• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bieszczadzki Park Narodowy wyemitował bon miejski Tuzin rysi

  24.09.2010. 01:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Bieszczadzki Park Narodowy rozpoczął w czwartek sprzedaż bonu miejskiego, który ma promować jego florę i faunę. Bon "Tuzin rysi" można nabywać m.in. w siedzibie BPN w Ustrzykach Dolnych.

  Jest to już kolejny bon z serii "Flora i Fauna Bieszczadzkiego Parku Narodowego". Pierwszym był bon "10 Niedźwiadków", którego sprzedaż rozpoczęła się w lutym br.

  "Pierwszy bon spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami zarówno wśród kolekcjonerów jak również wśród miłośników przyrody i Bieszczad, dlatego zdecydowaliśmy się na emisję kolejnego bonu" - Małgorzata Boksa, organizator akcji.

  Bony nie są środkiem płatniczym. Mają jednak wartość kolekcjonerską, a ich podstawowym celem jest promocja Parku, jego flory i fauny. W przyszłym roku zostanie wyemitowany kolejny bon prawdopodobnie z wizerunkiem wilka lub żubra.

  Emitentem obu bonów jest Bieszczadzki Park Narodowy, a producentem Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A.

  Na awersie bonu znajduje się ryś, a na rewersie postać profesora Ryszarda Wiktora Schramma, biochemika i fizjologa roślin oraz wybitnego taternika, alpinisty i polarnika.

  Bon o długości 15 i szerokości 8 cm umieszczony jest w specjalnym etui. Jego cena to 12 zł. Wpływy ze sprzedaży trafią do kasy BPN. Do każdego bonu dołączony jest też folder poświęcony rysiowi.

  Bon wydrukowano w nakładzie 3 tys. sztuk. Przy jego produkcji zastosowane zostały profesjonalne zabezpieczenia, takie jak: papier ze znakiem wodnym, włókna widoczne w promieniach UV, numeracja typograficzna wykonana farbą świecącą w promieniach UV, hologram "liść kasztanowca".

  Bieszczadzki Park Narodowy, obejmuje ochroną najcenniejsze fragmenty przyrody obszaru polskich Karpat Wschodnich. Obecnie zajmuje powierzchnię prawie 30 tys. hektarów. Jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym ze specyficznym piętrowym układem roślinności, spotykanym tylko tutaj. Najważniejszymi walorami Parku są naturalne formy krajobrazu Karpat Wschodnich, rozległe naturalne ekosystemy karpackiej puszczy, liczne populacje dużych ssaków (m.in. niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia) ptaków drapieżnych oraz dobrze zachowane torfowiska wysokie.

  Ryś euroazjatycki jest największym przedstawicielem rodzaju Lynx (ryś), osiąga wagę do 35 kg i długość ciała 100-150 cm (w tym długość ogona 15-30 cm). Łacińska nazwa rysia Lynx pochodzi od greckiego lygx lub lenkos, to znaczy świecący. Zawdzięcza ją swojemu bystremu wzrokowi.

  Jego charakterystyczne stojące, trójkątne uszy zakończone są pędzelkami sztywnych, czarnych włosów. Ryś ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Sprawnie wspina się po drzewach, dobrze skacze. Pożywienie rysia stanowią głównie sarny i cielęta jelenia oraz mniejsze zwierzęta - gryzonie, zające, ptaki i warchlaki, czasami padlina. API

  PAP - Nauka w Polsce

  ls/ mag/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Park Narodowy Wicklow Mountains (irl. Páirc Náisiúnta Shléibhte Cill Mhantáin) - park narodowy we wschodniej części Irlandii, założony w 1991 r. Początkowo było to 3700 ha górskich terenów wokół Glendalough, włączając Leśny Rezerwat Przyrody Glendalough. W późniejszym okresie obszar parku został powiększony do ok. 20000 ha, obejmując również bagienne obszary Liffey Head Bog i Lugnaquilla. Ochronie w obrębie parku podlega krajobraz peryglacjalny, torfowiska górskie, rzadkie gatunki flory i fauny oraz krajobraz kulturowy doliny Glendalough. Poleski Park Narodowy – park narodowy położony w województwie lubelskim, w polskiej części Polesia, utworzony 1 maja 1990 r. Obejmuje liczne bagna, torfowiska i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Powierzchnia parku wynosi 9764,3071 ha, zaś jego otuliny 13624,25 ha. Park Narodowy Namib-Naukluft – park narodowy położony w środkowo-zachodniej części Afryki. Został utworzony w 1979 roku przez połączenie dwóch obszarów chronionych: Parku Narodowego Pustyni Namib (utworzonego w 1904 roku) oraz Parku Narodowego Zebry Górskiej – Naukluft (utworzonego w 1967 roku). Obecnie jego obszar zajmuje prawie 50 tys. km² i jest jednym z największych obszarów chronionych na świecie. Zajmuje nadmorską równinę, stanowiącą część pustyni Namib, wraz z wydmami o długości dochodzącej do 50 km.

  Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych – muzeum, działające w ramach Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego z siedzibą w Ustrzykach Dolnych. Park morski (ang. marine park) – park, którego co najmniej część obejmuje obszar morza lub oceanu, z reguły jest chroniony i funkcjonuje w formie parku narodowego, jednak nie jest to warunek konieczny. Jednym z najbardziej znanych, a zarazem największym na świecie jest Morski Park Wielkiej Rafy Koralowej. Pierwszym w Polsce parkiem morskim jest Woliński Park Narodowy.

  Park Narodowy Kaa-Iya - park narodowy położony w Boliwii. Jest największym obszarem chronionym w Boliwii. W parku znajduje się największy na świecie chroniony fragment suchych lasów tropikalnych. Jest to pierwszy park narodowy w Ameryce Lacińskiej utworzony z inicjatywy rdzennych mieszkańców - Indian Guarani, a także przez nich współzarządzany (wspólzarządzającym parkiem jest indiańska organizacja CABI - Capitaní­a del Alto y Bajo Isoso). Park został utworzony w 1995. Jego aktualna powierzchnia to 34 400 km². Plan ochrony - jest to dokument, który sporządza się i realizuje dla parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych, a można sporządzić także dla obszaru Natura 2000 lub jego części. Plan ochrony ustanawia się w terminie 5 lat od dnia utworzenia parku narodowego, uznania obszaru za rezerwat przyrody albo utworzenia parku krajobrazowego. Dla parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych jest podstawowym dokumentem planującym ochronę przyrody. Dla obszaru Natura 2000 takim podstawowym dokumentem jest plan zadań ochronnych, a plan ochrony sporządza się dla obszaru lub jego części tylko w razie potrzeby uszczegółowienia planowania.

  Park Narodowy Sapo - jest parkiem narodowym w hrabstwie Sinoe w Liberii. Jest największym w kraju chronionym obszarem lasów deszczowych i jedynym o statusie parku narodowego. Obejmuje drugi co do wielkości obszar wilgotnego lasu równikowego w Afryce Zachodniej po parku narodowym Taï w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Zajmuje powierzchnię 1804 km² i jest położony w południowo - wschodniej części kraju. Park Narodowy Glacier (ang. Glacier National Park) – park narodowy położony w północno-zachodniej części stanu Montana w Stanach Zjednoczonych, przy granicy z Kanadą. Utworzony w 1910 roku park zajmuje powierzchnię 4102 km² i obejmuje swoim zasięgiem dwa pasma górskie w obrębie Gór Skalistych. Na jego obszarze znajduje się kilka dużych – o długości 8-10 km – i kilkaset małych jezior polodowcowych, oraz żyje ponad 1000 gatunków roślin i setki gatunków zwierząt. Znajduje się w nim również kilkadziesiąt lodowców, od których wywodzi się nazwa parku, którą można dosłownie przetłumaczyć jako "park narodowy lodowców". W porze letniej występują liczne wodospady i kaskady utworzone z bardziej obfitych wód roztopowych. Park zarządzany jest przez agencję federalną National Park Service, jest otwarty przez cały rok i odwiedzany przez około 2 miliony turystów rocznie.

  Nationaal Park de Hoge Veluwe (hol. Narodowy Park De Hoge Veluwe) – park narodowy w Holandii, zawarty w trójkącie, którego wierzchołki stanowią miasta: Arnhem, Apeldoorn i Ede. Jest największym parkiem narodowym Holandii i zajmuje powierzchnię 5500 hektarów. Pomimo iż przestrzennie nie jest aż tak wielki, to jednak pod względem krajobrazowym jest zróżnicowany. Północną połać zajmuje las liściasty i iglasty, ku południowi las rzednie, pojawiają się pojedyncze sosny, jałowiec, czasem brzozy, oraz suche, srebrzyste trawy, charakteryzujące naturalną biocenozę lotnych piasków i wrzosowisk. Ponadto występują moczary, wrzosowiska, wydmy i pagórki. Na terenie parku można spotkać wiele gatunków drzew i roślin rzadko występujących w Holandii. Niektóre z nich osiągnęły całkiem pokaźne jak na ten kraj rozmiary. Ze zwierząt występują tu: jelenie, dziki i muflony. W parku poprowadzono ścieżki piesze i rowerowe (wszystkie z asfaltu). Niektórymi drogami jeździć mogą nawet samochody.

