• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Na polski biegun zimna zlatują ptaki, budzi się przyroda

  26.03.2012. 07:04
  opublikowane przez: Redakcja Naukowy.pl

  Żurawie, skowronki, szpaki, czajki i gęsi, to niektóre ptaki, które zlatują na Suwalszczyznę zwaną polskim biegunem zimna. Nie ma jeszcze bocianów, ale ornitolodzy ,,wróżą", że przylecą lada chwila.


  Na polski biegun zimna ptaki zlatują najpóźniej, nie tylko ze względu na dłuższą drogę do przebycia, ale głównie ze względu na mroźny klimat tego regionu. Na Suwalszczyźnie jest już wiosennie, świeci słońce, ale na niektórych jeziorach można zaobserwować jeszcze lód.

  Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego (WPN) poinformował PAP, że w weekend można zobaczyć wiele gatunków ptaków. Oprócz wymienionych są także kormorany, których najwięcej jest nad jeziorem Gaładuś na Sejneńszczyźnie. Trochę wcześniej, bo już od dwóch tygodni są żurawie. ,,Teraz czekamy na przylot bocianów" - powiedział Misiukiewicz.

  Dodał, że nie oznacza to, iż bocianów nie ma na Suwalszczyźnie, bo kilka dni temu pracownicy parku wypuścili na wolność dwa osobniki, które zimowały w WPN, bo nie mogły odlecieć w ciepłe rejony świata.

  Według przyrodników obudziły się już płazy, ale z kolei nie widać wiosennych kwiatów. Tegoroczna zima na Suwalszczyźnie była spóźniona - krótka, ale mroźna. Rozpoczęła się dopiero pod koniec stycznia, ale za to w nocy kreska na termometrach schodziła do ok. minus 30 st. Celsjusza.

  Misiukiewicz wyjaśnił, że druga połowa marca to w miarę normalna pora, kiedy zlatują pierwsze ptaki, choć zdarzały się lata, kiedy żurawie pojawiały się na Suwalszczyźnie już pod koniec lutego.

  PAP - Nauka w Polsce

  bur/ drag/bsz
  Czy wiesz że...? (wersja beta)
  Szpaki, szpakowate (Sturnidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca ponad sto dwadzieścia gatunków. Są to małe lub średnie ptaki, w większości owadożerne, niektóre żywią się również owocami. Wiele gatunków żyje na otwartych przestrzeniach i tworzy duże stada. Żurawie, żurawiowate, żurawie właściwe (Gruidae) – rodzina ptaków z rzędu żurawiowych. Nazwą żurawie określa się też jedną z podrodzin tej rodziny (Gruinae). Żywot Mateusza – polski film poetycki zrealizowany w 1967 roku według powieści Ptaki Tarjeia Vesaasa. Film był debiutem Witolda Leszczyńskiego. Film kręcony był na Suwalszczyźnie nad jeziorem Wigry.

  Koronniki, żurawie koroniaste (Balearicinae) – podrodzina ptaków z rodziny żurawi (Gruidae). Zamieszkują Afrykę na południe od Sahary. Najbardziej charakterystyczną cechą jest imponująca korona z piór na głowie. W przeciwieństwie do innych ptaków z rodziny żurawiowatych, koronniki siadają na drzewach, budują tam też gniazda. Klucz – charakterystyczna formacja tworzona podczas wędrówki przez migrujące ptaki. Zwykle ma kształt litery "V", często z jednym ramieniem dłuższym. Takie formacje tworzą gęsi, kaczki i żurawie. Ptaki lecące za innymi w takiej formacji zużywają mniej energii, niż w przypadku lotu samodzielnego. Ta oszczędność nie dotyczy osobnika będącego na czele formacji. Z tego powodu ptaki lecące w kluczu zmieniają się na swoich pozycjach, dzięki czemu wszystkie osobniki zyskują na wspólnym locie.

  Sezon lęgowy – okres, w którym ptaki tokują i przystępują do lęgu. Zwykle trwa on od kwietnia do czerwca, jednak u różnych gatunków może rozpocząć się wcześniej lub potrwać dłużej. W czasie tego okresu ptaki są narażone na ataki różnego rodzaju drapieżników i między innymi z tego powodu są dla nich budowane specjalne budki lęgowe. Ptaki często podejmują dalekie wędrówki, by przystąpić do sezonu lęgowego w wybranym wcześniej stanowisku lęgowym. Zagrożeniem dla tych stanowisk jest m.in. człowiek, który często niszczy je z różnych przyczyn. Z tego powodu niektóre gatunki ptaków osiągające dojrzałość płciową dopiero w 7 roku życia (lub nawet później), bądź składające tylko jedno jajo w sezonie lęgowym, a niekiedy przystępujące do lęgów raz na kilka lat – zagrożone są wyginięciem. Dominik Zapolski (ur. 1876, zm. 1931) - polski malarz. Dzieciństwo spędził na Suwalszczyźnie. Malarstwa i rysunku uczył się początkowo w Kownie, później w Wilnie. Pod koniec życia powrócił na rodzinną Suwalszczyznę, gdzie jako już dojrzały artysta tworzył nastrojowe pejzaże stron rodzinnych. W kilkunastu szkicach upamiętnił również postacie z ówczesnej wsi suwalskiej.

  Mamutaki – rząd (Aepyornithiformes) oraz rodzina (Aepyornithidae) ptaków wymarłych w czasach historycznych z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Mamutaki były endemitami Madagaskaru, były to największe ptaki (nie licząc ptaków Moa) jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Dochodziły do trzech metrów wysokości i pół tony wagi. Żyły współcześnie z ludźmi. Nie wiadomo dokładnie kiedy wymarły. W czasach przybycia na Madagaskar pierwszych Europejczyków (XVI wiek), były już wymarłe, z kolei najmłodsze skorupy jaj tych ptaków datowane są na około 1000 rok. Na tej podstawie można stwierdzić, że mamutaki wyginęły między X a XVI wiekiem. Przedwędrówka – pierwszy etap wędrówki jesiennej niektórych gatunków ptaków. Polega ona na przemieszczaniu się ptaków w kierunku zimowisk w dwóch etapach. Po przebyciu części trasy ptaki przerywają wędrówkę (mogą w tym czasie się pierzyć), by po określonym czasie wznowić ją. Spotykana jest np. u szpaków.

  Dodano: 26.03.2012. 07:04  


  Najnowsze