• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Akcja sadzenia żonkili na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

  25.10.2010. 05:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Studenci architektury krajobrazu i pracownicy wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego wezmą udział w akcji sadzenia żonkili "Pola nadziei". Zasadzonych ma zostać 10 tys. cebulek, z których wiosną wyrosną kwiaty. Będą one rozdawane podczas kwest na rzecz hospicjów.

  "Pola Nadziei" to międzynarodowy program zapoczątkowany przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Zadaniem kampanii jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie bezinteresownej pomocy.

  Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy jest jedyną uczelnią we Wrocławiu, która przyłączyła się do akcji i udostępniła swoje pole na terenie Obserwatorium Agro- i Hydrometeorologii. Rozpoczęcie akcji sadzenia 10 tys. cebulek zaplanowano na wtorek.

  Jak poinformowała PAP Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu sadzenie zaplanowano w ramach międzynarodowego programu "Pola Nadziei", realizowanego przez hospicja. Dodała, że akcja "Pola nadziei" polega na tym, że jesienią sadzi się cebulki żonkili, a na wiosnę zrywa kwiaty i rozdaje podczas kwest na rzecz hospicjów. Jest ona organizowana po raz pierwszy we Wrocławiu i od początku października były w nią włączone dzieci ze szkół podstawowych.

  Wanke-Jakubowska wyjaśniła, że szerzenie idei hospicyjnej, mówienie o potrzebie i możliwościach opieki nad chorymi ma uwrażliwić społeczeństwo, zwłaszcza młodzież, przypominając o chorych i cierpiących. UMW

  PAP - Nauka w Polsce

  bos/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WBHZ UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1951 roku jako Wydział Zootechniczny ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Kształci studentów na czterech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolniczych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WIKŚiG UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1951 roku jako Wydział Melioracji Rolnych ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Kształci studentów na siedmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolno-technicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Wydział Przyrodniczo-Technologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WPT UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1945 roku jako jeden z pięciu wydziałów Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej. Od 1951 roku wszedł w skład nowopowstałej Wyższej Szkoły Rolniczej (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Kształci studentów na siedmiu podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolniczych, biologicznych oraz ekonomicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Wydział Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WNŻ UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały w 1977 roku jako najmłodszy z wydziałów wrocławskiej Akademii Rolniczej. Kształci studentów na czterech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk rolno-biologicznych, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych. Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (WMW UP we Wrocławiu) - jeden z 5 wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu powstały 1 listopada 1945 roku na mocy uchwały Senatu Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Kształci studentów na kierunku weterynaria, na studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych.

  Pałac Książąt Legnicko-Brzeskich we Wrocławiu - dawny pałac miejski, znajdujący się we Wrocławiu, przy ulicy Szewskiej 49. Obecnie siedziba Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre we Wrocławiu – jednostka Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ulicy Cybulskiego 30.

  Instytut Geodezji i Geoinformatyki – instytut naukowy, działający na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na Wydziałe Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (AWF we Wrocławiu) – państwowa szkoła wyższa powstała w 1946 roku jako Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu.

  Muzeum Mineralogiczne im. Kazimierza Maślankiewicza we Wrocławiu – jednostka Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ulicy Cybulskiego 30 z oddziałem przy ulicy Kuźniczej 22.

  Kościół św. Marcina we Wrocławiu – niewielki gotycki kościółek znajdujący się w zachodniej części wrocławskiego Ostrowa Tumskiego. Jest jedną z najstarszych istniejących budowli kościelnych we Wrocławiu (starszy jest tylko Kościół św. Idziego).

  Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu (PWT, łac. Pontificia Facultas Theologica Wratislaviensis) – wrocławska uczelnia teologiczna powstała w 1968 po odłączeniu wydziału teologicznego od Uniwersytetu Wrocławskiego. Andrzej Ziemiański (ur. 17 lutego 1960 we Wrocławiu) – polski pisarz science fiction i fantasy, z zawodu architekt. W roku 1983 ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1984–1985 pracował w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, zaś od 1985 do 2005 w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Oprócz pisania, prowadzi zajęcia dla studentów z creative writing w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W Internecie posługuje się pseudonimem GIN.

  Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego - archiwum, a jednocześnie jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujące się gromadzeniem zbiorów dotyczących jego przeszłości oraz poprzedników tej uczelni, a także akt studenckich i pracowników uczelni. Zostało założone 1 października 1950 roku. Mieści się obecnie przy ul. Szewska 50/51 we Wrocławiu. Dendryt wrocławski – jedna z metod taksonomicznych, która wykazuje się znacznym stopniem obiektywizmu. Zaproponowana została przez grupę matematyków polskich pracujących przed II wojną światową na Uniwersytecie Lwowskim a po wojnie na Uniwersytecie Wrocławskim. Zasady metody taksonomii wrocławskiej zostały opracowane przez członków Grupy Zastosowań Państwowego Instytutu Matematycznego we Wrocławiu. Sam proces budowy dendrytu wrocławskiego, w ramach powyższej metody, jest procesem wieloetapowym.

  Dodano: 25.10.2010. 05:04  


  Najnowsze