• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czerwiec w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

  04.06.2010. 00:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Czerwiec to w ogrodzie królestwo kwitnących bylin. Na szczególną uwagę zasługują takie gatunki jak bodziszki, kwitnące na kolor niebieski, różowy, biały i czerwony, wiele gatunków goździków oraz chabry i maki, penstemony i wiele innych - informuje doc. Wojciech Dmuchowski, pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Kwitnienie rozpoczynają tawułki. Ich kwiaty różnią się między sobą wysokością i budową kwiatostanu - mogą być białe, czerwone i różowe, w różnych odcieniach.

  ,,Pojawiają się także kwiaty wczesnych odmian liliowców, których ogród posiada bardzo dużą kolekcję. Ci, co odwiedzą nas w pierwszej połowie czerwca na pewno zobaczą kwitnące piwonie" - mówi Dmuchowski. Kwitnienie rozpoczynają też lilie, a w pełni kwitnienia znajduje się kolekcja czosnków ozdobnych.

  Jak podkreśla docent, w ogrodzie bylinowym warto też zwrócić uwagę na kolekcję host, których ozdobne liście teraz prezentują się najbardziej okazale.

  W arboretum kwitną zaś późne gatunki różaneczników, a także magnolii parasolowatej i Siebolda. Na początku czerwca pojawią się kwiaty na stewarcji - krzewie z rodziny herbatowatych. ,,W tym okresie można też podziwiać piękne kwiaty tulipanowców. Zwraca też uwagę kwitnący kielichowiec zachodni. Rozpoczynają kwitnienie katalpy, na początku kwiaty pojawią się na katalpie okazałej (Catalpa speciosa)" - mówi Wojciech Dmuchowski.

  Jak opowiada Dmuchowski, w kolekcji roślin górskich cieszącej się szczególnym zainteresowaniem zwiedzających można zobaczyć kwitnienie licznych gatunków goździków posłonka i przelotu. Kończą kwitnienie astry alpejski i rogownica. Zaczynają natomiast kwitnąć pszonak pieniński oraz chabry.
      
  20 czerwca w Ogrodzie odbędzie się Dzień Róż. ,,W jedynej w Polsce Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż rośnie blisko 700 odmian i gatunków należących do wszystkich grup ogrodowych" - informuje Wojciech Dmuchowski. Spośród najstarszych można podziwiać wspaniale pachnące np. róże francuskie, damasceńskie, stulistne, mchowe, białe oraz chińskie. ,,Posadzono także wiele najnowszych odmian hodowców z całego świata w szerokiej skali barw kwiatów i o różnym pokroju krzewów. Zgromadzono największy zbiór odmian okrywowych o rozmaitym pochodzeniu, cennych dla terenów zieleni miejskiej i amatorów" - mówi pracownik Ogrodu.

  ***

  W czerwcu odbędą się koncerty XV Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego "Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach, Chopin i jego przyjaciele":
  6.06- Estrada Młodych: godz. 14.00 Aleksandra Soboń, godz. 15.00 Łukasz Krupiński
  13.06 - ,,Bogini tęczy- irysy": godz. 14.00 Aleksiej Czernov (Rosja), godz. 15.00 Maria Nemtsova (Rosja)
  20.06 - Kazimierz Gierżod ,,W różanym ogrodzie"
  27.06 - Serhij Hrychorenko (Ukraina), ,,Z liliami w tle ..."

