• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • 30 tys. euro dla autorów Pomysłów z polotem

  03.08.2010. 03:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Nawet 30 tys. euro czeka na studentów, którzy ramach międzynarodowego konkursu firmy Airbus "Pomysły z polotem" (Fly your ideas), przedstawią własne pomysły na ekologiczne podróżowanie samolotem. W konkursie mogą wziąć udział studenci wszystkich kierunków studiów, dowolnej płci i narodowości.

  Zwycięski zespół podzieli się nagrodą w wysokości 30 tys. euro, natomiast zdobywcy drugiego miejsca otrzymają 15 tys. euro. Finał konkursu odbędzie się latem 2011 r., podczas salonu lotniczego Le Bourget we Francji. W konkursie startować mogą studenci wszystkich kierunków - zarówno inżynierii, marketingu, biznesu, jak i filozofii.

  Konkursowe prace mogą dotyczyć dowolnego aspektu tzw. "Ekologicznego Cyklu Życia", czyli innowacyjnej strategii firmy Airbus, która ma doprowadzić do stosowania ekologicznych rozwiązań w samolotach i procesach produkcyjnych. Prace studentów oceniane będą przez jury złożone z ekspertów firmy Airbus oraz ekspertów z branży.

  W pierwszej edycji wzięło udział ponad 2 tysiące studentów z ponad 80 państw, a pierwsze miejsce zajął wielonarodowy zespół COz z Uniwersytetu Queensland. Zwycięski projekt dotyczył wykorzystania pionierskich materiałów kompozytowych wytworzonych z naturalnych włókien rącznika pospolitego w kabinach samolotów.

  Jak zapowiedział wiceprezes firmy Airbus, Charles Champion konkurs ma zachęcić młodych ludzi na świecie do tworzenia innowacyjnych pomysłów na ekologiczne podróżowanie samolotem i realizowanie idei zrównoważonego rozwoju.

  Wyjaśnił, że umożliwia również nawiązanie kontaktu ze studentami i zespołami badawczymi dla oceny nowych możliwości w zakresie badań i technologii. Te z kolei zaspokoją rosnące zapotrzebowanie na usługi transportu lotniczego przy ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

  Osoby, które chcą wziąć udział w konkursie, powinny zarejestrować zespół złożony z 3-5 osób na stronie konkursu do dnia 30 listopada br. Szczegółowe informacje na temat konkursu i formularz rejestracyjny są dostępne na stronie: www.airbus-fyi.com. Organizowany co dwa lata konkurs składa się z trzech rund o rosnącym poziomie trudności.

  Projekty konkursowe można składać do 10 grudnia br. Zespoły zakwalifikowane do drugiej rundy będą mogły rozwinąć wstępne pomysły z pomocą pracowników firmy Airbus. W czerwcu 2011 roku pięć finałowych zespołów odwiedzi Paryż, gdzie zaprezentuje swoje prace niezależnemu jury, w którym zasiądą również eksperci branżowi. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas ceremonii rozdania nagród latem 2011 r. EKR

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Airbus A321 – samolot pasażerski średniego zasięgu produkowany przez europejskie konsorcjum Airbus w Tuluzie. Airbus A321 jest największym z serii maszyn Airbus A320 Family oraz największym na świecie samolotem pasażerskim średniego zasięgu przewożącym ponad 200 pasażerów. Airbus A321 jest konkurentem dla amerykańskiego Boeinga 737-900 i 900ER. Airbus A310 MRT (Multi Role Transport) – adaptacja dla celów transportu wojskowego samolotu A310-300 firmy Airbus, powstała w latach dziewięćdziesiątych XX w. przy współpracy niemieckiej firmy Lufthansa Technik. Od wersji podstawowej różni się przede wszystkim dużą boczną klapą przedziału ładunkowego, zajmującego 2/3 przedniej części kadłuba. Brak jest tylnej rampy ładunkowej charakterystycznej dla samolotów konstruowanych jako transportowe. Tylną część zajmuje przedział pasażerski dla 57 osób. Zasięg samolotu przy 30 tonach ładunku – 6500 km, przy 10 tonach ładunku – 11500 km. Airbus NSR - planowany samolot konsorcjum Airbus mający docelowo zastąpić model A320. Nowy samolot będzie miał za zadanie konkurować z podobnymi modelami firmy Boeing.

