• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Recenzja Samolubny Gen Richarda Dawkinsa

  04.03.2009. 09:41
  opublikowane przez: Dawid Rozburski

  "Samolubny gen" Richarda Dawkinsa, jeśli ten tytuł nic Ci nie mówi to nie musisz się martwic wszystko da się nadrobić. Twój obraz rzeczywistości i relacji z innymi ludźmi jest czymś naturalnym i nie wierzysz w to że czymś może Cię zaskoczyć. W takim razie jesteś osobą taką jak ja, która w tej książce odkryje fascynujące prawa które tak naprawdę rządza tym światem.

  Początkowo sceptycznie podchodziłem do tematyki poruszanej w tej książce gdyż słyszałem dużo niepochlebnych naukowych opinii na jej temat jednak po przełamaniu tej bariery niechęci ku mojemu zaskoczeniu okazało się ze nie mogłem się wręcz od niej oderwać. Teraz przy każdej okazji staram się pogłębiać swoją wiedzę na ten temat. Jeśli chcesz osiągnąć pełnię swojej samoświadomości oraz przechadzając się ulicą doskonale wiedzieć dlaczego ludzie zachowują się w ten a nie inny sposób, to w twojej biblioteczce książka ta stanie się na pewno bardzo cenną pozycją.

  "Samolubny gen" może zaskoczyć czytelnika mimo iż jest to książka na pograniczu popularnonaukowej to czyta się zaskakująco przyjemnie. Dawkins zadbał tu o swojego czytelnika podając dużo plastycznych przykładów, które w pełni spełniły swe zadanie wyjaśnienia zawiłych ścieżek ewolucji.

  Każdy z nas kojarzy Darwina i przyjętą przez świat teorię ewolucji mimo to na co dzień wyjątkowo skrupulatnie bagatelizujemy fakt tego odkryci. Czy kiedykolwiek targały tobą egzystencjalne rozterki pewnie tak. I jak sobie z tym poradziłeś rozmawiałeś z kim a może wpadałeś w melancholijny nastrój, a wystarczyło wziąć byka za rogi i naukowo wyjaśnić sobie występujący u ciebie stan.

  Zapewniam cię po przeczytaniu tej książki zostaniesz dosłownie i w przenośni obdarty z wszelkich wartości w jakie do tej pory wierzyłeś i będziesz musiał od nowa stworzyć swój piedestał i stopnie tego co w życiu tak naprawdę ważne.

  Nie daje mi to spokoju ale czy wiesz czytelniku że książka ta stała się wręcz biblią dla rzesz ludzi i dała zaczątek zagorzałym dyskusją nie tylko na temat genetyki ale także nowej dziedziny wiedzy memetyki. Może i ty zdołasz stać się osobą dokładającą swoją cegiełkę do procesu poznawania świata.

  W takim razie mogę życzyć miłej lektury i ze swej strony mogę zapewnić że na pewno nie będzie to czas stracony a pochłonie cie do reszty i zmusi do wytężonego uruchomienia szarych komórek.

  D. R.

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Rzeka genów – książka popularnonaukowa brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa, opublikowana w 1995 roku. Tematem książki jest darwinowska koncepcja ewolucji. Jest to streszczenie zagadnień zawartych w trzech poprzednich dziełach tego samego autora (Samolubny gen, Fenotyp rozszerzony i Ślepy zegarmistrz). Rzeka genów jest najkrótszą książką Dawkinsa, została wydana w serii Science Masters i zawiera ilustracje autorstwa żony autora - Lalli Ward. Tytuł książki został zaczerpnięty z Biblii (Księga Rodzaju, 2:10): Ślepy zegarmistrz – popularnonaukowa książka brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa wydana w 1986. Przedstawia w niej argumenty i dowody popierające teorię ewolucji metodami doboru naturalnego. Zajmuje się także niektórymi krytycznymi głosami wobec jego poprzedniej książki: "Samolubny gen". Celem napisania obu była popularyzacja koncepcji ewolucji, w której dobór naturalny przebiega na poziomie genów. Fenotyp rozszerzony – wydana w 1982 roku popularnonaukowa książka brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa. Autor rozwija w niej koncepcję zawartą w swojej poprzedniej książce "Samolubny gen" gdzie przedstawił organizmy żywe jako maszyny przetrwania konstruowane przez geny w celu zwiększenia szans replikacji. Poświęca więcej miejsca zagadnieniom technicznym w celu odparcia krytyki wobec "Samolubnego genu" i dokładniejszego przedstawienia teorii.

