• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liczenie rysi i wilków w mazurskich puszczach

  18.02.2011. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Stu leśników szukało przez cały dzień (16 lutego) w mazurskich lasach tropów rysi i wilków - podała dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Inwentaryzacja pozwoli oszacować populację tych zwierząt i wybrać miejsca, do których zostaną sprowadzone rysie z Estonii.

  Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie poinformował, że stu leśników liczyło i opisywało tropy wilków i rysi na obszarze blisko 200 tys. hektarów lasów. Inwentaryzacja objęła Puszczę Piską i Napiwodzko-Ramucką. Wyniki i wnioski zostaną ogłoszone w marcu.

  Zdaniem Stefana Jakimiuka z ekologicznej organizacji WWF Polska, z którą współpracują leśnicy, była to pierwsza na tak szeroką skalę akcja liczenia wilków i rysi w mazurskich lasach. "Dzięki temu, że liczenie odbywało się w krótkim czasie na dużym obszarze, powinniśmy uzyskać wiarygodne wyniki" - powiedział Jakimiuk. Wstępne informacje mówią o znalezieniu tropów rysia m.in. w nadleśnictwach Spychowo, Strzałowo i Nowe Ramuki.

  Stefan Jakimiuk, który kieruje ekologicznym projektem "Duże drapieżniki w Polsce", zapowiada, że inwentaryzacja powinna pomóc w planach sprowadzenia na Mazury kilku osobników rysia z Estonii. "Od tego, co ustalimy w naturze, zależy wybór miejsca. Jesteśmy na etapie załatwiania formalności, niezbędnych do sprowadzenia tych zwierząt. Powinno to nastąpić w najbliższych miesiącach" - powiedział.

  Będzie to kolejny etap przywrócenia tego gatunku drapieżnika na Mazurach. Przed rokiem ekolodzy i leśnicy ze Spychowa wypuścili na wolność rysia nazwanego przez nich "Stefan Maria". Jego rodzicami są zwierzęta sprowadzone przez organizację WWF z Białorusi. Przebywały one w wolierze adaptacyjnej, wyposażonej w drzwiczki - zbyt małe, by przeszły przez nie dorosłe osobniki, ale na tyle dużej, by swobodnie mógł z nich korzystać mały ryś. Dzięki temu młody osobnik przyzwyczajał się do samodzielnego życia na wolności.

  Według ekologów, pomimo tych działań i ścisłej ochrony gatunkowej, liczba rysi w Polsce utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Rzadko zajmują one nowe terytoria. Wynika to głównie z rozbudowy dróg, dzielenia większych kompleksów leśnych, kłusownictwa czy nadmiernego odstrzału jeleni i saren, które stanowią źródło pokarmu drapieżników. Ocenia się, że w lasach całej Polski żyje 200 rysi i 600 wilków.(PAP)

  mbo/ abe/ krf/ kap/


  Czy wiesz że...? (wersja beta)

  Nadleśnictwo Dwukoły - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

  Nadleśnictwo Trzcianka – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Powierzchnia obszaru zarządzanego przez nadleśnictwo wynosi 55,09 tys. ha, z czego 43% powierzchni stanowią lasy.

  Dwukoły – niewielka miejscowość w gminie Iłowo-Osada posadowiona wśród lasów, obecnie siedziba Nadleśnictwa Dwukoły należącego do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

  Nadleśnictwo Koszęcin - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

  Nadleśnictwo Przedborów – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

  Nadleśnictwo Oborniki – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

  Nadleśnictwo Grodziec – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

  Dodano: 18.02.2011. 00:11  


  Najnowsze