• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bilans pogody za 2011 r. na podstawie międzynarodowych badań

  18.07.2012. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Wyniki szeroko zakrojonych, międzynarodowych badań wykazały, że rok 2011 rok był najchłodniejszym od 2008 r., mimo iż znalazł się pośród 15 najcieplejszych od założenia rejestrów pod koniec XIX w.

  Trzystu siedemdziesięciu ośmiu naukowców z 48 krajów na całym świecie wniosło wkład w przygotowanie raportu "Stan klimatu 2011" (2011 State of the Climate), opublikowanego przez Narodową Służbę Oceaniczną i Meteorologiczną (NOAA) w USA we współpracy z Amerykańskim Towarzystwem Meteorologicznym (AMS).

  Raport zawiera aktualizację danych zebranych przez stacje monitoringu środowiska i instrumenty rozmieszczone na lądzie, w morzu, na lodzie a nawet w powietrzu.

  "Każde zdarzenie pogodowe, które teraz ma miejsce zachodzi w kontekście zmieniającego się środowiska globalnego" - zauważa Wicedyrektorka NOAA Kathryn D. Sullivan. "Ten roczny raport przedstawia naukowcom i obywatelom analizę tego, co się zdarzyło, abyśmy wszyscy mogli się przygotować na to, co ma nadejść".

  Raport obejmuje prace badawcze, których przedmiotem były zmiany w warstwie ozonowej. Uzyskały one wsparcie z projektu RECONCILE (Pogodzenie podstawowych parametrów procesów na rzecz poprawy przewidywalności utraty arktycznego ozonu stratosferycznego i jego interakcji klimatycznych), który otrzymał finansowanie w wysokości 3.499.913 EUR z tematu "Środowisko" Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Projekt RECONCILE zgromadził 18 instytucji partnerskich z Francji, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, USA, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.

  W górnej warstwie atmosfery, w pierwszych miesiącach zimowych 2011 r., temperatury w tropikalnej stratosferze były wyższe, a w polarnej niższe od średniej. Przełożyło się to na najniższe stężenie ozonu w niższej stratosferze arktycznej od założenia rejestrów w 1979 r., gdzie ponad 80% ozonu na wysokości od 11 do 12 mil uległo zniszczeniu pod koniec marca, podnosząc poziom promieniowania ultrafioletowego (UV) na powierzchni.

  Wyniki badań wskazują również na dwa kolejne "La Ni?a" - zjawisko oceaniczno-atmosferyczne, które powoduje, że niższa niż zwykle temperatura powierzchni na całym wschodnim, okołorównikowym Oceanie Spokojnym oddziałuje na klimaty regionalne i wpływa na wiele znaczących zdarzeń pogodowych na świecie w ciągu roku, takich jak susze w Afryce Wschodniej, na północy Meksyku i na południu USA.

  Pojawienie się La Ni?a przyczyniło się do ponadprzeciętnego sezonu tropikalnych cyklonów w basenie huraganów Północnego Atlantyku i kształtującego się poniżej przeciętnej sezonu w rejonie Północno-Wschodniego Pacyfiku. Zjawisko powiązano również z najbardziej mokrym, dwuletnim okresem (2010 - 2011), jaki odnotowano dotąd w Australii, który nastąpił po dekadzie suszy.

  Lodowce na całym świecie nadal traciły masę, w tym największe straty od rozpoczęcia pomiarów w 2002 r. poniosły lodowce i pokrywy lodowe na arktycznym obszarze Kanady.

  Najwyższe stężenia gazów cieplarnianych, jak dwutlenek węgla, metan i tlenek azotu, nadal rosły. Ilość dwutlenku węgla stale rosła w 2011 r., a roczna średnia światowa przekroczyła 390 części na milion (ppm) - po raz pierwszy od rozpoczęcia pomiarów instrumentalnych. To stanowi wzrost o 2,10 ppm w porównaniu do wcześniejszego roku. Raport pokazuje także, iż brak dowodów na to, że naturalne emisje metanu w Arktyce zwiększyły się w sposób znaczący w ciągu ostatniej dekady.