  Mr World - konkurs sprawdzający poziom męskości i dżentelmeństwa mężczyzn rozgrywany nieregularnie od 1996 roku. Pomysłodawczynią i organizatorką wyborów jest Julia Morley prowadząca również konkurs Miss World. Konkurs odbywa się nieregularnie, raz na 2 do 3 lat, ale jego pomysłodawcy poważnie zastanawiają się na przeprowadzaniem go co roku. Dylemat ten wiąże się z niespodziewanie wielką popularnością konkursu. Jak na razie ostatnią edycję konkursu w 2010 roku, obejrzało w telewizji 1,4 mld ludzi. Podobnie jak w wypadku Miss World, panowie biorący udział w wyborach najprzystojniejszego mężczyzny zostają poddani testom sprawdzającym ich wszechstronność, zaliczają się do nich konkurs talentów, zawody sportowe oraz pokaz mody, zwłaszcza pokaz strojów kąpielowych, który jest najbardziej popularnym elementem męskich konkursów piękności. Zwycięzca podpisuje kontrakty reklamowe i otrzymuje możliwość wystąpienia na prestiżowych pokazach mody, dostaję również bonifikatę pieniężną będącą równowartością ok. 40 tys. euro. Warunki jak musi spełniać kandydat na Mistera World, są podobne do tych z konkursu Miss World, jednak nieznacznie się od nich różnią. Kandydat musi spełniać podane warunki : Engine Alliance GP7000 – silnik turbowentylatorowy opracowany przez amerykańskie firmy General Electric i Pratt & Whitney stosowany w samolocie Airbus A380. W produkcji mają udział europejskie firmy MTU Aero Engines i Snecma. Produkowana wersja to GP7270 dla pasażerskiego A380-861. Airbus anulował towarową wersje samolotu A380-863F, która miała być napędzana silnikami GP7277 o zwiększonym ciągu.

  Airbus A400M Atlas – czterosilnikowy ciężki samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym, produkowany przez koncern Airbus Military jako wspólny, ogólnoeuropejski wszechstronny transportowiec wojskowy. Daria Kinzer (ur. 29 maja 1988 w Aschaffenburgu, Niemcy) – chorwacka wokalistka, reprezentantka Chorwacji na 56 Konkursie Piosenki Eurowizji 2011 który odbył się w Düsseldorfie. Piosenkarka wzięła udział w konkursie Dora organizowanym przez chorwacką telewizję HRT który miał na celu wyłonić reprezentanta Chorwacji na konkurs Eurowizji. Po kilku tygodniach zmagań, w marcu 2011 roku, Daria zwyciężyła z piosenką „Lahor”, autorstwa Borisa Đurđevića. Na Eurowizji, w pierwszym półfinale konkursu, który odbył się 10 maja, piosenkarka zaprezentowała angielską wersję swojej piosenki – „Celebrate”. Nie udało jej się awansować do finału konkursu – zajęła 15. miejsce w półfinale.

  Airbus A380 (początkowo znany jako Airbus A3XX) – dwupoziomowy, czterosilnikowy samolot pasażerski produkowany przez przedsiębiorstwo Airbus. Dzięki temu, że górny pokład ciągnie się przez całą długość kadłuba, A380-800 mieści 555 osób przy podziale na trzy klasy lub nawet 853 przy konfiguracji całej maszyny do standardu klasy ekonomicznej, wyprzedzając pod względem powierzchni drugiego na liście Boeinga 747-400 (Jumbo Jeta) o 50%. Melodifestivalen 2011 – 51. edycja szwedzkich preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2011. Półfinały odbyły się kolejno: 5, 12, 19 oraz 26 lutego, druga szansa 5 marca, a finał 12 marca. Podczas półfinałów o wynikach decydowali widzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali w połowie widzowie oraz międzynarodowe jury.