  W Ogrodzie Botanicznym PAN można podziwiać także wystawy:

  Galeria ,,Fangorówka"
  3 - 30 czerwca - Wystawa pasteli Małgorzaty Kępki 'Magritta' p.t. "Szopenowskie inspiracje" ;

  Centrum Edukacji Przyrodniczo - Ekologicznej
  1 - 20 czerwca -Wystawa malarstwa Ryszarda Gbiorczyka p.t. "Wiosenne plenery cz. II" ;

  Szklarnia ekspozycyjna ,,Zielony Raj"
  wystawa pt.: ,,Spotkanie z bogami Indii" ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości
  ,,w cieniu Borobudur" - najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku". Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali) ESZ

  PAP - Nauka w Polsce

  bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Floralia Muzyczne - Muzyka w kwiatach — festiwal pianistyczny odbywający się co roku od 1996 roku w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, w porze kwitnienia krzewów magnolii, azalii i rododendronów. Pędzenie – jedna z metod stosowanych w ogrodnictwie mająca na celu przyspieszenie kwitnienia roślin ozdobnych. Stosowana jest w celu wydłużenia czasu trwania sprzedaży kwitnących roślin doniczkowych lub kwiatów ciętych. W przypadku niektórych roślin możliwe jest uzyskiwanie dzięki tej metodzie roślin kwitnących przez cały rok. Do pędzenia nadają się rośliny, które zimują w postaci organów spichrzowych (kłączy, bulw, cebuli) z ukształtowanymi pąkami kwiatowymi, ew. także krzewy i byliny. Podczas pędzenia sztucznie przerywany jest okres spoczynku tych roślin i doprowadzane są one do kwitnienia kosztem nagromadzonych w poprzednim sezonie wegetacyjnym materiałów zapasowych. Kwitnienie, okres kwitnienia, okres dojrzałości – u roślin nasiennych okres, w którym dochodzi do wytworzenia kwiatów. Rośliny w początkowym okresie wzrostu nie są w stanie wytworzyć kwiatów. Czas ten określany jest jako okres młodociany lub juwenilny, a jego długość zależy od gatunku rośliny oraz warunków w jakich następuje jej wzrost. Niektóre rośliny mogą przejść w fazę generatywną już po kilku dniach wzrostu, inne mogą wytworzyć kwiaty dopiero po kilkudziesięciu latach rozwoju młodocianego. Niektóre rośliny wytwarzają kwiaty tylko raz w życiu. Są to rośliny monokarpiczne, które po kwitnieniu starzeją się i obumierają. Zalicza się do nich rośliny jednoroczne, niektóre dwuletnie oraz część roślin wieloletnich. Drugą grupę stanowią rośliny polikarpiczne, które po osiągnięciu dojrzałości kwitną wielokrotnie. Przechodzenie do fazy dojrzałości może zachodzić stopniowo w kolejnych pędach. Pierwsza zakwitają pędy położone najwyżej,a pędy w dolnych partiach rośliny dłużej pozostają w fazie młodocianej. Stopniowe przechodzenie części rośliny w fazę dojrzałości określa się jako zjawisko topofizy.

  Grzybienie białe (Nymphaea alba L.), zwyczajowo nazywane także nenufarem lub lilią wodną – gatunek byliny z rodziny grzybieniowatych (Nymphaeaceae). Jeden z około 50 gatunków z rodzaju grzybienie Nymphaea. Typ nomenklatoryczny dla rodzaju. Ze względu na efektowne, duże kwiaty pływające na powierzchni wody gatunek ten rozpowszechniony jest w uprawie, zwłaszcza w postaci odmian barwnie kwitnących. Jest to także roślina lecznicza, a dawniej także barwierska. W wielu krajach gatunek z powodu zagrożenia naturalnych stanowisk objęty został ochroną prawną, w tym także chroniony jest w Polsce. Wachlarzyk – rodzaj kwiatostanu z grupy wierzchotek jednoramiennych. Ma kwiat na szczycie pędu. Od osi tego pędu wyrasta (zazwyczaj z kąta liścia) odgałęzienie drugiego rzędu, które znowu kończy się kwiatem. Kolejne odgałęzienia wyrastają naprzemiennie po obu stronach. Wachlarzyk jest bardzo podobny do dwurzędki – różni się od niej tym, że wszystkie kwiaty dorastają mniej więcej do tego samego poziomu. Najdłuższe szypułki mają kwiaty dolne, czym wyżej w górę, tym krótsze. Kwiaty w wachlarzyku zaczynają kwitnąć od kwiatu znajdującego się w początkowej części kwiatostanu, stopniowo w kierunku pojawiających się osi drugiego, trzeciego i następnych rzędów, czyli od zewnątrz do wewnątrz kwiatostanu. Listki, z kątów których wyrastają te osie noszą nazwę podsadek.

