• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mimo ciężkiej zimy leśne zwierzęta mają się dobrze

  15.12.2010. 00:11
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Tatrzańskie jelenie zeszły w poszukiwaniu pożywienia na niższe regle, biebrzańskie łosie przeniosły się z bagien do lasów, a bieszczadzkie niedźwiedzie przygotowują się w gawrach do zimowego snu. Dzikie zwierzęta świetnie sobie radzą - uspokajają ekolodzy. Według ekologów, zima jest naturalną porą dla leśnych zwierząt i dokarmianie należy pozostawić specjalistom - leśnikom, pracownikom parków narodowych i myśliwym z kół łowieckich.

  "Mieszkańcy miast powinni przypomnieć sobie, że mają za oknami parapety, na których można ustawić karmniki dla wróbelków i sikorek. Żeby dokarmiać dzikie zwierzęta, trzeba znać ich zwyczaje i potrzeby. Inaczej taka pomoc może przynieść opłakane skutki" - powiedział dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego, Włodzimierz Jankowski.

  Na Mazurach o - żyjące między jeziorami Bełdany i Śniardwy - stado koników polskich dbają pracownicy Polskiej Akademii Nauk w Popielnie. Według Jankowskiego, nie było przypadków strat w stadzie spowodowanych zimą. Kilkadziesiąt koników nie musi się także obawiać ataków ze strony nielicznych w tej okolicy wilków.

  Wiele mazurskich zwierząt radzi sobie bez ingerencji człowieka. Bobry zgromadziły w żeremiach zapasy młodych gałązek i z rzadka wychodzą "zgryźć coś świeżego".

  W Tatrach gruba pokrywa śnieżna spowodowała, że jelenie zeszły z gór i bytują w okolicach regla dolnego, gdzie bez problemu mogą dotrzeć do trawy. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego uważają, że dokarmianie przez mieszkańców grozi synantropizacją, czyli utratą samodzielności i uzależnieniem od ludzi. Jelenie mogłyby zacząć wchodzić do miast, gdzie zagraża im potrącenie przez samochody.

  "Mamy przygotowaną paszę na bardzo skrajne sytuacje, ale uważamy, że zwierzyny nie trzeba dokarmiać" - powiedział PAP dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Paweł Skawiński.

  Tegoroczna zima nie zagraża również łosiom znad Biebrzy. Za pożywieniem przenoszą się teraz z bagien na tereny leśne. Według wicedyrektora Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzeja Grygoruka, nie ma sygnałów, by zwierzętom brakowało pokarmu. Łosie lubią jeść np. sosnowe igły, a po letnich nawałnicach w lasach pozostało wiele gałęzi z usuniętych przez leśników wiatrołomów. "Łosie powinny mieć się dobrze tej zimy" - powiedział Grygoruk.

  Dokarmianiem żubrów w Puszczy Białowieskiej zajmują się pracownicy parku narodowego oraz leśnicy. Jak co roku zgromadzili zapasy siana i buraków. Siano składowane jest także w tzw. brogach na śródleśnych polanach. Żubry zaczęły już zbierać się w kilkudziesięciu miejscach zimowego dokarmiania.

  Ponad tysiąc miejsc zimowego dokarmiania przygotowano również w lasach Podkarpacia. Według leśników, jak dotąd do paśników przychodzą tylko pojedyncze osobniki. Natomiast niedźwiedzie przygotowują się już do zimowego snu. "Wydaje się, że misie są już odpowiednio obtłuszczone na zimę i wkrótce zasną w gawrach" - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

  Jednak w ubiegłym tygodniu w okolicach Baligrodu w Bieszczadach, gromadzące tłuszcz na zimę niedźwiedzie, zabiły kilkuletniego żubra. Na padlinie żerowały przez kilka dni.

  Zima to również doskonały okres do wilczych polowań na osłabione jelenie lub sarny.

  O tej porze roku największym problemem dla leśnych zwierząt jest brak wody. Dlatego w lasach na Lubelszczyźnie leśnicy i myśliwi odgarniają śnieg, aby ułatwić zwierzynie dostęp do wodopojów.

  "Na Lubelszczyźnie jest już po kolana śniegu, na szczęście dla zwierząt nie jest on zmarznięty, ale pomoc człowieka jest konieczna" - powiedział Andrzej Tyrawski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

  Tylko na terenie tej jednej dyrekcji lasów dla zwierząt przygotowano ponad 7,5 tys. ton paszy i 113 ton soli. W paśnikach znajda się też zapasy siana, koniczyny, kapusty, buraków, marchwi i kukurydzy.

