• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Prof. Walery Pisarek uhonorowany nagrodą Zasłużony dla polszczyzny

  22.02.2012. 13:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Językoznawca prof. Walery Pisarek został pierwszym laureatem ustanowionej przez Prezydenta RP nagrody "Zasłużony dla polszczyzny" - ogłoszono na wtorkowej gali w Warszawie, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.


  Uroczystość w stołecznym Teatrze Polskim była jednym z wydarzeń inaugurujących kampanię społeczno-edukacyjną ministra kultury i dziedzictwa narodowego, "Ojczysty - dodaj do ulubionych", objętą honorowym patronatem prezydenta RP.

  Na początku ceremonii zaprezentowano krótki film z wypowiedzią prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Mamy piękny język. Na pewno bardzo trudny, nie tylko dla obcokrajowców, którzy na to narzekają, ale czasami dla nas samych.(...) Pamiętajmy, że ten niełatwy język jest językiem ukochanym" - powiedział prezydent. Podkreślał, że warto dbać o czystość języka i dziękował wszystkim, którzy włączyli się w kampanię "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

  W imieniu Bronisława Komorowskiego prof. Walerego Pisarka medalem "Zasłużony dla polszczyzny" uhonorował szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

  Jak napisano w uzasadnieniu nagrody, prof. Pisarek "jest jednym z najwybitniejszych współczesnych językoznawców polskich", "to właśnie on był inicjatorem i gorącym orędownikiem, a w znacznym stopniu także autorem ustawy o języku polskim".

  Troska "o znaczenie polszczyzny w życiu narodu, w życiu publicznym widoczna jest w całej ponad pięćdziesięcioletniej działalności naukowej profesora. To człowiek wielkiej kultury osobistej, przesympatyczny i życzliwy wszystkim, szarmancki, a jednocześnie skromny, można powiedzieć - wzorzec profesora" - brzmi fragment uzasadnienia.

  Profesora Pisarka oklaskiwali uczestniczący w gali m.in.: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn, reżyser Krzysztof Zanussi, aktorzy Krzysztof Kowalewski, Marta Lipińska i Marek Kondrat, Jacek Fedorowicz oraz wokalistka jazzowa Aga Zaryan, która zaśpiewała piosenkę z tekstem Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy się nie zdarza". Ceremonię, która miała po części charakter spektaklu, poświęconego klasycznej i tej "najbardziej współczesnej" polszczyźnie, prowadzili wspólnie Maciej Stuhr i Andrzej Poniedzielski.

  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1999 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO. Podstawowe cele kampanii społeczno-edukacyjnej "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Organizatorami kampanii są Rada Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury. W ramach kampanii zaplanowano na 2012 r. emisję spotów w radio i telewizji, "Ogólnopolskie dyktando" w Katowicach, a także rozmaite imprezy i konkursy.

  PAP - Nauka w Polsce

  jp/ abe/bsz
  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rada Języka Polskiego – instytucja opiniodawczo-doradcza w sprawach używania języka polskiego. RJP została powołana Prezydium Polskiej Akademii Nauk na mocy uchwały nr 17/96 z dnia 9 września 1996 roku. Jej działalność została znormalizowana przez Ustawę o języku polskim z dnia 7 października 1999 roku, na mocy której RJP funkcjonuje od maja 2000 roku. Pierwszym przewodniczącym RJP został Walery Pisarek, od maja 2000 roku zastąpił go Andrzej Markowski. Wiceprzewodniczącymi RJP są Jerzy Bralczyk i Maciej Zieliński, sekretarzem – Katarzyna Kłosińska. W jej skład wchodzą znawcy następujących dziedzin: antropologii kultury, dziennikarstwa, historii, historii i kultury polskiej, informatyki, językoznawstwa, językoznawstwa angielskiego, literatury, medycyny, oświaty, prawa, publicystyki, semiotyki, teatru, teologii, teorii literatury, translatoryki. Lekcja języka polskiego – cykliczny dziesięciominutowy program telewizyjny nadawany w bloku Studia 2 Telewizji Polskiej w latach 70. XX wieku, prowadzony przez językoznawcę Walerego Pisarka (wtedy docenta, obecnie prof.). De emendandis eloquentiae vitiis (O poprawie wad wymowy) – praca napisana przez Stanisława Konarskiego po łacinie. Została wydana w w Warszawie w 1741 roku. Praca ta odegrała ważną rolę w kampanii o czystość języka i stylu, a także miała także duże znaczenie dla odrodzenia czystej polszczyzny. Rozprawa była skierowana przeciwko jezuickiej szkole stylistycznej, która jego zdaniem, dbała o kształtowanie formy wypowiedzi, pomijając jej treść i stawiała wykształcenie formalne oraz retoryczne ponad filozoficzne (nauki społeczne, logika, etyka).

