• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Przedstawicielka KE o kobietach i innowacjach w nauce

  30.04.2010. 04:18
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  O nierówności płci oraz psychologicznych i społecznych barierach, które utrudniają kobietom dostęp do sfery nauki i technologii mówiła Margot Frohlinger z Dyrekcji Generalnej Rynku Wewnętrznego i Usług KE, podczas konferencji "Innowacyjność i kreatywność kobiet w nauce i biznesie na rzecz wzrostu gospodarczego". Spotkanie zorganizowali Urząd Patentowy RP, Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) oraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

  "W Europie kobiety stanowią 45 proc. osób kończących studia doktoranckie, ale zaledwie 18 proc. z nich zostaje profesorami. Tyko 9 proc. stoi na czele instytucji badawczych i uczelni. To źle dla naszego społeczeństwa, dla gospodarki. A przecież dzięki kreatywności kobiet moglibyśmy podnieść naszą innowacyjność, przyśpieszyć wzrost" - powiedziała Frohlinger. Przypomniała również historię najsłynniejszej Polki w świecie nauki. Jej zdaniem, życie i praca Marii Skłodowskiej-Curie doskonale obrazują dylematy współczesnych kobiet i dramatyczne wybory między szczęściem osobistym a sukcesem zawodowym i łamaniem konwenansów.

  Zdaniem przedstawicielki KE, w czasach Marii Skłodowskiej tylko rozwojowe środowisko Paryża i Sorbony pozwalało kobiecie zostać znaczącą badaczką. "Ale Maria Skłodowska nigdy nie pojechałaby do Paryża, gdyby pozwolono jej wyjść za mąż za swojego pierwszego ukochanego. Była zakochana w synu arystokratycznej rodziny, która uznała, że niedopuszczalne jest, by ich syn poślubił osobę niezamożną. Po zerwaniu związku opuściła Polskę ze złamanym sercem i w Paryżu rozpoczęła swoją wspaniałą karierę" - zaznaczyła Frohlinger.

  Według niej, jeśli Żurawscy pozwoliliby Marii wyjść za swojego syna, w nieprzyjaznym środowisku Warszawy pod okupacją imperium rosyjskiego, mogłaby ona w najlepszym wypadku zostać profesorem matematyki. To samo dotyczy kobiet współczesnych - muszą wybierać między miłością, małżeństwem i dziećmi a nauką i technologiami. "Musimy to przezwyciężyć!" - zaapelowała Frohlinger.

  Zwróciła uwagę, że słynna Polka pracowała i publikowała w cieniu swojego męża. Wszyscy sądzili, że to Piotr Curie jest na kierowniczej pozycji, było bowiem niewyobrażalne, że kobieta ma tak niezwykłe umiejętności i wiedzę.

  "Dopiero kiedy jej mąż nieszczęśliwie zginął w wypadku, stało się jasne dla całego świata, że to Maria była szefem swoich badań. Musimy mieć to dziś w pamięci. Dotąd zdarza się, że nasi interlokutorzy stwierdzają, że to niemożliwe, że kobieta coś tak znaczącego wynalazła" - dodała dyrektor.

  Frohlinger wskazała również na kolejną sprawę w życiu Marii Skłodowskiej, która - według niej - wiąże się z dniem dzisiejszym - prawa własności intelektualnej. Maria Skłodowska zdecydowała się nie patentować swojego wynalazku, który polegał na izolacji radu z brzoskwini.

  "Uznała, że lepiej nie mieć patentu, żeby nauka i badania mogły się na tym polu rozwijać bez ograniczeń. I to był jej błąd. Patent, zastrzeżone prawa własności intelektualnej nie blokują badań i rozwoju, przeciwnie - nauka na tym zyskuje. Gdyby Maria miała patent, miałaby również bezpieczny, niezależny strumień dochodów przez resztę swojego życia. Mogłaby utworzyć swój własny instytut badawczy, zatrudnić pracowników i kierować rozwojem projektów badawczych na szeroką skalę" - oceniła Margot Frohlinger.

  Podkreśliła, że w związku z rezygnacją z patentu, profesor pod koniec życia musiała udać się do Stanów Zjednoczonych, żeby zebrać fundusze na własne badania i regionalny instytut, który stworzyła ze swoją grupą. Nie była tym zachwycona.

  "Mamy to samo do dziś, także w Polsce, gdzie w środowisku badaczy panuje przekonanie, że wartość praw własności intelektualnej i patentów w szczególności jest niewystarczająca. Musimy to przezwyciężyć. Ale musimy też przezwyciężyć coś jeszcze - patenty kosztują w Europie bardzo dużo, procedury są zbyt skomplikowane, co blokuje dostęp do patentów małym firmom, niezależnym wynalazcom i publicznym instytucjom badawczym" - powiedziała reprezentantka KE.

