• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zaproszenie do składania wniosków pt. NMP - SMALL 2013

  30.07.2012. 20:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków pt. "NMP - SMALL 2013". Stanowi ono element ostatniego pakietu zaproszeń, opublikowanego w Siódmym Programie Ramowym (7PR) UE (http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&SESSION=&RCN=34831).

  Zaproszenie dysponuje orientacyjnym budżetem w wysokości 82 mln EUR. Wpisuje się w szerzej zakrojony program "Nanonauki, nanotechnologie, materiały i nowe technologie produkcyjne" (NMP) na rok 2013, który kładzie nacisk na inteligentny i zrównoważony rozwój na rzecz bardziej ekologicznego przemysłu w Europie, obejmując całe spektrum przemysłowej działalności badawczej.

  W zakres NMP SMALL 2013 wchodzi siedem tematów - od nanoczujników do monitoringu środowiskowego, poprzez rozwiązania materiałowe na rzecz trwałych przetworników piezoelektrycznych typu energy-harvester czy narzędzia do oceny efektywnego gospodarowania zasobami w łańcuchu wartości, po innowacyjne materiały do ogniw fotowoltaicznych.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  CORDIS (Community Research and Development Information Service), Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju jest bazą informacji na temat europejskiej działalności badawczo-rozwojowej. Stanowi oficjalne źródło informacji na potrzeby publikacji wszystkich zaproszeń do składania wniosków w ramach siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego (7PR). CORDIS jest jednym z serwisów wydawnictwa Unii EuropejskiejUrzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich. Small Planet Airlines - linia czarterowa założona w 2007 roku. Główna baza operacyjna Small Planet Airlines Sp. z o.o. znajduje się na lotnisku Chopina w Warszawie, z kolei bazą litewskiej spółki Small Planet Airlines UAB jest Vilnius Airport. Dodatkowe bazy znajdują się we Włoszech, Francji oraz Wielkiej Brytanii. Wybory parlamentarne w Dżibuti odbyły się 22 lutego 2013 roku. Zwyciężyła w nich rządząca Unia na rzecz Większości Prezydenckiej, na którą zagłosowało 61,5% wyborców. Opozycyjna Unia na rzecz Krajowego Bezpieczeństwa zdobyła 35,6% głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 69,2%.

  Players Tour Championship 2012/2013 – trzecia edycja cyklu, obejmująca 13 rankingowych turniejów, rozgrywanych od 18 czerwca 2012 roku do 17 marca 2013 roku. Turnieje rozgrywane są w Anglii, w Europie, a od tego sezonu także i w Azji. Henryk Próchniewicz (zm. 23 maja 2013) – polski działacz społeczny na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, publicysta, autor licznych podręczników dla kierowców, wieloletni skarbnik Fundacji "Zapobieganie wypadkom drogowym".

  Rozgrywki rosyjskiej Premier Ligi w sezonie 2013/2014 będą 22. w historii rosyjskiej najwyższej klasy rozgrywkowej. Rozpoczną się jesienią 2013 roku Czujnik pojemnościowy – element automatyki przemysłowej reagujący na zbliżanie do jego powierzchni aktywnej (pola czujnika) dowolnego materiału (medium).

  Małopolski Ogród Sztuki (MOS) – jeden z projektów współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny 2007-2013 (WRPO) - regionalny program operacyjny w ramach Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007-2013 (NSRO), zgodnie z założeniami ma być podstawowym narzędziem służącym zmniejszeniu dysproporcji gospodarczych, społecznych i terytorialnych pomiędzy Wielkopolską a pozostałymi regionami Unii Europejskiej. Głównym celem jest wzmocnienie potencjału rozwojowego Wielkopolski na rzecz wzrostu konkurencyjności i zatrudnienia, a ponadto: poprawa warunków inwestowania; wzrost aktywności zawodowej mieszkańców, a także wzrost udziału wiedzy i innowacji w gospodarce regionu.

