• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Kujawsko-Pomorskie/ Leśnicy zaczęli zwalczanie borecznika

  24.08.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl


  Zwalczanie borecznika - pasożyta niszczącego sosny - rozpoczęli we wtorek leśnicy w regionie kujawsko-pomorskim. Opryski prowadzone są z powietrza nad Puszczą Bydgoską, która w największym stopniu została zaatakowana przez larwy szkodnika.


  Larwy borecznika sosnowca żywią się najczęściej igliwiem sosny zwyczajnej, dominującej w wielu polskich lasach. Gdy larw jest niewiele - do 2 tys. na dorosłym drzewie - roślina potrafi zregenerować się, ale zaatakowane przez większą liczbę larw drzewa obumierają.

  "W najbardziej zagrożonych drzewostanach stwierdziliśmy ponad 50 tys. jaj borecznika na jednym drzewie. Takiej ilości jaj szkodników praktycznie dotąd nie notowaliśmy, jest to wielkie zagrożenie dla trwałości lasu i musimy szybko działać" - podkreślił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek.

  We wtorek rozpoczęto opryski lasów zaatakowanych w największym stopniu przez szkodniki. Za najbardziej zagrożone uznano nadleśnictwa Solec Kujawski i Cierpiszewo.

  "W przypadku potwierdzenia zagrożenia, zabiegi zostaną przeprowadzone w innych nadleśnictwach, m.in. w Bydgoszczy, Dobrzejewicach, Gniewkowie i Toruniu. Używamy zaledwie 100 mililitrów bardzo rozpylonego preparatu na jeden hektar, a zabiegi są wykonywane rano i pod wieczór" - wyjaśnił Kaczmarek.

  Leśnicy zapewniają, że użyty przeciwko owadom środek chemiczny nie stanowi zagrożenia dla ludzi i działa wybiórczo tylko na larwy szkodników, oszczędzając owady pożyteczne. Tam jednak, gdzie będą wykonywane opryski, obowiązuje okresowy zakaz wstępu do lasu, a więc także zbierania grzybów i runa leśnego.

  Plagi boreczników w tak dużym zakresie nie notowano w regionie kujawsko-pomorskim od kilkudziesięciu lat. Występowanie szkodnika - zdaniem leśników - nie ma związku z tegoroczną pogodą. Jak przypominają, część naukowców wiąże zjawisko z nadzwyczajną aktywnością plam na Słońcu, podobnie jak to miało miejsce 30 lat temu.

  PAP - Nauka w Polsce

  olz/ hes/bsz  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Nadleśnictwo Tuchola – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Jedno z 27 nadleśnictw w dyrekcji toruńskiej, położone w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie tucholskim w północno-zachodniej części obszaru działania RDLP Toruń. Siedzibą nadleśnictwa jest Gołąbek. Od roku 1994 wraz z sąsiednimi nadleśnictwami tworzy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie. Całkowita powierzchnia nadleśnictwa to 15067,81 ha. Nadleśnictwo Woziwoda – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Jedno z 27 nadleśnictw w dyrekcji toruńskiej, położone w północno-zachodniej części obszaru jego działania. Leży na terenie dwóch powiatów: tucholskiego w województwie kujawsko-pomorskim oraz chojnickiego w województwie pomorskim. Siedziba nadleśnictwa mieści się w osadzie Woziwoda. Od roku 1994 wraz z sąsiednimi nadleśnictwami tworzy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie. Całkowita powierzchnia nadleśnictwa to 14,9 tys. ha. Nadleśnictwo Trzebciny – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Jedno z 27 nadleśnictw w dyrekcji toruńskiej, położone w północno-zachodniej części obszaru jego działania. Leży na terenie dwóch powiatów województwa kujawsko-pomorskiego: tucholskiego oraz świeckiego. Siedziba nadleśnictwa mieści się w miejscowości Trzebciny. Od roku 1994 wraz z sąsiednimi nadleśnictwami tworzy Leśny Kompleks Promocyjny Bory Tucholskie. Całkowita powierzchnia nadleśnictwa to 16 615,32 ha ha.