  Park Narodowy Şahdağ (azer. Şahdağ Milli Parkı) — park narodowy w Azerbejdżanie, o powierzchni 130,508.1 ha, położony w Kaukazie, na południowych zboczach pasma. Jest nawiększym parkiem narodowym w Kaukazie i największym parkiem Azerbejdżanu. Utworzony w 2006 r., wchłonął istniejące poprzednio duże rezerwaty przyrody Ismayili i Pirgulu. Ma charakter górski; w niższych położeniach teren porastają wielogatunkowe lasy (budowane m.in. przez dąb kaukaski, grab kaukaski, buk wschodni, jesion, cisa, i brzozę), a także trawiaste pastwiska. W wyższych położeniach dominuje roślinność wysokogórska. Park jest ostoją koziorożca wschodniokaukaskiego, rysia, żbika i wilka.. Bazardüzü Dağı najwyższy szczyt Azerbejdżanu znajduje się w Parku Narodowym Shahdagh.

  Park Narodowy Everglades (ang. Everglades National Park) – park narodowy położony w południowej części stanu Floryda w Stanach Zjednoczonych. Park został utworzony 6 grudnia 1947 roku. Jego obecna powierzchnia wynosi 6105 km². Jest to największy obszar dzikiej przyrody subtropikalnej, zachowany w Stanach Zjednoczonych. Jest trzecim co do wielkości parkiem narodowym w kontynentalnej części USA. Park Narodowy Jaua – Sarisarinama – park narodowy położony w południowej Wenezueli, na Wyżynie Gujańskiej. Założony został w 1978 roku. Powierzchnia 3300 km². Zajmuje obszar falistego płaskowyżu (wysokość 900-1000 m n.p.m.), ponad który wznoszą się płaskie, wysokie góry stołowe – tepui (największe Jaua, Sarisarinama) zbudowane ze skał kwarcytowych. Występują tu unikatowe studnie skalne tzw. simy. Szatę roślinną tworzy wilgotny las równikowy. Florę reprezentują liczne gatunki endemiczne, natomiast fauna jest uboga – głównie owady (pajęczaki, motyle), z ptaków charakterystyczne są guacharo, kolibry i papugi.

  Outram – jedna z wysp należących do Archipelagu Ritchie w Andamanach, jest częścią parku narodowego Rani Jhansi Marine National Park. Wyspa zajmuje obszar 19 km². Ponieważ należy do rezerwatu fauny wejść na nią można po uzyskaniu zezwolenia od głównego inspektora ochrony przyrody. Wyspa jest doskonałym miejscem do nurkowania z akwalungiem. Park Narodowy Acadia (ang. Acadia National Park) - park narodowy położony w USA na wybrzeżu stanu Maine. Jest on jedynym parkiem narodowym w stanie Maine i znajduje się głównie na wyspie Mount Desert u wybrzeży stanu. Park zajmuje obszar 192 km i słynie z dzikiej przyrody i latarni morskich, bez których żegluga wśród skalistych wysepek byłaby wręcz niemożliwa. W parku znajduje się pięć latarni morskich, które zostały wybudowane w XIX wieku.

  Park Narodowy Doliny Kwiatów (hindi: फूलों की घाटी राष्ट्रीय उद्यान – Phulon ki Ghati Rasztrij Udjan; ang. Valley of Flowers National Park) – park narodowy w stanie Uttarakhand w północno-zachodnich Indiach. Park położony jest w Himalajach, u podnóży najwyższego szczytu Indii, Nanda Devi. Nazwa Parku pochodzi od ogromnej liczby kwiatów (około 500 gatunków), kwitnących podczas krótkiego lata (park dostępny jest jedynie od czerwca do października – przez pozostałą część roku pokryty jest śniegiem). Głównym celem utworzenia parku była właśnie ochrona wysokogórskiej flory, a także krajobrazu.

  Dodano: 24.09.2010. 01:11  


  Najnowsze