• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bielik odzyskał wolność przed Świętem Niepodległości

  11.11.2010. 00:40
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Uratowany przez leśników drapieżny bielik, po dwuletnim pobycie w ptasim szpitalu, został 10 listopada wypuszczony na wolność. W ten sposób Nadleśnictwo Olsztyn uczciło nadchodzące Święto Niepodległości.

  Według Adama Pietrzaka z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, wypuszczenie bielika w przeddzień Narodowego Dnia Niepodległości miało uroczysty i symboliczny charakter.

  "Warto przypomnieć, że to właśnie bielik jest najprawdopodobniej tym gatunkiem, który widnieje w polskim godle narodowym" - powiedział Pietrzak.

  Bielika przez blisko dwa lata leczono Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Dąbrówce, prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztyn. Przywieziono go tam z uszkodzonym skrzydłem, osłabionego przez pasożyty.

  "Rehabilitacja się udała, nasz bielik jest w znakomitej kondycji" - powiedział Wojciech Abramczyk z nadleśnictwa Olsztyn. Przypomniał, że bieliki są w Polsce objęte ścisłą ochroną gatunkową. Dlatego uratowanie każdego osobnika jest tak ważne.

  Olsztyńscy leśnicy przypomnieli również, że - wbrew obiegowym opiniom - bieliki nie są orłami. Gatunkowo zaliczono je do rodziny jastrzębiowatych i odrębnej podrodziny - tzw. orłamów o charakterystycznych nieopierzonych skokach.

  Prowadzony przez leśników ptasi szpital w podolsztyńskiej Dąbrówce istnieje od 14 lat. Co roku trafia do niego ponad 50 ptaków drapieżnych. MBO

  PAP - Nauka w Polsce

  abe/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nadleśnictwo Mińsk - nadleśnictwo w województwie mazowieckim, położone na wschód od Mazowieckiego Parku Krajobrazowego (otulina). Dużą część obszaru nadleśnictwa stanowi Miński Obszar Chronionego Krajobrazu. Nadleśnictwo to podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski – nadleśnictwo w województwie świętokrzyskim, podlegające Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Nadleśnictwo Radom - nadleśnictwo należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Pańsowych w Radomiu, położone w województwie mazowieckim.

  Nadleśnictwo Trzcianka – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Powierzchnia obszaru zarządzanego przez nadleśnictwo wynosi 55,09 tys. ha, z czego 43% powierzchni stanowią lasy. Nadleśnictwo Cisna – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Siedzibą nadleśnictwa jest Cisna. Nadleśnictwo Cisna położone jest w całości na terenie województwa podkarpackiego.

  Lasy Oliwsko-Darżlubskie jako Leśny Kompleks Promocyjny zostały utworzone w 2006 roku, przez dyrektora Lasów Państwowych. Tworzą je dwa Nadleśnictwa: Gdańsk i Wejherowo Celem Leśnego kompleksu jest łączenie funkcji produkcji drewna z ochroną przyrody, trwałością lasu, badaniami naukowymi i edukacją przyrodniczą. Łączna powierzchnia obszaru to ponad 40 tys. ha. Leśne Kompleksy Promocyjne nie posiadają odrębnej administracji: północna część kompleksu zarządzana jest przez Nadleśnictwo Wejherowo, część południowa, przez Nadleśnictwo Gdańsk. Lasy Oliwsko-Darżlubskie to głównie lasy liściaste (zajmują ponad 71%). Te liściaste, bardzo często o podgórskim charakterze drzewostany wymuszają prowadzenie złożonej gospodarki leśnej. Nadleśnictwo Andrychów - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest Andrychów. Nadleśnictwo Andrychów położone jest na terenie województw: śląskiego i małopolskiego.

  Nadleśnictwo Bielsko – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Utworzona została 1 stycznia 1974 r. poprzez połączenie nadleśnictw Szczyrk i Wapienica oraz leśnictwa Chybie. Jego powierzchnia wynosi 10 186,95 ha, z czego lasy stanowią 9 684,80 ha. Siedzibą nadleśnictwa jest miasto Bielsko-Biała. Nadleśnictwo Kłobuck – jedno z 38 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Kłobucku w dzielnicy Zakrzew.

  Nadleśnictwo Szklarska Poręba - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Siedzibą nadleśnictwa jest Szklarska Poręba. Nadleśnictwo Szklarska Poręba w całości położone jest na terenie województwa dolnośląskiego.

  Nadleśnictwo Gidle - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Niesulów.

  Bielik madagaskarski (Haliaeetus vociferoides) – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), o trybie życia podobnym do takich dziennych ptaków drapieżnych, jak kanie, myszołowy, czy błotniaki łąkowe. Najbliższy krewniak bielika madagaskarskiego to bielik afrykański. Nadleśnictwo Żagań – nadleśnictwo należące do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze z siedzibą w Żaganiu.

  Nadleśnictwo Oleśnica Śląska – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Siedzibą nadleśnictwa jest Oleśnica. Nadleśnictwo Oleśnica Śląska położone jest na terenie województwa dolnośląskiego. Nadleśnictwo Dwukoły - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

  Nadleśnictwo Ujsoły – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ujsoły.

  Dodano: 11.11.2010. 00:40  


  Najnowsze