• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wystawa Piękno dotyku w Bielsku Białej

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Galeria MT Muzeum w Bielsku-Białej zaprasza na nietypową wystawę muzealną - zwiedzający wbrew panującym obyczajom będą mogli do woli dotykać wierne kopie słynnych rzeźbiarskich i architektonicznych dzieł sztuki. Ekspozycja potrwa od 2 lutego do 15 kwietnia.

  Dodano: 19.01.2012. 00:19  Czytaj więcej

  W Łodzi rusza III Festiwal Studenckich Kół Naukowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Jak myśli grająca maszyna? Dlaczego Kasparov przegrał z komputerem? Co można zobaczyć przy pomocy dźwięku? Jak kolor działa na człowieka? Odpowiedzi m.in. na takie pytania poznają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w targach edukacyjnych organizowanych przez Politechnikę Łódzką.

  Dodano: 17.01.2012. 00:11  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków w programie działań Erasmus Mundus 2009 - 2013

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków w programie działań Erasmus Mundus 2009 - 2013

  Dodano: 03.01.2012. 16:17  Czytaj więcej

  Rok 2012 - Rokiem Toruńskich Zabytków

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Rok 2012 będzie Rokiem Toruńskich Zabytków - uchwaliła rada miasta. Decyzja związana jest z 15. rocznicą wpisania zespołu staromiejskiego grodu Kopernika na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

  Dodano: 02.01.2012. 00:04  Czytaj więcej

  Instytut Języka Polskiego wybiera najważniejsze słowo 2011 roku

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  "Oburzeni", "gaz łupkowy" a może "kibol" - to zwroty, które mają szansę na zdobycie tytułu "słowa 2011 roku". Do udziału w plebiscycie na najważniejsze słowo mijającego roku zaprasza Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego (IJP UW). Propozycje można nadsyłać do 8 stycznia 2012 r.

  Dodano: 30.12.2011. 00:40  Czytaj więcej

  Narodowy Instytut Dziedzictwa skanuje warszawski kościół Św. Anny

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Trójwymiarowe skany warszawskiego kościoła Św. Anny, przygotowuje w grudniu Narodowy Instytut Dziedzictwa. Umożliwią zidentyfikowanie wszystkich pęknięć murów budowli i pomogą w zaplanowaniu koniecznych prac konserwatorskich.

  Dodano: 22.12.2011. 00:19  Czytaj więcej

  Wielka Brytania ma nadzieję przyciągnąć międzynarodowych naukowców nowym systemem stypendialnym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Brytyjski rząd ogłosił nową inicjatywę dotyczącą stypendiów i absolwentów, aby zachęcić badaczy z różnych krajów do przyjeżdżania do Wielkiej Brytanii oraz wesprzeć współpracę między naukowcami brytyjskimi i zagranicznymi.

  Dodano: 21.12.2011. 18:26  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków w ramach rocznego programu prac o granty w dziedzinie transeuropejskiej sieci energetycznej (TEN-E)

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła w ramach rocznego programu prac zaproszenie do składania wniosków o granty w dziedzinie transeuropejskiej sieci energetycznej (TEN-E).

  Dodano: 21.12.2011. 16:49  Czytaj więcej

  Tablica pierwszej kobiety-doktor Uniwersytetu Wrocławskiego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Tablicę upamiętniającą Clarę Immerwahr-Haber, niemiecką chemiczkę i pierwszą kobietę-doktor Uniwersytetu Wrocławskiego odsłonięto w poniedziałek w uniwersyteckim gmachu głównym. 

  Dodano: 20.12.2011. 10:04  Czytaj więcej

  Jubileusz polonisty i edytora prof. Romana Lotha

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Prof. Roman Loth, historyk literatury - jej badacz i dokumentalista, edytor, znawca twórczości Kasprowicza i Lechonia obchodzi 80. urodziny. Uroczysta sesja z tej okazji odbędzie się we wtorek, 20 grudnia, w Pałacu Staszica w Warszawie.


  Dodano: 19.12.2011. 18:47  Czytaj więcej

  Zaproszenie do unijnego programu Energy Star

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie dotyczące rozwoju i utrzymania witryny internetowej oraz wsparcia technicznego w opracowywaniu nowych specyfikacji technicznych na potrzeby unijnego programu "Energy Star".

