• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Białorusko-polskie badania nad migracją rysiów

  16.01.2012. 13:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Białoruscy i polscy uczeni wspólnie prowadzą badania nad migracją rysiów w Puszczy Białowieskiej oraz nad wpływem tych drapieżników na populację kopytnych - oświadczył w piątek wicedyrektor parku narodowego ,,Puszcza Białowieska" ds. naukowych Wasyl Arnolbik. 

  Według najnowszych danych w Puszczy Białowieskiej żyje około 20 rysiów, przy czym występują na stałe zarówno po polskiej, jak i po białoruskiej stronie granicy.

  Polscy specjaliści zakładają rysiom specjalne obroże wyposażone w radionadajniki, by określać ich położenie. Obserwacje te pozwalają także określić gatunek zwierząt, które padają ich ofiarą.

  Dzięki obrożom wiadomo, że niektóre rysie mieszkające po polskiej stronie granicy regularnie polują po stronie białoruskiej. Niedawno jedna z takich samic rysia przez kilka dni pozostawała na Białorusi, z czego naukowcy wysnuli wniosek, że udało jej się upolować jakieś zwierzę - rysie bowiem nie odstępują zabitej ofiary przez kilka dni, dopóki jej mięso jest świeże.

  Okazało się, że rysica upolowała półtoraroczną łanię, po czym strzegła jej z odległości 200 m.

  Jak dodał Arnolbik, polscy i białoruscy naukowcy współpracują także na terenie Puszczy w innych dziedzinach: badają populację żubrów oraz analizę genetyczną saren, jenotów i koszatek.

  W granicach Białorusi leży ok. 880 km kw. Puszczy Białowieskiej, w granicach Polski zaś - ok. 620 km kw.

  Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

  PAP - Nauka w Polsce

  maw/ abe/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wiskule (biał. Віскулі) - wieś na Białorusi, w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej - kilka kilometrów od granicy z Polską, ok. 10 km na południowy wschód od Białowieży), w której w latach 50. wybudowano pałacyk rządowy dla prominentnych działaczy ZSRR i ich gości. Puszcza Mielnicka – południowopodlaski kompleks leśny rozciągający się na północ od Mielnika po Adamowo i Nurzec-Stację. Wschodnie obszary puszczy leżą na terytorium Białorusi. Puszcza Mielnicka jest pozostałością Puszczy Białowieskiej i ma nadal podobny do niej charakter. Na terenie puszczy znajduje się dużo źródlisk i strumyków oraz cztery rezerwaty. Żyją tu wilki (około 7 sztuk) i rysie. Zdarzały się przypadki obecności żubrów w puszczy (m.in. w okolicach Nurca-Stacji). Puszcza ta jest znana także z dużej ilości grzybów. Potencjalnie niebezpiecznym przedsięwzięciem dla puszczy jest planowane przejście graniczne między Polską a Białorusią w Koterce. Wieś Czoło – nieistniejąca już wieś w Puszczy Białowieskiej, położona około dwóch kilometrów na południowy wschód od Starego Masiewa, na terenie Białorusi. Dziś w miejscu osady mieści się strażnica białoruskiej straży granicznej.

  Jesion z naroślą – jesion wyniosły o rozmiarach pomnikowych rosnący w Puszczy Białowieskiej, jeden z najpotężniejszych jesionów w Puszczy Białowieskiej; rośnie na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Rośnie w środowisku, w którym jest dużo wilgoci. Jesion Olbrzym – jesion wyniosły o rozmiarach pomnikowych rosnący w Puszczy Białowieskiej, jeden z najpotężniejszych jesionów w Puszczy Białowieskiej; rośnie na terenie Białowieskiego Parku Narodowego. Pień ma lejkowaty kształt u podstawy.

  Park Narodowy „Puszcza Białowieska” (biał. Нацыянальны парк Белавежская пушча) – park narodowy na Białorusi stworzony w 1991 r. w celu zachowania unikatowych zespołów Puszczy Białowieskiej znajdującej się na terenie Białorusi. Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.

  Jesion przy Carskiej Tropinie – pomnikowy jesion wyniosły rosnący w Puszczy Białowieskiej, aktualnie najpotężniejszy jesion w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej. Od roku 2002 drzewo jest martwe. Pień drzewa ma nieregularny kształt, korona jest zwarta. Miejsce, w którym rośnie, w 1996 roku włączone zostało do Białowieskiego Parku Narodowego. Drzewostany Puszczy Białowieskiej: W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie na Nizinie Środkowoeuropejskiej fragmenty lasów o charakterze pierwotnym. W Puszczy dominują lasy liściaste oraz mieszane. Obserwuje się zjawisko ustępowania sosny zwyczajnej z siedlisk terenu Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) na rzecz gatunków liściastych.

  Jacek Wysmułek (ur. 20 sierpnia 1937 r. w Pruszkowie koło Warszawy, zm. 21 stycznia 1983 w Białowieży) – wieloletni leśniczy w Białowieskim Parku Narodowym i Nadleśnictwie Białowieża. Twórca kilku szlaków w Puszczy Białowieskiej. Działacz i przewodnik PTTK. Twórca koncepcji ochrony drzew – pomników przyrody w Puszczy Białowieskiej. Współautor kilku opracowań na temat Puszczy Białowieskiej.

  Gospodarka leśna w Puszczy Białowieskiej: Jakkolwiek w Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie naturalne fragmenty pierwotnego lasu, Puszcza użytkowana jest przez człowieka od tysiąca lat i wielokrotnie była narażona na zniszczenie.

  Bogdan Jaroszewicz — kierownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletni wicedyrektor Białowieskiego Parku Narodowego. Zajmuje się ekologią lasu naturalnego. Członek wielu towarzystw i stowarzyszeń (Polskie Towarzystwo Entomologiczne, Polskie Towarzystwo Służb Ochrony Przyrody, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Stowarzyszenie Miłośników Żubra, którego jest założycielem). Autor wielu publikacji i rozpraw naukowych. Swoją działalnością naukowo-dydaktyczną popularyzuje wartości naukowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej. Wielokrotnie swoimi opiniami wspierał działania pozarządowych organizacji ekologicznych dostarczając argumentów dla ochrony Puszczy Białowieskiej Sosna Marta – pomnikowa sosna zwyczajna rosnąca w Puszczy Białowieskiej, olbrzym sosnowy, w chwili obecnej najpotężniejsza sosna Puszczy Białowieskiej, drugą po niej jest sosna przy Dziedzince.

  Dodano: 16.01.2012. 13:19  


  Najnowsze