• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Zmarł Mikołaj Lipowski, popularyzator nauki i jazzu

  06.02.2012. 00:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  W wieku 67 lat zmarł w Warszawie Mikołaj Lipowski - wykładowca uniwersytecki, autor wielu prac z zakresu kształcenia i polityki oświatowej, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
  "Mikołaj Lipowski zmarł nagle w Warszawie w piątek 3 lutego. Miał 67 lat" - poinformował PAP prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Krzysztof Sadowski. Lipowski był członkiem naszego stowarzyszenia i pełnił funkcję wiceprezesa PSJ; był wybitnym działaczem w sferze kultury" - dodał.

  "Był charakterystyczną postacią, trochę oryginałem: łączył w sobie powagę akademika i jazzowe pasje. Pisywał na łamach naszego magazynu - powiedział PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum".

  "Lipowski miał rozległą wiedzę, był erudytą i naprawdę lubił wypowiadać się na rozmaite tematy. Zapamiętam go jako człowieka dyskusji, a nawet niekiedy sporu" - mówił Brodowski.

  Mikołaj Ł. Lipowski urodził się 18 października 1944 r. W swoim życiu łączył rozmaite zainteresowania: naukę, muzykę i pasje społecznikowskie. Przez ponad 20 lat był prezesem Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej. Należał do Komitetu Prognoz Polska 2000+ przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Był wykładowcą akademickim i autorem wielu prac z zakresu kształcenia, pedagogiki i polityki oświatowej.

  Publikował artykuły w miesięczniku "Jazz Forum"; był też zastępcą redaktora naczelnego periodyku ,,Radio-Leader".

   

  W 1964 roku aktywnie udzielał się w Klubie Jazzu Tradycyjnego, który został zorganizowany przy Centralnym Klubie Studentów Politechniki Warszawskiej "Stodoła". Pierwszymi zespołami "Stodoły" były właśnie formacje jazzu tradycyjnego, m.in.: Ragtime Jazz Band, Budd Bolden Band, Six Dixielanders czy Warszawscy Stompersi. Lipowski był wraz z Andrzejem Zarębskim inicjatorem i twórcą konkursów o Złotą Tarkę; za tę swoją działalność został laureatem ,,Honorowej Złotej Tarki".

  Lipowski odznaczony został Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/ bno/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Złota Tarka – festiwal jazzu tradycyjnego i nazwa nagrody przyznawanej na tym Festiwalu. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting "Złota Tarka" ma ponad 40 lat. Jego początki sięgają 1965, kiedy Klub Jazzu Tradycyjnego - z Jerzym Bojanowskim na czele - działający przy warszawskim studenckim centrum kultury "Stodoła" zaczął przyznawać nagrodę dla najlepszego polskiego zespołu jazzu tradycyjnego - nagroda nosiła nazwę Złota Tarka. Przyznawano ją nie tylko w czasie stodolanych OLD JAZZ MEETING, ale także na wrocławskim festiwalu jazzowym "Jazz nad Odrą". W 1973 impreza przybrała formę samodzielnego festiwalu pod nazwą Old Jazz Meeting "Złota Tarka". Astigmatic – czwarta płyta autorska Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego wydana w 1966 roku. Jest uważana za jedno z największych dokonań muzycznych zarówno Komedy jak i całej polskiej szkoły jazzowej. Według czytelników magazynu Jazz Forum zdobyła tytuł "najlepszego albumu polskiego jazzu wszech czasów". "Astigmatic" został doceniony przez słuchaczy radiowej Dwójki: zajął 2. miejsce w plebiscycie "Najlepsze płyty jazzowe wszech czasów" oraz 1. miejsce wśród "Najlepszych nagrań w historii polskiego jazzu". Grzegorz Nagórski (ur. 11 kwietnia 1964 w Tczewie) – polski puzonista jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta dwóch amerykańskich uczelni: Florida Atlantic University (1990-1991 klasa puzonu dr. Hachkrofta) oraz University of Miamii, który ukończył w 1993 tytułem magistra Jazz Performance. W 1992 został wykładowcą w klasie puzonu jazzowego, zespołów jazzowych, kształcenia słuchu oraz improwizacji w University of Miamii Jazz Department, a następnie w latach 1994-1995 wykładał w klasie puzonu jazzowego i klasycznego, zespołów jazzowych oraz literatury jazzowej w Florida Atlantic University. W 1999 został nauczycielem wydziału jazzu na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. W październiku 2001 został starszym wykładowcą Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Stale współpracuje również z Instytutem Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest też wykładowcą w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Oprócz tego zajmował się prowadzeniem letnich kursów i warsztatów jazzu w Polsce (Chodzież, Gdańsk, Michałowice, Pułtusk, Puławy, Trzciel, Nysa) oraz poza granicami kraju (Green Bay).

