• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bieszczadzkie salamandry plamiste wydają potomstwo

  03.06.2011. 00:25
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Żyjące w Bieszczadach i Beskidzie Niskim salamandry plamiste, największe polskie płazy ogoniaste, weszły w okres rozrodu - poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.  Pod koniec maja i na początku czerwca samice rodzą w czystej, powoli płynącej wodzie. Najczęściej dzieje się to w zakolach górskich potoków. Młode salamandry w wodzie żyją ok. trzech miesięcy. Później, przeobrażone, wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech, czterech latach. Dożywają na wolności 10 lat.

  "Kiedyś uważano, że salamandry nie rodzą się jak inne płazy, ale wychodzą z płomieni. Stąd np. w Beskidzie Niskim przestrzegano przed paleniem ognisk w lesie, bo z ognia mogą wyjść salamandry" - przypomniał rzecznik RDLP.

  Płazy te najczęściej zasiedlają wilgotne lasy bukowe. Na przełomie lata i jesieni, w okresie godowym, bez trudu można je spotkać w każdym zakątku Bieszczad i Beskidu Niskiego.

  Salamandry plamiste są największymi w Polsce płazami ogoniastymi. Ich długość dochodzi do 25 cm. Żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami. W Polsce występują głównie w Karpatach i Sudetach i podlegają ochronie gatunkowej. KYC

  PAP - Nauka w Polsce

  agt/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Salamandra olbrzymia japońska (Andrias japonicus) – płaz ogoniasty z rodziny skrytoskrzelnych, obok salamandry olbrzymiej chińskiej największy żyjący współcześnie płaz świata. Skrytoskrzelne (Cryptobranchidae) – rodzina płazów z rzędu płazów ogoniastych. Należą do niej trzy współcześnie żyjące gatunki – azjatyckie salamandry olbrzymie Andrias davidianus i Andrias japonicus oraz żyjące w Ameryce Północnej skrytoskrzele (Cryptobranchus alleganiensis) – oraz trzy gatunki wymarłe. Są to największe płazy, długość ich ciała wynosi od 75 do 180 cm. Żyją w chłodnych, bieżących wodach. Mają krępe, masywne ciała spłaszczone grzbietobrzusznie, a ogony spłaszczone bocznie. Oczy małe, bez powiek. Oddychają przez skórę i za pomocą skrzeli. Ampleksus (łac. amplexus – "uścisk") – odruch płciowy występujący u płazów bezogonowych. Jest to pozycja niezbędna do złożenia jaj przez samicę i wyrzucenia nasienia do wody przez samca. Ponadto występuje u niektórych płazów ogoniastych, np. u salamandry plamistej.

  Płazy ogoniaste (Caudata lub Urodela) − rząd płazów o pokroju ciała przypominającym nieco wygląd jaszczurki. Do rzędu tego zalicza się m.in. traszki i salamandry. Dicamptodon – rodzaj płazów ogoniastych z rodziny ambystomowatych (Ambystomatidae), obejmujący gatunki występujące w Ameryce Północnej (zachodnie Stany Zjednoczone i Kolumbia Brytyjska). Od gatunków z rodzaju Ambystoma różnią się m.in. brakiem oddzielnej kości łzowej. W języku polskim płazy te określane są nazwą amerykańskie salamandry pacyficzne. Gatunkiem typowym rodzaju jest Triton ensatus. Poszczególne gatunki osiągają od 17 do 35 cm długości.

  Salamandrowate (Salamandridae) – rodzina płazów ogoniastych, dość szeroko rozprzestrzeniona na kuli ziemskiej. Brak jej przedstawicieli w Ameryce Południowej i Środkowej. Do rodziny tej należy 39 gatunków o małej i średniej wielkości ciała. W Polsce przedstawicielami tej rodziny są: Salamandra korsykańska (Salamandra corsica Savi) – gatunek płaza ogoniastego z rodzaju salamandra, endemit Korsyki; z wyglądu zbliżona do salamandry plamistej.

  Nadleśnictwo Krościenko – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Siedziba Nadleśnictwa znajduje się w Krościenku nad Dunajcem przy ul. Trzech Koron 4. Drzewo Salamandry – powieść fantastyczno-naukowa z 1993 roku, będąca debiutem młodego tanzańskiego pisarza, Roberta Lipscombe.

  Salamandryna - steroidowy alkaloid, który wchodzi w skład toksyny wydzielanej przez gruczoły przyuszne salamandry plamistej.

  Kob liczi (Kobus leche) - duże zwierzę z rodziny krętorogich, o długości do 1,8 m i wadze do 120 kg. Ta rzadko spotykana antylopa żyje na południu Afryki. Przebywa w małych stadach, liczących po kilkanaście osobników. Zamieszkuje przeważnie podmokłe i zarośnięte trzciną brzegi rzek, jezior i bagien, przez które nie boi się przeprawiać brodząc lub płynąc. W razie niebezpieczeństwa również chroni się w wodzie. Kob liczi ma lirowato wygięte rogi. Używa ich do obrony przed swoimi prześladowcami. W okresie godów rogi służą również do walk, w czasie których zostaje ustalona hierarchia samców w stadzie. Walki te mają charakter rytualny i niezbyt gwałtowny. Najsilniejszy samiec wybiera samice, które tworzą jego harem. Każda samica po trwającej 7 miesięcy ciąży rodzi jedno młode. Mały kob przestaje ssać mleko matki po 4 miesiącach. Dojrzałość płciową samice osiągają zwykle po dwóch latach, a samce po trzech.

  Andrias scheuchzeri − wymarły gatunek gigantycznej salamandry z miocenu, pierwotnie opisany jako skamieniałość dawnego człowieka z czasów potopu: Homo diluvium testis.

  Dodano: 03.06.2011. 00:25  


  Najnowsze