• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Norman Davies laureatem Nagrody im. Gieysztora

  05.02.2012. 09:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Brytyjski historyk Norman Davies został tegorocznym laureatem Nagrody im. prof. Gieysztora, prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Wręczenie nagrody odbędzie sie 9 lutego na warszawskim Zamku Królewskim. 

  Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga od roku 2000. Patron tego wyróżnienia był prezesem Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rady Fundacji Kronenberga, wybitnym polskim humanistą o międzynarodowej sławie. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego.

  Tegorocznym laureatem nagrody im. prof. Gieysztora został brytyjski historyk Norman Davies. Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oxfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex, doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", Londyn 1972). Praca ta została wydana w Polsce w tzw. drugim obiegu dopiero po kilkunastu latach (Znak 1997).

  Przez lata związany z School of Slavonic and East European Studies przy uniwersytecie w Londynie, Davies wykładał też na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie. Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego. Obecnie jako profesor emeritius Uniwersytetu w Oxfordzie poświęca swój czas na pisanie książek. W twórczości Daviesa Polska zajmuje szczególne miejsce. Jest autorem takich dzieł historycznych jak: "Boże igrzysko" (Historia Polski w dwóch tomach), "Serce Europy" (Krótka Historia Polski), "Europa", "Mikrokosmos" (historia Wrocławia) czy "Powstanie'44" (o Powstaniu Warszawskim).

  Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tej dziedzinie. Jej wysokość wynosi 50 tys. zł. Kandydatów do Nagrody zgłaszać mogą członkowie Kapituły, laureaci poprzednich edycji Nagrody oraz instytucje Kultury - państwowe, samorządowe bądź pozarządowe. Laureatów wybiera Kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Andrzeja Rottermunda. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz trzynasty przez Fundację Bankową im. Leopolda Kronenberga, która działa przy banku Citi Handlowy. 

  PAP - Nauka w Polsce

  aszw/ ls/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora – wyróżnienie przyznawane przez Fundację Kronenberga przy banku Citi Handlowy za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, takie jak: Nagroda im. Profesora Aleksandra Gieysztora – wyróżnienie przyznawane przez Fundację Kronenberga przy banku Citi Handlowy za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w następujących dziedzinach: Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 (ang. White Eagle, Red Star: The Polish-Soviet War, 1919-20) – książka wydana po raz pierwszy w 1972 r. autorstwa Normana Daviesa traktująca o wojna polsko-bolszewickiej. Przez wielu historyków uznawana za jedną z najlepszych anglojęzycznych książek o tym konflikcie.

  Nagroda Literacka Nike – polska nagroda literacka za książkę roku przyznawana od 1997 przez fundację tejże nagrody; celem nagrody jest promocja polskiej literatury współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem powieści; wysokość nagrody wynosi 100 000 złotych. Nagroda Kisiela została ustanowiona przez Stefana Kisielewskiego pod patronatem tygodnika „Wprost”. Przyznawana była przez niego samego od roku 1990, a po jego śmierci przez Kapitułę Nagrody Kisiela, składająca się z wszystkich dotychczasowych laureatów, Jerzego Kisielewskiego (syna twórcy nagrody) i Marka Króla (byłego redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”). Nagroda Kisiela przyznawana jest w trzech kategoriach: polityk, publicysta i przedsiębiorca. Wyróżniane są osoby, które w mijającym roku osiągnęły szczególnie wiele i których działalność jest zgodna z duchem twórczości Kisiela. Obecnie żyje 56 laureatów nagrody.

