• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wielka Brytania ma nadzieję przyciągnąć międzynarodowych naukowców nowym systemem stypendialnym

  21.12.2011. 18:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Brytyjski rząd ogłosił nową inicjatywę dotyczącą stypendiów i absolwentów, aby zachęcić badaczy z różnych krajów do przyjeżdżania do Wielkiej Brytanii oraz wesprzeć współpracę między naukowcami brytyjskimi i zagranicznymi.

  Rząd zapewni 13,4 miliona funtów (18,6 miliona euro) dla Towarzystwa Królewskiego, Akademii Brytyjskiej oraz Królewskiej Akademii Inżynierii i Brytyjskiej Rady ds. Badań na prowadzenie międzynarodowego systemu stypendialnego i programu angażowania absolwentów.

  - Międzynarodowy system stypendialny będzie ważnym narzędziem umożliwiającym Wielkiej Brytanii zdobycie pozycji preferowanego partnera do współpracy badawczej - powiedział Ian Pearson, brytyjski minister nauki i innowacji. - System ten umożliwi także stworzenie trwałych międzynarodowych sieci z najlepszymi instytucjami i naukowcami z zagranicy oraz przyciągnięcie do Wielkiej Brytanii wybitnych badaczy.

  Z kolei program angażowania absolwentów ma, jak powiedział Ian Pearson, "wspierać system stypendialny, zapewniając, że Wielka Brytania będzie utrzymywać kontakty z zagranicznymi pracownikami naukowymi po ich powrocie do ojczystych krajów. Dzięki temu Wielka Brytania będzie mogła nadal czerpać trwałe korzyści z tego systemu w przyszłości".

  Zdaniem ministra nowe programy obrazują ukierunkowanie rządu na podnoszenie znaczenia Wielkiej Brytanii w obszarze międzynarodowych badań.

  Program powstał po ogłoszeniu raportu podkreślającego znaczenie międzynarodowej współpracy dla Wielkiej Brytanii. W październiku 2006 r opublikowano informacje o strategii globalnego forum nauki i innowacji dla międzynarodowego zaangażowania w badania i rozwój, która również wskazała, że wsparcie Wielkiej Brytanii ma pozytywny wpływ na międzynarodową współpracę badawczą.  Kategoria: Różne
  Źródło danych: Rząd brytyjski
  Referencje dokumentu: Na podstawie informacji udostępnionych przez rząd brytyjski

  Indeks tematyczny: Koordynacja, wspólpraca; Badania Naukowe


  RCN: 28796


  Wersja mobilna
  Powrót
  W górę
  Mapa strony
  Index alfabetyczny
  Glosariusz
  FAQ
  Punkt informacyjny
  ©
  Wersja normalna

  Administratorem witryny CORDIS jest Urząd Publikacji

  doBCEndFwd();
  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Gabinet – kolegialny organ władzy wykonawczej w Wielkiej Brytanii, w skład którego wchodzi brytyjski premier oraz najważniejsi ministrowie - łącznie ok. 20 osób. Gabinet wywodzi swe uprawnienia od Tajnej Rady Wielkiej Brytanii. Reprezentacja Wielkiej Brytanii w piłce siatkowej mężczyzn – narodowa reprezentacja Wielkiej Brytanii w rozgrywkach międzynarodowych. Mimo że brytyjska federacja siatkówki powstała w 1955 roku, to od chwili założenia Wielka Brytania nie zdobyła żadnego tytułu ani medalu, a zespół brytyjski nie wystąpił na żadnym turnieju międzynarodowym takim jak m.in. igrzyska olimpijskie czy Puchar Świata, oprócz Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012, gdzie wystąpili jako gospodarz. Poland Street – Stowarzyszenie Polaków w Wielkiej Brytanii (Association of Poles in Great Britain). Utworzone w 2005 jako Poland Street Stowarzyszenie Polaków w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej; później zmieniło nazwę. Jest to "najstarsza z najmłodszych" polskich organizacji polonijnych działających w Wielkiej Brytanii. Stowarzyszenie jest członkiem Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii.

  Reprezentacja Wielkiej Brytanii w piłce ręcznej mężczyzn to narodowy zespół piłkarzy ręcznych Wielkiej Brytanii. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych. Dotychczas nie udało mu się uczestniczyć w wielkiej imprezie.. Polskie Siły Zbrojne w Wielkiej Brytanii – formacje wojskowe utworzone w Wielkiej Brytanii w 1940 na podstawie umów międzysojuszniczych.

