• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Innowacyjny granulat dla ekologicznych rolników

  12.04.2012. 18:37
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Naukowcy z Niemiec i Węgier opracowali nowy granulat do odstraszania szkodników w sposób, który nie szkodzi środowisku i może pomóc w nawożeniu roślin. Granulat składa się z cyjanobakterii i pozostałości fermentacyjnych z zakładów biogazowych. Sektor rolnictwa ekologicznego może skorzystać na tym innowacyjnym produkcie, bowiem rolnicy ekologiczni tracą całe uprawy, kiedy szkodniki, takie jak śmietka kapuściana, złożą swoje jajeczka na świeżo zasadzonych warzywach.

  Zainteresowanie warzywami ekologicznymi cały czas rośnie, a większość osób twierdzi, że woli kupować i spożywać produkty, które nie były opryskiwane pestycydami ani nie są nasycone chemikaliami. Aczkolwiek rolnicy ekologiczni muszą stawiać czoła problemowi zabezpieczenia swoich roślin przed szkodnikami, a to prawie niemożliwe. Zatem kiedy na przykład śmietka kapuściana złoży swojej jajeczka na wiosnę i jesienią na świeżo zasadzonych warzywach zielonych, straty mogą pochłonąć całość plonów. Rolnicy twierdzą, że mogą wspomóc ochronę swoich roślin, wysiewając nasiona po okresie aktywności śmietki kapuścianej.

  W końcu jednak i dla nich nadeszły dobre wieści. Dzięki naukowcom z Instytutu Inżynierii Międzyfazowej i Biotechnologii im. Fraunhofera (IGB), we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Zachodnio-Węgierskiego w Mosonmagyaróvár, a także z kilku stowarzyszeń rolnictwa ekologicznego, ten innowacyjny granulat przyniesie korzyści wszystkim.

  "Granulat składa się głównie z pozostałości fermentacyjnych z produkcji biogazu, ale zawiera również 0,1% cyjanobakterii" - mówi dr Ulrike Schmid-Staiger, kierownik grupy z IGB. Flora glebowa powoduje rozkład cyjanobakterii, które wydzielają zapach odstraszający śmietkę kapuścianą po rozsypaniu granulatu wokół zasadzonych warzyw. Pozostałości fermentacyjne, bogate w substancje odżywcze, również nawożą rośliny.

  Do hodowli cyjanobakterii zespół wykorzystał płaski reaktor z podnośnikiem powietrznym, pierwotnie opracowany dla mikroalg. W hodowli bakterii naukowcy wykorzystali jedynie światło, dwutlenek węgla (CO2) i mineralne składniki odżywcze. Zadanie nie było proste, zwłaszcza że bakterie musiały zostać wymieszane, po czym podnieść się na powierzchnię. Do reaktora musiały wpływać zarówno powietrze, jak i CO2. Należy zauważyć, że cyjanobakterie są wyjątkowo wrażliwe. Ich struktura przypomina długi sznur pereł, który może ulec zniszczeniu po przyłożeniu zbyt dużej siły. Naukowcy regulowali przepływ powietrza, aby umożliwić mieszanie całej masy bez uszkodzenia bakterii.

  Następnie użyli przegrzanej pary do wysuszenia cyjanobakterii, które zostały później zmieszane z pozostałościami fermentacyjnymi i sprasowane do postaci granulatu. Zespół pozyskał pozostałości fermentacyjne z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, których płynny obornik rozkłada się na biogaz. W ciągu 2 tygodni wyprodukowali 300 litrów biogazu na kilogram suchej masy organicznej. Pozostałości, które nie nadają się do dalszej fermentacji, są osuszane.

