• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czy my się znamy?

  06.07.2010. 20:12
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Zarówno ludzie, jak i makaki są w stanie natychmiast rozpoznać twarze członków rodziny i przyjaciół za pomocą holistycznych mechanizmów przetwarzania. Naukowcy z Korei, Niemiec i Wlk. Brytanii odkryli jednak, że mechanizmy te działają znacznie słabiej, kiedy twarze tego samego gatunku są odwrócone oraz w przypadku obserwowania innego gatunku. Odkrycia dokonane w ramach badań opisano w czasopiśmie Proceedings of the Royal Society Biological Sciences.

  Naczelny autor badań, dr Christoph Dahl z Instytutu Cybernetyki Biologicznej im. Maxa Plancka w Niemczech wyjaśnia, że przyzwyczajamy się do twarzy innych ludzi od bardzo młodego wieku. Czy będzie to długi nos ojca, czy krzaczaste brwi wuja "uczymy się rozpoznawać niewielkie różnice, które składają się na niepowtarzalny wygląd".

  Małpy w podobny sposób są zdolne do odróżniania tożsamości poszczególnych członków grupy, przetwarzając informacje pochodzące bezpośrednio z twarzy danego osobnika. Niemniej ta wspólna zdolność ludzi i małp sprawdza się wyłącznie w przypadku osobników tego samego gatunku.

  Rozpoznawanie przedstawicieli tego samego gatunku odbywa się niejako w holistyczny sposób, to znaczy, że przetwarzamy twarz raczej jako percepcyjną całość niż serię poszczególnych cech. Niemniej charakterystyczne rysy twarzy, takie jak usta, nos i oczy oraz proporcje twarzy, nadal są istotne. "Mimo iż najpierw spoglądamy na oczy nasze funkcje neuronalne wciąż ujmują cały obraz" - podkreśla dr Dahl.

  W ramach ostatnich badań naukowcy wykorzystali tak zwane złudzenie Thatcher do badania procesu rozpoznawania twarzy przez małpy i ludzi. Na "staczeryzowanym" zdjęciu oczy i usta są odwrócone do góry nogami. Kiedy te staczeryzowane twarze są oglądane w normalnym układzie, zmiany rysów twarzy są uderzające. Niemniej są ledwie zauważalne po odwróceniu twarzy do góry nogami.

  "Twarze, których oczy i usta zostały odwrócone o 180 stopni wyglądają groteskowo, ale tylko wtedy kiedy spoglądamy na nie w normalnym ustawieniu. Po odwróceniu do góry nogami różnice między normalną a staczeryzowaną twarzą są ledwie dostrzegalne" - wyjaśnia współautor, dr Christian Wallraven z Uniwersytetu Korei.

  W toku eksperymentu 22 osobom i 3 samcom makaka rezusa pokazano 40 kolorowych zdjęć cyfrowych neutralnych twarzy ludzi oraz makaków rezusów. Twarze zostały wycięte i umieszczone na szarym tle. Zestaw bodźców obejmował dwie manipulacje: układ prosty normalny i prosty staczeryzowany. Wszystkie zdjęcia w obydwu wersjach zostały następnie odwrócone do góry nogami (układ odwrócony normalny i odwrócony staczeryzowany).

  W wyniku tego zabiegu holistyczne mechanizmy przetwarzania umożliwiły ludziom i małpom zidentyfikowanie najmniejszych nawet zmian w układzie rysów twarzy ustawionych prosto, niemniej moc przetwarzania okazała się znacznie ograniczona po odwróceniu twarzy o 180 stopni. Naukowcy odkryli również, że mechanizmy zawodziły całkowicie w przypadku wizerunków przedstawicieli innego gatunku. Żaden uczestniczący w badaniach człowiek ani małpa nie zwrócili uwagi na wyjątkowo groteskowe wizerunki drugiego gatunku.

  "Niezwykłe korzyści w toku ewolucji musiało zapewniać nam ludziom i naszym najbliższym krewnym, małpom, rozpoznawanie zwłaszcza wizerunku własnego gatunku oraz wypracowanie podobnych mechanizmów przetwarzania" - podsumowuje dr Wallraven.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Uśmiech - wyraz twarzy, powstający przez napięcie mięśni po obu stronach ust, oraz (w pełniejszym uśmiechu) napięcie mięśni wokół oczu. Jest wspólnym dla wszystkich ludzi wyrazem takich emocji jak szczęście i rozbawienie, choć badania kultur pokazują, że sposób jego użycia jest bardzo różny w różnych kulturach. Armet — rodzaj hełmu stosowanego w XV i XVI wieku przez ciężkozbrojne rycerstwo, którego konstrukcja rozwinęła się we Włoszech. Charakteryzował się kulistym dzwonem, zwykle z grzebieniem na szczycie, przylegającymi do twarzy osłonami policzków, oraz podnoszoną do góry zasłoną twarzy. Armet był pierwszym hełmem całkowicie zakrywającym głowę, ale jednocześnie o na tyle lekkiej i zwartej konstrukcji, że nie krępował ruchów głowy jeźdźca. W odróżnieniu od hełmu zamkniętego posiadał możliwość rozpięcia osłon policzków i otwarcia ich na boki. Często stosowano również dodatkową osłonę dolnej części twarzy i szyi. Armet stanowił część zbroi płytowej. Face lifting lub Face-lifting (ang. podniesienie twarzy, retusz twarzy) - jest to potoczne wyrażenie, przejęte z języka angielskiego, które oznacza chirurgiczną korektę twarzy, pozwalająca pozbyć się zbędnego nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg może być wykonany jako pełny face lifting, polegający na korekcie twarzy wraz z szyją lub częściowy, polegający wyłącznie na korekcie twarzy w okolicy żuchwy. W celu uzyskania najbardziej satysfakcjonujących rezultatów zabieg często jest łączony z korektą powiek lub nosa. Face lifting nie powstrzymuje procesów starzenia, ale daje efekt znaczącego odmłodzenia, stąd najlepszymi kandydatami do poddania się zabiegowi są osoby w dojrzałym wieku. Liftingiem twarzy zajmuje się chirurgia plastyczna.

