• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • IMGW: październik zimny i suchy

  03.11.2010. 00:53
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tegoroczny październik upłynął pod znakiem mniejszych niż zwykle opadów i niższych temperatur. W Warszawie spadło w ciągu miesiąca 2,9 mm deszczu, ponad dziesięć razy mniej niż normalnie - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Chociaż 31 października w Krakowie termometry pokazały 20,4 stopni Celsjusza, to średnie temperatury w październiku były niższe od średniej z ostatnich 30 lat.

  18 października w Toruniu było osiem stopni mrozu, a 27.10 na Kasprowym Wierchu - dziewięć i pół. To jeszcze nie rekord wszechczasów, ani nawet dziesięciolecia - 24 października 2003 r. temperatura na Kasprowym spadła do minus piętnastu, a w Suwałkach do minus dwunastu, ale ostatni miesiąc był, według meteorologów, "znacznie poniżej normy". Średnia temperatur z całego miesiąca wyniosła w Warszawie sześć stopni Celsjusza.

  Poniżej normy były też opady deszczu. Najwięcej padało w Ustce - miesięczna suma opadów wyniosła tam 53,3 mm. "To stanowi 64,6 proc. październikowej normy dla tej stacji" - napisała w komunikacie przesłanym PAP Agnieszka Prasek z Biura Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dla meteorologów oznacza to, że opady mieszczą się w normie, ale to niewiele w porównaniu z październikowymi rekordami z 1956 roku. Jednego dnia (28 października 1956) spadło wtedy na Śnieżce 93 mm deszczu.

  Były natomiast miejsca w Polsce, zwłaszcza w centrum i na zachodzie, gdzie nie padało prawie wcale. Najniższą sumę opadów zanotowała stacja meteorologiczna w Legnicy - 2,6 mm deszczu przez cały miesiąc (7,4 proc. październikowej normy dla tej stacji).

  "W Warszawie w ciągu miesiąca spadło 2,9 mm deszczu, co stanowi 7,5 proc. normy, mierzonej jako średnia za ostatnie 30 lat. Najwyższą dobową sumę opadów zanotowano 14 października, wyniosła ona 1,9 mm. W latach 1951-2010 rekordowy opad wystąpił 6.10.1956 i wyniósł 50,3 mm" - poinformowała Prasek. ULA

  PAP - Nauka w Polsce

  tot/ mow/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Roczna amplituda temperatury powietrza – różnica między średnią temperaturą powietrza atmosferycznego miesiąca najcieplejszego i najchłodniejszego w roku, np. najniższa temperatura -10 stopni, a najwyższa 30 stopni daje 40 stopni Celsjusza różnicy. Klimat Nigerii: Pomimo, iż Nigeria położona jest w strefie klimatów podrównikowych, na jej terenie występuje zadziwiająco wiele typów klimatu. Strefy klimatyczne zmieniają z południa na północ. Na południu panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny o cechach monsunowych, o najniższej w kraju amplitudzie rocznej temperatur (25 - 28°C) i najwyższej rocznej sumie opadów sięgającej 3400 mm. Na wybrzeżu opady deszczu występują przez cały rok. Im dalej na północ, tym klimat staje się suchszy, z wyraźnie zaznaczonymi ośmiomiesięcznymi okresami bezdeszczowymi, przechodzi w podrównikowy wilgotny. Północna Nigeria należy do strefy klimatów podzwrotnikowych. Średnie miesięczne temperatury sięgaja w styczniu 22°C, w maju 32°C. Roczne opady wynoszą jedynie 350 mm. Temperatura maksymalna – najwyższa temperatura powietrza zanotowana na danej stacji lub na danym obszarze w ciągu określonej sesji pomiarowej: doby, miesiąca, roku czy wielolecia. Różnica między tą temperaturą a temperaturą minimalną – to amplituda temperatury powietrza, w zależności od okresu pomiaru; dobowa, miesięczna, roczna lub wieloletnia. Najwyższą temperaturę na świecie zanotowano 10 lipca 1913 w Dolinie Śmierci w Kalifornii; wynosiła ona +56,7 °C. Natomiast na terenie dzisiejszej Polski najwyższą temperaturę maksymalną zanotowano 29 lipca 1921 w Prószkowie koło Opola; wynosiła ona +40,2 °C.