  PAP - Nauka w Polsce

  kop/ kyc/ szb/ kow/ rof/ mbo/ bos/bsz

  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Hibernakulum, legowisko zimowe, zimowisko (łac. hibernaculum, l.mn. hibernacula) - miejsce wybrane przez zwierzę na kryjówkę na czas snu zimowego lub obszar, gdzie zwierzęta spędzają zimę. Termin hibernakulum jest stosowany zwykle dla określenia zimowego schronienia owadów, gadów lub nietoperzy. Przy opisywaniu pozostałych zwierząt stosowane są określenia legowisko zimowe, zimowisko albo kryjówka zimowa. Okres godowy – u zwierząt jest to najbardziej korzystny okres, zazwyczaj w porze obfitości pokarmu i wody, w którym zwierzęta te łączą się w pary i przystępują do rozrodu. Jest on różny u różnych gatunków. Występowanie okresów godowych można uzasadnić ewolucyjnym przystosowaniem do występujących w naturze pór roku i mniejszych szans przeżycia młodych zimą niż latem. Humanitarna ochrona zwierząt – termin wypracowany przez doktrynę prawa na oznaczenie ogółu przepisów mających na celu ochronę każdego zwierzęcia przez cierpieniem zadawanym ze strony człowieka. Jest częścią prawa ochrony zwierząt obok gatunkowej i użytkowej ochrony zwierząt.

  Czasem w artykułach pojawia się zwrot "człowieka i zwierząt" albo "zwierząt i człowieka" albo "ludzi i zwierząt" albo "zwierząt i ludzi" (możliwe że jeszcze jakiś w tym stylu). Proponuje w ramach ujednolicania stosować zawsze jeden zwrot taki jak na przykład: zwierząt w tym człowieka (ewentualnie do rozpatrzenia "człowieka i innych zwierząt" albo jakiś inny - byle zawsze ten sam). Zmianę taką proponuje wprowadzać tylko przy okazji. Opinie? Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 10:54, 12 mar 2012 (CET) Fimbulvinter ("Wielka Zima") – według wierzeń nordyckich straszliwa zima poprzedzająca Ragnarök, mająca trwać nieprzerwanie przez trzy lata. Fimbulvintir ma być jedną z przyczyn upadku rodzaju ludzkiego. Ludzie po zjedzeniu wszystkich swoich zapasów żywnościowych zjedzą się nawzajem. W krajach skandynawskich fimbulvinter jest też określeniem bardzo mroźnej zimy.

  Cmentarz dla zwierząt – wydzielone miejsce pochówku zwierząt domowych. Przez ustawodawców stosowany jest też termin "grzebowisko" – specjalnie w odniesieniu do większych zwierząt, bardziej gospodarczych niż domowych. Zwierzęta domowe – zwierzęta trzymane przez człowieka w domu dla osobistej przyjemności lub dla towarzystwa, w odróżnieniu od zwierząt chowanych lub hodowanych z innych powodów (zwierzęta hodowlane, gospodarskie i użytkowe).

  Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego – muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego mieszczące się w budynku Dyrekcji Parku w ZawoiMarkowej. Ośrodek w efektowny sposób prezentuje zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry, kulturą lokalnej społeczności i ekologią. Dzięki wyposażeniu ośrodka w nowoczesny sprzęt multimedialny zwiedzający mogą posłuchać odgłosów lasu i zwierząt w nim mieszkających, a także podziwiać górskie widoki. Nationaal Park de Hoge Veluwe (hol. Narodowy Park De Hoge Veluwe) – park narodowy w Holandii, zawarty w trójkącie, którego wierzchołki stanowią miasta: Arnhem, Apeldoorn i Ede. Jest największym parkiem narodowym Holandii i zajmuje powierzchnię 5500 hektarów. Pomimo iż przestrzennie nie jest aż tak wielki, to jednak pod względem krajobrazowym jest zróżnicowany. Północną połać zajmuje las liściasty i iglasty, ku południowi las rzednie, pojawiają się pojedyncze sosny, jałowiec, czasem brzozy, oraz suche, srebrzyste trawy, charakteryzujące naturalną biocenozę lotnych piasków i wrzosowisk. Ponadto występują moczary, wrzosowiska, wydmy i pagórki. Na terenie parku można spotkać wiele gatunków drzew i roślin rzadko występujących w Holandii. Niektóre z nich osiągnęły całkiem pokaźne jak na ten kraj rozmiary. Ze zwierząt występują tu: jelenie, dziki i muflony. W parku poprowadzono ścieżki piesze i rowerowe (wszystkie z asfaltu). Niektórymi drogami jeździć mogą nawet samochody.

  Nadleśnictwo Szklarska Poręba - jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Siedzibą nadleśnictwa jest Szklarska Poręba. Nadleśnictwo Szklarska Poręba w całości położone jest na terenie województwa dolnośląskiego.

  Cerwidy - określenie dotyczące rodziny zwierząt pełnorogich (jeleniowate), obejmuje również zwierzynę płową, do której zaliczają się: łosie, daniele, sarny, jelenie.

  Ośrodek rehabilitacji zwierząt – placówka przeznaczona do leczenia i rehabilitacji zwierząt dziko występujących, które wymagają okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego. Z zasady w ośrodkach tych nie przetrzymuje się zwierząt, które w opinii lekarza weterynarii nie będą nigdy zdolne do życia na wolności. Osobniki takie poddaje się eutanazji, co może stanowić konflikt między gatunkową ochroną zwierząt i humanitarną ochroną zwierząt.

  Dodano: 15.12.2010. 00:11  


  Najnowsze