  Nadleśnictwo Włocławek – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Jedno z 27 nadleśnictw w dyrekcji toruńskiej, położone w województwie kujawsko-pomorskim w powiecie włocławskim, mieście Włocławek, powiecie radziejowskim, powiecie lipnowskim, powiecie aleksandrowskim, w południowo-wschodniej części obszaru działania RDLP Toruń. Siedzibą nadleśnictwa jest Włocławek. Od roku 1994 wraz z sąsiednimi nadleśnictwami tworzy Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Gostynińsko-Włocławskie. Całkowita powierzchnia nadleśnictwa to 25 123 ha. Zawadzik leśniczek (Troilus luridus) – gatunek drapieżnego owada z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, z rodziny tarczówkowatych. Długość ciała 11-12 mm. Występuje głównie w lasach. W odróżnieniu od innych członków rodziny tarczówkowatych, jest gatunkiem drapieżnym. Za pomocą kłującego aparatu gębowego owady dorosłe wysysają mszyce, larwy chrząszczy i błonkówek, oraz gąsienic motyli (najczęściej szkodników leśnych) . Z tego powodu gatunek ten ma duże znaczenie w ochronie lasów i sadów. Pojawia się czasami masowo w przypadku gradacji szkodników.

  Nadleśnictwo Gidle - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Niesulów. Gołożer - całkowite lub prawie całkowite pozbawienie roślin liści przez odżywiające się nimi organizmy. Gołożery zazwyczaj wywołują larwy owadów licznie występujących i składających jaja w dużych ilościach w jednym miejscu. Najczęściej są to larwy chrząszczy np. stonki ziemniaczanej, motyli np. brudnicy mniszki lub rośliniarek np. gnatarza rzepakowca. Larwy wszystkich tych owadów występują licznie, są żarłoczne i wyposażone w gryzący aparat gębowy. Gołożery najbardziej są widoczne i dokuczliwe w przypadku roślin uprawnych. Rośliny pozbawione liści plonują słabo albo wcale co powoduje określone skutki ekonomiczne dla osób je uprawiających. Larwy pierścienicy nadrzewki często powodują gołożery miejscowe - objadają z liści jedną lub kilka najbliższych gałęzi drzewa. Środkiem zaradczym przeciw gołożerom są odpowiednia agrotechnika i przeprowadzone w porę zwalczanie postaci szkodzącej. Niektóre gołożery wynikają ze szczególnie sprzyjających warunków i mają charakter losowy. W 1711 r. wiatr skierował w okolice Zwierzyńca wielkie masy szarańczy wędrownej owada dla naszego klimatu nietypowego i w formie dorosłej jak i larwalnej (larwy są podobne do osobników dorosłych) objadającego "wszystko co żywe i zielone". Przy słabym wzroście rośliny, nawet mała ilość osobników objadających może okazać się wystarczająca do spowodowania gołożeru. Niekiedy, w sprzyjających warunkach, np. na sałacie gołożerów mogą dokonywać niektóre gatunki ślimaków np. ślimak zaroślowy.

  Nadleśnictwo Ujsoły – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ujsoły. Nadleśnictwo Ustroń – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Ustroń.

  Nadleśnictwo Prószków - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Prószków.

  Nadleśnictwo Jeleśnia - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Jeleśnia.

  Nadleśnictwo Bielsko – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Utworzona została 1 stycznia 1974 r. poprzez połączenie nadleśnictw Szczyrk i Wapienica oraz leśnictwa Chybie. Jego powierzchnia wynosi 10 186,95 ha, z czego lasy stanowią 9 684,80 ha. Siedzibą nadleśnictwa jest miasto Bielsko-Biała. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku – jest jednostką podległą Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Powierzchnia gruntów zarządzanych przez RDLP w Gdańsku wynosi ponad 301 tys. ha. Działa w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz kujawsko-pomorskim.

  Nadleśnictwo Lubliniec – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą Nadleśnictwa jest miasto Lubliniec. Nadleśnictwo Koniecpol - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Koniecpol.

  Nadleśnictwo Opole - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miasto Opole.

  Dodano: 24.08.2011. 00:11  


  Najnowsze