  Zasłużony Działacz Sztuki Federacji Rosyjskiej – tytuł honorowy, ustanowiony przez prezydenta Federacji Rosyjskiej w roku 1995. Historycznie pochodzi od tytułu Zasłużony Działacz Sztuki RSFSR, który został ustanowiony 10 sierpnia 1931 roku przez Prezydium Naczelnej Rady RSFSR. Tytuł przyznaje się działaczom kultury, którzy wnieśli znaczący wkład w rozwój kultury i sztuki, za wybitne zasługi w wychowaniu i przygotowaniu twróczych kadr, tworzeniu prac naukowych oraz pracującym w dziedzinie sztuki dłużej niż 15 lat. Zasłużony Działacz Kultury – polska odznaka honorowa, nadawana osobom zasłużonym w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zygmunt Saloni (ur. 17 października 1938 w Warszawie) - polski językoznawca polonistyczny, szczególnie zainteresowany zagadnieniami formalnymi języka polskiego, takimi jak fleksja i składnia, a także leksykografią. Przyczynił się wielce do rozwoju narzędzi i zasobów do komputerowego przetwarzania języka polskiego, zwłaszcza fleksji: dzięki niemu powstał Schematyczny indeks a tergo polskich form wyrazowych, rozpoczęty przez Jana Tokarskiego. Ostatnia praca zespołowa w tym zakresie to Słownik gramatyczny języka polskiego (http://sgjp.pl/). Przyczynił się także do dokończenia Słownika frekwencyjnego polszczyzny współczesnej, rozpoczętego przez I. Kurcz, I., A. Lewickiego, J. Sambor, J. Woronczaka (Kraków: IJP PAN 1990-1991), przy którym ogromny wkład pracy miał Krzysztof Szafran.

  Wojciech Grzędziński (ur. 1980 w Warszawie) – polski fotoreporter, laureat nagrody World Press Photo, od lutego 2011 szef fotografów Kancelarii Prezydenta RP i zarazem osobisty fotograf prezydenta Bronisława Komorowskiego. Danuta Buttlerowa (Danuta Antonina Buttler, ur. 18 września 1930 w Radomiu - zm. 2 marca 1991 w Warszawie) – językoznawca, polonistka i dydaktyk. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, związana z Wydziałem Dziennikarstwa i Wydziałem Filologii Polskiej, członek Komitetu Językoznawstwa PAN, członek komisji Międzynarodowego Komitetu Slawistów, organizatorka i pierwsza kierowniczka polonistyki białostockiej (1969-1971), czyli późniejszego Instytutu Filologii Polskiej (1980) białostockiej filii UW (od 1993 r. będącej już Uniwersytetem w Białymstoku). Autorka prac z zakresu leksykologii, fonologii, kultury języka polskiego a szczególnie książek dotyczących współczesnej polszczyzny, w tym analiz mogących być dzisiaj uznane za pierwsze opisy kognitywne czy semantyczno-składniowe (Innowacje składniowe we współczesnej polszczyźnie). Autorka ponad 250 prac naukowych.