  Dodano: 14.12.2011. 16:26  Czytaj więcej

  Zaproszenie do składania wniosków w 7PR: Galileo

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Organ nadzorczy (GSA) europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS) ogłosił zaproszenie do składania wniosków w części transport (w tym aeronautyka) siódmego programu ramowego (7PR).

  Dodano: 08.12.2011. 17:37  Czytaj więcej

  Zmodernizowano uniwersyteckie centrum badawcze mleczarstwa

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Pełną analizę składu i jakości sprzedawanych na polskim rynku produktów mleczarskich, a także ocenę jakości stosowanych w przemyśle mleczarskim opakowań umożliwia uruchomione na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim Centrum Edukacyjno-Badawcze Mleczarstwa.

  Dodano: 06.12.2011. 00:11  Czytaj więcej

  Zaproszenie dotyczące wspólnych projektów w zakresie mobilności oraz wspólnych projektów w zakresie stopni naukowych

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków dotyczących wspólnych projektów w zakresie mobilności oraz wspólnych projektów w zakresie stopni naukowych między Unią Europejską a Australią oraz Unią Europejską a Republiką Korei.

  Dodano: 05.12.2011. 17:17  Czytaj więcej

  Badanie w liceach: matematyka ulubionym przedmiotem ścisłym

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Matematyka i biologia to najbardziej lubiane przez polskich licealistów przedmioty ścisłe - wynika z badań "Barometr edukacyjny Bayer", które ogłoszono we wtorek na Politechnice Warszawskiej, podczas obchodów święta uczelni.

  Dodano: 16.11.2011. 00:04  Czytaj więcej

  Prof. Wudarski: międzynarodowe stypendia pomostem do dynamicznego rozwoju naukowego

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Stypendia zagraniczne otwierają młodym badaczom całkowicie nowe perspektywy. Dają nie tylko środki finansowe, ale przede wszystkim możliwość dynamicznego i niezależnego rozwoju naukowego oraz uczestniczenia w międzynarodowych projektach, a tym samym promują polską naukę w świecie. Dobrze wykorzystane - wywołują reakcję łańcuchową, a sieć bezcennych kontaktów budowana przez stypendystów pozwala na zwiększenie potencjału i umiędzynarodowienie rodzimych ośrodków naukowych - uważa prof. dr Arkadiusz Wudarski z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (AJD).

  Dodano: 07.11.2011. 00:25  Czytaj więcej

  Nie wierz w ducha!

  opublikowane przez: Jakub Juranek
  Wiara w istoty bytujące na granicy świata materialnego i pozamaterialnego obecna jest w większości kultur na świecie. Mimo rozwoju wiedzy i związanego z nim postępu w wyjaśnianiu wielu zjawisk przekonanie o istnieniu duchów jest wciąż bardzo powszechne. Czy niematerialne zjawy istnieją naprawdę czy czynniki wywołujące wrażenie ich istnienia pochodzą tylko z naszego własnego umysłu? Badania w domenie neuronauk i psychologii pomagają wyjaśnić tę kwestię.

  Dodano: 03.11.2011. 22:22  Czytaj więcej

  Założyciel firmy Apple, Steve Jobs, umiera w wieku 56 lat

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Świat technologii pożegnał dziś wizjonera wraz z nadejściem wiadomości, że współzałożyciel firmy Apple, Steve Jobs, przegrał swoją długą walkę z rzadką formą raka trzustki w wieku 56 lat.

  Dodano: 07.10.2011. 18:49  Czytaj więcej

  Nowy unijny ośrodek badawczy w Czechach

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Nowy, finansowany ze środków unijnych instytut nauk przyrodniczych i badań technicznych otworzył swoje podwoje w Czechach po konferencji rozpoczynającej, która miała miejsce 4 października.

  Dodano: 06.10.2011. 16:37  Czytaj więcej

  Trzeci Europejski Szczyt Innowacyjności, Bruksela, Belgia oraz Warszawa, Polska

  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl
  Knowledge4Innovation (K4I) wraz ze swoimi partnerami organizują trzeci Europejski Szczyt Innowacyjności (EIS). Tegoroczny szczyt zaplanowano w dniach od 10 do 13 października i podzielono na dwie części: w Brukseli, pod patronatem Parlamentu Europejskiego, nadanym przez Przewodniczącego Jerzego Buzka, oraz w Warszawie jako Konferencja Ministerialna i jedno z czterech głównych wydarzeń polskiej prezydencji.

  Dodano: 05.10.2011. 11:26  Czytaj więcej