  Mem (od gr. mimesis – naśladownictwo). W memetyce to nazwa jednostki ewolucji kulturowej, analogicznej do genu, będącego jednostką ewolucji biologicznej. Termin został wprowadzony przez biologa Richarda Dawkinsa w książce Samolubny gen. Testy Niewidocznego Uniwersytetu to książka sprawdzająca wiedzę czytelnika na temat książek z serii Świat Dysku od "Koloru Magii" do "Maskarady" napisana przez Davida Langforda w 1996 roku. Na język polski została przetłumaczona przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Książka podzielona jest na kategorie, z których każda zawiera pytania na inny temat. Na odpowiedzi na niektóre z tych pytań polscy czytelnicy mogą mieć jednak problem, gdyż nie wszystkie odnoszą się do książek i artykułów wydanych w języku polskim.

  Richard Dawkins. Ewolucja myślenia - zbiór 25 esejów napisanych i zebranych w całość w celu uhonorowania dorobku Richarda Dawkinsa. Został wydany w 2006, w 30-tą rocznicę publikacji książki Samolubny gen. Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwa – wydana w 1996 książka popularnonaukowa autorstwa brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa. Tematem książki jest prawdopodobieństwo i jego miejsce w teorii ewolucji oraz demistyfikacja twierdzeń kreacjonistów.

  Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji (ang. The Greatest Show On Earth: The Evidence For Evolution) – książka autorstwa brytyjskiego biologa, Richarda Dawkinsa, tłumacząca i opisująca zjawisko ewolucji oraz wyjaśniająca błędy logiczne argumentacji negujących ten proces. Kryzys sumienia – biograficzna książka Raymonda Franza, najważniejsza książka tego autora. Autor tej książki były Świadek Jehowy w swojej książce opierając się na niedostępnych dokumentach przedstawia oblicze organizacji oczami byłego członka. Książka ta jest uważana za jedną z najważniejszych książek o tej grupie religijnej, jest dostępna w 13 językach.

  Dyskusja Wikipedii:Tworzenie swojego biogramu: Ja z jednym pytaniem: czy można uściślić w takim razie słowo "sławna"? Przykładowo: dowiedziałam się, że nie wpisuje się osób, które mają na swym koncie mniej niż 5 wydanych pozycji książkowych. Jednak niejaka Masłowska stanowi wyjątek (pomijam milczeniem jaki). Media zrobiły szum wokół jej książki. Dlaczego więc nie mogę umieścić (pytanie czysto teoretyczne) biografii doktora filologii polskiej, który nie zdążył popełnić wymaganej liczby pozycji książkowych, gdyż zmarł? Panther 07:33, 14 gru 2004 (CET)

  Książka broszurowa – blok książki zszyty maszynowo lub klejony, najczęściej z miękką okładką nakładową. Książka taka nie posiada materiału grzbietowego, jest wklejona w okładki kartonowe. Książki broszurowe są nietrwałe.

  Samolubny gen – popularnonaukowa książka dotycząca zagadnienia ewolucji, której autorem jest brytyjski biolog Richard Dawkins, wydana w 1976. Sąsiedzi: Historia zagłady żydowskiego miasteczka – książka z 2000 roku Jana Tomasza Grossa na temat pogromu w Jedwabnem. Książka ta w dużej mierze przyczyniła się do wzrostu zainteresowania tą masakrą; wywoła także dużą dyskusję w mediach i w środowisku naukowym.

  Tankōbon (jap. 単行本 dosł. "niezależnie pojawiająca się książka") – japoński termin, zapożyczony z klasycznego języka chińskiego, określający książkę, która jest kompletna sama w sobie i nie jest częścią serii (podobnie jak w monografii). Nowoczesne japońskie wydawnictwa czasem używają tego określenia dla tomów, które są częścią serii. Termin może być stosowany dla powieści, dzieł literatury faktu, podręczników do ekonomii, książek z poradami kosmetycznymi lub zawierającymi spójny zbiór fotografii, katalogów prezentujących przykłady wcześniej wydanych książek, i tym podobnych w twardej oprawie. Jest bardziej specyficzny niż zwykła książka (hon) obejmując również książki, ale z kilkoma cechami typowymi dla czasopisma, jeden lub kilka tomów encyklopedii (lub cały zestaw), itp. Niedziela palmowa (tytuł org. Palm Sunday) – zbiór 31 opowiadań, esejów, przemówień, mów pogrzebowych oraz listów autorstwa Kurta Vonneguta. Vonnegut rozmieszcza powyższe formy literackie w swojej książce tak, by tworzyły autobiografię autora. Po raz pierwszy Niedziela Palmowa została wydana Stanach Zjednoczonych w 1981 roku. W książce Vonnegut przedstawia historię swoich przodków, swoją młodość, opisuje rozpad swojego małżeństwa, ale również obok m.in. rozważań nad gustami muzycznymi przedstawia swoje spojrzenie na problemy ówczesnej mu Ameryki oraz świata. Książka zawiera także opowiadanie science-fiction z 1972 roku (Big Space Fuck).

  Dodano: 04.03.2009. 09:41  


  Najnowsze