• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kolorowe, tropikalne motyle na wystawie w muzeum w Radomiu

  19.03.2012. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Ponad 600 tropikalnych owadów, w większości kolorowych motyli z Azji południowo-wschodniej, można zobaczyć od niedzieli na wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wśród prezentowanych okazów jest też największy nocny motyl świata.


  Wystawa ukazuje niezwykle barwny i egzotyczny świat owadów tropikalnych. Jak powiedział PAP komisarz wystawy Marek Słupek, ekspozycję tworzą wypreparowane okazy z trzech krain zoogeograficznych: etiopskiej, orientalnej i neotropikalnej.

  Motyle reprezentujące faunę orientalną pochodzą z Azji południowo-wschodniej, m.in. z Wysp Sundajskich: Jawy, Borneo, Sumatry. Dużą grupą prezentowanych motyli stanowią okazy pochodzące z Peru. Część pokazywanych owadów żyła wcześniej w Afryce, Australii i Nowej Gwinei.

  Wśród prezentowanych okazów jest największy nocny motyl świata Pawica atlas (Attacus atlas), który w naturze występuje w Azji południowo-wschodniej, w południowych Chinach i Indonezji. Jego skrzydła osiągają powierzchnię 400 cm kw. przy rozpiętości 25-30 cm. Rysunek skrzydeł przypomina - prawdopodobnie dla zmylenia i odstraszenia napastników - głowę węża.

  Osobną grupę owadów pokazywanych na wystawie stanowią południowoamerykańskie motyle dzienne z rodzaju morpho, które charakteryzują się połyskującymi, lazurowymi skrzydłami.

  Na wystawie można także zobaczyć inne owady, np. pluskwiaka Fulgora laternaria. Ma on specyficzny wyrostek w części głowowej, przypominając orzeszek arachidowy lub jeszcze bardziej - głowę aligatora, z zaznaczonymi ciemnym pigmentem oczami. Według komisarza wystawy, w krajach Ameryki Południowej panuje przekonanie, że osoba, która zostanie ukąszona przez tego owada, powinna w ciągu 24 godzin odbyć stosunek seksualny, w przeciwnym razie umrze. W rzeczywistości owad ten jest zupełnie nieszkodliwy i nikogo nie gryzie.

  Prezentowane owady pochodzą w większości z kolekcji własnej radomskiego muzeum. Część prezentowanych okazów wypożyczono z Muzeum Diecezjalnego w Płocku oraz od kolekcjonerów prywatnych. Wystawa czynna będzie do końca czerwca.

  PAP - Nauka w Polsce

  ilp/ ls/ tot/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Pawica atlas (Attacus atlas) – nocny motyl z rodziny pawicowatych, uznawany za największą ćmę świata, i z tego powodu często spotykany w hodowlach. W naturze występuje w Azji Południowo-Wschodniej, w południowych Chinach i Indonezji. Muzeum Historii Naturalnej w Ogrodzieńcu – zamknięte muzeum, które mieściło się przy ulicy Elizy Orzeszkowej w starej willi pierwszych właścicieli cementowni Wiek. Posiadało ekspozycję muszli, skamieniałosci, motyli, owadów i minerałów. W muzeum znajdowały się również wierne repliki szkieletów dinozaurów. Obok muzeum mieścił się sklep z kolekcjami skamieniałości. Motyle dzienne, buławkorożne (Rhopalocera) − grupa motyli (w Europie Środkowej koło 270 gatunków), jest grupą sztuczną. Wyróżniają się kolorowymi skrzydłami o dużej powierzchni, buławkowato zakończonymi czułkami, smukłą budową ciała, a przede wszystkim porą aktywności. Latają od wschodu do zachodu słońca. Z poczwarki wylegają się rankiem. Większość motyli dziennych ma wyraźnie zaokrąglone skrzydła umożliwiające błyskawiczne zwroty i zrywy, a więc uchylanie się od ptasich ataków. Specyficzny chwiejny lot. Skrzydła motyli dziennych mają na ogół dużą powierzchnię w stosunku do rozmiarów ciała.

  Polowiec szachownica (Melanargia galathea syn. Agapetes galathea) - owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 45-50 mm, z wierzchu białe z czarno-brunatnymi plamami, od spodu jaśniejsze, na przednim skrzydle występuje jedno, a na tylnym pięć lub sześć czarnych oczek z jasną obwódką. Polowiec szachownica jest jedynym przedstawicielem podrodziny oczennicowatych nieposiadającym na górnej powierzchni skrzydeł "pawich oczu". Barczatkowate (Lasiocampidae) - rodzina owadów z rzędu motyli. Obejmuje ponad 1000 gatunków nocnych motyli, występujących w lasach i sadach wszystkich kontynentów. W Polsce występuje około 19 gatunków.

  Danaidowate (Danainae) – podrodzina owadów z rzędu motyli. Występują one w lasach Azji, Ameryki Półnonej oraz Afryki czyli terenach tropikalnych i subtropikalnych. Rusałka osetnik (Vanessa cardui, syn. Cynthia cardui) – owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 55-60 mm, z wierzchu skrzydeł pomarańczowo-różowe z czarnym rysunkiem i białymi plamkami przy wierzchołkach przednich skrzydeł.

  Bielinek rzepnik (Pieris rapae syn. Artogeia rapae) – owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 40–46 mm, białe, z czarną plamą przy wierzchołku. Na wierzchu skrzydła jedna czarna (u samca) lub dwie (u samicy) czarne plamki. Spód tylnego skrzydła żółty. Holometabola, znane też pod nazwą Endopterygota – klad owadów uskrzydlonych (Pterygota) charakteryzujących się miękkim ciałem i brakiem widocznych zewnętrznie zalążków skrzydeł w stadiach larwalnych oraz występowaniem w rozwoju stadium poczwarki – są to owady o przeobrażeniu zupełnym (holometaboliczne). Grupa ta obejmuje większość (80–85%) współcześnie żyjących owadów – jest więc najliczniejszą w gatunki linią rozwojową zwierząt. Tradycyjnie owady holometaboliczne przeciwstawiane są owadom o przeobrażeniu niezupełnym (hemimetabolicznym).

  Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

  Niestrzęp głogowiec (Aporia crataegi) - owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 58-64 mm (56-68 mm), białe z wyraźnie zaznaczonymi żyłkami.

  Owady, insekty (Insecta) – gromada stawonogów. Najliczniejsza grupa zwierząt. Szacunkowa liczba gatunków owadów wynosi około 1 miliona. Są to zwierzęta wszystkich środowisk lądowych, wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego. Były pierwszymi zwierzętami, które posiadły umiejętność aktywnego lotu. Rozmiary ciała owadów wahają się od 0,25 mm do ponad 350 mm. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie, są wśród nich owady zarówno pożyteczne, jak i szkodniki, komensale i pasożyty. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.

  Dodano: 19.03.2012. 07:04  


  Najnowsze