  Kominiarka – nakrycie głowy oraz twarzy. Ma jeden lub dwa otwory na oczy, niekiedy również otwór na usta. Używana jest przez: Kość jarzmowa (łac. os zygomaticum), parzysta kość czaszki, tworząca część boczną twarzy. Od ustawienia kości jarzmowej w dużej mierze zależą również kształty twarzy. Ustawienie tych kości w płaszczyźnie czołowej nadaje twarzy wyraz mongoloidalny u odmiany białej.

  Facesitting (ang. siadanie na twarzy) – praktyka seksualna, polegająca na tym, że jeden z partnerów siada na twarzy drugiego (najczęściej leżącego). Zwykle dochodzi wówczas do kontaktu oralno-genitalnego lub oralno-analnego, w skrajnych przypadkach także do praktyk koprofilnych i urofilnych. Kiedy mężczyzna siedzi na twarzy kobiety, może również dojść do teabaggingu. Fizjonomika (od gr. φύσις natura i γνώμων wskazówka, oznaka) pseudonauka utrzymująca, że wygląd twarzy, jej cech charakterystycznych decyduje u człowieka o jego przynależności do określonej grupy charakterologicznej, a nawet może decydować o powodzeniu w życiu i całym losie. Fizjonomicy przewidują lub rozpoznają właściwości umysłowe i postawy uczuciowe badanego na podstawie twarzy, postury i czynności wykonywanych bezwiednie. Najwięcej wiadomości uzyskują jednak z twarzy. Zależnie od „szkoły” dzielą ją na trzy lub dwie strefy. Według trzystrefowego podziału:

  Mark Tatum (urodzony w 1956 roku - zm. 26 lutego 2005) był Amerykaninem z Kentucky, znany jako "człowiek bez twarzy" po przejściu bardzo ciężkiej infekcji twarzy. Aby zachować go przy życiu lekarze musieli usunąć mu oczy i nos wraz z gruczołami i kośćmi pod nimi. Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.

  Ciemniejsza strona Greya(ang. Fifty Shades Darker) - kontynuacja erotycznej powieści dla kobiet, pt. Pięćdziesiąt twarzy Greya, autorstwa E.L James.


  Portret pamięciowy - technika kryminalistyczna, polegająca na identyfikacji osób na podstawie szczegółowego opisu cech zewnętrznych, a zwłaszcza twarzy, za pomocą jednolitej terminologii. Wizerunek twarzy sporządzony dowolną techniką na podstawie danych dostarczonych przez świadka. Może mieć formę rysunku odręcznego, składanej formy graficznej, fotograficznej lub też grafiki uzyskanej przy pomocy komputera.

  Prozopagnozja (agnozja twarzy, z gr. πρόσωπον = "twarz" + αγνωσία = "niewiedza") – zaburzenie powstałe na skutek uszkodzenia mózgu, polegające na braku rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a także ich wyrazu emocjonalnego. Zaburzenie może mieć również podłoże genetyczne. Google Goggles - jest to aplikacja stworzona przez Google Inc., bazująca na technologii rozpoznawanie obrazów, pozwalająca na prowadzenie wyszukiwań w sieci Internet, na podstawie zdjęć wykonanych telefonem komórkowym. W aktualnej wersji program umożliwia rozpoznawanie wielu motywów graficznych, takich jak: okładki książek i filmów, reklamy, znane dzieła sztuki i obiekty architektoniczne. Aplikacja posiada wbudowaną obsługę kodów kreskowych i QR, rozpoznawania tekstu, przetwarzania wizytówek, a także umożliwia rozwiązywanie Sudoku. Nie obsługuje rozpoznawania twarzy.

  Baczki (baki, bokobrody) – część brody, czyli zarostu twarzy. Za baczki uważa się zarost wyrastający przed uszami. Baczki zwane też są bokobrodami (porastają "boki" twarzy). W Polsce nazywano je kiedyś "pekaesami". Dawna nazwa to faworyty lub bakenbardy. The Endless Forest – gra komputerowa z gatunku MMO, wyprodukowana i wydana przez belgijskie studio Tale of Tales w 2006 roku. Jej reżyserami byli Auriea Harvey i Michaël Samyn. W The Endless Forest gracz wciela się w postać jelenia o ludzkiej twarzy, który może spotykać się z innymi graczami w wirtualnym lesie. Gra ta jest nietypowa, ponieważ została pozbawiona cech charakterystycznych dla gatunku: rozgrywki, celu i możliwości pogawędek.

  Herb gminy Janowo stanowi w niebieskim polu en face głowa Świętego Jana Chrzciciela umieszczona na złotej (żółtej) misie. Karnacja twarzy srebrna (biała), rysunek oczu, nosa, ust, brody i wąsów – czarny. Oczy zamknięte. Powyżej świętego złoty napis „Janowo”.

  Dodano: 06.07.2010. 20:12  


  Najnowsze