• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Inwentaryzacja przyrodnicza w gminie Polkowice

  26.07.2011. 08:19
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Na terenie gminy Polkowice rozpoczęła się tzw. inwentaryzacja przyrodnicza. Do końca września 2012 r. przyrodnicy z Dolnego Śląska będą szukali i obserwowali rzadkie okazy gadów, ssaków, owadów i roślin.


  Jak poinformowała PAP w niedzielę rzeczniczka prasowa polkowickiego Urzędu Gminy Ewa Szczecińska-Zielińska, grupa kilkunastu specjalistów sprawdzi m.in. jak zmieniły się cenne przyrodniczo miejsca na terenie gminy od czasu ostatniej inwentaryzacji, która została przeprowadzona w 1996 r.

  Przyrodnicy sprawdzą występowanie nietoperzy, węży, rzadkich owadów i roślin. "Dzięki sygnałom od mieszkańców wiemy, że na terenie gminy zaobserwowano ostatnio występowanie m.in. gniewosza plamistego, bardzo rzadkiego chronionego gatunku węża. Ponadto sprawdzą także występowanie pachnicy dębowej, chrząszcza, który ponoć bytuje na naszych obszarach" - mówiła rzeczniczka.

  Dyrektor wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich polkowickiego Urzędu Gminy Małgorzata Kalus-Chiżyńska zaznaczyła, że oprócz obserwacji łąk i lasów, badacze będą sprawdzać miejsca, gdzie można odnaleźć np. nietoperze, czyli stare dzwonnice i strychy budynków. "Prosimy mieszkańców o udzielenie pomocy przyrodnikom podczas przeprowadzanych badań, a także informowanie o ciekawostkach przyrodniczych" - dodała.

  Badania potrwają do września 2012 r. i są przeprowadzane na zlecenie gminy Polkowice.

  PAP - Nauka w Polsce

  mic/ jbr/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  KS Polkowice – polski klub piłkarski z siedzibą w Polkowicach. Do sezonu 2010/2011 znany jako Górnik Polkowice, jednak wraz z przejęciem Górnika przez KS Polkowice zmieniła się oficjalna nazwa i herb klubu. Pomniki przyrody gminy Kruszwica: "Pomniki przyrody gminy Kruszwica" porozrzucane są głównie na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, ale znaczną ilość można spotkać na terenie całej gminy. Polkowice (niem. Polkwitz) – miasto leżące na Dolnym Śląsku, w woj. dolnośląskim, w powiecie polkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Polkowice. Położone przy trasie E65 (droga krajowa nr 3), na południowo-wschodnim skraju Wzgórz Dalkowskich w kierunku Doliny Szprotawy. Stanowi jeden z głównych ośrodków przemysłowych Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Na terenie miasta znajduje się podstrefa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

  Kra Jurajska – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Łuków w województwie lubelskim. Jeden z najbardziej unikatowych rezerwatów pod względem przedmiotu ochrony - ochrona dotyczy rzadkiego zjawiska, jakim jest występowanie w podłożu kry lodowcowej sporej wielkości. Polkowice Dolne – część miasta Polkowice (Obręb IV), dawniej wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim, w gminie Polkowice.

  Urząd miejski (także urząd miasta, urząd gminy) – jednostka organizacyjna gmin, której przedmiotem działalności jest świadczenie pomocy wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta w zakresie realizacji uchwał rady gminy (rady miejskiej, rady miasta) i zadań gminy (miasta) określonych przepisami prawa państwowego. Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.

  MKSTS Polkowice - Międzyszkolny Klub Sportowy Tenisa Stołowego w Polkowicach. Klub obejmuje zawodników z grup seniorów, juniorów, kadetów, młodzików oraz grupę naborową. Zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach Ekstraklasy Kobiet, I Ligi Kobiet oraz III i V Ligi Mężczyzn a także w rozgrywkach indywidualnych. Eleftheres jest to greckie miasto i gmina położona w prefekturze Kawala. Populacja gminy wynosi 7277 mieszkańców, dane te pochodzą ze spisu z 2001 roku. Głównym miastem gminy jest Nea Peramos (populacja 2468 mieszkańców). Oprócz Nea Peramos w skład gminy wchodzą następujące miasta: Agios Andreas (populacja 340 mieszkańców), Eleftheres (populacja 1326 mieszkańców), Elaiochori (populacja 1126 mieszkańców), Folia (populacja 575 mieszkańców) Myrtofyto (populacja 484 mieszkańców) oraz Nea Iraklitsa (populacja 959 mieszkańców).

  Nowy Kurier Pułtuski (zwyczajowo nazywany – Kurier Pułtuski) – czasopismo ukazujące się w Pułtusku od 2011 r. Obejmuje swoim zasięgiem powiat pułtuski, czyli wydawany jest na terenie 7 gmin: gminy Gzy, gminy Obryte, gminy Pokrzywnica, gminy Pułtusk (Pułtusk), gminy Świercze, gminy Winnica i gminy Zatory. Łączny nakład wynosi poniżej 15 tys. egzemplarzy.

  Lanquín – niewielkie miasto w środkowej Gwatemali, w departamencie Alta Verapaz, leżące w odległości 61 km na północny wschód od stolicy departamentu, nad rzeką Río Lanquín. Miasto jest siedzibą gminy o tej samej nazwie, która w 2012 roku liczyła 24 612 mieszkańców. Na terenie gminy na południe od miejscowości znajduje się pomnik przyrody Semuc Champey.

  Ssaki Borów Niemodlińskich – obszar Borów Niemodlińskich zamieszkany jest przez typowy dla Niżu Śląskiego zespół zwierzęcy. Na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Borów Niemodlińskich stwierdzono występowanie, co najmniej 25 gatunków ssaków podlegających ochronie. W faunie tej grupy zwraca uwagę silna reprezentacja nietoperzy obserwowanych na Obszarze Chronionego Krajobrazu Borów Niemodlińskich. Zarejestrowano tu 11 ich gatunków – na ogólną liczbę 25 gatunków stwierdzonych dotąd w Polsce. Wszystkie niemal nietoperze Borów Niemodlińskich to gatunki związane z ekosystemami lasów i wód, są pośród nich gatunki uznawane za rzadkie i wymierające w Polsce: nocek Bechsteina oraz nocek łydkowłosy. Sevibus Wrocław - firma powstała w 2008 roku, swoją siedzibę ma we Wrocławiu. Obsługuje przewozy na terenie gminy Czernica oraz podmiejskie na terenie gminy Siechnice oraz Długołęka. Przedsiębiorstwo prowadzi również okręgową stację kontroli pojazdów.

  Flaga gminy Hukvaldy opracowana została na bazie barw heraldycznych herbu gminy Hukvaldy. Dolna część flagi nawiązuje do herbu arcybiskupstwa ołomunieckiego - Hukvaldy należały w przeszłości do biskupów i arcybiskupów ołomunieckich wraz z zamkiem i okolicznymi miejscowościami. Niebieska lutnia nawiązuje do postaci Janáčka (na terenie wsi znajduje się fontanna w kształcie lutni), natomiast postać lisa do jednej z oper kompozytora - Příhody lišky Bystroušky (pomnik lisicy znajduje się na jednej ze ścieżek dydaktycznych gminy).

  Dodano: 26.07.2011. 08:19  


  Najnowsze