wyniki otworzą drogę przed nowymi renowacjami, które przybliżą UE do osiągnięcia wyznaczonego na 2020 r. celu zapewnienia minimalnego zużycia energii przez nowe budynki.

  Dodano: 06.11.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Urbanistyka a zmiana klimatu

  opublikowane przez: Redakcja

  Rosnący poziom mórz, gwałtowne burze, coraz gorętsze lata i mroźniejsze zimy to tylko niektóre z zagrożeń, w obliczu których stają europejskie miasta z powodu zmiany klimatu. Urbaniści muszą być w stanie uwzględnić te i inne skutki zmiany klimatu, jeżeli mają doprowadzić do ograniczenia ich oddziaływania na środowisko miejskie, gospodarkę i ludzi.

  Dodano: 06.11.2013. 16:37  Czytaj więcej

  Opracowywanie tańszych, alternatywnych ogniw słonecznych dla Europy

  opublikowane przez: Redakcja

  W obliczu zagrażającej zmiany klimatu i coraz wyższych światowych emisji CO2, zapotrzebowanie na odnawialne technologie energetyczne osiągnęło obecnie poziom szczytowy. Niemniej, aby cieszyły się powszechną akceptacją na rynku, nowe technologie muszą być tanie, nadawać się do masowej produkcji i łatwo się wdrażać.

  Dodano: 04.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Innowacyjny plan miasta może zrewolucjonizować poruszanie się po obszarach miejskich

  opublikowane przez: Redakcja

  Aplikacja na smartfona, opracowana w Porto, Portugalia, umożliwia użytkownikom rejestrowanie codziennej trasy za pomocą czujników wbudowanych w telefony komórkowe. Aplikacja o nazwie SenseMyCity powstała w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu FUTURE-CITIES.

  Dodano: 04.11.2013. 15:58  Czytaj więcej

  NOTOX: dążenie do przyszłości bez testów na zwierzętach

  opublikowane przez: Redakcja

  Zainteresowanie problemem testowania potencjalnie toksycznych substancji bez konieczności udziału zwierząt przypisywano zazwyczaj wyłącznie działaczom lobbującym na rzecz praw zwierząt. Obecnie jest to cel wspólny wielu przedsiębiorcom, decydentom i konsumentom.

  Dodano: 09.10.2013. 17:27  Czytaj więcej

  Drugie życie makulatury w przemyśle budowlanym

  opublikowane przez: Redakcja

  Celuloza - podstawowy składnik papieru - to bardzo wydajny izolator, który może zapewnić efektywną i przyjazną środowisku alternatywę dla tradycyjnej izolacji w sektorze budowlanym. Aczkolwiek do tej pory wykorzystanie celulozy w budownictwie nie było łatwe.

  Dodano: 05.10.2013. 13:27  Czytaj więcej

  Niedostrzegalne skutki nanocząstek w centrum uwagi

  opublikowane przez: Redakcja

  Od noszonej przez nas odzieży i kosmetyków po urządzenia elektroniczne codziennego użytku - nanotechnologia stała się wszechobecna. Przemysł opanował produkcję tego typu materiałów, ale niewiele wiadomo o ich losie po zakończeniu użytkowania. Projekt NANO-ECOTOXICITY poświęcony był ich oddziaływaniu na organizmy glebowe.

  Dodano: 24.09.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Pozytywne działania poprawiające równowagę płci w nauce

  opublikowane przez: Redakcja

  Mimo coraz większego udziału kobiet w szkolnictwie wyższym i nauce, ich reprezentacja w niektórych dyscyplinach naukowych i technicznych nadal jest znacząco zaniżona, a do tego niezwykle mała liczba kobiet utrzymuje się na czołowych stanowiskach w nauce.

  Dodano: 12.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Konsultacje z Europejczykami nt. unijnego finansowania badań

  opublikowane przez: Redakcja

  Kolejny siedmioletni program w zakresie badań naukowych i innowacji - Horyzont 2020 - to jedna z podstaw europejskiego planu wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. W latach 2014-2020 na finansowanie najlepszych badań naukowych w Europie przeznaczonych zostanie około 80 miliardów.