  Ponadto raport opisuje szczegóły ekstremalnych zdarzeń, jakie miały miejsce w 2011 r. na całym świecie, między innymi największe od niemal 70 lat powodzie w Tajlandii, susze i śmiercionośne tornada w USA, powodzie w Brazylii i największe fale letnich upałów w Europie Środkowej i Południowej od 2003 r.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Dziura ozonowa – zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej. Występuje głównie w obszarach podbiegunowych. Tworzenie się i rozpad O3 zachodzi pod wpływem światła, którego natężenie różni się dla danego obszaru w poszczególnych porach roku. Naturalna zawartość ozonu zmienia się z szerokością geograficzną, dlatego trudno jest podać uniwersalną wartość stężenia granicznego, które określa pojawienie się dziury ozonowej. W przypadku Antarktyki graniczna wartość stężenia O3 określająca naturalny stan ozonosfery i dziurę ozonową wynosi 220 DU. Do 1979 r. nie notowano w tym rejonie niższych stężeń O3, a późniejsze spadki zawartości ozonu miały charakter antropogeniczny. Powstawanie dziury wiązane jest zazwyczaj z antropogeniczną emisją freonów. Lista zamachów terrorystycznych w 2011: Poniższe zestawienie prezentuje największe zamachy terrorystyczne w roku 2011. Podczas niego miało miejsce 10 283 zamachów (rok wcześniej 11 641), podczas których zginęło lub zostało rannymi 43 990 osób (rok wcześniej 49 928), co było potwierdzeniem XXI-wiecznych trendów, zgodnie z którymi terroryzm jest coraz mniejszym zagrożeniem. Piąty Raport IPCC (The Fifth Assessment Report of the IPCC; w skrócie AR5) - piąty raport podsumowujący obecne i przewidywane zmiany klimatu opracowywany przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC).

  Czwarty Raport IPCC (The Fourth Assessment Report of the IPCC; w skrócie AR4) - czwarty raport podsumowujący zmiany klimatu, raporty są publikowane przez Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu (IPCC). Lista zawodów w łyżwiarstwie figurowym w roku 2011, obejmuje ważniejsze zawody, rozegrane zarówno w drugiej połowie sezonu 2010/2011, jak i w pierwszej połowie sezonu 2011/2012, przy czym pojęcie sezonu obejmuje okres od późnego lata do późnej wiosny roku następnego.

  Rosyjska Premier Liga, najwyższa klasa rozgrywkowa dla klubów piłki nożnej w Rosji. Do sezonu 2010 rozgrywana była systemem wiosna-jesień (1 rok - 1 sezon). Nie było krótkiego sezonu przejściowego, a więc mistrz roku 2011 nie został wyłoniony. Natomiast już 12 marca 2011 rozpoczął się pierwszy sezon w systemie jesień-wiosna (Priemjer-Liga (2011/12)), który zakończył się 12 maja 2012. W sezonie 2011/12 występowało w niej 16 zespołów. Po dwóch rundach rozgrywek zespoły z miejsc 1-8 przystąpiły do walki w trzeciej rundzie o mistrzostwo i europejskie puchary. Zespoły z miejsc 9-16 walczyły w trzeciej rudzie o utrzymanie. Zespoły, które na koniec sezonu zajęły miejsca 15-16, zostały degradowane do Pierwszej dywizji. Zespoły z miejsc 13-14 walczyły w barażach o utrzymanie. CEMAC Cup 2011 – miał rozpocząć się 2 marca 2011 roku. Przedstawiciele federacji CEMAC ustalili, że turniej zostanie przełożony, a następnie podjęto decyzję o jego odwołaniu.

