• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pirackie mity

  24.11.2008. 14:38
  opublikowane przez: Maksymilian Gajda

  W obliczu ostatnich wydarzeń na wodach w okolicach Somalii wraca temat piratów.
  Zarośnięty kuternoga z papugą na ramieniu to współcześnie świetnie wyszkolony i bezwzględny terrorysta pływający na jednostce wyposażonej w rakiety, radary, łodzie motorowe.
  Złote monety zamieniły się w wielomilionowe okupy i zyski z wyczarterowania porwanych statków, a pistolety i szable zastąpiła broń maszynowa.

  Czy tragiczne doniesienia z odległych mórz wpłyną na nasz obraz stereotypowego pirata? Z czasem na pewno się on uaktualni. Teraz jest złożony z samych mitów i uproszczeń. Przyjrzyjmy się trzem z nich...

  Piraci noszą czarne opaski, żeby ukryć brak oka, które stracili w walce

  Powyższe zdanie wydaje się być prawdopodobne, jednak zastosowanie opaski było zupełnie inne. Piraci, mimo że nie mieli takiej wiedzy o fizjonomii człowieka jak my, intuicyjnie zdawali sobie sprawę z mechanizmu adaptacji wzroku do warunków oświetlenia. Teorię tę potwierdzono w trakcie popularno-naukowego programu Prawda czy fałsz - pogromcy mitów emitowanego również w Polsce na kanale Discovery. Przechodząc z jasnego do ciemnego pomieszczenia potrzebujemy kilkunastu sekund, żeby przyzwyczaić się do ciemności. Dla pirata te kilkanaście sekund to zdecydowanie za długo i nie mógł sobie na nie pozwolić - w tym czasie mógłby stracić życie. Dlatego wpadnięto na pomysł opaski. Jedno oko było zasłonięte, drugie odkryte. W chwili, gdy pirat przechodził z jasnego pomieszczenia do ciemnego, szybko zamieniał opaskę i tym sposobem dotychczas zasłonięte oko było już przystosowane do ciemności i nasz bohater mógł natychmiast np. stanąć do walki. Pogromcy mitów przeprowadzili stosowne testy i teoria ta została uznana za prawdziwą.

  Piraci pływają pod czarną banderą z wizerunkiem czaszki


  Bandera wywieszana przez piratów zapisała się w naszej świadomości, jako ludzka czaszka z skrzyżowanymi piszczelami. Jest to jednak tylko jeden z wzorów. Bandery były komunikatem skierowanym do załogi upatrzonego statku. John Quelch na maszcie swojej jednostki wywieszał podobiznę człowieka, który w jednej ręce trzyma włócznię z nabitym sercem, w drugiej klepsydrę - "Jeśli się nie poddacie, wasza śmierć jest kwestią czasu". Edward Low na swojej banderze miał czerwonego kościotrupa. To znak, że w razie oporu, piraci są zdecydowani wymordować załogę. Wszystkie te flagi pełniły podobną funkcję - miały siać strach i przerażenie. Wciągane były na maszt z zaskoczenia w chwili, gdy statek piratów podpłynął blisko do atakowanej jednostki. Spanikowana załoga oddawała dobytek bez walki. Jednak piracka bandera, tzw. Jolly Roger wszedł do użycia dopiero pod koniec XVI lub na początku XVII wieku. Nie mógł być więc wywieszany w czasach, kiedy rozgrywa się akcja wielu pirackich filmów, czy chociażby Asterixa. Poza tym zarówno piraci jak i korsarze pływali w XVII wieku równie często pod czerwoną banderą. Współcześnie nie ma mowy o jakimkolwiek oznaczeniu, po którym można by rozpoznać piratów. Z przyczyn oczywistych - ich atak z pewnością nie miałby szans powodzenia.

