• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jak kryl pomaga nawozić Ocean Południowy żelazem

  25.07.2011. 16:26
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Małe i duże organizmy morskie kierują się każdego roku na Ocean Południowy, aby pożywić się ogromnymi ilościami kryla, stworzenia podobnego do krewetki, które odkrywa kluczową rolę w antarktycznym łańcuchu pokarmowym. Oprócz tego, że jest ważnym źródłem pożywienia dla pingwinów, ryb, fok i wielorybów, kryl odławiany jest także na potrzeby spożywcze człowieka. Wyniki nowych badań międzynarodowych wskazują, że kryl może brać udział w nawożeniu oceanu żelazem. To wspomagałoby rozwój fitoplanktonu, czyli mikroskopijnych, roślinopodobnych organizmów. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Limnology and Oceanography ujawniają, że ten proces zwiększa zdolność oceanu do naturalnego magazynowania dwutlenku węgla.

  Naukowcy pracujący pod kierunkiem centrum badawczego British Antarctic Survey w Wlk. Brytanii objaśniają, że żyjący na powierzchni kryl antarktyczny (Euphausia superba) żywi się bogatymi w żelazo fragmentami rozkładających się na dnie organizmów, uwalniając bogatą w żelazo treść żołądka z powrotem do wody w czasie wypływania na powierzchnię.

  "Jesteśmy naprawdę podekscytowani tym odkryciem, ponieważ podręczniki uczą, że kryl żyje głównie w wodach powierzchniowych" - wyjaśnia naczelna autorka dr Katrin Schmidt z British Antarctic Survey. "Wiedzieliśmy, że sporadycznie bywają na dnie, ale zawsze uznawano to za sytuację wyjątkową. Zaskoczyła nas powszechność tych wizyt - do 20% populacji może migrować w górę i w dół słupa wody w dowolnym momencie."

  Przeprowadzono dokładną analizę treści żołądka ponad 1.000 krylów zebranych w czasie 10 antarktycznych ekspedycji naukowych. Zdaniem zespołu żołądki krylów złapanych w pobliżu powierzchni były wypełnione bogatym w żelazo materiałem z dna morskiego. W toku oceny naukowcy wykorzystali również dane akustyczne, próbki z sieci i obrazy kryla na dnie morza. Wniosek jest taki, że zwierzęta te często schodzą na dno morza, aby się pożywić.

  Odkrycie może mieć znaczenie dla zarządzania komercyjnymi łowiskami kryla, dostarczając nowych informacji na temat naturalnego obiegu węgla w Oceanie Południowym. Naukowcy twierdzą, że te niewielkie dodatki żelaza znacząco wspomagają rozwój roślin i obniżanie poziomu atmosferycznego dwutlenku węgla w oceanie.

  Kryl antarktyczny osiąga długość sześciu centymetrów i żyje pięć, sześć lat. Eksperci twierdzą, że połowy kryla w Antarktyce zwiększają się, zarządzane przez Komisję ds. Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki (CCAMLR). Aby mieć pewność, że zwiększanie się połowów odbywa się w sposób bezpieczny, CCAMLR potrzebuje badań nad rolą kryla w szerszej sieci troficznej.

  Bieżące szacunki wskazują, że w Oceanie Południowym znajduje się od 100 do 500 mln ton kryla. Naukowcy twierdzą, że mniej więcej tyle waży ludzka populacja.

  "Kolejnym krokiem będzie przyjrzenie się dokładnie, w jaki sposób żelazo jest uwalniane do wody" - mówi dr Schmidt.

  Wkład w badania wnieśli naukowcy z Uniwersytetu Southampton w Wlk. Brytanii, Uniwersytetu w Oslo w Norwegii oraz Australian Antarctic Division.

  Za: CORDIS

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pasta krewetkowa (język tajski: กะปิ kapi; język malajski: belacan; język indonezyjski: terasi; hokkien: hae ho) - popularny składnik kuchni krajów Azji Południowo-Wschodniej. Pastę krewetkową sporządza się ze sfermentowanych mielonych krewetek, suszonych na słońcu. Może przybierać różne formy: od bladego płynnego sosu (Hongkong i Wietnam) do twardych bloków w kolorze czekoladowym (Tajlandia). Malajsko-indonezyjska odmiana produkowana jest nie z krewetek, a z kryla. Ocelárna - minialbum Karela Kryla, wydany w 1984 w Australii. Oprócz utworu Ledvinové kamínky znalazły się na nim piosenki sprzed emigracji artysty z Czechosłowacji. Halley Research Station – brytyjska całoroczna stacja polarna znajdująca się na Lodowcu Szelfowym Brunta na Morzu Weddella, u wybrzeża Ziemi Coatsów, zarządzana przez British Antarctic Survey. Współcześnie istniejąca stacja Halley VI ma modułową konstrukcję; jest to pierwsza na świecie stacja badawcza, mająca możliwość przemieszczania się po powierzchni lodowca.

