• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Europejscy naukowcy przesuwają jeszcze dalej pływające turbiny wiatrowe

  29.03.2011. 17:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ostatni etap finansowanego ze środków unijnych projektu poświęconego przybrzeżnym turbinom wiatrowym ma się rozpocząć u wybrzeży Hiszpanii. Budowa platformy testowej u wybrzeży Zatoki Biskajskiej będzie prowadzona przez naukowców z Stiftelsen for industriell og teknisk forskning (SINTEF) Energy Research z Norwegii, jednego z 19 partnerów tworzących paneuropejskie konsorcjum, które realizuje projekt.

  Realizację pięcioletniego projektu HIPRWIND (Wydajna, przybrzeżna technologia wiatrowa o wysokiej niezawodności), rozpoczętego w listopadzie 2010 r., umożliwia po części unijne dofinansowanie na kwotę 11 mln EUR ze środków tematu "Energia" Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Głównym celem projektu jest położenie podwalin pod dostawę kompletnych, w pełni operacyjnych, przemysłowych, przybrzeżnych turbin wiatrowych zdolnych do wytwarzania energii od 10 do 20 MW. Aby umieścić te dane w kontekście, dzisiejsze lądowe turbiny wiatrowe osiągają moc od 300kW do 6 MW.

  Budowa platformy testowej u wybrzeży Hiszpanii będzie jednym z pierwszych wskaźników, na ile projekt HIPRWIND jest na dobrej drodze. "Aby sprawdzić ostatnie wyniki badań, budujemy platformę testową o mocy 1 MW w Zatoce Biskajskiej, u północnych wybrzeży Hiszpanii" - mówi Matthias Hofmann z SINTEF Energy Research. "Będzie gotowa w ciągu trzech lat i pomoże nam zapełnić lukę energetyczną oraz przejść od testów na małą skalę do pełnowymiarowej instalacji morskiej."

  Istnieje wiele różnic między projektowaniem turbiny wiatrowej do wykorzystania na lądzie, a opracowywaniem turbiny pływającej na otwartych wodach. Problemy pojawią się na przykład przy projektowaniu łopat wirnika i układów sterowania.

  Naukowcy muszą również znaleźć sposób na to, by pływające turbiny wiatrowe mogły funkcjonować niezależnie w możliwie jak najszerszym zakresie. "Nie wystarczy po prostu mieć przybrzeżne turbiny wiatrowe. Ich eksploatacja i konserwacja będzie wiązać się z problemami, takimi jak choćby dotarcie do nich. Kiedy morze jest na przykład wzburzone, trudno będzie wejść 'na pokład' w celu wykrycia i usunięcia usterek oraz konserwacji" - wyjaśnia Harald Svendsen, kolejny naukowiec z SINTEF Energy Research.

  Poza ich budową i konserwacją, naukowcy muszą również przeanalizować różne sposoby połączenia pływającej turbiny wiatrowej z lądową siecią energetyczną.
  Naukowcy będą musieli znaleźć sposób na zminimalizowanie strat energii w czasie przesyłu, jak również zapewnić spełnienie surowych wymogów jakościowych dotyczących dostaw energii.

  Chociaż w eksploatacji są już przybrzeżne turbiny wiatrowe - w Danii i Wielkiej Brytanii - to znajdują się one na płytkich wodach, blisko wybrzeża. W przyszłości, kiedy obszary przybrzeżne staną się bardziej zatłoczone, będzie je trzeba przenieść dalej w morze, co będzie również z korzyścią dla środowiska.

  Przybrzeżne turbiny wiatrowe zapewniają również wiele korzyści pod względem zasobów, spośród których najbardziej oczywistym wiatr, który na morzu jest silniejszy i bardziej porywisty, co oznacza, że istnieje możliwość budowy większych układów zdolnych do zasilania rozleglejszych obszarów lądu w porównaniu do odpowiedników lądowych.

  Projekt HIPRWIND ma również na celu wypełnienie luki w rozwoju technologii między testowaniem na małą skalę a pełnowymiarowym rozlokowaniem na morzu. Dzięki temu znacząco zredukuje ryzyko i koszty wprowadzenia na rynek technologii dalekomorskiej.

