• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Modernizacja Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego TPN

  03.05.2010. 04:17
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem powstanie, za unijne pieniądze, nowa sala ekspozycji czasowych, w której organizowane są wystawy o tematyce związanej z Tatrami i ochroną przyrody.

  Do końca czerwca Ośrodek będzie zamknięty z powodu modernizacji.

  "Nowa ekspozycja będzie znacznie ciekawsza i bogatsza od dotychczasowej" - obiecują władze Parku. W nowej sali wystaw czasowych będzie możliwa m.in. prezentacja trójwymiarowa. Ośrodek zyska nowoczesne oświetlenie, gabloty oraz przesuwane ścianki.

  Inwestycja jest współfinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz przez budżet państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry", w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007- 2013. Koszt inwestycji wynosi ponad 92 tys. euro, z czego dotacje unijne to niemal 50 tys. euro.

  W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się również ekspozycja stała, na której prezentowana jest wystawa historyczna, etnograficzna oraz wystawa przyrodnicza "Przyroda Tatr". Władze Parku planują na przyszły rok również modernizację tej części ekspozycji.

  Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Tatrzańskiego Parku Narodowego, znajdujący się przy ul. Chałubińskiego 42, organizuje wystawy, projekcje filmów przyrodniczych, zajęcia dydaktyczne oraz prowadzi konkursy i prelekcje dla dzieci i młodzieży. SZB

  PAP - Nauka w Polsce

  kap  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie – wspólnota własnościowa 8 wsi z okolic Zakopanego, mająca swoje grunty w Tatrach. Powierzchnia gruntów wynosi 3080 ha, z tego 2230 ha znajduje się w ścisłych granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego, pozostałe 850 ha poza granicami Parku, w jego otulinie. Tatry – kwartalnik wydawany przez Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, adresowany do miłośników Tatr i ich przyrody. Redaktorem naczelnym pisma jest Marek Grocholski. Pawilony Pienińskiego Parku Narodowego – 5 pawilonów edukacyjnych przy wejściach do Pienińskiego Parku Narodowego. Znajdują się one w miejscowościach: Czorsztyn, Krościenko nad Dunajcem, Sromowce-Kąty, Sromowce Niżne, Szczawnica. W pawilonach tych znajdują się wystawy zapoznające z przyrodą Pienin i sposobami jej ochrony, a także z historią i tradycjami regionu. Przy dwóch z nich znajdują się ogródki z gatunkami roślin typowych dla Pienin (jeden z nich znajduje się w Sromowcach Niżnych).

  Tatrzański Park Narodowy (słow. Tatranský národný park, TANAP) – słowacki odpowiednik polskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, powstały 1 stycznia 1949 r. Tatrzański Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym na Słowacji. Wojciech Gąsienica-Byrcyn (ur. 30 maja 1948 w Zakopanem) – leśnik, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR, w latach 1990–2001 dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, autor prac naukowych i popularno-naukowych na temat Tatr. W 1996 – za bezkompromisowość w obronie przyrody tatrzańskiej i ukochanie Tatr – otrzymał od „Pracowni na rzecz Wszystkich Istot” tytuł Dobrodzieja Przyrody.

  Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego – muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego mieszczące się w budynku Dyrekcji Parku w ZawoiMarkowej. Ośrodek w efektowny sposób prezentuje zagadnienia związane z przyrodą Babiej Góry, kulturą lokalnej społeczności i ekologią. Dzięki wyposażeniu ośrodka w nowoczesny sprzęt multimedialny zwiedzający mogą posłuchać odgłosów lasu i zwierząt w nim mieszkających, a także podziwiać górskie widoki. Tytus Chałubiński (ur. 29 grudnia 1820 w Radomiu, zm. 4 listopada 1889 w Zakopanem, syn Szymona i Teodozji z Wnorowskich) – polski lekarz, profesor patologii, miłośnik przyrody. Był współtwórcą Towarzystwa Tatrzańskiego i jednym z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej. Na jego cześć nazwano Wrotami Chałubińskiego jedną z przełęczy w głównej grani Tatr. Popularyzator Zakopanego, w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju tej miejscowości. Jeden z prekursorów polskiego klimatolecznictwa; jego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płucnych.