  Kapitan piratów ma drewnianą nogę i papugę na ramieniu


  Poważne rany przy takim trybie życia musiały być powszechne. Na statkach nie było lekarza, więc w przypadku ciężkich obrażeń w ranę często wdawała się gangrena. W przypadku kończyn pomagał kucharz, który przeprowadzał amputację. Śmiertelność po takim ‘zabiegu’ była bardzo duża… Jeśli osobnik jednak przeżył, protezą były drewniane elementy statku. Tak okaleczony pirat odsuwany był jednak od poważnych zadań i funkcji, ponieważ kalectwo uniemożliwiało mu wykonywanie obowiązków. Trudno również posądzać brutalnego i bezwzględnego pirata o wielką miłość do zwierząt. Nierozłączny z małpką czy papugą bestialski kapitan staje się postacią komiczną. Ten mit został prawdopodobnie zapożyczony od żeglarzy, którzy trzymali małe zwierzęta na pokładzie, by zabić nudę podczas miesięcy rejsów.

  Stereotypowy pirat ma zawsze w załodze głupiego osiłka oraz murzyna, którego głównym zadaniem jest wypatrywanie statków na bocianim gnieździe. Jest obwieszony złotem i paraduje w kolorowych, bogato zdobionych strojach. Źródłem tych mitów są przede wszystkim filmy: Piraci z Karaibów (2003, 2006, 2007), Piraci (1986) Romana Polańskiego, Karmazynowy pirat (1982), Wyspa Skarbów (1990) " ekranizacja książki Roberta Louisa Stevensona. Współcześni piraci mają szybkie samochody i piękne dziewczyny. Arsenał najwymyślniejszych broni i super nowoczesny sprzęt nawigacyjny. Okupy przelewane są na konta w europejskich bankach. Od naszych wyobrażeń na ich temat i wizerunku stereotypowego pirata różni ich właściwie wszystko… Oprócz chęci zysku za wszelką cenę. Nawet cenę czyjegoś życia. To się nie zmieniło.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Elizabeth Turner (z domu Swann) to fikcyjna postać pojawiająca się w filmach Disneya z serii Piraci z KaraibówKlątwa "Czarnej Perły" (2002), "Skrzynia Umarlaka" (2006) oraz "Na krańcu świata" (2007). Żona Willa Turnera – ślubu udzielił im na pokładzie Czarnej Perły, w trzeciej odsłonie filmu, w trakcie finałowej bitwy kapitan Hector Barbossa. W tej części zostaje wybrana Królową Piratów. Brzytwobrody (ang. Razorbeard) – fikcyjna postać i wróg Raymana z gry Rayman 2: The Great Escape, Rayman Revolution oraz Rayman M, występował również w serialu animowanym Rayman: The Animated Series. Najniższy Robo-pirat, który był admirałem Robo-piratów. Swoją siedzibę miał na jednym z wielu latających statków pirackich zwanym też jako Statek Więzienny. Pirat – osoba, która napada w celu rabunkowym używając statku lub łodzi. Piraci atakują zwykle inne statki, ale mogą również napadać cele nabrzeżne.

  Will Turner (William Turner junior) to fikcyjna postać pojawiająca się w filmach Disneya z serii Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003) Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka (2006),oraz Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (2007), grany przez Orlando Blooma. Jest synem pirata Billa Turnera oraz narzeczonym i późniejszym mężem Elizabeth Swann. Hektor Barbossa – pirat, fikcyjna postać filmów z serii Piraci z Karaibów. W postać Barbossy wcielił się Geoffrey Rush. Występuje we wszystkich czterech częściach serii.

  Davy Jones – fikcyjna postać, oparta na marynarskich wierzeniach, czarny charakter filmów Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka i Piraci z Karaibów: Na krańcu świata. Jones jest kapitanem mitycznego statku - Latającego Holendra - odpowiedzialnym za przewożenie umarłych dusz z świata żywych do świata martwych. Libertalia - rzekoma republika piracka, istniejąca pod koniec XVII wieku na Madagaskarze. Wymieniona jest w książce "General History of Pirates" autorstwa kapitana Charlesa Johnsona. Według przedstawionej tam relacji, założycielem Libertalii był francuski pirat, kpt. Misson. Źródło to podaje także nazwisko Thomasa Tewa, który według Johnsona był admirałem pirackiej republiki.

