• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bioróżnorodność Wysp Galapagos zagrożona

  21.09.2011. 17:49
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Międzynarodowy zespół naukowców ogłosił niepokojącą prognozę dotyczącą różnorodności biologicznej Wysp Galapagos. We współpracy z partnerami ze Zjednoczonego Królestwa i USA naukowcy z grupy ekwadorskich wysp wulkanicznych na Pacyfiku badali zagrożenie chorobami, jakie populacje komarów niosą dla dzikiej przyrody wysp.

  Ich odkrycia pokazują, że jeden z gatunków komarów przenosi wirus Zachodniego Nilu (WNV), który może być śmiercionośny dla tamtejszej fauny. W świetle tego zagrożenia naukowcy zwracają uwagę na konieczność zwiększenia troski o bioróżnorodność.

  Najczęściej ofiarami WNV padają ptaki, ale mogą być to także gady i ssaki, w tym ludzie. Wirus może mieć bezpośredni związek ze spadkiem populacji kilku gatunków ptaków.

  Mimo że WNV ostatnio zaatakował Amerykę Południową, na szczęście nie dotarł jeszcze do Wysp Galapagos. Jednakże ostatnie badania pokazują, że jeden z gatunków komarów (Culex quinquefasciatus), który może przenosić chorobę, przedostaje się na Galapagos w samolotach.

  Prof. Andrew Cunningham z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego mówi: „Wiemy, że komary mogące przenosić wirusa Zachodniego Nilu mają możliwość przedostania się na Galapagos i przeniesienia choroby na lokalną populację komara. Oznacza to, że istnieje duże zagrożenie dla gatunków endemicznych. Nie ma wątpliwości, że wirus Zachodniego Nilu poważnie zagraża przetrwaniu przyrody Galapagos”.

  Przeprowadzając testy na różnych szczepach wirusa w różnych temperaturach, naukowcy udowodnili, że komar Culex quinquefasciatus zdolny jest do przenoszenia WNV.

  Zespół badawczy sugeruje, że aby uniemożliwić chorobie przedostanie się na wyspy, konieczne jest przedsięwzięcie odpowiednich środków, takich jak na przykład wprowadzenie rygorystycznych zabezpieczeń przeciw owadom na statkach i w samolotach.

  Dr Simon Goodman z Uniwersytetu w Leeds mówi: „Kawałek po kawałku tworzymy kompleksowy obraz ekologii choroby na Galapagos i tego, co może nastąpić, jeżeli WNV dotrze na wyspy. Kiedy wirus przedostanie się na Galapagos, znacznie trudniej będzie go zwalczać. Dlatego aby zmniejszyć szansę rozprzestrzenienia się choroby, najlepiej zastosować środki zapobiegawcze”.

  Na zamieszkałych przez 23 tys. osób Wyspach Galapagos i otaczających je wodach znajduje się park narodowy, a także rezerwat morski. Wyspy słyną z unikalnej fauny i flory, której badaczem w XIX w. był Karol Darwin.

  Gillian Eastwood, inna badaczka z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego, mówi: „Mimo że WNV nie ma jeszcze na Galapagos, warto uważnie przyjrzeć się, jak wirus wpłynąłby na unikalny system wysp. Musimy zatem oszacować rolę, jaką mogłyby odegrać komary. Ta ostatnia część prac jest tylko jednym z aspektów pozwalających zrozumieć ewentualne przeniesienie się WNV na wyspy; nie wiadomo dokładnie, jak poważnie ucierpiałaby przyroda Galapagos, jednak musimy zachować wszelkie środki ostrożności”.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Samotny George (ang. Lonesome George) – imię nadane ostatniemu żółwiowi słoniowemu z podgatunku Chelonoidis nigra abingdoni. Żółwie te zamieszkiwały wyspę Pinta; jest to jedna z wysp archipelagu Galapagos. W latach 50. ubiegłego stulecia miejscowi rolnicy sprowadzili na te wyspy kozy; roślinność została całkowicie wyniszczona przez te zwierzęta, co w konsekwencji spowodowało masowe wymieranie żółwi. Przez kilka stuleci żółwie z wysp Galapagos były chwytane przez żeglarzy i zjadane podczas długich rejsów. Puerto Ayora – miasto w prowicji Galápagos w Ekwadorze, na wyspie Santa Cruz. Jest największą miejscowością wysp Galapagos, według danych z 2010 roku liczyło 11 974 mieszkańców. Kormoran nielotny (Phalacrocorax harrisi) – gatunek ptaka z rodziny kormoranów (Phalacrocoracidae). Występuje na obszarze wysp Galapagos; jest zagrożony wyginięciem.

  Park Narodowy Galapagos (Parque Nacional Galápagos) – park narodowy utworzony w roku 1959, na terenie należącego do Ekwadoru archipelagu wysp Galapagos na Oceanie Spokojnym. Zajmuje powierzchnię 6938 km². Legwan galapagoski, legwan z Galapagos, legwan lądowy, konolof (Conolophus subcristatus) – gatunek dużej jaszczurki z rodziny legwanowatych (Iguanidae). Oprócz gatunku Conolophus subcristatus występującego na 6 wyspach archipelagu Galapagos wyróżnia się dwa inne gatunki z rodzaju ConolophusConolophus pallidus, występujący tylko na wyspie Santa Fé oraz Conolophus marthae, endemiczny dla wyspy Isabela. Analizy morfologiczne i genetyczne sugerują, że niektóre populacje legwana galapagoskiego mogą zasługiwać na status odrębnych gatunków.

  Santa Cruz – wyspa w archipelagu Galapagos, na Oceanie Spokojnym, należąca do Ekwadoru. Druga co do wielkości wyspa archipelagu. Około 12 000 mieszkańców. Nazwa w języku hiszpańskim oznacza „Święty Krzyż”. Prowincja Galápagos – jedna z 22 prowincji Ekwadorze. Obejmuje swoim obszarem archpelag wysp Galapagos, położony na Oceanie Spokojnym ok. 1000 km na zachód od części kontynentalnej państwa.

  Conolophus marthae – gatunek dużej jaszczurki z rodziny legwanowatych (Iguanidae), endemicznie występującej na wyspie Isabela w archipelagu Galapagos. Jego przedstawicieli po raz pierwszy zaobserwowano w 1986 roku, jednak jako nowy gatunek został opisany dopiero w 2009 roku. Jest odmienny morfologicznie, genetycznie i behawioralnie od pozostałych gatunków z rodzaju Conolophus i stanowi przykład jednej z najstarszych dywergencji na Galapagos. Głuptak niebieskonogi, gap niebieskonogi (Sula nebouxii) – gatunek dużego ptaka morskiego z rodziny głuptaków (Sulidae), zamieszkujący zachodnie wybrzeże Ameryki Środkowej i Południowej oraz wyspy Galapagos.

  Kłowacz kaktusowy (Camarhynchus pallidus) – mały ptak z rodziny tanagr (Thraupidae), wcześniej zaliczany do trznadli. Zamieszkuje Wyspy Galapagos. Należy do tak zwanych zięb Darwina. Gatunek po raz pierwszy został opisany przez Karola Darwina. Znany jest z tego, że jako jeden z nielicznych gatunków ptaków, posługuje się narzędziami. Jako narzędzie służy mu często cierń kaktusowy, przy pomocy którego ptak wydobywa larwy bezkręgowców spod kory drzew. U kłowacza zaobserwowano zdolność do modyfikowania narzędzi, tak aby lepiej spełniały swoje funkcje. Odnotowano również wielokrotne używanie tych samych narzędzi.

  Dodano: 21.09.2011. 17:49  


  Najnowsze