  Jerzy Reichan (ur. 1929 w Krakowie), prof. dr hab., dialektolog, polonista (z wykształcenia także anglista), językoznawca. Całe życie związany z Zakładem Dialektologii Polskiej (wcześniej: Pracownia Atlasu i Słownika Gwar Polskich) Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie,którą przez lata kierował (obecnie Kierownikiem Zakładu jest prof. dr hab. Joanna Okoniowa), wieloletni redaktor Słownika gwar polskich PAN, autor książek i licznych artykułów poświęconych historii języka polskiego, dialektologii, geografii lingwistycznej i zjawiskom leksykalnym.

  Roman Radziwonowicz – wokalista, dyrygent; ukończył Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Pracował jako nauczyciel muzyki, instruktor muzyczny, dyrygent orkiestry dętej. W latach 1993–1999 był dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru Męskiego Żurawli, którego wcześniej był chórzystą (1977–1993). Wielokrotnie był w kierownictwie artystycznym Festiwali Kultury Ukraińskiej w Polsce oraz Spotkań Kultur i Festiwali Zespołów Dziecięcych w Koszalinie. Wykonał „Dumkę Bohuna” do filmu Jerzego HoffmanaOgniem i mieczem”. Odznaczony Srebrną Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (1992), nadawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1997), stypendium twórczym Ministra Kultury i Sztuki (1999). W latach 2004-2007 pełnił funkcję dyrektora naczelnego Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

  Marek Wysocki (ur. 15 maja 1956 w Wołominie) – aktor, reżyser, kompozytor, absolwent Wydziału Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 70. XX wieku był II pilotem w PLL LOT, latał na samolotach AN-24 B. Po ukończeniu studiów został zaangażowany do Teatru Narodowego w Warszawie i został asystentem Adama Hanuszkiewicza podczas realizacji spektaklu „O poprawie Rzeczypospolitej”. Do jego znaczących ról teatralnych zalicza się Zbyszka w „Moralności pani Dulskiej”, Dymitra w „Braciach Karamazow”, Wadima w „Dzieciach Arbatu”. W latach 1990-1998 był aktorem Państwowego Teatru „Syrena” w Warszawie, gdzie zasłynął rolą Kitajca w inscenizacji „Cafe pod Minogą” w reż. Zbigniewa Korpolewskiego. Wraz z Krzysztofem Marcem napisał muzykę do telewizyjnego programu dla dzieci „Tik-Tak”, laureat Złotego Ekranu i nagrody filmowej Zbigniewa Cybulskiego. Odtwórca legendarnej roli Pana Samochodzika w ekranizacji powieści Zbigniewa Nienackiego „Pan Samochodzik i praskie tajemnice”. Nominowany do amerykańskiej nagrody World Championship za najlepsze widowisko telewizyjne w Tunezji w 1997 roku, laureat nagrody Ministra Kultury Tunezji. Był prezesem Polskich Festiwali SA, założycielem i wieloletnim dziekanem Wydziału Aktorskiego w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie, a obecnie jest dyrektorem artystycznym Teatru Equus i piastuje funkcję dyrektora Instytutu Sztuki Aktorskiej w Mistrzowskiej Szkole Technik Aktorskich WSWMiR. Reżyseruje także w teatrach. Marek Wysocki jest reżyserem spektaklu „Mam na imię Psyche”, z wiodącą rolą Anny Marii Grabińskiej. Sztukę przygotował w pionierskim gatunku ochrzczonym mianem "recidrama", łączącym aktorstwo dramatyczne i interakcję z publicznością z recitalem piosenki aktorskiej w formie musicalowej. Spektakl grany jest na scenach całego kraju. Artysta odznaczony przez Ministra Kultury Kazimierza Dejmka medalem „Za zasługi dla kultury polskiej” oraz dwukrotnie uhonorowany Srebrnym Asem Sukcesu przez Kapitułę Akademii Polskiego Sukcesu pod przewodnictwem prof. Henryka Skarżyńskiego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego)) – coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zaniknęło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

  Dodano: 22.02.2012. 13:19  


  Najnowsze