  Gra Roku – nagroda corocznie przyznawana przez Kapitułę Konkursu dla najlepszej w Polsce gry planszowej. Pierwotnie w latach 1985 -1993 nagroda była przyzwana przez magazyn "Świat Młodych". Ponownie pomysł przyznawania nagrody narodził się z końcem 2004 roku na forum dyskusyjnym portalu tematycznego Gry-Planszowe.pl. Tytuł Gra Roku jest przyznawany przez kapitułę konkursową najlepszej w Polsce grze planszowej, karcianej lub towarzyskiej skierowanej do młodzieży i dorosłych i wydanej w roku poprzedzającym rok, w którym przyznawana jest Nagroda. Celem przyznawania Nagrody jest popularyzacja gier planszowych w Polsce oraz promocja najlepszych tytułów wydanych w kraju. Nagroda Nemmersa to wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe lub kulturalne przez Uniwersytet Northwestern, ustanowione dzięki pośmiertnej darowiźnie byłego profesora Northwestern, Erwina Essera Nemmersa oraz jego brata Frederica. Nagrody z ekonomii i matematyki przyznawane są od 1994 roku co dwa lata. W 2004 roku została ustanowiona trzecia nagroda w dziedzinie muzyki. Wraz ze wzrostem zasobów funduszu nagrody będą oferowane w kolejnych dziedzinach. Laureaci zazwyczaj spędzają 10 tygodni gościnnie oferując wykłady na Uniwersytecie Northwestern w dziedzinie, z której zostali wyróżnieni.

  Nagroda Gentnera-Kastlera – nagroda przyznawana przez Niemieckie Towarzystwo Fizyczne i Francuskie Towarzystwo Fizyczne za osiągnięcia w dziedzinie fizyki. Nagroda przyznawana jest od 1986 roku. Laureaci otrzymują srebrny medal, certyfikat oraz pieniądze. Nazwa nagrody to nazwiska Wolfganga Gentnera i Alfreda Kastlera. Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza - nagroda przyznawana przez Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę, ustanowioną w 1987 roku, początkowo przyznawano jednej osobie rocznie. Od 2001 wprowadzono podział na nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz w kategorii nauk humanistycznych. Pomysłodawcami nagrody byli prezydent miasta Kazimierz Rynkowski oraz prof. Robert Szewalski. Uroczystość wręczenia Nagrody odbywa się rokrocznie 28 stycznia w rocznicę urodzin Jana Heweliusza

  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.

  Trebbia – europejska nagroda przekazywana rokrocznie wybranym europejskim artystom, przedsiębiorcom, i mecenasom kultury. Nagrody Trebbia przyznawane są przez Międzynarodowy Komitet Nominacyjny w dwóch kategoriach: za wspieranie sztuki oraz za działalność twórczą. Nagroda została ustanowiona w 2000 roku. Co roku w marcu w Pradze odbywa się benefisowa gala, podczas której przekazywane są Europejskie Nagrody Trebbia dla twórców i mecenasów kultury. Trebbia obecnie ma 44 laureatów z 13 państw świata, a na cele dobroczynne jako dotąd przeznaczyła ok. 7 000 000 czeskich koron.

  Osobista Nagroda Ivara Lo-Johanssona (szw. Ivar Lo-Johanssons personliga pris) – szwedzka nagroda literacka przyznawana od 1991 roku przez fundusz ustanowiony w testamencie szwedzkiego pisarza Ivara Lo-Johanssona. Wartość nagrody w 2012 roku wynosiła 330 000 koron szwedzkich. Nagroda przyznawana jest pisarzom szwedzkim przez Fundację Ivara Lo-Johanssona w skład której wchodzą członkowie Związku Pisarzy Szwedzkich, ABF i Akademii Szwedzkiej. Nagroda przyznawana jest rokrocznie 23 lutego w dniu urodzin pisarza i jest skoordynowana z ruchem związku Nagrody Ivara-Lo (szw. Ivar-Lo priset). Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga – fundacja założona w 1996 roku z okazji 125-lecia Banku Handlowego jako przy nim działająca. Zajmuje się głównie wspieraniem prac nad rozwojem dobra publicznego. Według raportu rocznego z 2010 Fundacja miała przychód w wysokości 7 510 275,18 PLN, zaś na koszty realizacji celów statutowych przeznaczyła 7 809 722,00 PLN. Przychód pochodził w głównej części do fundatorów - Citi Foundation (3 335 688,00 PLN) i banku Citi-Handlowy (4 155 149,54 PLN).

  Dodano: 05.02.2012. 09:47  


  Najnowsze