• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Brytyjscy naukowcy wykorzystują pleśń do budowania robotów biologicznych

  13.07.2012. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Śluzowcowi zwykle się obrywa, ale w świecie naukowym ten protista to prawdziwa gwiazda. Brytyjscy naukowcy ogłosili, że wykorzystają śluzowca do zbudowania pierwszego robota biologicznego. Takie osiągnięcie nie może pozostać bez wpływu na robotykę.

  Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Anglii (UWE) w Brystolu zaprezentowali "plazmobota", amorficznego, niekrzemowego robota biologicznego. Kluczowym składnikiem ich projektu było plazmodium, które jest wegetatywnym stadium śluzowca Physarum polycephalum - powszechnie występującego w lasach i ogrodach Wlk. Brytanii.

  Kierownik projektu Andy Adamatzky z Wydziału Informatyki UWE w Brystolu poinformował, że wyniki wcześniejszych prac zespołu wykazały, w jaki sposób pleśń może posiąść umiejętności obliczeniowe. "Dla większości osób komputer to sprzęt z oprogramowaniem zaprojektowanym do wykonywania określonych zadań. Pleśń, czy plazmodium, to naturalnie występująca substancja, która posiada własną, wbudowaną inteligencję" - wyjaśnia.

  "Rozmnaża się i poszukuje źródeł substancji odżywczych, a kiedy je znajdzie rozgałęzia się na wiele żył protoplazmy" - dodaje profesor Adamatzky. "Plazmodium jest w stanie rozwiązywać złożone zadania obliczeniowe, takie jak najkrótsza droga między punktami czy inne logiczne wyliczenia."

  We wcześniejszych doświadczeniach zespołowi udało się spowodować transport obiektów przez pleśń - jak twierdzi. "Żywiona płatkami owsianymi wypuszcza rurki, które oscylują i umożliwiają jej poruszanie się w danym kierunku, zabierając ze sobą przedmioty" - powiedział profesor Adamatzky. "Możemy również wykorzystać światło albo bodziec chemiczny, aby wyrosła w danym kierunku."

  Plazmobot może wyczuwać i obejmować przedmioty oraz przenosić niewielkie obiekty wzdłuż wstępnie zaprogramowanych kierunków - według naukowca z UWE. "Roboty mogą mieć równoległe wejścia i wyjścia, sieć czujników i moc obliczeniową superkomputerów" - mówi. "Plazmobot będzie sterowany przez przestrzenne gradienty światła, pola elektromagnetyczne i cechy podłoża, na którym zostanie umieszczony."

  Profesor Adamatzky zwrócił uwagę, że plazmobot będzie "w pełni sterowalnym i programowalnym amorficznym, inteligentnym robotem z wbudowanym, masowo równoległym komputerem".

  To najnowsze osiągnięcie otworzy zespołowi drogę do prowadzenia dalszych doświadczeń nad możliwościami kontrolowania pleśni i wykorzystywania jej zdolności obliczeniowych.

  "Znajdujemy się na początkowym etapie poznawania sposobu wykorzystania potencjału plazmodium, ale być może w nadchodzących latach będziemy w stanie wykorzystać zdolności pleśni na przykład do transportowania niewielkich ilości substancji chemicznej do celu za pomocą światła, które będzie napędzać pleśń albo będzie można wykorzystać jej ruch do montowania mikrokomponentów urządzeń" - zauważa profesor Adamatzky.

  Kolejnym krokiem byłoby wykorzystanie mocy plazmodium w organizmie człowieka. Na przykład w dostarczaniu leków do określonych części ciała.

