• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Tysiące cyfrowych reprodukcji dzieł sztuki - do oglądania w internecie

  29.03.2012. 15:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wirtualne zwiedzanie wystaw, oglądanie dzieł sztuki w postaci ich cyfrowych kopii, szybki i prosty dostęp do informacji na temat dóbr kultury - to możliwości, jakie internet daje miłośnikom sztuki. Coraz częściej korzystają z nich polskie muzea. 

  Wiele polskich muzeów digitalizuje swoje zbiory, tzn. tworzy cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki, a następnie udostępnia je w internecie.

  W ten sposób sztuka może znaleźć szersze grono odbiorców - uważa wydawca i przedstawicielka społecznego ruchu Obywatele Kultury, Beata Stasińska. Digitalizacja dóbr kultury jest jednym z postulatów ruchu, sformułowanych w Pakcie dla Kultury. Jak podkreśliła Stasińska, "digitalizacja sprawia, że muzea mogą lepiej wypełniać swój obowiązek wobec społeczeństwa i pozwala lepiej wykorzystać pieniądze publiczne, które są przeznaczane na kulturę".

  W jej opinii, internet wyrównuje szanse placówek kulturalnych, wszystkie ośrodki, także te nieduże, bez wystaw stałych lub zlokalizowane w małych miejscowościach, mogą stać się popularne, pod warunkiem że przygotują ciekawe prezentacje online.

  "Internet nie zastąpi nigdy bezpośredniego kontaktu z dziełem, ale jeżeli nie można zobaczyć wystawy osobiście ze względów czasowych i finansowych, digitalizacja jest doskonały pomysłem" - zaznaczyła Stasińska. Udostępnianie online cyfrowych kopii muzealnych zbiorów ma sens - jej zdaniem - tylko wtedy, gdy strona internetowa jest przygotowana według pomysłowej formuły oraz zawiera materiały dydaktyczne i edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych. "To dużo kosztuje, ale bywa często inwestycją na lata, zmienia spojrzenie ludzi na sztukę" - powiedziała.

  Ponad 1,8 tys. zabytkowych obiektów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie zgromadzono dotychczas w Cyfrowym Muzeum Narodowym. Rozpoczęło ono działalność w maju 2011 r. W kolekcji polskiej sztuki nowożytnej - najobszerniejszym zbiorze dostępnym na platformie internetowej - można prześledzić osiągnięcia rodzimego malarstwa od XVI w. do początków XX w. Wśród prezentowanych obiektów znajdują się też m.in. zabytki sztuki starożytnej pozyskane podczas wykopalisk polskich archeologów, zbiory sztuki zdobniczej, medale i monety, średniowieczne manuskrypty, fotografie i rysunki dotyczące architektury polskiej, dzieła sztuki zagranicznej.

  Zdjęcie każdego ze zdigitalizowanych zabytków opatrzono opisem przygotowanym przez kuratorów. Muzeum planuje zamieszczenie także opisów w formie nagrań dźwiękowych, opracowanych dla osób niewidomych i niedowidzących. Dźwiękowe ilustracje udostępnione w internecie umożliwiają kontakt ze sztuką osobom niewidomym - podkreśliła rzeczniczka muzeum Katarzyna Wakuła.

  Już teraz w Cyfrowym Muzeum Narodowym osoby niewidome mogą zwiedzić czasową wystawę "KoLekcja", prezentowaną w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Na stronie internetowej www.cyfrowe.mnw.art.pl dostępny jest przewodnik z audiodeskrypcją ponad 70 obiektów z ekspozycji.

  W internecie swoje zbiory prezentuje także Muzeum Narodowe w Krakowie. Na stronie www.imnk.pl można zwiedzić Galerię Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach, Galerię Sztuki Polskiej XX w., Galerię "Broń i Barwa w Polsce" oraz wystawę czasową "Stanisława Wyspiańskiego Teatr Ogromny".

