• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją

  18.11.2010. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Z inicjatywy Lasów Państwowych, trzy filmy przyrodnicze zostały opracowane z wykorzystaniem audiodeskrypcji - techniki, dzięki której można opisać słowami osobom niewidomym i niedowidzącym, np. filmy lub obrazy, czyli wizualną twórczość artystyczną.

  To trzy pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją - powiedział PAP Tomasz Strzymiński z "Fundacji Audiodeskrypcja" w Białymstoku, która pomogła "opisać" filmy.

  To, zrealizowane przez Tomasza i Michała Ogrodowczyków z Leśnego Studia Filmowego w Bedoniu, nagradzane filmy: "Moczary i uroczyska", "Rok w puszczy" i "Na skraju lasu", w których realizatorzy pokazują polską przyrodę oraz życie zwierząt.

  "Audiodeskrypcja służy opisaniu tego, co jest istotne, żeby zrozumieć film. Tutaj staraliśmy się, aby człowiek mógł w jak największym stopniu zapoznać się z przyrodą, która została przedstawiona w filmie" - powiedział Strzymiński.

  Dodał, że w przyrodniczych filmach ważną rolę odgrywa narrator, lektor, który "akcentuje" i opowiada o tym, co się dzieje. Zatem, jak dodał, zadaniem audiodeskrypcji było uzupełnienie tej narracji, "opisanie tych szczegółów, które pozwolą osobom niewidzącym dodatkowo zrozumieć, o co chodzi".

  Strzymiński zaznaczył, że nie chodziło o opisanie tylko np. gatunków poszczególnych ptaków, ale też całego tła, w którym dana scena miała miejsce. To także opisy szczegółów niektórych scen, o których nie opowiadał narrator. Np. podczas sceny z walką kogutów opisanie tego, co w danym momencie robią.

  Strzymiński dodał, że ze względu na to, iż filmy mają swoją dynamikę i obrazy zmieniają się dość szybko, nie dało się opisać wszystkiego tak obszernie, jak zamierzali. Starali się dopasować swoje opisy, aby nie przeszkadzały głównej narracji, a ją dopełniały.

  Audiodeskrypcja do filmów przyrodniczych została stworzona na podstawie polskich standardów tej techniki, opracowanych przez Fundację Audiodeskrypcja. Fundacja została założona w 2008 roku przez niewidomych białostoczan, Tomasza Strzymińskiego i Barbarę Szymańską. Głównym celem działalności organizacji jest wprowadzenie techniki audiodeskrypcji do wielu instytucji kultury w kraju.

  Członkowie fundacji stworzyli wytyczne, które mają ujednolicić zasady i reguły tworzenia audiodeskrypcji przez wszystkie osoby podejmujące się opisania produkcji audiowizualnych. Standardy zostały opracowane na podstawie doświadczeń członków fundacji, a także wytycznych obowiązujących w innych krajach, jak Wielka Brytania czy Kanada.

  Jak poinformował Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, filmy przyrodnicze nie są pierwszą inicjatywą leśników związaną z audiodeskrypcją. Dodał, że osoby niewidome mogą też skorzystać z działającej w Nadleśnictwie Sieraków (woj. wielkopolskie) ścieżki edukacyjnej z opisami w technice audiodeskrypcji.

  Audiodeskrypcja polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) tego, co dzieje się np. w filmie lub spektaklu teatralnym między dialogami bohaterów, ale także na opisywaniu zabytków czy dzieł sztuki.

  Nagrany przez lektora opis osoba niewidoma może usłyszeć w słuchawkach, dzięki temu może np. przyjść na seans do kina czy spektakl do teatru i uczestniczyć w nim wspólnie z osobami widzącymi.

  W Europie Zachodniej ta technika jest znana i stosowana od kilkudziesięciu lat, w Polsce pierwsze poważniejsze próby z audiodeskrypcją podjęte zostały zaledwie kilka lat temu.

  PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska

    rof/ bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Audiodeskrypcja – z łac. audio (dotyczący słuchu, dźwięku) oraz łac. descriptio (związany z rysowaniem, opisywaniem) jest to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. Film krótkometrażowy – film, którego czas projekcji nie przekracza 30-60 minut. Granica ta nie jest ściśle określona. Niegdyś za filmy krótkometrażowe uznawano filmy o długości do 20-30 minut, co było związane z tym, że prezentowano je głównie jako dodatki do filmów długometrażowych w kinach. Obecnie filmy te są zazwyczaj prezentowane przez stacje telewizyjne, które preferują metraż zbliżony do pełnej godziny. Termin filmy klasy Z powstał w połowie lat 60. jako nieformalne określenie niektórych obrazów, których nie można było jednoznacznie określić jako filmy klasy A. Wkrótce pojęciem tym zaczęto nazywać niskobudżetowe produkcje o określonych standardach jakościowych, które były znacznie poniżej tych przyjętych w filmach klasy B, a nawet tzw. C.