  Zima stulecia – określenie stosowane w odniesieniu do najostrzejszej zimy w danym stuleciu (zdarzającej się raz na sto lat). Potocznie jest jednak powszechnie stosowane (i często nadużywane) w odniesieniu do bardzo ostrej zimy, podczas której temperatura powietrza wykazuje znaczne odchylenie poniżej normy wieloletniej dla danego obszaru, suma opadów śniegu i ich natężenie oraz grubość pokrywy śnieżnej znacznie przekraczają normę wieloletnią, a anomalie te utrzymują się znacznie dłużej, niż ma to miejsce podczas przeciętnej zimy i obejmują znaczną część powierzchni kraju lub kontynentu, a nawet półkuli. Miano zimy stulecia bywa używane również wtedy, gdy spełna ona tylko jedno z powyższych kryteriów – może np. odnosić się zarówno do zimy niemal bezśnieżnej, ale za to ekstremalnie mroźnej, jak i do zimy przeciętnej pod względem termicznym, ale z ekstremalnie wysokimi sumami opadów śniegu. Ponadto znaczenie ma subiektywne odczucie stopnia dokuczliwości anomalii dla codziennego życia, funkcjonowania gospodarki i transportu. Klimat równikowy – w klasyfikacji klimatów Wincentego Okołowicza jest to jedna z pięciu głównych stref klimatycznych. Obejmuje obszary kuli ziemskiej położone między 0°-20°S oraz 0°-20°N. W strefie klimatów równikowych średnia temperatura wszystkich miesięcy przekracza 20 °C. Roczne amplitudy temperatur są niewielkie, wzrastają do 5 °C-10 °C idąc na północ i na południe od równika. Oddalając się od równika zmniejsza się też roczna suma opadów i ich rozkład w ciągu roku. Na równiku nie ma wyraźnej pory bezdeszczowej (codziennie padają tutaj tzw. deszcze zenitalne), dalej od równika pora deszczowa ograniczona jest do kilku miesięcy.

  Pora sucha – okres o niższych opadach atmosferycznych. W klimacie gorącym za okres taki uważa się miesiące, w których sumy opadów spadają poniżej 60 mm. Pogoda cyklonalna, pogoda niżowa - pogoda kształtowana przez niż baryczny, którą cechują duże zachmurzenie i opady oraz silne wiatry. Zimy wówczas są pochmurne, z częstymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, stosunkowo ciepłe z odwilżami; lata są natomiast chłodne i deszczowe.

  Strefa Klimatów zwrotnikowych – w klasyfikacji klimatów Okołowicza, jedna z 5 głównych stref klimatycznych, obejmująca obszary kuli ziemskiej w okolicach obu zwrotników. Średnie roczne temperatury w tej strefie przekraczają 20 °C, ale średnie miesięczne są bardziej zróżnicowane w ciągu roku niż w klimacie równikowym: temperatura najchłodniejszego miesiąca może wynosić od 10 do 20 °C natomiast temperatury najcieplejszego miesiąca są wyższe niż we wszystkich pozostałych strefach (często przekraczają 30 do 35 °C). Cechą charakterystyczną klimatów zwrotnikowych są duże amplitudy dobowe temperatur. Opady występują najczęściej lub wyłącznie w półroczu letnim. W klimatach suchych są one sporadyczne lub całkowicie ich brak. Rok hydrologiczny - jednostka czasu używana w hydrologii przy obliczaniu bilansu wodnego danego obszaru. Podobnie jak rok kalendarzowy trwa 12 miesięcy. Rok hydrologiczny w Polsce rozpoczyna się jednak 1 listopada, a kończy 31 października. Związane jest to z retencją opadów w postaci śniegu i lodu w początkowym okresie roku hydrologicznego, co później uwidocznia się podczas wiosennych roztopów. W ten sposób nie występuje sytuacja, gdy opady z poprzedniego roku hydrologicznego mają wpływ na poziom wód w późniejszym okresie kolejnego roku hydrologicznego.

  Powódź w stanie Maharashtra - powódź, która nawiedziła indyjski stan Maharashtra w lipcu 2005. Woda zalała m.in. ważny ośrodek miejski Indii - Mumbaj. Powódź wywołały obfite opady atmosferyczne, niespotykane nawet jak na porę monsunową. W ciągu jednego dnia, 26 lipca, spadło 944 mm opadów. Stanowi to jeden z największych opadów dobowych zanotowanych w Indiach; więcej spadło tylko 6 maja 2004 w Aminidivi ma Lakszadiwach. Powódź spowodowała śmierć około 1000 osób.

  Rekordy klimatyczne – skrajne wartości (najwyższe lub najniższe) elementów meteorologicznych lub zjawisk pogodowych, które zostały wyznaczone na podstawie wieloletnich pomiarów meteorologicznych. Pod uwagę bierze się tylko wartości zmierzone lub zaobserwowane w określonym miejscu i czasie, czyli tam gdzie znajdują się punkty pomiarowe. W Polsce pomiary meteorologiczne prowadzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Bachowica (bułg. Баховица) – wieś w północnej Bułgarii, w Obwodzie Łowecz, w Gminie Łowecz. Bachowica znajduje się w strefie umiarkowanego klimatu. W zimie jest dość chłodnie i występują ciężkie opady śniegu. Wiosna charakteryzuje się stosunkowo umiarkowaną temperaturą i opadami deszczu. W Lecie, szczególnie w lipcu, temperatura sięga do 35-40 stopni Celsjusza. Opad średni w zlewni – średnia wysokość opadów – opad średni na terenie zlewni – jest to taka wysokość opadu, która powstałaby przy założeniu równomiernego rozkładu opadu na danym obszarze jaki sumarycznie wystąpił. Opad średni można wyznaczyć dla określonego przedziału czasowego (roczny, miesięczny, itp.).

  Dodano: 03.11.2010. 00:53  


  Najnowsze