  Widz, wędrując po wirtualnych ekspozycjach, może poczuć się jak w muzealnym gmachu dzięki panoramicznym, interaktywnym zdjęciom pomieszczeń krakowskiego muzeum, które umożliwiają mu rozglądanie się i przemieszczanie. Cyfrowe reprodukcje dzieł sztuki, prezentowane w wirtualnych galeriach, można obracać i powiększać. Wizerunki eksponatów opatrzone są informacjami na temat autora i opracowaniami historyków sztuki. Zwiedzanie online pozwala też na oglądanie tylnej części obrazów, odsłonięć poznanych w czasie prac konserwatorskich oraz nieprezentowanych w muzeum szkiców.

  Prezentację niektórych zabytków w formie trójwymiarowej oferuje także Muzeum Śląskie w Katowicach. Podgląd zabytków na stronie www.muzeumslaskie.pl pozwala na samodzielne obracanie dziełem i poznanie jego szczegółów. Muzeum ma w swoich zbiorach prace wybitnych polskich malarzy, m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.

  Ponad 400 filmów znanych polskich artystów sztuk wizualnych udostępniono w cyfrowej filmotece Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na stronie internetowej www.artmuseum.pl można zobaczyć głównie krótkometrażowe obrazy m.in. Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala, Katarzyny Kozyry, Józefa Rybakowskiego, Anny Baumgart, Artura Żmijewskiego.

  Celem cyfrowej filmoteki muzeum jest ocalenie prac polskich artystów wykonanych przy użyciu jednego z najważniejszych mediów sztuki XX w. Filmy te, prezentowane wcześniej w galeriach i muzeach, są dzisiaj przechowywane w amatorskich warunkach, najczęściej w jednej, wyeksploatowanej kopii.

  Do placówek kulturalnych udostępniających swoje zbiory online wkrótce dołączy Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie. Od 2008 r. instytucja digitalizuje prace pokazywane na wystawach i pozyskiwane do kolekcji. Wkrótce będzie można je zobaczyć na samodzielnej, ogólnodostępnej platformie internetowej, której uruchomienie zapowiedziała w rozmowie z PAP Maria Świerżewska, odpowiadająca za digitalizację w Zachęcie.

  Ponad 700 fotorealistycznych, trójwymiarowych modeli eksponatów z 35 małopolskich muzeów będzie można zobaczyć na tworzonym portalu Wirtualnych Muzeów Małopolski. Prezentacje zdigitalizowanych obiektów zostaną udostępnione online prawdopodobnie pod koniec 2012 r. Na portalu mają się znaleźć także materiały dydaktyczne i edukacyjne, które będą ukazywały powiązania i konteksty pokazywanych zbiorów.

  Projekt Wirtualnego Muzeum Małopolski, realizowany przez Małopolski Instytut Kultury i Departament Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz ze środków Województwa Małopolskiego.

  PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Cedro

  mce/ hes/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Sterling and Francine Clark Art Institute (w skrócie The Clark) – muzeum sztuki oraz instytut naukowo-badawczy w Williamstown. Posiada w swych zbiorach wyjątkowe dzieła sztuki europejskiej i amerykańskiej (malarstwo i rzeźba), zbiory grafiki i rysunku, angielskich wyrobów ze srebra i porcelany, oraz wczesnych fotografii. Najbardziej znane jest z kolekcji obrazów francuskich impresjonistów. Przy muzeum działa też biblioteka specjalizująca się w historii sztuki i centrum konserwacji dzieł sztuki Williamstown Art Conservation Center. Smithsonian American Art Museum and the Renwick Gallery (pol. Muzeum Sztuki Amerykańskiej im. Smithsona i Galeria Renwicka) – galeria sztuki w Waszyngtonie, założona w roku 1829 przez Johna Vardena. Smithsonian American Art Museum jest jednym z najstarszych amerykańskich muzeów sztuki. Jego zbiory wzięły swój początek z darów pochodzących z kolekcji prywatnych i od organizacji artystycznych istniejących w stolicy kraju przed założeniem Smithsonian Institution w 1846 roku. Muzeum z biegiem lat powiększało swe zbiory stając się ośrodkiem naukowym i miejscem zachowania dziedzictwa kulturowego Ameryki. Obecnie jego kolekcja składa się z prac reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki, powstałych w okresie ponad 300 lat. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji sztuki amerykańskiej na świecie (ponad 41 000 dzieł). Obecnie Smithsonian American Art Museum tworzy jeden kompleks muzealny razem z założoną w 1972 Renwick Gallery. W historycznym budynku muzeum mieści się ponadto National Portrait Gallery. Walters Art Museum, - muzeum położone w Baltimore, (Maryland USA Mount Vernon). Jedno z największych w Stanach Zjednoczonych muzeów sztuki, gromadzących ponad 22 tysięcy dzieł sztuki głównie dawnej. W muzeum można oglądać przede wszystkim dzieła sztuki starożytnej, średniowiecznej, nowożytnej, nowoczesnej (do początku XX wieku) oraz islamskiej, azjatyckiej, afrykańskiej i prekolumbijskiej.

  Germanisches Nationalmuseum (pol. Germańskie Muzeum Narodowe) to największe muzeum sztuki na niemieckim obszarze językowym i jedno z czołowych muzeów świata. Jest poświęcone historii kultury i sztuki germańskiej oraz niemieckiej. Zbiory muzeum obejmują przedział czasowy od protohistorii do czasów współczesnych. W kolekcji muzeum znajduje się ponad 1 300 000 eksponatów (wliczając w to zasoby biblioteki oraz zbiory grafiki) ale tylko 25 000 jest wystawianych. Jedną z głównych atrakcji zbiorów muzeum jest imponująca kolekcja niemieckiego malarstwa renesansowego (Dürer, Cranach, Altdorfer). Na uwagę zasługują też eksponaty średniowiecznej sztuki religijnej: manuskrypty, ołtarze, witraże, rzeźby i relikwiarze. National Museum Cardiff (pol. Muzeum Narodowe w Cardiff) – muzeum i galeria sztuki poświęcone historii Walii. Jest położone w centrum Cardiff w Cathays Park. Budynek, w którym mieszczą się zbiory muzealne, został oficjalnie otwarty w 1927 roku. W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty z dziedziny archeologii, geologii i historii naturalnej Walii oraz kolekcja dzieł sztuki.

  Muzeum Sztuki w Łodzi – muzeum w Łodzi, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Instytucja posiada trzy oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Założone w 1930 r. jest jednym z najstarszych do dziś istniejącym muzeów, kolekcjonującym sztukę awangardową. W 1998 roku Muzeum Sztuki w Łodzi zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów pod numerem 53. Montclair Art Museum (w skrócie MAM) – muzeum sztuki w Montclair, w stanie New Jersey założone w 1914 roku, jako jedno z pierwszych muzeów poświęconych sztuce amerykańskiej. Kolekcja muzeum liczy ponad 12 000 eksponatów obejmujących dzieła sztuki amerykańskiej od XVIII wieku do chwili obecnej oraz sztukę rdzennych Amerykanów. George Inness Gallery jest jedyną na świecie galerią poświęconą twórczości największego amerykańskiego pejzażysty.