  Antonina Krzysztoń (ur. 13 czerwca 1954 w Szczucinie) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Jej twórczość jest zaliczana do nurtu poezji śpiewanej. Poza własnymi tekstami opracowywała też wiersze Zbigniewa Herberta i piosenki czeskiego barda Karela Kryla. Kryl pacyficzny (Euphausia pacifica) – najliczniejszy gatunek szczętek w północnym Oceanie Spokojnym. Gatunek stanowi często największą biomasę makroplanktonu w subpolarnych i umiarkowanych wodach tego oceanu.

  British Antarctic Survey (BAS) – brytyjska rządowa organizacja naukowa, odpowiadająca za badania kontynentu Antarktydy i wysp Antarktyki. Jest częścią Rady Badań Środowiska Naturalnego (Natural Environment Research Council, NERC). Signy Research Station – brytyjska letnia stacja polarna położona na wyspie Signy w archipelagu Orkadów Południowych, zarządzana przez British Antarctic Survey. Signy jest drugą stacją założoną na Orkadach Południowych, po argentyńskiej stacji Orcadas.

  Czas bez skarg – czwarty album Antoniny Krzysztoń wydany w 1995 roku. W połowie składa się z tłumaczenień piosenek czeskiego barda i przyjaciela piosenkarki, Karela Kryla. Autorami tłumaczeń są Maryna Miklaszewska i Jan Krzysztof Kelus Rakovina - drugi album Karela Kryla z roku 1969, zaś pierwszy wydany na emigracji. Większość piosenek powstała jeszcze w Czechosłowacji (napisane w latach 1968-1969, odzwierciedlają atmosferę ówczesnych wydarzeń w kraju). Część została nagrana wiosną 1969 w studiu radiowym w Ostrawie, pozostałe w Niemczech, w studiu Radia Wolna Europa.

  Pingwin krótkoczuby, skocz krótkoczuby (Eudyptes schlegeli) – gatunek ptaka z rodziny pingwinów (Spheniscidae) występujący w wodach otaczających Antarktydę. Ma około 70 cm wysokości i waży 6 kg. Zwierzęta te zakładają gniazda na plażach lub skałach pokrytych roślinnością. Żywią się krylem, rybami i kałamarnicami. Naukowa nazwa gatunku upamiętnia niemieckiego zoologa Hermanna Schlegela.

  Nurce (Pelecanoididae) – monotypowa rodzina ptaków z rzędu rurkonosych (Procellariiformes). Występują na wodach morskich półkuli południowej. Odżywiają się przede wszystkim planktonem, głównie drobnymi skorupiakami, takimi jak kryl, widłonogi i obunogi.

  Półwysep Antarktyczny (ang. Antarctic Peninsula, hiszp. Península Antártica) - półwysep Antarktydy, położony w jej zachodniej części, na południe od Ameryki Południowej. Jest to najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy (przylądek Prime Head) i jedyna jej część, która wychodzi poza koło podbiegunowe południowe. Półwysep oblewają wody Oceanu Południowego, od wschodu - Morza Weddella, a od zachodu - Morza Bellingshausena. Jego długość wynosi 1300 km. Krater Silverpit – przykryta osadami morskimi formacja znajdująca się na dnie Morza Północnego w pobliżu wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Został odkryty w roku 2002 podczas analizy danych sejsmicznych zebranych w czasie poszukiwania ropy naftowej. Niektórzy naukowcy uważają, że powstał on na skutek uderzenia w powierzchnię Ziemi ciała niebieskiego, ale zaproponowano również inne hipotezy.

  Stacje polarne w Antarktyce – placówki badawcze założone przez różne państwa w Antarktyce. Stacje te składają się głównie z kontenerów badawczych i mieszkalnych oraz własnego źródła energii (generatora prądu). Do stacji polarnych zalicza się wszystkie stacje działające w ramach Komitetu Naukowego Badań Antarktycznych (Scientific Committee on Antarctic Research – SCAR). Stacje rozmieszczone są na samym kontynencie oraz na wyspach Antarktyki. Obecnie istnieje 39 całorocznych i 41 stacji czynnych tylko latem, a ponadto placówki dające bardziej ograniczone możliwości bytowe i mniej wygód: 18 obozów i 2 schronienia.

  Dodano: 25.07.2011. 16:26  


  Najnowsze