  "Być może tysiące malutkich komputerów zbudowanych z plazmodium żyjących na naszej skórze będzie mogło wykonywać rutynowe zadania pozwalając, aby nasz mózg zajmował się innymi sprawami" - spekuluje profesor Adamatzky. "Wielu naukowców dopatruje się tu możliwości zbudowania amorficznego komputera, ale na razie to czysta teoria."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pleśna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Pleśna. Miejscowość jest siedzibą gminy Pleśna. Robot – mechaniczne urządzenie wykonujące automatycznie pewne zadania. Działanie robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji. Roboty często zastępują człowieka przy monotonnych, złożonych z powtarzających się kroków czynnościach, które mogą wykonywać znacznie szybciej od ludzi. Domeną ich zastosowań są też te zadania, które są niebezpieczne dla człowieka, na przykład związane z manipulacją szkodliwymi dla zdrowia substancjami lub przebywaniem w nieprzyjaznym środowisku. Pleń (robak hufcowy, niem. Heerwurm) – pełznąca masa, złożona z tysięcy maleńkich larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki. Pleń jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, a przyczyna wędrówki larw do dziś nie została poznana. Pierwsze wiadomości o pleniu pochodzą z XVII wieku, ze Śląska. Pojawienie się plenia było czasem uznawane za przepowiednię nieszczęść. Obserwowany na obszarach górzystych (a także kilka razy w Białowieży), pleń był czasem obiektem zabiegów magicznych, np. górale tatrzańscy zbierali pleń, suszyli, święcili, a następnie rozsypywali w stodołach i stajniach, gdzie miał zapewnić dobrobyt. Pleń ciągnący ku północy miał być zwiastunem dobrych zbiorów.

  Grzybnia (mycelium) – forma plechy grzybów, stanowiąca wegetatywne ciało grzybów zbudowane z wyrośniętej i rozgałęzionej strzępki lub wielu strzępek skupionych w jednym miejscu. Grzybnia, która rozwija się na powierzchni podłoża (często w formie puchu lub pleśni), nazywana jest grzybnią powietrzną, a grzybnia wnikająca w podłoże to grzybnia substratowa lub pożywkowa. Ser pleśniowy – gatunek sera wytwarzanego z mleka i podpuszczki. Mogą być porastane niebieską, zieloną lub białą pleśnią. Do najbardziej znanych należą m.in.:

  Pleśniawka - powierzchowna infekcja błony śluzowej jamy ustnej drożdżakiem Candida albicans. Występują one w jamie ustnej, na języku i na podniebieniu w postaci białych plamek przypominających ścięte mleko. Pojedyncze plamki mogą zlewać się w większe wysepki, niekiedy tworzy się jednolita biała warstwa grzyba, który jest przyczyną pleśniawek, tak, że cała błona śluzowa pokryta jest białym kożuchem. W niektórych przypadkach zakażenie może przejść na przełyk, krtań, tchawicę i oskrzela. Trusted Computing (TC) – technologia rozwijana i promowana przez Trusted Computing Group, której założeniem jest stworzenie wiarygodnego środowiska uruchomieniowego oraz metod kontroli programów uruchamianych w tym środowisku. Komputer używający tej technologii będzie zawsze zachowywał się według określonych wcześniej wzorców, które będą narzucane przez sprzęt i oprogramowanie. Ma to być osiągnięte poprzez zaopatrywanie sprzętu w unikatowy klucz szyfrujący. Głównym zadaniem TC jest niedopuszczenie nieautoryzowanego kodu do wykonywania na komputerze. Autoryzacja ta realizowana jest podczas wstępnego bootowania komputera i jądra oraz może obejmować poszczególne aplikacje i skrypty. TC sama w sobie nie chroni przed atakami wykorzystującymi luki bezpieczeństwa w oprogramowaniu.

  Wino lodowe (niem. Eiswein, ang. Ice wine) – rzadko spotykane słodkie i ekstraktywne wino, produkowane z zamarzniętych (na krzewie) winogron, które następnie są wyciskane przed rozmarznięciem. Często na wino lodowe są przerabiane winogrona, które były pozostawione na krzewie w celu nabrania szlachetnego wariantu pleśni Botrytis cinerea, ale nie zostały nią porażone. Pleśnie – potoczna nazwa saprofitycznych grzybów z różnych grup systematycznych (np. pleśniak, pędzlak, kropidlak, sierpik).

  Pleśnik (niem. Plößenhof) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Bisztynek, sołectwo Pleśno.

  Czesław Majorek (ur. 27 września 1938 r. w Pleśnej - zm. 29 września 2002 r. w Tarnowie) - polski historyk i pedagog, profesor zwyczajny.

  Szara pleśń – choroba pleśniowa wielu roślin, wywoływana głównie przez gronowca szarego (Botrytis cinerea Pers), grzyba z klasy workowców. Patogen atakuje różne rośliny: od doniczkowych poprzez ogrodowe, polne do leśnych drzew; w różnych fazach rozwojowych i różne ich części: od nasion po owoce i dorosłe osobniki.

  Dodano: 13.07.2012. 17:17  


  Najnowsze