• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bociany kończą zimowanie w Przemyślu

  07.03.2012. 07:47
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Do opuszczenia Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu (Podkarpackie) przygotowuje się większość z blisko 80 bocianów, które spędziły tam zimę. Tymczasem kalekie osobniki rozpoczynają w ośrodku budowę gniazd.

  "Wraz z nastaniem pierwszych cieplejszych dni nasze zdrowe bociany zaczęły kołować nad ośrodkiem. Wkrótce większość z nich opuści Przemyśl. W ośrodku pozostaną jedynie bociany kalekie. Takich jest ok. 30" - powiedział we wtorek lekarz weterynarii ośrodka, Radosław Fedaczyński.

  Kiedy zdrowe osobniki przygotowują się do zakończenia zimowania w Przemyślu, ptaki okaleczone rozpoczynają budowę gniazd na ziemi. Po ubiegłorocznym udanym lęgu pary bocianów, która nie potrafiła latać, bo miała trwale uszkodzone skrzydła, na terenie ośrodka usypano trzy, wysokie na ponad trzy metry, kopce ziemne.

  "Mamy nadzieję, że na ich szczycie niektóre, stale rezydujące w ośrodku pary, nie potrafiące latać, złożą jaja. Po raz pierwszy zdarzyło się to u nas w zeszłym roku. Wtedy trzy bociany wykluły się w gnieździe położonym na ziemi" - przypomniał lekarz weterynarii ośrodka.

  Bociany bardzo rzadko składają jaja w gniazdach usytuowanych bezpośrednio na ziemi. Zazwyczaj budują je wysoko, obawiając się drapieżników, m.in. lisów. Fedaczyński nie wyklucza, że ubiegłoroczne, nietypowe zachowanie kalekich bocianów mogło mieć związek z założeniem w 2010 r. w ośrodku systemu odstraszania drapieżników, tzw. elektrycznego pastucha.

  "Widocznie ptaki poczuły się bezpiecznie i zdecydowały się na potomstwo" - uznał weterynarz.

  Przemyski ośrodek działa od ponad dwudziestu lat. Są tam leczone ptaki i zwierzęta głównie z Podkarpacia, choć bywa, że również z sąsiednich województw.

  Co roku zimę spędzają tam ptaki, głównie bociany, które mają połamane skrzydła lub kończyny, zostały poturbowane w wyniku upadku z gniazd, były postrzelone lub porażone prądem. Po zimowej rehabilitacji, wiosną, większość wraca do swoich dawnych miejsc gniazdowania.

  PAP - Nauka w Polsce

  kyc/ hes/ agt/

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wyraj, Raj, Irij – według wierzeń słowiańskich bajeczna kraina, do której na zimę odlatują ptaki i z której przychodzi wiosna, a także (w folklorze) z której przybywają bociany niosące dzieci. Sokół australijski (Falco longipennis) – gatunek ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych (Falconidae) żyjący głównie w Australii. Niektóre osobniki migrują też zimą do Indonezji, Timoru i Nowej Gwinei. To jeden z najmniejszych australijskich ptasich drapieżników, mierzy od 30 do 36 cm. Samica jest większa od samca. Ośrodek rehabilitacji zwierząt – placówka przeznaczona do leczenia i rehabilitacji zwierząt dziko występujących, które wymagają okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Z zasady w ośrodkach tych nie przetrzymuje się zwierząt, które w opinii lekarza weterynarii nie będą nigdy zdolne do życia na wolności. Osobniki takie poddaje się eutanazji, co może stanowić konflikt między gatunkową ochroną zwierząt i humanitarną ochroną zwierząt.

  Skrzydło – parzysty narząd umożliwiający zwierzętom latanie. Występuje u wielu owadów oraz u niektórych kręgowców (większość ptaków, niektóre ssaki i niektóre wymarłe, latające gady). U owadów występuje 1 lub 2 pary (przednie i tylne), u pozostałych zwierząt – 1 para skrzydeł. Jerzykowate (Apodidae) – rodzina ptaków z rzędu jerzykowych. Obejmuje ptaki małe lub średnie, o długich, ostro zakończonych skrzydłach i krótkich dziobach z szeroką paszczą, ułatwiających chwytanie owadów w locie. Jerzyki mają bardzo krótkie nogi z silnymi stopami i palcami skierowanymi do przodu, co ułatwia chwytanie się nawet pionowych powierzchni, natomiast praktycznie uniemożliwia chodzenie po ziemi. Ptaki te większość życia spędzają w powietrzu. Upierzenie zwykle czarne lub matowobrązowe z białymi akcentami.

  Torpedówka lotna (Tachyeres patachonicus) – gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych (Anatidae). W odróżnieniu od innych gatunków Tachyeres potrafi latać, z tym że niektóre osobniki lub populacje korzystają z tej możliwości bardzo rzadko lub nie korzystają wcale. Stok Narciarski w Przemyślu – centrum narciarsko-snowboardowe znajdujące się w Przemyślu, należące do Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Stok zbudowany został blisko centrum miasta na północno-zachodnim zboczu góry Zniesienie i sąsiaduje bezpośrednio z zalesionym parkiem miejskim. Jego budowa rozpoczęła się w lutym 2005 roku, a pierwsze trasy narciarskie zostały oddane do użytku przed sezonem zimowym 2005/2006.

  Współczynnik załamania ośrodka jest miarą zmiany prędkości rozchodzenia się fali w danym ośrodku w stosunku do prędkości w innym ośrodku (pewnym ośrodku odniesienia). Dokładniej jest on równy stosunkowi prędkości fazowej fali w ośrodku odniesienia do prędkości fazowej fali w danym ośrodku Pelagornis sandersi – gatunek wymarłego ptaka. Ptaki tego gatunku miały rozpiętość skrzydeł wynoszącą co najmniej 6,4 metra, co czyni je największymi ptakami, które kiedykolwiek żyły na Ziemi. Poprzednim największym znanym gatunkiem ptaków był także wymarły Argentavis magnificens. Pelagornis sandersi pojawiły się na Ziemi około 28 milionów lat temu i wymarły około 3 miliony lat temu. Ptaki te najprawdopodobniej musiały startować skacząc z krawędzi skalnych lub biegnąc w dół z pagórków. Szacuje się, że mogły latać z prędkością do 60 kilometrów na godzinę.

  Włodzimierz Kulczycki, herbu Sas, ukr. Володимир Кульчицький (ur. 27 marca 1862 w Przemyślu, zm. 10 maja 1936 w Lwowie) – polski lekarz weterynarii, zoolog, anatom zwierząt, kolekcjoner kobierców wschodnich, profesor Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie.

  Kukułkowate (Cuculidae) – rodzina ptaków z rzędu kukułkowych (Cuculifromes). Obejmuje ptaki o zróżnicowanej wielkości, długich ogonach i silnych nogach. Preferują środowiska leśne, choć niektóre gatunki żyją na otwartej przestrzeni. Główny pokarm to owady. Wiele gatunków należących do tej rodziny to pasożyty lęgowe — składają swoje jaja do gniazd innych ptaków. Często pisklęta kukułkowatych po wykluciu wyrzucają z gniazda jaja bądź pisklęta gospodarzy.

  Dodano: 07.03.2012. 07:47  


  Najnowsze