• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pożegnano wybitną humanistkę prof. Alinę Witkowską

  29.04.2011. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Uroczystości pogrzebowe prof. Aliny Witkowskiej odbyły się 28 kwietnia w Otwocku koło Warszawy. Znawczyni polskiej literatury epoki romantyzmu, wychowawczyni kilku pokoleń badaczy zmarła w Warszawie 21 kwietnia.

  Nabożeństwo żałobne w kościele św. Wincentego a Paulo w Otwocku odprawił proboszcz parafii ks. Bogusław Kowalski. Prof. Witkowska spoczęła na miejscowym cmentarzu.

  Prof. Alina Witkowska jest badaczką na trwale umiejscowioną w historii polskiej literatury. "Nie można dziś badać polskiego romantyzmu nie odnosząc się do jej prac" - powiedział PAP dr Jacek Leociak, wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN, który przemawiał w imieniu rady podczas pogrzebu.

  Przypomniał też, że profesor była związana z Instytutem Badań Literackich niemal od początku jego istnienia. Instytut powstał w 1949 roku, Witkowska zaczęła w nim pracować trzy lata później. W Radzie Naukowej IBL zasiadała od 1971 roku. "Przez ponad 40 lat profesor była nieprzerwanie aktywna, wzięła udział w ostatnim posiedzeniu rady, które odbyło się w marcu tego roku. Profesor była bardzo zaangażowana, służyła swoją wiedzą, doświadczeniem i autorytetem" - mówił Leociak.

  Witkowska prowadziła badania m.in. nad dziejami Wielkiej Emigracji oraz życiem i twórczością Adama Mickiewicza w Pracowni Literatury Romantyzmu Instytutu Badań Literackich PAN. Była twórczynią szkoły badań nad literaturą romantyzmu, autorką m.in. prac: "Mickiewicz. Słowo i czyn", "Towiańczycy" oraz "Cześć i skandale. O emigracyjnym doświadczeniu Polaków".

  Zdaniem dr. Olafa Krysowskiego z Zakładu Literatury Romantyzmu Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Witkowska "przyczyniła się znacząco do rozwoju i popularyzacji wiedzy o polskim romantyzmie".

  "Jej podręczniki (...) wykształciły kilka pokoleń uczniów i studentów - powiedział PAP Krysowski. - Czytali je młodzi i starzy, specjaliści i laicy, wyrabiając sobie zdanie na temat poezji Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida i innych twórców, pozostających w cieniu tzw. wieszczów". Jak zaznaczył badacz, "wszyscy uczeni, którzy podzielali i podzielają zainteresowania Aliny Witkowskiej, mogą poczuć się w pewnym sensie jej uczniami". "Z głębokim żalem trzeba przyjąć wiadomość o jej odejściu" - dodał Krysowski.

  Alina Witkowska (ur. 1928) debiutowała w 1962 roku książką "Rówieśnicy Mickiewicza. Życiorys jednego pokolenia", która opisuje dzieje pokolenia przełomu dwóch epok kulturowych - klasycyzmu i romantyzmu. W 1968 roku opublikowała biografię "Kazimierza Brodzińskiego" - poety doby preromantyzmu, autora sielanek, twórcy mitu polskiej idylli. Mit ten był przedmiotem kolejnej pracy Witkowskiej - wydanej w 1972 roku antologii "Sławianie, my lubim sielanki", który profesor opatrzyła obszernym wstępem.

  Wydany w 1975 roku "Mickiewicz. Słowo i czyn" jest zaliczany do kanonu podstawowych prac na temat twórczości Mickiewicza i współczesnych mu literatów. W 1989 roku Witkowska opublikowała "Towiańczyków".

  Wspólnie z Ryszardem Przybylskim opracowała tom "Wielkiej Historii Literatury Polskiej" poświęcony literaturze romantyzmu, który ukazał się w 1996 roku.

  Jedną z ostatnich prac prof. Witkowskiej była pozycja "Cześć i skandale. O emigracyjnym doświadczeniu Polaków", która ukazała się w 1997 roku. W książce autorka opisywała losy polskich emigrantów pierwszej połowy XIX wieku.

  Zatrudniona w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk od 1952 roku, w latach 1988-92 była jego dyrektorem. Witkowska była wieloletnią członkinią Rady Naukowej IBL PAN.

  Była członkinią Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, otrzymała wiele nagród, w tym Fundacji im. Kościelskich, Władysława i Nelli Turzyńskich oraz Sekretarza Naukowego Polskiej Akademii Nauk. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Rzeczypospolitej Polskiej. MCE

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Edward Boniecki (ur. 1962) – polski historyk literatury, eseista, krytyk literacki. Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Współpracownik Pracowni Literatury Modernizmu w Europie Środkowo-Wschodniej w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

  Alina Kowalczykowa (ur. 19 lutego 1936 w Warszawie) – profesor historii literatury polskiej, autorka licznych publikacji naukowych z dziedziny humanistyki, członkini Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk (obecnie w komisji rewizyjnej), PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Instytutu Badań Literackich PAN. W swoich pracach zajmuje się głównie zagadnieniami romantyzmu.

  Maria Janion (ur. 24 grudnia 1926 w Mońkach) – polska historyczka literatury, idei i wyobraźni. Badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku, nauczycielka akademicka, wychowawczyni wielu pokoleń polskich humanistów: pisarzy, publicystów, naukowców, wykładowców akademickich, dziennikarzy, wydawców i nauczycieli. Krytyczka literacka, znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu, członkini rzeczywista Polskiej Akademii Nauk, profesorka Instytutu Badań Literackich PAN.

  Marian Maciejewski (ur. 21 marca 1937 w Zberzynie k. Konina, zm. 22 września 2013 w Lublinie) – polski filolog, specjalizujący się w historii literatury polskiej oświecenia i romantyzmu, profesor zwyczajny i nauczyciel akademicki KUL, w latach 1979–1996 i 2005–2007 kierownik Katedry Literatury Oświecenia i Romantyzmu KUL, autor przełomowych prac z zakresu romantyzmu, członek Polskiej Akademii Nauk, Rady Programowej Instytutu Badań nad Twórczością Cypriana Norwida, zespołu redakcyjnego „Roczników Humanistycznych”. Marian Maciejewski ukończył wieloletnią formację w ramach Drogi Neokatechumenalnej i jako świecki katechista prowadził ewangelizację na Ukrainie, w Polsce, Słowacji, na Litwie, Białorusi i w Gruzji.

  Józef Tomasz Pokrzywniak (ur. 16 stycznia 1947 w Czempiniu) – polski historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, w latach 2005-2012 dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich PAN, przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej.

  Włodzimierz Bolecki, pseud. Jerzy Malewski (ur. 13 kwietnia 1952 w Warszawie) – polski teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, krytyk literacki. Wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP)

  Jan Tomkowski (ur. 22 sierpnia 1954 w Łodzi), doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor historii literatury polskiej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

  Dodano: 29.04.2011. 00:04  


  Najnowsze