  Wystawa interaktywna – rodzaj wystawy, najczęściej muzealnej, na której ekspozycja budowana jest na zasadzie interakcji z widzem. Widz ma możliwość w sposób bezpośredni obcować z eksponatem poprzez dotyk, wzrok, słuch zapach. Pierwsze tego typu wystawy były związane z naukami przyrodniczymi. Kolejnym etapem rozwoju wystaw interaktywnych jest tworzenie centrów nauki. Droga Brata Alberta – ulica Zakopanego prowadząca od alei Przewodników Tatrzańskich (Kuźnice) do hotelu górskiego PTTK na Kalatówkach. Znajduje się w całości na obszarze Tatr (Dolina Bystrej) i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obowiązuje na niej zakaz wjazdu dla pojazdów samochodowych i rowerów (z wyjątkiem pojazdów służb i uprawnionych). Przeznaczona jest głównie dla pieszych i jest bardzo popularnym szlakiem turystycznym.

  Murzasichle – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin. Miejscowość o charakterze letniskowo-wypoczynkowym, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr i Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  Ekspozycja Przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie, dawniej Muzeum Przyrodnicze im. Władysława Szafera – muzeum, działające w ramach Ojcowskiego Parku Narodowego, położone w Ojcowie

  Ivan Bohuš (ur. 27 listopada 1924 r. w Dechtárach) – słowacki historyk regionalny, muzeolog i publicysta, pracownik naukowy słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalizujący się w dziejach Tatr i Podtatrza. Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego (CPT) – stowarzyszenie powstałe w marcu 1990 roku jako Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego PTTK-TPN. W 1999 r. zostało przekształcone w samodzielne Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego z siedzibą w Zakopanem. Jego zadaniem jest reprezentowanie przewodnictwa tatrzańskiego na zewnątrz i koordynacja wszystkich spraw z nim związanych.

  Piaseczna Góra – wzniesienie na Roztoczu o wysokości 298 m n.p.m., położone na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Usytuowana jest na południowy zachód od Zwierzyńca, na jej szczyt prowadzi żółto znakowana ścieżka poznawcza Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ludwig Eichborn (ur. w 1847, zm. w 1908) – baron niemiecki, bankier w Berlinie, 1870-1881 właściciel dóbr białczańsko-zakopiańskich,1873 współzałożyciel Galicyjskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

  Jaworzyna Lejowa, Jaworzynka Lejowa lub po prostu Jaworzyna – polana reglowa w Dolinie Lejowej w Tatrach Zachodnich, położona na terenie dawnej Hali Lejowej. Znajduje się w dolnym jej odcinku, po zachodniej stronie Lejowego Potoku, na stromym zboczu opadającym do niego. Naprzeciwko niej, po wschodniej stronie potoku znajduje się polana Huty Lejowe. Chociaż polana leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, nie jest jego własnością, ale należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie. Po włączeniu tego obszaru w obszar parku narodowego zniesiono wypas, ale po 1982 przywrócono ponownie tzw. wypas kulturowy, co może uchronić polanę od zarośnięcia lasem, grożącego większości dawnych polan tatrzańskich. W 1955 miała powierzchnię ok. 6 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 33%. Gnidosz dwubarwny (Pedicularis oederi Vahl.) – gatunek rośliny należący do rodziny zarazowatych. Występuje w Azji, Ameryce Północnej (na Alasce) i w Europie; w Alpach, górach Półwyspu Bałkańskiego i w Karpatach. W Polsce wyłącznie w Tatrach (roślina tatrzańska, wszystkie jej stanowiska znajdują się na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego). Jest tu rośliną średnio pospolitą, miejscami pospolitą. Status gatunku we florze Polski: gatunek rodzimy.

  Dodano: 03.05.2010. 04:17  


  Najnowsze