  Katalog wystawy – wydawnictwo, towarzyszące wystawie, najczęściej sztuki. Zawiera wtedy notę biograficzną wystawiającego artysty, reprodukcje jego dzieł oraz często recenzję twórczości. Katalogi wystaw wydają muzea oraz placówki wystawiennicze i galerie. Czasami są to szczegółowe opracowania wystawianych zbiorów. Zawierają wówczas ich fotografie, wymiary, datowanie, informację o ich pochodzeniu, a także bibliografię dotyczącą wystawianych obiektów. Muzeum wirtualne, muzeum, w którym wykorzystuje się najnowsze technologie informacyjne w celu prezentacji zbiorów. Wirtualne muzeum może być częścią muzeum tradycyjnego (np. w postaci witryny internetowej) lub jednostką niezależną, istniejącą tylko w cyberprzestrzeni. W przypadku muzeów tradycyjnych, wirtualne muzeum jest metodą na dotarcie do szerszej liczby zwiedzających. Osoby zainteresowane określoną dziedziną mogą zapoznać się ze zbiorami i w ten sposób zostać zachęcone do odwiedzenia muzeum tradycyjnego. Z kolei osoby, które już odwiedziły dane muzeum tradycyjne, mogą wykorzystać muzeum wirtualne jako źródło wiedzy poszerzając informacje uzyskane podczas wizyty. Również dzięki wirtualnym wystawom, muzeum może zaprezentować swoje zbiory osobom, które nie są w stanie zwiedzić muzeum tradycyjnego: niepełnosprawnym lub osobom mieszkającym daleko do siedziby muzeum.

  Gemeentemuseum Den Haag (Muzeum Miejskie w Hadze) – galeria sztuki znajdująca się w Hadze, mająca głównie zbiory sztuki z XIX i XX w. Kolekcja malarska obejmuje dzieła malarzy holenderskich: Jana Steena, Jana van Goyena, Jacoba van Ruisdaela, największy zbiór prac Pieta Mondriana oraz twórczość ilustrującą XIX-wieczne odrodzenie malarstwa holenderskiego. Poza tym w zbiorach muzeum znaleźć można kryształy i szkła włoskie, porcelanę z Delft i Chin, srebra haskie oraz instrumenty muzyczne.

  Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (norw. Nasjonalmuseet for kunst, arkitektur og design) – muzeum znajdujące się w Oslo, powstałe 11 lutego 2003 z połączenia czterech dotychczasowych muzeów: Galerii Narodowej (Nasjonalgalleriet), Muzeum Sztuki Współczesnej (Museet for samtidskunst), Muzeum Architektury (Nasjonalmuseet – Arkitektur) oraz Muzeum Sztuki Użytkowej (Kunstindustrimuseet). 1 lipca 2005 w skład nowej placówki włączono również Wystawy Państwowe (Riksutstillinger). Muzeum posiada największe w Norwegii zbiory sztuki plastycznej (malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba), architektury (rysunki, fotografie, modele) i designu (sztuka użytkowa). Ozdobą kolekcji muzeum jest jedna z wersji znanego obrazu Edvarda Muncha Krzyk.

  National Gallery of Ireland (irl. Gailearaí Náisiúnta na hÉireann, pol. Irlandzka Galeria Narodowa) – irlandzkie muzeum sztuki, założone w roku 1854, otwarte dla publiczności 30 stycznia 1864 r. Zbiory muzeum skoncentrowane są na sztuce irlandzkiej, ale obejmują również dzieła głównych szkół malarstwa europejskiego. Muzeum swoje zbiory zawdzięcza licznym darczyńcom, w tym George’owi Bernardowi Shaw, który ofiarował jedną trzecią swojego majątku na rzecz muzeum. Na zbiory National Gallery of Ireland składa się ok. 15 000 eksponatów obejmujących 700 lat historii sztuki, reprezentowanej przez obrazy, grafikę i rzeźbę. Stedelijk Museum (Muzeum Miejskie Amsterdamu) to galeria sztuki znajdująca się w Amsterdamie, mająca jedną z najważniejszych europejskich kolekcji sztuki nowoczesnej. Zbiory muzealne to głównie dzieła artystów działających w XIX i XX w. we Francji i w Holandii, m. in.: Claude’a Moneta, Paula Cézanne’a, Pabla Picassa i Pieta Mondriana. Muzeum powstało dzięki hojności amsterdamskiej kolekcjonerki, Zofii Augusty de Bruyn, która w 1891 podarowała własne zbiory Radzie Miejskiej Amsterdamu. Budynek muzeum, w stylu renesansu holenderskiego, wzniesiono w latach 1893–1895 według projektu A. W. Weissmana. Muzeum otwarto w 1895.

  Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku – mieści się w głównym gmachu muzeum, tj. w dawnym franciszkańskim klasztorze z XV wieku. Jego kolekcję zapoczątkowały XIX-wieczne zbiory dwóch muzeów gdańskich: Stadtmuseum i Kunsgewerbemuseum. Na przestrzeni lat wzbogaciła się ona o kolejne dary osób prywatnych i zakupy państwowe. Zaowocowało to stworzeniem cennych galerii. Obecnie w Oddziale można zwiedzać ekspozycje stałe: Musée des beaux-arts de Montréal, ang. Montreal Museum of Fine Arts – muzeum sztuk pięknych położone w Montrealu przy Rue Sherbrooke w rejonie zwanym Golden Square Mile. Jest największym muzeum miasta i zarazem najstarszym muzeum w Kanadzie (zał. w 1860). Posiada m.in. znaczącą kolekcję malarstwa europejskiego i kanadyjskiego. Zbiory muzeum obejmują ponad 38 000 dzieł sztuki, co czyni je jednym z największych muzeów Kanady. Muzeum odwiedza rocznie ponad 760 000 gości.

  Taft Museum of Art – muzeum sztuk pięknych położone w Cincinnati przy 316 Pike Street, znane jako jedno z najlepszych małych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych. Zbudowana ok. 1820 siedziba muzeum figuruje na liście Narodowych Pomników Historycznych USA. W muzeum znajduje się blisko 700 dzieł sztuki, w tym obrazy mistrzów europejskich i amerykańskich, kolekcja chińskiej porcelany oraz eksponaty europejskiego rzemiosła artystycznego. Celem Taft Museum of Art jest zachowanie, wystawianie i dostarczanie informacji nt. jego unikatowych zbiorów i zabytkowego budynku, w którym się znajdują. Muzeum otwarto ponownie w 2004 roku po gruntownym remoncie, dzięki któremu powstała nowa galeria przeznaczona do wystaw specjalnych, urządzono na nowo ogrody, zbudowano parking i sklep muzealny. Art Institute of Chicago (AIC) (Instytut Sztuki w Chicago) to encyklopedyczne muzeum sztuk pięknych położone w Chicago w Grant Park przy South Michigan Avenue 111. Muzeum posiada w swoich zbiorach jedną z najwspanialszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego, obejmującą ponad 3500 dzieł począwszy od XII aż do połowy XX w., w tym znaczącą kolekcję dzieł sztuki okresu impresjonizmu i postimpresjonizmu. Znaczącą część zbiorów muzeum stanowi ponadto sztuka amerykańska, rzemiosło artystyczne, sztuka Azji oraz sztuka współczesna. Muzeum jest połączone z uczelnią artystyczną School of the Art Institute of Chicago i kierowane przez dyrektora i przewodniczącego Jamesa Cuno. Pod względem powierzchni jest drugim muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych po Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

  Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - muzeum kościelne w Warszawie prezentujące zbiory sztuki sakralnej. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 20 tysięcy eksponatów w tym: malarstwo, grafiki, rzeźby, tkaniny, numizmaty, medalierstwo, złotnictwo. Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie (niem. Staatliche Kunstsammlungen Dresden) to najstarszy i drugi co do wielkości związek muzeów w Niemczech. W nim zjednoczone jest dwanaście muzeów, które należą do najbardziej renomowanych na świecie. Opierając się na wiekowej tradycji kolekcjonerskiej, wyróżniają się wysoką jakością dzieł sztuki oraz dużą różnorodnością tematyczną.

  Dodano: 29.03.2012. 15:25  


  Najnowsze