  Dobry Wzór – konkurs na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Jest przygotowywany i prowadzony zgodnie z zasadami określonymi przez ICSID (International Council of Societies of Industrial Design). Od samego początku, stałym elementem konkursu jest monitoring polskiego rynku. Eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyszukują i dopuszczają do konkursu dostępne na polskim rynku produkty i usługi. Nagrodą w konkursie jest znak i certyfikat Dobry Wzór. Konkurs istnieje na rynku od 1993 roku i jest pierwszą polską nagrodą za wzornictwo. Od 1995 roku swoją nagrodę: Wzór Roku, przyznaje Minister Gospodarki. Największe zmiany w Dobrym Wzorze zaszły w 2006 roku, kiedy po raz pierwszy w konkursie mogły wziąć udział również produkty producentów zagranicznych. Od tego momentu polskie produkty i polscy przedsiębiorcy konkurują z zagranicznymi markami. Od tego roku również swoją nagrodę – Designer Roku dla najlepszego polskiego projektanta – przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Mamy już sześciu projektantów – Designerów Roku. Są nimi Marek Adamczewski (2007), Tomasz Rudkiewicz (2008), Andrzej Śmiałek (2009), Tomasz Augustyniak (2010), Marek Liskiewicz i Triada Design (2011) oraz Piotr Kuchciński (2012). Produkty, niezależnie od kraju pochodzenia, są oceniane w 3 sferach: domu, pracy i publicznej. Od 2010 roku wprowadzona została nowa sfera usług. Od 2013 roku zgłoszone do konkursu produkty i usługi oceniane są w 7 kategoriach: DOM PRACA SFERA PUBLICZNA USŁUGI NOWE TECHNOLOGIE GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE W każdej kategorii jury wyłania laureatów i przyznaje nagrody Dobry Wzór. Minister Gospodarki nagradza znakiem Wzór Roku najlepszy polski produkt lub usługę, a prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego wyróżnia najlepszego projektanta tytułem Designer Roku.

  Blog Roku – konkurs organizowany od 2005 roku przez portal Onet.pl, mający na celu wyłonienie najlepszego polskojęzycznego blogu. Początkowo mogli w nim uczestniczyć tylko blogerzy z platformy Blog.onet.pl, od III edycji z 2007 roku konkurs został otwarty na całą polską blogosferę. W konkursie Blog Roku mogą wziąć udział wszyscy blogerzy, bez względu na to w jakiej domenie prowadzą swój blog. Wyboru dokonują zarówno członkowie specjalnie powołanej Kapituły Konkursu, jak i internauci. W każdej z czterech dotychczasowych edycji w jury zasiadały osobowości ze świata kultury i mediów.

  Airbus A318 – najmniejszy samolot pasażerski firmy Airbus produkowany od stycznia 2002 roku. Potrafi przewieźć jednorazowo 132 pasażerów. Maszyna lata z prędkością do 871 km/h, a jej maksymalny zasięg wynosi 5700 km. Szerokość kadłuba wynosi 3,95 metra, a kabiny 3,70 metra. Maksymalna masa startowa to około 68 ton. A320 Airbus – komputerowy symulator samolotu pasażerskiego Airbus A320 wydany przez firmę Thalion. Gra swoją premierę miała w 1991 roku na platformę Amiga, a następnie została przekonwertowana na MS-DOS oraz Atari ST. Pomysłodawcą i głównym projektantem gry był Rainer Bopf. Ostatnia znana wersja gry oznaczona jest numerem 1.44.

  Dodano: 03.08.2010. 03:17  


  Najnowsze