  W jej opinii, po ponad 50 latach dyskusji Unia Europejska musi stworzyć efektywny kosztowo i bezpieczny prawnie jednolity system patentu europejskiego. "Mam nadzieję, że w przyszłym roku - roku polskiej prezydencji - osiągniemy ostateczny przełom. I mam nadzieję, że jeśli utworzymy specjalny europejski sąd patentowy, jego pierwszym przewodniczącym będzie kobieta" - podsumowała. KOL

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Małgorzata Sobieszczak-Marciniak – dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, wiceprezes Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, członek zarządu Prezydium Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Warszawie. W roku 2004 była konsultantką przy realizacji filmu Bohdana Rączkowskiego Maria Skłodowska-Curie. Autorka książki Maria Skłodowska Curie zawierającej najważniejsze informacje które każdy młody Polak powinien wiedzieć o Marii Skłodowskiej-Curie oraz książki Maria Skłodowska-Curie. Kobieta wyprzedzająca epokę. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji – specjalizacja psychologiczna. Posiada tytuł magistra. Patent europejski - to patent przyznawany przez Europejski Urząd Patentowy na mocy Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. Patentu europejskiego nie należy kojarzyć z państwami członkowskimi Unii Europejskiej, bowiem nie jest to patent europejski w sensie UE. Konwencja o Udzielaniu Patentów europejskich nie jest też aktem prawa europejskiego. Patent europejski po przyznaniu staje się równoważny patentowi narodowemu w każdym z państw-członków Europejskiej Organizacji Patentowej wskazanych przez wnioskodawcę we wniosku o udzielenie patentu europejskiego. Na podstawie patentu europejskiego można domagać się ochrony w krajowym urzędzie patentowym, oraz w Europejskim Urzędzie Patentowym. Ścieżka Śladami Marii Skłodowskiej-Curie po Warszawie – projekt artystyczno-informacyjny, zrealizowany z okazji Roku Marii Skłodowskiej-Curie przez Good Looking Studio na zlecenie miasta Warszawy. Na Ścieżkę składa się 12 instalacji artystycznych: murali oraz rzeźb miejskich, pełniących rolę drogowskazów do miejsc w Warszawie związanych z noblistką. Zastosowanie sztuki ulicznej i niekonwencjonalnej stylistyki ma służyć przypomnieniu, że Maria Skłodowska-Curie była warszawianką.

  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna, wywodząca się z Instytutu Radowego, założonego w 1932 roku w Warszawie z inicjatywy Marii Skłodowskiej-Curie. Curie-Skłodowska (ang. Madame Curie) – amerykański film biograficzny z 1943 roku. Film jest opowieścią o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, słynnej uczonej polsko-francuskiej. Scenariusz powstał na podstawie książki Ewy Curie.

  Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie – znajduje się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której, w 1867 r. urodziła się Maria Skłodowska-Curie i w której obecnie mieści się również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem). Maria Curie (fr. Marie Curie: Une femme honorable) – francusko-polski miniserial biograficzny zrealizowany według powieści Françoise Giroud. Tematem filmu jest historia życia polsko-francuskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie.

  Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej – jednostka organizacyjna Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Instytut funkcjonuje od 1970 roku. Obecnie dyrektorem jest dr hab. Dariusz Słapek, kierownik Zakładu Historii Starożytnej. Maria Skłodowska-Curie – zbeletryzowana biografia Marii Skłodowskiej-Curie pióra Heleny Bobińskiej. Powieść wydana została w 1945, stanowi jeden z pierwszych polskich powojennych utworów biograficznych.

  Światowy Dzień Własności Intelektualnej, ang. World Intellectual Property Day - święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej (organizację wyspecjalizowaną ONZ, ang. WIPO) obchodzone corocznie 26 kwietnia od 2001 roku.

  Bronisława Dłuska (ur. 1865, zm. 15 kwietnia 1939) – polska lekarka, starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie, pierwsza dyrektor Instytutu Radowego, żona Kazimierza Dłuskiego.

  Royalty free (wolne od tantiem) − model licencjonowania różnych form własności intelektualnej, takich jak patenty, znaki towarowe, prawa autorskie, który polega na tym, że licencjobiorca płaci jednorazową opłatę licencjodawcy po czym zyskuje prawo do wielokrotnego, dowolnego użycia własności intelektualnej, bez konieczności wnoszenia kolejnych opłat. Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Krakowie – krakowski oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  Dodano: 30.04.2010. 04:18  


  Najnowsze