  Dodano: 02.09.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Światło pomaga monitorować stan uszkodzonego mózgu

  opublikowane przez: Redakcja

  Informacja o zmianach zachodzących w ukrwieniu mózgu ma istotne znaczenie przy leczeniu pacjentów z poważnymi uszkodzeniami neurologicznymi. Lecz aparatura w klinikach nie pozwala prowadzić u ciężko chorych ciągłych pomiarów czynności mózgu. To może się zmienić – dzięki przyrządowi do oceny ukrwienia mózgu za pomocą światła, powstającemu w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie.

  Dodano: 31.08.2013. 21:45  Czytaj więcej

  Przewidywanie zmian klimatu i zwalczanie chorób zakaźnych

  opublikowane przez: Redakcja

  Zmiany klimatu wywrą znaczący wpływ na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, zwłaszcza tych wektorowych, takich jak malaria i gorączka denga. To po części pokłosie prognozowanej utraty bioróżnorodności, a po części silniejszego rozwoju niektórych chorób w wyższych temperaturach.

  Dodano: 29.08.2013. 14:58  Czytaj więcej

  Oliwa z oliwek krzepi na wiele sposobów

  opublikowane przez: Redakcja

  Oliwa z oliwek - kluczowy komponent diety śródziemnomorskiej - uznawana jest powszechnie za zdrowy, naturalny artykuł spożywczy. Do niedawna jej rozpoznane oddziaływanie chroniące przed schorzeniami związanymi ze stresem oksydacyjnym, jak choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne czy nowotwory, przypisywano wysokiej zawartości tłuszczów jednonienasyconych.

  Dodano: 28.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Nowe urządzenie do wykrywania mykotoksyn - od prototypu do produkcji

  opublikowane przez: Redakcja

  Mykotoksyny to naturalnie występujące grzyby, które zwykle rozwijają się w artykułach spożywczych na bazie pszenicy, np. w płatkach zbożowych i chlebie, w wilgotnych warunkach. Mogą wywoływać rozmaite, niepożądane skutki zdrowotne u ludzi, takie jak uszkodzenie nerek czy zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego. Aby chronić łańcuch żywnościowy, cały szereg dofinansowywanych ze środków unijnych zespołów badawczych opracował tanie urządzenie do wykrywania śladowych ilości mykotoksyn w paszy, żywności i napojach.

  Dodano: 21.08.2013. 15:27  Czytaj więcej

  Bieżące informacje turystyczne wprost na smartfona

  opublikowane przez: Redakcja

  W ramach paneuropejskiej inicjatywy powstała aplikacja korzystająca z technologii bluetooth do przesyłania w czasie rzeczywistym informacji o mieście na smartfony turystów. Zaktualizowana aplikacja na iPhone'a ukazała się akurat na lato, umożliwiając turystom zwiedzanie ze smartfonowym przewodnikiem oraz dostęp do kolekcji fotografii historycznych i bieżących.

  Dodano: 20.08.2013. 15:58  Czytaj więcej

  Zaawansowane technologie w diagnostyce nowotworów

  opublikowane przez: Redakcja

  Jeden z obiecujących aspektów walki z nowotworami wiąże się z zastosowaniem nanotechnologii - manipulacji materią na poziomie atomowym i molekularnym w konkretnych celach medycznych.

  Dodano: 09.08.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Nowa metoda poprawia bezpieczeństwo i smak mleka

  opublikowane przez: Redakcja

  W toku dofinansowanego ze środków unijnych projektu SMARTMILK (Nowatorski system przetwarzania mleka oparty na połączeniu ultradźwięków i technologii pulsującego pola elektrycznego) opracowano metodę nietermicznego przetwarzania, aby zapewnić wyższe bezpieczeństwo surowego mleka przy zachowaniu jego naturalnego smaku. Nowa technologia może pomóc w podnoszeniu konkurencyjności unijnego sektora mleczarskiego, który produkuje 130 mld litrów surowego mleka rocznie.

  Dodano: 08.08.2013. 15:37  Czytaj więcej

  Nie trzeba krzyczeć, aby zostać usłyszanym - wystarczy zmniejszyć swoją rewerberację

  opublikowane przez: Redakcja

  Dźwięk rozchodzi się w falach, które odbijają się od powierzchni, takich jak ściany i sufity. Te odbite fale czy rewerberacje interferują z pierwotnym dźwiękiem. Powstający w ten sposób hałas czy też rewerberacja utrudnia nam usłyszenie pierwotnego dźwięku i może obniżyć jakość odbieranej mowy, muzyki czy innego przekazu dźwiękowego.

  Dodano: 11.07.2013. 15:27  Czytaj więcej