  Mondo movies, czyli filmy mondo, zwane również filmami śmierci – zarówno krótko- jak i długometrażowe filmy dokumentalne, będące kompilacją scen ukazujących prawdziwą śmierć. Materiały wchodzące w skład filmów mondo pochodzą głównie z archiwów policyjnych (sceny zbrodni, autopsje), przypadkowych nagrań (publiczne samobójstwa, wypadki, zamieszki), filmów snuff (niesławne "filmy ostatniego tchnienia") i kronik wojennych (ludobójstwo, ofiary walk). Jakość wykorzystanych fragmentów może być różna, począwszy od amatorskich nagrań, np. czarno-białych i bez głosu, aż po barwne, profesjonalnie nagrane produkcje. Nowojorski Festiwal Filmów Polskich (ang. New York Polish Film Festival, skr. NYPFF) – doroczny festiwal filmowy organizowany w Nowym Jorku od 2005 roku, którego założeniem jest prezentacja osiągnięć i promocja kinematografii polskiej, umożliwienie nowojorskiej widowni kontaktu z polskim kinem, a także danie szansy polskim twórcom na to, by ich filmy zostały zaprezentowane w tak ważnym ośrodku kulturalnym, jakim jest Nowy Jork. W ramach imprezy prezentowane są filmy fabularne, krótkometrażowe, dokumentalne, animowane oraz eksperymentalne zrealizowane przez polskich twórców niezależnie od kraju, w jakim zostały wyprodukowane, jak równeż – poza konkursem festiwalowym – inne filmy związane z tematyką polską. Każdego roku organizatorzy festiwalu zapraszają z Polski twórców filmowych, którzy spotykają się z festiwalową publicznością. Nowojorski Festiwal Filmów Polskich jest największym na wschodnim wybrzeżu USA dorocznym wydarzeniem kulturalnym promującym i prezentującym polską sztukę filmową.

  OFF-Era Filmowa: OFF-Era Filmowa - międzynarodowy festiwal twórców niezależnych w Bydgoszczy , odbywa się w pierwszych dniach listopada. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2007 roku . Jest to międzynarodowy konkurs, podczas którego niezależni filmowcy (głównie młodzi, a niejednokrotnie debiutanci) prezentują swe prace, oceniane następnie przez profesjonalne Jury. Filmy prezentowane są w kategoriach:filmy dokumentalne, fabularne etiudy , krótkometrażowe filmy poklatkowe. Kino Konesera - jest to jeden z miesięczników wydawanych przez Carisma Entertainment Group. Do każdego numeru dołączana jest płyta DVD z filmem. Filmy w Kinie Konesera są to filmy wielokrotnie nagradzane, lub w których występują znani aktorzy. Na początku na pudełkach płyt znajdowało się logo gazety. Zniknęło w 2007. Gazeta nie ukazuje się w wakacje.

  Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi. Ale Kino+ – polski kanał filmowy nadający filmy z całego świata, klasykę, filmy kultowe i niezależne. Poza filmami w ramówce pojawiają się także reportaże poświęcone kinematografii, wywiady i magazyny.

  Bollywood - filmy 2008 to lista filmów wyprodukowanych w Bollywoodzie w Mumbaju w roku 2008 (zawiera też filmy, które jeszcze nie weszły na ekrany).

  Studio Miniatur Filmowych – polskie studio filmowe, jeden z najstarszych w kraju producentów filmowych, działa od 1 stycznia 1958 roku, powstało w wyniku przekształcenia warszawskiej filii Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, działającej jako firma państwowa. Struktura Studia pozostała niezmieniona aż do 1990 roku. SMF wyprodukowało ponad 1500 obrazów, wśród nich są zarówno autorskie filmy krótkometrażowe (w tym Piotra Dumały czy Jana Lenicy), seriale dla dzieci, jak i filmy kinowe. Dyrektorem studia jest Włodzimierz Matuszewski.

  Lista filmów z serii Detektyw Conan: W oparciu o serię Detektyw Conan powstało szesnaście filmów pełnometrażowych. Pierwsze siedem zostało wyreżyserowane przez Kenjiego Kodamę, reżyserem filmów od ósmego do piętnastego był Yasuichirō Yamamoto. Reżyserem filmu od szesnastego jest Kobun Shizuno. Filmy miały swoje premiery w kwietniu każdego roku począwszy od 1997 roku. Każdy film posiada oryginalną fabułę nie będąc adaptacją głównej fabuły zawartej w mandze. Na podstawie każdego z filmów powstały dwa komiksy. Fundacja Teatru Ludowego w Krakowie: Fundacja Teatru Ludowego jest organizację pozarządową. Została założona w 1990 roku przez Jerzego Fedorowicza w Krakowie, w Nowej Hucie. Od 2008 roku pracami Fundacji kieruje Stanisław Banaś. Siedziba Fundacji mieści się na os. Teatralnym 34, w budynku Teatru Ludowego. W 2013 roku Fundacja otrzymała status organizacji pożytku publicznego i w związku z tym otrzymała możliwość starania się o przekazywanie na jej rzecz 1% podatków.

  Dodano: 18.11.2010. 00:11  


  Najnowsze