• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Impulsywność psów w świetle badań naukowych

  20.02.2012. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Węgier odkryli wyraźne powiązanie między polimorfizmem powtórzeniowym w genie hydroksylazy tyrozynowej (TH) z aktywnością-impulsywnością owczarków niemieckich. Badania zaprezentowane w czasopiśmie PLoS ONE zostały dofinansowane z projektu LIREC (Życie z robotami i interaktywnymi towarzyszami), który otrzymał 8,2 mln EUR z tematu "Technologie informacyjne i komunikacyjne" (TIK) Siódmego Programu Ramowego (7PR).

  Z uwagi na fakt, że podobne procesy ewolucyjne kształtowały zachowania ludzi i psów, naukowcy często wybierają psy, by wykazać złożony stopień podobieństwa z ludźmi w szeregu wspólnych pod względem funkcjonalnym cech zachowań. Naukowcy, którzy chcą badać tło genetyczne skomplikowanych, ludzkich zaburzeń behawioralnych, również korzystają z analiz dotyczących psów. Owczarek niemiecki to popularna rasa, znana ze swoich predyspozycji "do pracy", wykorzystywana jako pies przewodnik i pies policyjny, a także do stróżowania i ochrony. To również doskonały pupil.

  Eksperci są przekonani, że impulsywność człowieka jest przeciwieństwem skrupulatności, która opiera się na kontroli impulsów, samodyscyplinie i poczuciu obowiązku. Jeżeli chodzi o psy, to aspekty te związane są z "podatnością na szkolenie", która oceniana jest na podstawie kilku zadań, np. aportowania. Psy jednak nigdy nie były bezpośrednio testowane pod kątem impulsywności... do dnia dzisiejszego. W toku ostatnich badań, naukowcy z Uniwersytetu im. Eötvösa Loránda i Uniwersytetu Medycznego im. Semmelweisa na Węgrzech opracowali, zatwierdzony w toku walidacji i wiarygodny, test na pomiar aktywności i impulsywności psów. Zespół zidentyfikował również jeden z czynników genetycznych leżących u postaw złożonych cech.

  Naukowcy przeanalizowali zachowanie 104 psów za pomocą 2 narzędzi. Pierwsze z nich - skala oceny ADHD u psów (skala oceny zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi u psów), zostało już wcześniej zatwierdzone w toku walidacji, a drugie - AIBS (Skala behawioralna aktywności-impulsywności, ang. Activity-impulsivity behavioural scale) właśnie zostało opracowane. Na drugie narzędzie składają się cztery podtesty, badające spójność wewnętrzną, rzetelność między obserwatorami, rzetelność testu-retestu i trafność zbieżną.

  "Sprawdziliśmy, czy cecha aktywność-impulsywność psów, mierzona według raportów właścicieli (skala oceny ADHD u psów) i testów behawioralnych, znajduje się pod wpływem niedawno odkrytego polimorfizmu powtórzeniowego w intronie 4 TH" - czytamy w raporcie z badań. "W polimorfizmie powtórzeniowym, sekwencja o długości 36 bp w regionie intronu 4 genu TH jest powtórzona jednokrotnie (zduplikowana) lub w ogóle nie jest powtórzona."

  Naukowcy twierdzą, że ich badania pogłębiają wiedzę na temat tej popularnej rasy pracującej i do towarzystwa. Odkrycia zapewniają również nowe narzędzie do diagnozowania nadpobudliwości u psów. W artykule czytamy: "Uzyskane wyniki mają również pewien potencjał do wykorzystania w badaniach ludzi. Niemniej w toku dalszych badań należy przeanalizować inne cechy osobowości związane z aktywnością - impulsywnością psów oraz powiązania z ADHD człowieka."

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Amerykański spaniel dowodny – jedna z ras psów, należąca do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Zaklasyfikowana do sekcji psów dowodnych. Podlega próbom pracy. Boston terrier – jedna z ras psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji małych psów molosowatych. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów użytkowych. Nie podlega próbom pracy. Owczarek południoworosyjski Jużak – jedna z ras psów, należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, znajdująca się w sekcji psów owczarskich. Nie podlega próbom pracy.

  Owczarek niemiecki – jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. Zaliczany do psów obronnych. Typ wilkowaty. Owczarek portugalski – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Poza Portugalią rasa mało znana. Nie podlega próbom pracy.

  Owczarek kataloński - jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Typ wilkowaty. Nie podlega próbom pracy. Owczarek szkocki długowłosy – jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Typ wilkowaty. Nie podlega próbom pracy.

  Pudel miniaturowy – rasa psów, należąca do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowana do sekcji pudli. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów ozdobnych i do towarzystwa. Sznaucer olbrzym – rasa psów, należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, szwajcarskich psów pasterskich i innych ras. Zaklasyfikowana do sekcji psów w typie pinczera i sznaucera w podsekcji sznaucery. Zgodnie z klasyfikacją amerykańską, należy do grupy psów pracujących. Typ dogowaty. Podlega próbom pracy.

  Dodano: 20.02.2012. 16:26  


  Najnowsze