  7 Financial Men’s National League - rozgrywki o mistrzostwo Irlandii Północnej w sezonie 2010/2011 organizowane przez Północnoirlandzki Związek Piłki Siatkowej (ang. Northern Ireland Volleyball, NIVB). Zainaugurowane zostały 29 września 2010 roku i trwały do 31 marca 2011 roku. To jest lista najwyższych budynków w Arabii Saudyjskiej. Najwyższym budynkiem w Arabii Saudyjskiej jest obecnie 41 kondygnacyjny Kingdom Centre, który wznosi się wysokość 302 metrów i została ukończony w 2002 roku, jest to również 66 najwyższy budynek na świecie. W 2011 roku Abraj Al Bait zostanie ukończony, stając się drugim na świecie najwyższym budynkiem. W sierpniu 2011 r. Kingdom Tower został zatwierdzony do budowy, po ukończeniu w 2018 roku będzie miał wysokość 1000 metrów, stając się tym samym najwyższym budynkiem świata.

  Raport z Belmont – Raport Państwowej Komisji dla Ochrony Ludzkich Uczestników Badań Biomedycznych i Behawioralnych powołanej w czerwcu 1974 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Komisja została powołana pod wpływem ujawniane szokujących informacji na temat prowadzenia badań na ludziach przez amerykańskich lekarzy m.in. badania w Tuskegee nad nieleczonym syfilisem.Raport zatytułowany „Ethical Principles and Guidelines for the Protection of Human Subjects of Research” (zwany też krótko Raportem z Belmontu biorący swoją nazwę od ośrodka Belmont Conference Center w którym go zredagowano) nakreśla 3 podstawowe zasady etyki badań klinicznych: szacunek dla pacjentów, dobroczynność i sprawiedliwość. Raport zawiera również praktyczne postulaty takie jak: świadoma, dobrowolnie udzielona i zrozumiała dla pacjenta zgoda na udział w badaniu, wyważenie właściwych z punktu widzenia jednostki (pacjenta) proporcji pomiędzy korzyściami wynikającymi z uczestnictwa w badaniu a ryzykiem z nim związanym, a także sprawiedliwy dobór grup pacjentów.

  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 został przeprowadzony w 2011 roku, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie ustawy z 2010 roku o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2011 roku. Był prowadzony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 kwietnia do dnia 30 czerwca 2011, według stanu na koniec dnia 31 marca 2011.

  Reprezentacja Polski w skokach narciarskich w sezonie 2010/2011 po raz pierwszy w historii zajęła 3. miejsce w Pucharze Narodów. Do największych sukcesów tego sezonu należą również: brązowy medal Adama Małysza na Mistrzostwach Świata 2011 i jego trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a także trzy zwycięstwa Kamila Stocha w tej serii i jego drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2010. Sezon 2010/2011 Pucharu Świata w saneczkarstwie rozpoczął się 27 listopada 2010 roku w austriackim mieście Innsbruck. Ostatnie zawody z tego cyklu rozegrano 20 lutego 2011 roku na torze w Siguldzie. W porównaniu do poprzedniego sezonu nie odbyły się konkursy w Lillehammer. Po raz pierwszy od czterech lat zawodników gościło Park City, zaś po raz pierwszy w historii zawody Pucharu Świata odbył się na rosyjskim torze w miejscowości Paramonowo. Puchar Świata rozegrany został w 9 miastach, 6 krajach, na 2 kontynentach. Najwięcej konkursów odbyło się w Niemczech.

  Protesty w Omanie – antyrządowe protesty o charakterze społeczno-politycznym w Omanie. Rozpoczęły się 17 stycznia 2011 roku pokojowym marszem. Pod koniec lutego przerodziły się w zamieszki. Inspiracją do protestów dla Omańczyków były udane rewolucje w Tunezji i Egipcie. Słownik polszczyzny XVI wieku: Prace nad słownikiem rozpoczęto w 1949 r. z inicjatywy Marii Renaty Mayenowej, są one nadal w toku - przewidywany termin ich zakończenia to rok 2025 . Pierwszy tom ukazał się w 1966 r., ostatnim opublikowanym tomem jest tom XXXV (hasła od Q do ROWNY), który ukazał się w 2011 r. Wydawcą słownika jest Instytut Badań Literackich PAN. Obecnie trwają również prace mające na celu zdygitalizowanie korpusu wszystkich utworów stanowiących materiał źródłowy słownika.

  Dodano: 18.07.2012. 17:17  


  Najnowsze