  Bill Turner (William Turner senior) to fikcyjna postać z filmów Disneya z serii Piraci z Karaibów, ojciec Willa Turnera. Został jedynie wspomniany w pierwszej części filmu, a pojawił się w „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” i „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”. Odtwórcą roli jest Stellan Skarsgård. Tia Dalma, grana przez Naomie Harris, jest postacią fikcyjną z filmu pt."Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka" i główną bohaterką filmu pt."Piraci z Karaibów: Na krańcu świata", w którym duża część fabuły (zawierająca znaczący zwrot akcji) kręci się wokół niej i jej mocy.

  Czarna plama (oryg. ang. black spot) – wymyślony przez Roberta Louisa Stevensona w jego powieści Wyspa skarbów przedmiot, służący w kręgach piratów morskich opisanych w książce do oficjalnego oznajmiania zainteresowanemu wyroku na jego osobę lub informowania o odwołaniu go z funkcji kapitana statku.

  Piraci cylicyjscy – morscy piraci mający swe siedziby w Cylicji, w południowej części Azji Mniejszej, działający najintensywniej w późnym okresie hellenistycznym od połowy II w. p.n.e. do połowy I w. p.n.e.

  Robo-piraci - fikcyjne postacie z gry Rayman 2: The Great Escape, Rayman Revolution oraz Rayman M stworzone przez Ubi Soft. Robo-piraci byli armią robotów kierowaną przez admirała Brzytwobrodego - najniższego z Robo-piratów. Abbott i Costello spotykają Kapitana Kidda – komedia amerykańska z 1952 roku w reż. Charlesa Lamonta z popularnego cyklu przygód Abbota i Costella. Film, jak wiele innych filmów z udziałem tej pary komików jest parodią filmów związanych z tematem piratów morskich.

  Rozenkranc i Gildenstern – postacie fikcyjne, bohaterowie sztuki Williama Szekspira Hamlet. Szkolni koledzy głównego bohatera i jego, jak sami się określają, najlepsi przyjaciele. Zostali wezwani do Danii przez króla Klaudiusza i królową Gertrudę, żeby uprzyjemnić życie Hamletowi. Mieli oni spędzać z nim czas, rozweselać go i sprawić, by otworzył się przed nimi i zwierzył ze swoich problemów. Przede wszystkim mieli jednak szpiegować młodego księcia i donosić jego stryjowi o wszystkim, co on robi. Hamlet jednak nie daje się oszukać i domyślając się ich prawdziwych intencji nie powierza im swoich sekretów. Gra przed nimi tak jak przed wszystkimi innymi. Nieco później obaj panowie dostają jeszcze bardziej odpychające zadanie – mają dopilnować, żeby Hamlet dopłynął statkiem do Anglii, gdzie czekała na niego śmierć. W powierzonym im bowiem przez Klaudiusza liście znajdowała się wiadomość do króla Anglii, która mówiła, iż jeśli władcy zależy na sojuszu z Danią ma on zabić Hamleta. Książę jednak podstępnie wykrada niewiernym przyjaciołom pismo i odczytuje je. Wściekły postanawia uciec, wcześniej jednak fałszuje pismo nakazując w nim królowi Anglii zgładzenie właśnie Rozenkranca i Gildernsterna. Po czym odkłada pismo na miejsce. Niedługo potem na statek duński napadają piraci (prawdopodobnie opłaceni przez Hamleta). Po krótkiej walce Hamlet przeskakuje na ich statek, zaś ci natychmiast się wycofują. Duński statek zaś prawie bez strat płynie dalej do Anglii, gdzie Rozenkranca i Gildernsterna spotyka śmierć, o której potem doniósł umierającemu Hamletowi poseł.

  Dodano: 24.11.2008. 14:38  


  Najnowsze