  Naukowcy mogą korzystać z dwóch istniejących, morskich obszarów testowych o sprzyjającym położeniu i odpowiedniej infrastrukturze, takiej jak przyłącza do sieci i instalacje monitorujące.

  Pełną skuteczność projektu zapewnia szeroki udział zarówno wiodących partnerów przemysłowych, jak również interesariuszy z dziedziny badań i rozwoju z sektora energetyki przybrzeżno-morskiej i wiatrowej o gruntownym przygotowaniu w zakresie instalacji przemysłowych do pracy w trudnych warunkach.

  Konsorcjum tworzą partnerzy z Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Szwajcarii i Wlk. Brytanii.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Światowy Dzień Wiatru (ang. Global Wind Day) jest światowym wydarzeniem, które odbywa się co roku w dniu 15 czerwca. Jest ono organizowane przez EWEA (European Wind Energy Association) i GWEC (Global Wind Energy Council) oraz organizacje krajowe. Jest to dzień, w którym promowana jest energia wiatru poprzez przekazywanie informacji o energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii. We współpracy z EWEA i GWEC, krajowe stowarzyszenia energii wiatrowej (np. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej czy Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej) oraz firmy zaangażowane w produkcję energii wiatrowej organizują wydarzenia w wielu krajach na całym świecie. W 2011 roku wiatrowe imprezy zostały zorganizowane w 30 krajach, na 4 kontynentach. Wydarzenia podczas Dnia Wiatru to m.in. wizyty w lądowych i morskich farmach wiatrowych, kampanie informacyjne, ustawianie turbin demonstracyjnych w miastach, warsztaty wiatrowe i parady wiatrowe. Wiele imprez odbyło się w Światowym Dniu Wiatru (15 czerwca), ale były także wydarzenia przed i po nim. W 2012 było już 250 zdarzeń na całym świecie m.in. z bardzo popularnym konkursem fotograficznym.

  Baywind Energy Co-operative była pierwszą kooperatywą (spółdzielnią) energetyczną, posiadającą turbiny wiatrowe w Wielkiej Brytanii. Baywind została oparta o model wiatrowych spółdzielni energetycznych i innych spółdzielni zajmujących się energią odnawialną, które istniały ówcześnie i były już popularne w Skandynawii.

  Turbina typu tornado (ang. Tornado Type Wind Turbines – TTWT) to nowa generacja turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu (ang. vertical-axis wind turbine, VAWT) zamieniających energię wiatru na ruch obrotowy wirnika poprzez uformowanie strumienia powietrza w wir typu tornado.

  Charakterystyka turbiny wodnej - wykres przedstawiający współzależność jej parametrów w różnych stanach ruchu. Istnieje wiele różnych rodzajów charakterystyk zawierających powiązania poszczególnych wielkości. Wykresy takie wykonuje się bezpośrednio przy prowadzeniu badań modelowych, lub też dokonuje się przeliczeń dla uzyskania charakterystyk bardziej ogólnych i wygodniejszych. Podstawowymi charakterystykami zawierającymi wszystkie zasadnicze parametry turbiny lub pozwalającymi na ich względnie proste przeliczenie są:

  Wiatrak – budowla drewniana, niekiedy murowana, wyposażona w skrzydła poruszane siłą wiatru i napędzające urządzenia. Jest najstarszym silnikiem wiatrowym – przetwarza energię wiatru na energię kinetyczną w ruchu obrotowym. Jest poprzednikiem turbiny wiatrowej, którą czasami również nazywa się wiatrakiem.

  Mała elektrownia wiatrowa - elektrownie wiatrowe niewielkich mocy mające zastosowanie w zasilaniu dedykowanych odbiorników małej mocy. Często Małe elektrownie Wiatrowe (MEW) określane są mianem Przydomowych Elektrowni Wiatrowych.

  System turbiny wodnej – pojęcie określające istotę konstrukcji turbiny z charakterystycznym dla niej sposobem przetwarzania energii. Obecnie są stosowane najczęściej turbiny akcyjne systemu Peltona oraz reakcyjne systemów Francisa, Deriaza, Kaplana i śmigłowe.

  Dodano: 29.03.2011. 17:17  


  Najnowsze