  Granulat przeszedł testy otwartego pola w Hiszpanii i na Węgrzech. Naukowcy stwierdzili, że śmietka kapuściana nie zaatakowała rozwijającej się kapusty ani kalarepy.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Granulat to jedna ze stałych postaci leku. Jest to mieszanina sproszkowanych substancji leczniczych i pomocniczych uformowana w jednolite grudki (ziarenka) o nieregularnym kształcie i wielkości 0,5 - 3,2 mm. Grudki te mogą być powlekane.
  Granulaty w lecznictwie są stosowane jako gotowy lek, do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego, a także jako półprodukt do produkcji tabletek. W przemyśle spożywczym również wykorzystuje się formę granulatu. Postać taką mają np. niektóre słodycze. Suszarka taśmowa (Chłodziarka taśmowa) – urządzenie używane do ciągłego suszenia i chłodzenia granulatu, past, włókien i płyt przy użyciu powietrza, gazu obojętnego lub gazu spalinowego. Kiła kapuściana - choroba kapusty, rzodkiewki, rzepy i innych roślin należących do rodziny Brassicaceae. Jest powodowana przez grzyb Plasmodiophora brassicae, który to został umieszczony w grupie Phytomyxea. Należy aż do dziewięciu ras. Powoduje deformacje korzeni, w wyniku czego roślina nie wykształca lub wykształca zdeformowane organy naziemne, co bardzo często prowadzi do spadku wigoru lub śmierci rośliny. Jest to ważna choroba, dotykająca około 10% upraw na całym świecie.

  Ten Inny – wydany w 2006 zbiór wykładów Ryszarda Kapuścińskiego. Tematem ich wszystkich jest relatywistyczne spojrzenie na Innego. Słowo kluczowe w tym dziele - Inny - stało się dla Kapuścińskiego synonimem człowieka pozaeuropejskiego. Poruszanym problemem jest relatywizm teoriopoznawczy, który wyraża się w mnogości zderzających się ze sobą kultur, które często wcześniej nie miały ze sobą styczności. Dla Europejczyków Inny to np. Afrykańczyk lub Azjata, z kolei dla Afrykańczyków i Azjatów to właśnie Europejczycy są Innymi. Kapuściński opisuje to pojęcie w kontekście rozwoju cywilizacji na przestrzeni wieków. Opiera się przy tym na swoich niezliczonych reporterskich podróżach, a także na pracach filozofów, antropologów i historyków. Kapuściński: Nie ogarniam świata - zapis siedmiu rozmów dziennikarzy Tygodnika Powszechnego Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko z Ryszardem Kapuścińskim podczas ich spotkań w latach 1991-2006. Książka zawiera także bardzo obszerne kalendarium życia Kapuścińskiego oraz wiele zdjęć pochodzących głównie z jego archiwum rodzinnego. W rozmowach z dziennikarzami poruszane są tematy dotyczące sytuacji na świecie i jego przyszłości.

  Paradoks wszechmogących - paradoks, który powstaje przy próbie odpowiedzi na pytanie: "Czy może istnieć więcej niż jedna istota wszechmogąca?". Jeśli tak jest, to każda z nich miałaby możliwość ograniczenia woli innej, w wyniku czego ta nie byłaby już wszechmogącą. Wszechmogący nie mogliby ograniczyć woli wszystkich pozostałych, gdyż ten, który by to zrobił, zostałby jedynym wszechmogącym. Z drugiej strony jeśli którakolwiek z istot wszechmogących chciałaby się ustrzec przed takim działaniem ze strony pozostałych, to sprawiłaby, że wszystkie z nich nie byłyby już wszechmogące, gdyż nie mogłyby wpływać na nią. Pierwsza istota wszechmogąca, która uniemożliwi innym wpływanie na nią samą, stanie się jednocześnie jedyną wszechmogącą. Jeśli wszystkie istoty uzgodniły między sobą, że nie będą na siebie wpływać, to żadna z nich nie byłaby wszechmogąca, gdyż nie mogłaby naruszyć warunków uzgodnienia. Z tego wynika, że nie może istnieć więcej niż jedna istota wszechmogąca. Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku – książka Ryszarda Kapuścińskiego, wydana w 2007 już po śmierci pisarza. Jest to zbiór wypowiedzi Kapuścińskiego pochodzących przede wszystkim z wywiadów i wykładów, których wyboru dokonała Krystyna Strączek. Zbiór uzupełnia kilkanaście wcześniej niepublikowanych zdjęć z podróży autora.