  Andrzej Matysik (ur. 14 maja 1949 r. w Chorzowie) - inżynier górnik, dziennikarz i redaktor naczelny czasopisma Twój Blues. Miłośnik i propagator bluesa i jazzu. W latach 80. i 90. pomysłodawca i organizator cyklicznych imprez w Chorzowie: "Jazz w Kocyndrze", "Andrzejki Bluesowe", "Summer Blues", "Ciut jazziku przy stoliku". Wieloletni wykładowca historii jazzu i bluesa na Warsztatach Jazzowych Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego w Puławach, a także na innych imprezach tego typu w Polsce. Prowadzony przez niego Kwartalnik "Twój Blues" w luty 2011 roku w Memphis (Tennessee, USA) uhonorowany został przez The Blues Foundation nagrodą "Keeping The Blues Alive" (zwaną "Bluesowym Oskarem") przyznaną w kategorii "Press - World". Była to pierwsza tego typu nagroda przyznana komukolwiek z Polski. W tym samym roku Rada Miasta Chorzów nagrodziła go "Medalem za zasługi dla Chorzowa". W 2012 roku Prezydent Miasta Suwałki uhonorował go pucharem "Za zasługi dla promocji bluesa". W tym samym roku w Alei Sław Polskiego Bluesa w Białymstoku odsłonięto tablicę z jego nazwiskiem. Żonaty, ojciec dwóch córek. Janina Leskiewiczowa (ur. 15 września 1917 w Olszanie na Ukrainie, zm. 7 lipca 2012 roku) – polska historyk. Ukończyła Państwowe Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, a następnie studia wyższe na Wydziale Humanistycznym UW. Nauczycielka historii na tajnych kompletach w czasie okupacji. Pracownik naukowy w Instytucie Historycznym UW (1946-1953) i w Instytucie Historii PAN (1953-1988). Zajmowała się historią społeczną i gospodarczą. Autorka i redaktor wielu prac naukowych i badawczych z dziedziny historii wsi i dziejów społeczeństwa polskiego w XIX w. Redaktor wielotomowego Słownika Biograficznego Ziemianie Polscy XX wieku. Przedwojenna harcerka aktywnie zaangażowana w działalność "Trójki" - 3 WŻDH. Członek "Solidarności", organizatorka pomocy dla represjonowanych w stanie wojennym. W latach 80. współorganizatorka niezależnego Studium Kultury Chrześcijańskiej przy kościele pw. św. Trójcy w Warszawie. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Miłośników Historii, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Odznaczona m.in. medalem Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

  Tadeusz Niezgoda (ur. 22 lutego 1948 w Chmielniku k. Kielc) – polski naukowiec, wynalazca, profesor, specjalista z zakresu mechaniki i informatyki, były prorektor ds. nauki Wojskowej Akademii Technicznej i prodziekan Wydziału Mechanicznego, aktualny przewodniczący Oddziału Polskiego Society for Experimental Mechanics. Wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej. W 2010 roku odznaczony za całokształt dorobku naukowego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Trzy kwadranse jazzu - cykliczna audycja muzyczna zainaugurowana w styczniu 1970 roku w Programie III Polskiego Radia, poświęcona polskiej oraz światowej muzyce jazzowej, która przez ponad 40 lat kształtowała gusta i świadomość kolejnych pokoleń miłośników jazzu.

  Gold Washboard – polski zespół muzyczny grający jazz tradycyjny, powstał w Warszawie we wrześniu 1971 roku. Utworzony został przy warszawskim klubie Stodoła. Andrzej Jaroszewski (ur. 13 sierpnia 1938 w Katowicach, zm. 9 lipca 2003 w Brwinowie pod Warszawą) - polski dziennikarz radiowy, związany z Programem I Polskiego Radia, jeden z założycieli „Sygnałów dnia”, propagator jazzu, działacz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2002).

  Big Band "Stodoła" (nazwa alternatywna: Stodoła Big Band) – polski zespół jazzowy, big band. Grał głównie w stylu swingowym.

  Ryszard Jasiński – wokalista, animator życia muzycznego w Bydgoszczy (1965-1995), współzałożyciel i wieloletni prezes Oddziału Północnego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, popularyzator muzyki jazzowej i inicjator wielu imprez o zasięgu ogólnopolskim.

  Przemysław "Pastuch" Zwias (ur. 1979) – wokalista, kompozytor, muzyk w projekcie Pastuch. Saksofonista zespołu Akurat (1996-2012), basista w punkowych zespołach AM i LIPOWSKI. W latach (1990–2001) grał na klarnecie i flecie w "Estradzie Ludowej Czantoria". Z zespołem Akurat nagrał sześć albumów: Pomarańcza (2001), Prowincja (2003), Fantasmagorie (2006), Optymistyka (2008), Człowiek (2010), oraz Akurat Gra Kleyffa i Jedną Kelusa (2012). Z zespołami AM: Nasz czas (1997) oraz Lipowski: Groń umarł (2003). Od 2010 r. żonaty z Moniką, z którą ma syna Józefa. Waldemar Wolański: Urodzony w Białymstoku w 1957 r. aktor, reżyser, dramaturg, wykładowca uczelni wyżyszych o profilu teatralnym. Od 1992 r. jako dyrektor naczelny i artystyczny prowadzi Teatr Lalek Arlekin w Łodzi. Działacz społeczny w dziedzinie sztuki teatru lalek, wieloletni I V-ce Prezydent i Prezydent Polunima, polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia lalkarzy Unima, najstarszej organizacji teatralnej na świecie. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt sztuk wyreżyserowanych w teatrach lalek, teatrach dramatycznych i teatrze telewizji, autor kilkunastu scenariuszy teatralnych, książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2006 r. obronił w Akademii Teatralnej w Warszawie doktorat z dziedziny sztuki teatru. Odznaczony m.in Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużonego Dla Miasta Łodzi i Srebrnym Medalem Gloria Artis.

  Warszawscy Stompersi - polski zespół jazzu tradycyjnego, wcześniej występujący pod nazwą New Orlean Stompers i Warsaw Stompers. Andrzej Jakóbiec (ur. 1 września 1943 w Krakowie, zm. 8 października 2005 tamże) – polski trębacz i jeden z liderów krakowskiego środowiska jazzu tradycyjnego. Debiutował na początku lat 60. w zespole Greenhorn Jazz Band. Był gospodarzem i barmanem w legendarnym krakowskim jazz klubie "Helikon" i pod barem miał zawsze gotową do gry trąbkę.

  Dodano: 06.02.2012. 00:04  


  Najnowsze