  Cymbidium (Cymbidium) – rodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Należy do niego 51 gatunków. Zasięg obejmuje tropikalną i subtropikalną Azję (północne Indie, Japonia, Chiny, Borneo, Filipiny, Malezja) oraz Australię. Istnieje wiele odmian uprawnych różniących się kolorystyką kwiatów (od białego, poprzez żółty, czerwony, zielony, aż po odcienie brązu), kwiaty są jednobarwne lub dwubarwne. Storczyki z rodzaju Cymbidium należą do łatwiejszych w hodowli, zwłaszcza dotyczy to mieszańców. Wierzchotka (ang. cyme, łac. cyma) – rodzaj kwiatostanów, należący do grupy kwiatostanów zamkniętych. Kwiaty wyrastają na wierzchołkach rozgałęziających się osi. Gdy zaczyna wyrastać kwiat, oś kończy swój wzrost, zaczynają natomiast w kącie listków rozwijać się boczne osie drugiego rzędu, znowu kończące się kwiatem. Wskutek tego w wierzchotce kwiaty zaczynają kwitnąć od środka kwiatostanu, promieniście w kierunku jego obrzeży. Wierzchotki to cała grupa kwiatostanów, dzieląca się na kilka jeszcze typów:

  Florigen – hipotetyczny uniwersalny dla roślin hormon indukujący kwitnienie. Cząsteczka sygnałowa wywołująca wykształcenie kwiatów. Wernalina – hipotetyczny hormon wzrostu wytwarzany przez rośliny podczas wernalizacji, czyli procesu wyziębiania. Proces ma miejsce u zbóż ozimych i roślin dwuletnich. W pierwszym roku wytwarzają one jedynie organy wegetatywne, w drugim kwitną (pod wpływem bodźca temperaturowego).

  Różanecznik rozesłany (Rhododendron forrestii Balf. f. ex Diels) – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych. Zasięg obejmuje południowo-wschodni Tybet, północno-zachodni Junnan i Myanmę. W obrębie rodzaju należy do podrodzaju Hymenanthes i sekcji Ponticum. Ma czerwone kwiaty i należy najwcześniej kwitnących różaneczników. Wyróżnia się też niskim wzrostem – po 10 latach osiąga do 1 m wysokości. Uprawiany jest w małych ogrodach i w skalniakach.

  Ciemiernik (Helleborus L.) – rodzaj roślin należących do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Liczy około 20 gatunków. W Europie Zachodniej (od Wysp Brytyjskich po Hiszpanię występują 2 gatunki. Obszarem o największym zróżnicowaniu rodzaju jest Półwysep Bałkański, gdzie rośnie 8 gatunków ciemierników, spośród których niektóre sięgają do Kaukazu. W zachodnich Chinach występuje ciemiernik tybetański o izolowanym zasięgu. Wiele gatunków ciemierników, mieszańców między nimi i odmian uprawnych uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Wiele gatunków wykorzystywanych jest także od dawna w zielarstwie oraz w homeopatii.

  We wszystkich dzielnicach Warszawy znajduje się łącznie 471 pomników przyrody. W spisie uwzględnione są m.in. grupy drzew pomnikowych w Ogrodzie Botanicznym w Łazienkach oraz w Parku w Wilanowie i Powsinie. Prócz drzew występuje też kilkanaście stanowisk głazów narzutowych, głównie granitów. Muzeum Rybołówstwa Morskiego – przedstawia zbiory dotyczące historii miasta oraz dzieje połowów ryb. Można zobaczyć też wystawę poświęconą florze Bałtyku, a także dowiedzieć się jakich narzędzi używali dawniej rybacy do łapania ryb.

  Dodano: 04.06.2010. 00:17  


  Najnowsze