  Dekohezja - termin używany w inżynierii materiałowej, przy badaniach wytrzymałościowych na określenie zniszczenia. Dany materiał podczas badań (np. wytrzymałości na ściskanie, wytrzymałości na rozciąganie) ulega dekohezji (zniszczeniu) pod wpływem działających na niego sił, w momencie osiągnięcia maksymalnych wartości naprężenia dla danego materiału. Oznacza to, że zerwaniu ulegają wiązania wewnętrzne substancji materiału wynikające z oddziaływań międzycząsteczkowych.

  Manchester Mark I - jeden z najwcześniejszych komputerów elektronicznych, zbudowany w 1949 r. na uniwersytecie w Manchesterze. Został on rozwinięty z Small-Scale Experimental Machine (Baby). W jego architekturze zastosowano pionierskie rejestry indeksów.

  Materiał odniesienia – materiał lub substancja, których jedna lub więcej wartości ich właściwości są dostatecznie jednorodne i określone w stopniu umożliwiającym stosowanie do wzorcowania przyrządu pomiarowego, oceny metody pomiarowej lub przypisania wartości właściwościom innych materiałów. Players Tour Championship 2013/2014 – czwarta edycja cyklu, obejmująca 12 rankingowych turniejów, rozgrywanych od 6 czerwca 2013 roku do 23 marca 2014 roku. Turnieje rozgrywane są zarówno na Wyspach Brytyjskich, w kontynentalnej Europie (pod nazwą European Tour i jest ich 8), oraz w Azji (pod nazwą Asian Tour i jest ich 4).

  Do zaliczenia (ang. The To Do List) − amerykańska komedia młodzieżowa z 2013 roku, w reżyserii Maggie Carey. Premiera na świecie odbyła się 26 lipca 2013 roku, a w Polsce 9 sierpnia 2013. Sezon NHL 2013/2014 będzie 96. sezonem gry National Hockey League, a 97. jej działalności. Pierwsze mecze sezonu odbędą się 1 października 2013 roku. W tym dniu odbędzie się trzy spotkania. Drugi sezon z rzędu nie odbędą się spotkania w Europie, również NHL All-Star Game nie odbędzie się w zamian zawodnicy ligi NHL będą uczestniczyć w turnieju olimpijskim w Soczi. Hokeiści wrócą na tafle w Ameryce 26 lutego. 1 stycznia odbędzie się NHL Winter Classic, który został przełożony z powodu lokautu. Dodatkowo obędzie się jeszcze pięć innych spotkań na otwartych stadionach w ramach NHL Stadium Series oraz Heritage Classic. Sezon zasadniczy zakończy się 13 kwietnia 2013 roku.

  Centrum Naukowo-Produkcyjne Materiałów Elektronicznych Unitra-Cemat - zakład doświadczalny, którego podstawową działalnością była produkcja materiałów wysokiej czystości dla potrzeb elekroniki oraz produkcja syntetycznych kamieni szlachetnych. Lubuski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013 – jeden z szesnastu regionalnych programów operacyjnych przewidzianych do realizacji w perspektywie 2007-2013. Został przyjęty uchwałą Zarządu Województwa Lubuskiego 16 października 2007 r.

  Wojciech Świątkowski (ur. 1959, zm. 22 lipca 2013 w Suchedniowie) – polski leśnik, działacz na rzecz ochrony przyrody, wieloletni pracownik, a w latach 2011-2013 dyrektor, Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Faza pucharowa rozgrywek Ligi Europy UEFA 2012/2013 rozpoczęła się 14 lutego 2013 i została zakończona meczem finałowym, który odbył się na Amsterdam ArenA w Amsterdamie 15 maja 2013. trofeum zdobyła Chelsea Londyn po zwycięstwie z Benficą Lizbona 2:1.

  Greta Small (ur. 16 października 1995) – australijska narciarka alpejska, czterokrotna mistrzyni Australii, mistrzyni Wielkiej Brytanii i trzykrotna mistrzyni Australii wśród juniorów. Uczestniczyła w Mistrzostwach Świata 2013. Materiały funkcjonalne – materiały zmieniające kształt i właściwości fizyczne pod działaniem pól zewnętrznych:

  Dodano: 30.07.2012. 20:17  


  Najnowsze