• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pajęczak w bursztynie w gdańskim muzeum

  14.03.2012. 23:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O nowy okaz bursztynu z zatopionym pajęczakiem solifugą wzbogaciło się Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Jego prezentacja odbędzie się 22 marca. Będzie to pierwsza na świecie inkluzja solifugi w bursztynie pokazywana publicznie, drugą ma prywatna osoba. 

  Kustosz Muzeum Bursztynu w Gdańsku Renata Adamowicz poinformowała we wtorek PAP, że inkluzja solifugi w bursztynie została zakupiona od prywatnego kolekcjonera z Wilna. Cały koszt transakcji, której wielkości muzeum nie zdradza, sfinansowała Fundacja Kronenberga działająca przy banku Citi Handlowy.

  Bursztyn, w którym zatopiona jest solifuga (Arachnida Solifugae), waży 12,6 gramów. Wysokość okazu to 22 milimetry, a szerokość - 32 mm.

  Prezentacja bursztynu z inkluzją solifugi odbędzie się w przyszły czwartek. Eksponat znajdzie się na stałej wystawie "Bursztyn w przyrodzie".

  Wśród pajęczaków skorpiony i solifugi należą do bardzo rzadkich inkluzji w bursztynie. Są to unikaty, dotychczas znanych jest dziewięć okazów skorpionów i dwie solifugi.

  Pierwsza została opisana i oznaczona w 2004 r. przez Jasona Dunlopa, kuratora Katedry Pajęczaków i Wijów Muzeum Naturalnego przy Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Jest ona w posiadaniu prywatnego kolekcjonera. Drugi egzemplarz inkluzji solifugi w bursztynie należący do gdańskiego muzeum będzie więc pierwszym na świecie tego typu okazem dostępnym do publicznego oglądania.

  Współcześnie solifugi są spotykane w klimacie tropikalnym. Wyróżnia się 12 rodzin solifug, wśród których znane jest ok. tysiąca gatunków. Wielkość solifug waha się od 6 mm do 6 cm. Kształtem przypominają pająki, lecz różnią się budową szczękoczułek. W odróżnieniu od większości pająków nie są jadowite.

  Solifugi potrafią biegać z prędkością 15 km/h i skakać na metr wzwyż, przez co zostały nazywane potocznie wind scorpions lub camel scorpions, dzięki lekko garbatej sylwetce. Są bardzo sprawnymi drapieżnikami, polują nawet na ofiary większe od siebie.

  Inkluzje w bursztynie bałtyckim powstały około 40 mln lat temu w eocenie w subtropikalnym lesie bursztynowym z obficie żywicujących sosen Pinus succinifera znajdujących się na mitycznym lądzie Fenno-Sarmacji (tereny obecnej Skandynawii).

  Zatopiona w bursztynie solifuga będzie drugą inkluzją w kolekcji gdańskiego muzeum. Funkcjonująca od 2006 r. placówka posiada inkluzję jaszczurki nazwanej "Jaszczurką Gierłowskiej" od nazwiska jej znalazczyni. Unikatowy obiekt został znaleziony w 1997 r. na plaży w Gdańsku-Stogach. Bursztyn ten dla muzeum także kupiła Fundacja Kronenberga.

  PAP - Nauka w Polsce

  rop/ hes/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – placówka muzealna, utworzona w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum. Gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego Średniowiecza po czasy nowożytne; bursztyn i wyroby z bursztynu, od pradziejów po współczesność; kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu. Muzeum Bursztynu w Gdańsku – muzeum rzemiosła w Gdańsku, założone w 2000, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska; dokumentuje historię bursztyniarstwa w Polsce. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska – do 2000 r. istniejące pod nazwą Muzeum Historii Miasta Gdańska. Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. Muzeum zostało utworzone 31 marca 1970 uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej jako oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku.

  Franz Anton Menge (ur. 1808, zm. 1880) – przyrodnik, od 1836 roku związany z Gdańskiem. Zajmował się inkluzjami bursztynu oraz pająkami. Napisał monografię Preussische Spinnen. Członek Towarzystwa Przyrodniczego. Amberif – międzynarodowe targi bursztynu, biżuterii i kamieni jubilerskich odbywające się corocznie w Gdańsku. Uważane są za największe targi bursztynu na świecie.

  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu). Muzeum Kryminalistyki – muzeum w Gdańsku, mieści się przy ul. Bażyńskiego 6 w budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jedyna w Polsce placówka tego rodzaju.

  Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich – to najmłodszy z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum na swoich wystawach prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas - jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. W muzeum można zobaczyć także tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu, a także unikatowy ślizg lodowy Ludowy 8 - zwany także od nazwiska konstruktora Weilandem. Muzeum znajduję się przy ulicy Rybackiej. Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w głównym gmachu muzeum, tj. w dawnym franciszkańskim klasztorze z XV wieku. Jego kolekcję zapoczątkowały XIX-wieczne zbiory dwóch muzeów gdańskich: Stadtmuseum i Kunsgewerbemuseum. Na przestrzeni lat wzbogaciła się ona o kolejne dary osób prywatnych i zakupy państwowe. Zaowocowało to stworzeniem cennych galerii. Obecnie w Oddziale można zwiedzać ekspozycje stałe:

  Muzeum Rybołówstwa w Helu – oddział Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum mieści się w przejętym przez państwo poewangelickim kościele świętych Piotra i Pawła z XV wieku. Budynek muzeum usytuowany jest w samym centrum miasta, nieopodal portu, w posiadaniu Centralnego Muzeum Morskiego znajduje się od roku 1972.

  Galeria Na wieży w Gdańsku – wystawiennicza galeria sztuki, mieszcząca w wieży Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku przy Muzeum Zegarów Wieżowych, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Powstała 2000 roku z inicjatywy Grzegorza Szychlińskiego , Romana Gajewskiego i Zbigniewa Wąsiela oraz artystów z Stowarzyszenia Artystycznej Inicjatywy w Gdańsku. Program placówki prezentował takie dziedziny sztuk plastycznych, jak malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, fotografia. Galeria powadziła działalność do pożaru kościoła 22 maja 2006 r.

  Strefa Historyczna Wolnego Miasta Gdańska – placówka edukacyjno-muzealna o charakterze historycznym, prezentująca eksponaty z okresu Wolnego Miasta Gdańska; oddział Towarzystwa Przyjaciół Gdańska. Ekspozycję wzbogacają akcenty multimedialne – stare filmy dokumentalne pokazujące Gdańsk; odtwarzany jest także oryginalny hymn Wolnego Miasta Gdańska z lat 30. "Für Danzig" autorstwa Paula Enderlinga. Tryptyk Jerozolimski – ołtarz adoracyjny wykonany w pracowni gdańskiego złotnika-bursztynnika Mariusza Drapikowskiego w 2008. Został nazwany analogicznie (zapewne przypadkowo) do powstałego pod koniec wieku XV ołtarza, obecnie znajdującego się w Muzeum Narodowym w Warszawie, a pierwotnie przeznaczonego do kaplicy Jerozolimskiej w Kościele Najświętszej Panny Marii w Gdańsku (Bazylice Mariackiej).

  Muzeum Polskiego Rocka – ekspozycja muzealna, z tymczasową siedzibą w pubie Gazeta Rock Cafe, przy ul. Tkackiej 7/8 w Gdańsku. Dom Uphagena – gdańska kamienica, powstała w latach 70. i 80. XVIII wieku jako siedziba rajcy gdańskiego Jana Uphagena. Zachowała swój pierwotny charakter. Stało się tak dzięki zapisowi Uphagena, który zabronił swym spadkobiercom zmian w wystroju domu. Dzięki temu można było w początkach XX w. utworzyć tu muzeum wnętrz. W 1944 jego wyposażenie zostało zdemontowane i ewakuowane, dzięki czemu znaczna jego część przetrwała wojnę i w latach 1993-98 została na powrót umieszczona w odbudowanej kamienicy.

  Pałac Tyszkiewiczów w Połądze – pałac wzniesiony pod koniec XIX wieku w stylu neorenesansowym dla rodziny Tyszkiewiczów, od 1963 mieści Muzeum Bursztynu w Połądze. Embolemidae – rodzina błonkówek z nadrodziny złotolitek. Do tej kosmopolitycznej rodziny zalicza się około 40 opisanych gatunków. Większość znanych jest ze strefy tropikalnej lub subtropikalnej. Uważa się, że rodzina Dryinidae jest grupą siostrzaną dla Embolemidae. Zapis kopalny rodziny sięga wczesnej kredy (cf. Baissobius żyjący około 140 mln lat temu). Dwa gatunki współczesnego rodzaju Embolemus (E. breviscapus i E. succinalis) znane są z inkluzji w bałtyckim bursztynie.

  Muzeum Zegarów Wieżowych powstało w 1996 roku jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Nastąpiło to skutkiem porozumienia władz miasta, dyrekcji muzeum i Zakonu OO. Karmelitów, którzy użyczyli na ten cel wnętrze wieży swojego kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

  Dodano: 14.03.2012. 23:19  


  Najnowsze