  Podróże z Ryszardem Kapuścińskim – zbiór osobistych opowieści o Ryszardzie Kapuścińskim, przedstawionych przez trzynastu tłumaczy jego utworów. Miał to być prezent dla Kapuścińskiego na 75. urodziny, pisarz zmarł jednak tuż przed wydaniem książki. Pierwsze wydanie ukazało się w roku 2007 nakładem wydawnictwa Znak, ISBN 978-83-240-0794-3. Kapuściński non-fiction – biografia Ryszarda Kapuścińskiego autorstwa Artura Domosławskiego, wydana przez Świat Książki w 2010.

  Kapuściaki to my – książka Ireny Landau wydana w 1999 roku, opowiadająca o małych, wielonogich, zielonych stworkach – Kapuściakach: Feliksie, jego żonie Filemenie, córce Sabci, zięciu Polikarpowi oraz wnuczkach Pąsi i Fąsi. Ich przyjaciele to Piotrek i Małgorzata Kwiatkowscy (rodzeństwo) oraz ich dziadkowie Stanisławie i Katarzynie.

  La Fée aux Choux (pol. Kapuściana wróżka/Wróżka w kapuście) – francuski niemy, czarno-biały film krótkometrażowy z około 1896 roku. Pierwszy film francusko-amerykańskiej pionierki kina Alice Guy, wymieniany też jako pierwsza na świecie produkcja filmowa, która miała fabułę. Opiera się ona na francuskiej opowieści o pochodzeniu dzieci z kapusty. Film przedstawia wróżkę tańczącą w ogrodzie warzywnym, wyciągającą niemowlęta z główek kapusty i oferującą je młodej parze.

  Kapuścińce - wieś w rejonie zbaraskim obwodu tarnopolskiego, założona w 1830 r. W II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą gminy wiejskiej Kapuścińce w powiecie zbaraskim województwa tarnopolskiego. Wieś liczy 204 mieszkańców. Gazy jelitowe – mieszanina gazów, głównie azotu, dwutlenku węgla, siarkowodoru, metanu i metanotiolu powstała w układzie trawiennym na skutek połykania powietrza oraz procesów fermentacyjnych bakterii symbiotycznych. Największe ilości gazów jelitowych gromadzą się w okrężnicy. Większość gazów jelitowych jest absorbowana do krwiobiegu. Pozostałe wydalane są przez odbyt (czynność ta nosi nazwę w języku łacińskim flatus). W niektórych schorzeniach, takich jak zespół rozrostu bakteryjnego lub zespół jelita drażliwego gazy jelitowe mogą być częściej produkowane i mieć bardziej drażniący zapach niż u osoby zdrowej.

  Wrzenie świata– książka autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego składająca się z wcześniej wydanych pod różnymi tytułami publikacji, m.in.: reportaży oraz wierszy. Jest podzielona na cztery tomy, w których zamieszczone są poniższe utwory: Autoportret reportera – zbiór fragmentów wywiadów i wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego, poświęconych pracy reporterskiej, podróżom, metodzie tworzenia, a także funkcji i odpowiedzialności mediów. Lektura książki przedstawia Kapuścińskiego jako człowieka, podróżnika, artystę, przenikliwego komentatora otaczającego nas świata. Wyboru fragmentów rozmów dokonała Krystyna Strączek.

  Gmina Kapuścińce – dawna gmina wiejska w powiecie zbaraskim województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy były Kapuścińce. Kukurydza Bt – kukurydza zwyczajna zawierająca gen pochodzący z bakterii Bacillus thuringiensis odpowiedzialny za produkcję białka, które jest toksyczne dla szkodników. Rolnicy uprawiający kukurydzę Bt nie muszą w związku z tym stosować w uprawie insektycydów, ponadto jest ona wyjątkowo skuteczna w walce z omacnicą prosowianką oraz stonką kukurydzianą, owadami powodującymi znaczne straty w plonach.

  Chrystus z karabinem na ramieniu – zbiór reportaży Ryszarda Kapuścińskiego z Bliskiego Wschodu, z Afryki i z Ameryki Łacińskiej. Książka poświęcona ruchom partyzanckim działającym w końcu lat 60. Via Popillia to nazwa dwóch różnych antycznych dróg rzymskich, których budowę rozpoczęto za konsula Publiusza Popiliusza Laenasa. Właściwa Via Popillia łączyła Kapuę z Reggio di Calabria nad Cieśniną Mesyńską.

  Dodano: 12.04.2012. 18:37  


  Najnowsze