  Virgin Media Inc. jest firmą dostarczającą stacjonarną i mobilną telefonię, telewizję oraz szerokopasmowy Internet, zarówno klientom detalicznym, jak i biznesowym w Wielkiej Brytanii. Biuro zarządu firmy mieści się w Nowym Jorku, a siedziba operacyjna w Hook w Wielkiej Brytanii. Firma powstała w wyniku dwóch połączeń: w marcu 2006 roku poprzez połączenie NTL i Telewest, które stworzyły NTL:Telewest, a później połączenie powstałej spółki z Virgin Mobile UK. Dzięki temu został stworzony pierwszy w Wielkiej Brytanii dostawca „quadruple-play”, mający w ofercie telewizję kablową, Internet oraz telefonię mobilną i stacjonarną. W lutym 2007 nowopowstała firma przyjęła nazwę Virgin Media. Virgin Media posiada i wykorzystuje własną sieć światłowodową, jest jedynym narodowym dostawcą tego typu w Wielkiej Brytanii. Na dzień 31 grudnia 2010 roku firma posiadała 4,8 miliona klientów korzystających z usług kablowych, 3,78 miliona z nich korzystało z telewizji, 4,01 miliona z szerokopasmowego Internetu, około 4,16 miliona z telefonii stacjonarnej i około 3,07 miliona z telefonii komórkowej. Reprezentacja Wielkiej Brytanii w piłce ręcznej kobiet, narodowy zespół piłkarek ręcznych Wielkiej Brytanii. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych.

  Ordnance Survey - agencja i wydział rządu Wielkiej Brytanii zajmujący się sporządzaniem map Wielkiej Brytanii. Nazwa jest odbiciem wojskowego pochodzenia instytucji. Roczny przychód firmy wynosi 120 mln funtów. Brytyjski system miar, jednostki imperialne – system miar stosowany w Wielkiej Brytanii oraz dawnych koloniach brytyjskich. Ponadto był stosowany tradycyjnie w komunikacji morskiej i lotniczej.

  Spencer Perceval (ur. 1 listopada 1762, zm. 11 maja 1812) – brytyjski polityk i premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jedyny brytyjski premier który zginął w zamachu.

  The Catholic Herald - brytyjski tygodnik o profilu katolickim wydawany w Londynie od 1888. Prócz Wielkiej Brytanii dystrybuowany również w Irlandii. Obecna cena czasopisma to 1,50 funtów w Wielkiej Brytanii i 1,80 euro w Irlandii.

  Ustrój polityczny Wyspy Man: Wyspa Man od 1765 jest dependencją Korony brytyjskiej. Zgodnie z brytyjskim prawem, wyspa nie jest integralną częścią Wielkiej Brytanii, tym niemniej rząd Wielkiej Brytanii odpowiada za jej sprawy zagraniczne i obronność, zaś parlament brytyjski może uchwalać akty z mocą obowiązującą również na Wyspie Man (jednak zgodnie z konwenansem konstytucyjnym zazwyczaj nie czyni tego bez zgody parlamentu wyspy). Wyspa nie jest również częścią Unii Europejskiej. Na mocy specjalnego zapisu w traktacie akcesyjnym Wielkiej Brytanii, Wyspę Man obejmuje swoboda przepływu dóbr, ale już nie pozostałe spośród tzw. czterech swobód. Wyspa posiada także własny system imigracyjny i wizowy. Od 2001 resortem brytyjskiego rządu odpowiadającym za sprawy Wyspy Man jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które przejęło tę rolę od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. David William Donald Cameron (ur. 9 października 1966 w Londynie) – brytyjski polityk, od 11 maja 2010 premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od 2005 lider Partii Konserwatywnej.

  Ustrój polityczno-administracyjny Wielkiej Brytanii w XIX w. – system parlamentarno-gabinetowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii – ukształtowany w XIX w. na mocy konwenansów konstytucyjnych. Akademia Nauk w Getyndze (niem. Akademie der Wissenschaften zu Göttingen), założona w 1751 roku przez króla Wielkiej Brytanii Jerzego II będącego jednocześnie elektorem Hanoweru, jest najstarszą pośród akademii naukowych w Niemczech należących do Union der deutschen Akademien der Wissenschaften (Związek Niemieckich Akademii Naukowych). Jej zadanie polega na służeniu nauce poprzez własną pracę i współpracę z naukowcami, a także z instytucjami naukowymi w kraju i zagranicą. Jej członkami są profesorowie nauk humanistycznych i przyrodniczych, którzy w swoich dziedzinach położyli szczególne zasługi. Dlatego Akademia to miejsce, gdzie interdyscyplinarność jest realizowana na najwyższym poziomie naukowym.

  Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w 1997 roku odbyły się 1 maja na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wybory wygrała opozycyjna Partia Pracy Tony’ego Blaira. Flaga Falklandów ma granatowe tło, w kantonie flagę Wielkiej Brytanii oraz herb Falklandów, umieszczony w prawej części flagi. Taka konstrukcja flagi podkreśla zależność Falklandów od Wielkiej Brytanii.

  The Heritage Lottery Fund (HLF) – organizacja w Wielkiej Brytanii zajmująca się fundowaniem projektów związanych z dziedzictwem kulturowym, ustanowiona przez parlament brytyjski w 1994 na bazie loterii National Lottery. Charles Phillip Richard Moth (ur. 8 lipca 1958 w Chingoli) – brytyjski duchowny rzymskokatolicki, od 2009 ordynariusz polowy Wielkiej Brytanii.

  Dodano: 21.12.2011. 18:26  


  Najnowsze